جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برتری امامان بر پیامبران

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,329
  مورد تشکر
  2,519 در 939 پست
  حضور
  73 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  برتری امامان بر پیامبران

  پرسش:
  ما بر چه اساسی مقام امامان معصوم را حتی از مقام پیامبران اولوالعزم بالاتر می دانیم؟

  پاسخ:
  با سلام دوست گرامي
  افضليت و برتري ائمه اطهار بر پيامبران الهي در چند محور قابل بحث است:
  الف-پیامبران الهی به دو گروه تقسیم می شوند:
  1. برخی از آنها علاوه بر «نبی» بودن، «امام» نیز بودند، یعنی پس از نیل به مقام نبوت، به مقام امامت نیز ارتقا یافته اند. مانند ابراهيم «قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا»(1)
  2. برخي از انبياء كه فقط نبي بوده اند و امام نبوده اند: «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا وَ کانُوا بِ‏آیاتِنا یُوقِنُونَ»(2) و چون شکیبایی کردند و به آیات ما یقین داشتند برخی از آنان را پیشوایانی قرار دادیم که به فرمان ما (مردم را) هدایت می‎کردند.
  از آيه فوق برداشت مي شود كه فقط برخي از پيامبران امام نيز هستند چرا كه كلمه "من" در آيه نشان دهنده بعض بودن است.
  ب- در قرآن كريم مقام امامت بر پيامبري برتري داده شده است
  «وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّيَّتِي قَالَ لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ»(3)؛ و (به ياد آر) هنگامى كه ابراهيم را پروردگارش به امورى بيازمود، پس او همه را به نحو كامل انجام داد پروردگارش گفت: همانا من تو را براى مردم امام و پيشوا كردم. ابراهيم گفت: و از اولاد من چطور؟ گفت: پيمان من به ستمكاران نمى‏ رسد.
  قرآن امامت را بعد انجام آزمايش و امتحان مهم الهي براي ابراهيم جعل و قرارداده‌ است. ابراهيمي كه پيامبر بود در طي آزمايشات الهي قرار مي گيرد آنگاه مقام امامت به او اعطا مي شود.
  پس بنا بر اين آيه امامت از پيامبري بالاتر است و تمامي امامان ما بر پيامبران غير امام برتر هستند.
  امام رضا (ع) ضمن تصريح به محدوديت اذهان مردم در نيل به حقيقت امامت تصريح مي كند كه امامت بالاتر از نبوت است و براي اين ادعا حضرت به اعطاي مقام امامت بعد از نبوت به حضرت ابراهيم استدلال مي كند: «و ان الامامه خص الله ابراهيم الخليل (ع) بعد النبوه و الخله مرتبه ثالثه و فضيله شرفه بها». (4) امام صادق (ع) در مقام توصيف اوصاف و مقامات حضرت ابراهيم به ترتيب به مقام هاي: عبد، نبي، رسول، خليل، امام، اشاره و تاكيد مي كند اين مقام ها به ترتيب بوده يعني اول عبد بعد نبي بعد رسول بعد خليل و در آخر به مقام امامت نايل مي آيد.(5)
  ج- اما بحث درباره پيامبراني كه به مقام امامت رسيده اند: باز در اين قسمت از پيامبران نيز دلايلي بر افضل بودن ائمه داريم:
  1- آيه مباهله:
  و به اجماع همه مسلمين پيامبر اسلام اشرف تمامي پيامبران و اشرف تمامي مخلوقات من الاولين و الآخرين است.
  پيامبر مي فرمود: «أنا سیّد البشر؛ من سرور آدمیان هستم»،
  پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: "انّ اللّه تعالی فضّل انبیائه المرسلین علی الملائکة المقرّبین و فضّلنی علی جمیع الأنبیاء و المرسلین..."؛ خدای متعال، پیامبران مرسل خویش را بر فرشتگان مقرّبش برتری داد و مرا بر تمامی پیامبران و مرسلان.(6)
  در آيه مباهله : «فمن حاجك فيه من بعد ما جاءك من العلم فقل تعالوا ندعوا أبنائنا وأبناءكم ونساءنا ونسائكم وأنفسنا وأنفسكم ثم نبتهل فنجعل لعنة الله الكاذبين» (7) پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله، امير المؤمنين عليه السّلام را جان و نفس خود قرار داده است.(8)
  حال كه پيامبر ما از همه پيامبران افضل است امام علي(ع) كه به منزله نفس پيامبر است نيز همين حكم را دارد.
  2- روايات:
  يا در روايت زير مي‌بينيم امير المؤمنين عليه السّلام عصاره فضائل انبياء الهي به حساب آمده و اين خود مي‌تواند دليلي بر ارجحيت و افضليت مقام امامت امير المؤمنين عليه السّلام بر مقام نبوت انبياء‌الهي گردد.
  قال رسول الله - صلي الله عليه و آله -: "مَنْ اَرادَ أَنْ يَنْظُرَ اِلي آدمَ فِي عِلمهِ، و اِلي نوُحِ في حِكمَتِهِ وَ اِليَ اِبراهيمَ في حِلمِهِ فَلْيَنْظُر اِليَ عَليِّ بنِ اَبيِ طالِب"؛ رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمودند: كسي كه مي‌خواهد علم و معرفت آدم ابوالبشر و حكمت نوح و حلم ابراهيم را ببيند، پس بايد به سوي علي بن ابي طالب نگاه كند.(9)
  قال رسول الله (ص): "من أراد أن ينظر إلى آدم في علمه و إلى نوح في فهمه و إلى إبراهيم في حلمه وإلى يحيى في زهده وإلى موسى في بطشه فلينظر إلى علي بن أبي طالب"؛ كسي كه مي‌خواهد آدم را در علمش و نوح را در فهمش و ابراهيم را در حلمش و يحيي را در زهدش و موسي را در قدرت ببيند پس بايد به علي بن ابي طالب نظاره كند.(10)
  "من أراد أن يرى آدم في علمه، ونوحا في طاعته، و إبراهيم في خلته، وموسى في هيبته، وعيسى في صفوته، فلينظر إلى علي بن أبي طالب"؛ كسي كه مي‌خواهد آدم را در علمش و نوح را در اطاعت و بندگيش و ابراهيم را در دوستيش با خدا و عيسي را در خلوصش با خدا ببيند پس بايد به علي بن ابي طالب بنگرد.(11)
  به سند معتبر از امام صادق (ع) به روايت رسول اكرم (ص) نقل شده است كه: يا على من و تو و امامان از فرزندان تو سرور خلقند در دنيا و پادشاهند در آخرت.(12)
  در عيون اخبار الرضا به سند معتبر از حضرت رضا (ع) روايت شده كه حضرت رسول (ص) فرمودند: تو يا على و فرزندان تو برگزيده هاى خدايند از خلقش.(13)
  3- دليل عرفاني:
  صرف نظر از اين روايات با دو منظر ديگر مى توان برترى مقام ائمه را بر ساير انبياء اثبات كرد:
  اول آنكه، بر اساس دلايل متقن عقلى و روايى «انسان كامل» مثل اعلى و روح خدايى است كه مخلوق اول و صادر اول مى باشد و از اين جهت بر تمامى انسانهاى ديگر از حيث مقام و منزلت برترى دارد.
  با توجه به روايات متعدد رسول خدا (ص) و عترت طاهره او اولين مخلوق بوده اند و از اين رو، مصداق اعلى و حقيقى انسان كامل اند.
  امام باقر (ع) به جابر فرمود: اولين مخلوق، حقيقت محمدى (ص) و معصومين است.(14)
  از معصومان (ع)، نقل شده است: «ما حالاتى داريم كه هيچ نبى مرسل و ملك مقرب هم به آن راه ندارند»(15)
  از سوى ديگر با توجه به اين حقيقت كه امامان بمنزله پيامبر اسلامند.(16) و نفس آنان نفس نبى اكرم (ص) مى باشد.(17) مى توان اذعان كرد كه مقام ائمه (ع) به دليل قرابت و منزلت و مكنت وجودى با رسول اكرم (ص) از انبياء ديگر برتر است.
  مرحوم شيخ مفيد در اين‏ باره مى ‏نويسد: «مسأله افضليّت از مسايلى نيست كه عقل را در آن جايگاهى باشد؛ بلكه بايد سراغ روايات رفت.»(18)
  سيد هبة الدين شهرستانى مى‏ نويسد: «پيامبر اسلام صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله بر تمام ائمه عليهم‏ السلام برترى دارند؛ زيرا فضايل و علوم آنان تراوش و چكيده ‏اى از فضل و علم پيامبر مى ‏باشد. اما نسبت به ساير پيامبران سلف، بعيد نيست كه برخى از ائمه از آنان برتر باشند؛ چرا كه در ميان ائمه كسانى هستند كه از نظر علم و شرف، زيادى جهاد در راه خدا، صبر و استقامت در راه دين و خدمت به جامعه بشرى، نسبت به پيامبران پيشين برترى دارند، البته به جز مسأله نبوت كه مخصوص پيامبران الهى مى ‏باشد».
  علامه مجلسى مى‏ نويسد: عقيده به افضليت حضرت محمد صلى ‏الله‏ عليه ‏و‏آله و ائمه واجب است و خداوند، هيچ مخلوقى را هم‏سان با عظمت آنان نيافريده است؛ زيرا آنان محبوب‏ترين و با كرامت ‏ترين آفريدگان در پيشگاه خداوند مى‏ باشند. امام صادق عليه ‏السلام فرمود: «ان اللّه‏ خلق اولى العزم من الرّسل و فضلهم بالعلم و أورثنا علمهم و فضّلنا في علمهم و علم رسول اللّه‏ ما لم يعلموا أو علّمنا علم الرسول و علمهم»؛ خداوند بزرگ، پيامبران اولوالعزم را آفريد و آنان را به وسيله علم و دانش برترى داد و ما دانش آنان را به ارث برديم و خدا ما را به دانش آنان و دانش رسول خدا برترى بخشيد و آنان بهره ‏اى از علم رسول اللّه‏ صلى ‏الله ‏عليه ‏و‏ آله نداشتند و ما از علم پيامبران سابق و پيامبر اسلام صلى ‏الله‏ عليه ‏و‏ آله برخورداريم(19)
  سید هبه الدین شهرستانی در پاسخِ نامه محقق «اوائل المقالات» می نویسد: «خلافت و جانشینی سید رسولان، کمتر از مقام نبوت نیست، بنابراین امامان ما اگرچه دارای مقام نبوت نبودند، ولی جانشین برترین پیامبران بودند»، آنگاه مثالی را یادآور می شود و می گوید: «چه بسا وزیر یک دولت بزرگ و ابرقدرت، به مراتب بالاتر و برتر از رئیس و پادشاه یک دولت کوچک باشد.»
  نتيجه:
  اکثر علمای شيعه قائل به برتري ائمه اطهار بر همه پيامبران بجز پيامبر خاتم مي باشند (20) و اين با دلايل عقلي و نقلي ثابت مي شود.


  منابع:
  1-بقره/ 124.
  2- سجده/ 24.
  3-بقره/ 124.
  4- عيون اخبار الرضا، ج 2، صص 6- 195؛ الكافي، ج 1، ص 199؛ كتاب الحجه، ب نادر جامع، ح 1.
  5- كافي، ج 1، ص 175.
  6- تفسیر صافی، ملاّ محسن فیض کاشانی، دارالمرتضی، مشهد، چ 1، ج 3، ص 198.
  7- آل عمران/61.
  8- صحیح بخاری، ج ۶، صص ۲۲۳، صحیح مسلم، ج ۷، ص ۵۹؛ کتاب الفضایل باب معجزات النبی؛ سنن الترمذی، ج ۴، ص ۳۷۰، ح ۵۱۵۶؛ العقد الفرید، ج ۴، ص ۲۵۱؛ شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج ۱۱، ص۶۶.
  9- بحار الانوار، ج 39، ص 35.
  10- شواهد التنزيل، حاكم حسكاني، ج 1، ص 103.
  11- تفسير الرازي، ج 8، ص 86 ـ تفسير البحر المحيط، ابوحيان اندلسي، ج 2.
  12- ترجمه حياه القلوب، علامه مجلسى، اول، دارالاعتصام، 1417 ق، ص 118.
  13- همان، ص 122.
  14- بحارالانوار، ج 61، ص 142.
  15- همان، 79، ص 343.
  16- اصول كافى، ح 702.
  17- موسوعه الامام على ابن ابى طالب، ج 8، صص 9-12.
  18- أوائل المقالات، ص 82.
  19- بحارالانوار، ج 26، ص 297.
  20- ر.ك: شيخ صدوق، الهدايه، ص 73؛ شيخ مفيد، مجموعه آثار، ج ، ص93؛ فاضل مقداد، اللوامع الالهيه، ص 343؛ بحار الانوار، ج 26، باب تفضلهم علي الانبياء ، ص 267.
  لینک اصلی


 2. تشكر


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود