صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تولی و تبری سخت ترین امتحان شیعه در زمان غیبت

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما تولی و تبری سخت ترین امتحان شیعه در زمان غیبت

باسلام
    برای شیعه فروعی مشخص شده و تولی و تبری دو فرع از فروع دهگانه هستند.
    در ایام غیبت سخت ترین فروع شناخت دوست و دشمن است.
    راستی چگونه تشخیص صحیح دهیم و دوست را از دشمن بشناسیم.(برای کسانی که برای آخرت تلاش میکنند و اعمال خود را برای آخرت اصلاح میکنند)
    راستی در بین این همه افراد و تازه با قبول و دانستن احکام دینی که همه مراجع هم اتفاق نظر دارند و هر فردی در دوران زندگی خود یکبار هم که شده آن را بگوش شنیده یا به چشم دیده چطور باید دوست و دشمن را شناخت و اعتماد کرد؟
    احکام و دستوراتی که در بین مراجع اتفاق نظر نیست و امام عصر عج در زمان ظهور یا بحکمت در زمان غیبت اصلاح میکنند را فعلا کنار بگذاریم.
    چطور دوست و دشمن خدا را بشناسیم؟

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

تولی و تبری سخت ترین امتحان شیعه در زمان غیبت

کارشناس بحث: استاد طاها

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۸/۱۷ در ساعت ۰۸:۳۲
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

تولی و تبری سخت ترین امتحان شیعه در زمان غیبت

4. تشکرها 2

نوشته
    173
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام به شما دوست گرامی

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لِأَصْحَابِهِ: أَيُّ عُرَى الْإِيمَانِ أَوْثَقُ؟ فَقَالُوا اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَعْلَمُ ؛ وَ قَالَ بَعْضُهُمُ الصَّلَاةُ وَ قَالَ بَعْضُهُمُ الزَّكَاةُ وَ قَالَ بَعْضُهُمُ الصِّيَامُ وَ قَالَ بَعْضُهُمُ الْحَجُ‏ وَ الْعُمْرَةُ وَ قَالَ بَعْضُهُمُ الْجِهَادُ ؛ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: لِكُلِّ مَا قُلْتُمْ فَضْلٌ وَ لَيْسَ بِهِ، وَ لَكِنْ أَوْثَقُ عُرَى الْإِيمَانِ الْحُبُّ فِي اللَّهِ وَ الْبُغْضُ فِي اللَّهِ وَ تَوَالِي أَوْلِيَاءِ اللَّهِ وَ التَّبَرِّي مِنْ أَعْدَاءِ اللَّهِ.

در حدیثی از امام صادق آمده است که روزی پیامبر به اصحابش فرمود: از میان دستگیره های ایمان کدام محکمتر است؟ اصحاب گفتند خدا و رسولش بهتر میدانند، عده ای گفتند نماز، عده ای دیگر گفتند زکات، برخی گفتند روزه، بعضی هم گفتند حج و عمره و برخی نیز گفتند جهاد. پیامبر فرمود برای هر آنچه گفتید فضلی است اما محکم‏ترین دستگیره ایمان این است که انسان دوستی اش ‏ و دشمنی‏اش با دیگران در راه خدا باشد و و دوستی کند با دوستان خدا و کناره گیری کند از دشمنان خدا. (الكافي ج : 2 ص : 125)

بهترین ملاک در شناخت دوست و دشمن خدا را باید از دل آیات قرآن و روایات معصومین به دست آورد که تا حدودی برای همگان روشن است. شاخص ترین دشمنان، کافران و منافقان و فاسقان عامد و آگاه هستند و شاخص ترین دوستان، محبان اهلبیت که هم در ایمان و هم عمل استوار باشند.

اما نکته ای درباره ابراز دوستی و دشمنی لازم است مد نظر قرار گیرد و آن این که تولی و تبری سه مرحله دارد: قلبی – زبانی – عملی. مهم است بدانیم که هر مرحله اقتضائات و شرایط خود را دارد مثلا تبری از کافر به معنای توهین به او (مرحله زبانی) و ظلم و تجاوز به حقوق او (مرحله عملی) نیست. همچنین در ابراز تولی، ظرفیت خود و مومنی که باید دوستش بداریم و میزان ابراز آن تولی را در نظر بگیریم.

در پناه حق

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام علیکم
    نقل قول نوشته اصلی توسط :طاها: نمایش پست
    بهترین ملاک در شناخت دوست و دشمن خدا را باید از دل آیات قرآن و روایات معصومین به دست آورد که تا حدودی برای همگان روشن است. شاخص ترین دشمنان، کافران و منافقان و فاسقان عامد و آگاه هستند و شاخص ترین دوستان، محبان اهلبیت که هم در ایمان و هم عمل استوار باشند.
    فکر می کنم سوال همین بود که چگونه بفهمیم کسی واقعا دوست خداست یا دشمن خدا

7. تشکرها 2

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    خب من متوجه نشدم راستش را بخواهید! یعنی جوابم را نگرفتم.
    یه تجربه هست بگم جوانانی که مثل من فکر میکنند میتونن استفاده ببرند.
    بنده قبلا کارمند جایی بودم و تربیت خانوادگیم طوریه که باید نمازم را اول وقت بخونم مثل همه شما.
    برای کار هم طبق فتوای مراجع 20 دقیقه تا 30 دقیه اجازه داریم که به عبادت بپردازیم و وقتی من میخواستم این کار را کنم مورد اعتراض بالا دستان قرار گرفتم و کار به جایی رسید که از اون شغل رفتم.
    بنده امیرالمومنین ع را دوستت دارم و من که یک کارمند معمولی بودم یاد گرفتم که اگر میخوام کارم درست باشه و حق الناس را ادا کنم باید اول خدا را راضی کنم و از او بخوام منو یاری کنه.
    امیرالمومنین ع وقتی مالک اشتر را میخواست بعنوان والی به مصر بفرسته بوی فرمود.مالک تو همیشه پشت سر من نماز میخواندی و نمازهایت اول وقت بود.تو را فرستادم که کار مردم را انجام دهی اما عمل تو (انجام کار تو و رضایتم) در گرو عبادت خداست.
    منظور اینه خداوند همه ما را امتحان میکنه که ببینیم چطور خدا را شناختیم بفهمیم که او کارها را اصلاح میکنه یا فعالیت ما که به حول و قوه او هست.
    حالا تجربه خودم
    در محیط کار من انواع ارباب رجوع بود.هم زن و هم مرد با تمام افکار و اعمال.خب دین من یادم داده که در مقابل بدحجابی امر به معروف و نهی از منکر کنم و من سیاست کم محلی و نگاه نکردن را ضمن انجام کار آنها برگزیدم.از طرفی کسی که بدحجاب باشه قطعا آن عذابهایی که پیامبر ص فرمود در معراج را دیدم را شامل میشه مگر اینکه توبه کنه و خداوند توبه اش را بپذیره.از طرفی این فرد با ورود خود سلام میکرد و پیامبر ص فرمود هر کس در جمعی سلام کند قطعا در بهشت خواهد بود.
    اینجا بود که بین تولی و تبری ماندم و سکوت اختیار کردم و پس از گذشت زمان دریافتم که فرق مسلمان با مومن چیه.
    اونا مسلمان بودند و منم مسلمان بودم اما درباره حجاب درجه من بالاتر بود من مرد به درکش رسیده بودم و او نرسیده بود و از من هم قطعا بالا تر بوده و هست.الله اکبر
    رئیس بنده هم انجام کار مردم را بر نماز اول وقت ترجیح میداد.نماز خوان بود اما وقت نماز اگه میشد میگفت اول ارباب رجوع که آمده بعد نماز.فکر میکرد اون کارها را انجام میده.باید بین خوب و خوبتر، عالی را انتخاب کنیم.حدیث داریم که انجام دادن کار مردم ثواب زیادی داره اما خود معصوم هم بر انجام نماز اول وقت سفارش اکید فرموده.
    حالا با دانستن این موضوع و مسائلی که در جامعه هست چگونه باید تبری و تولی را داشته باشیم؟
    از عالمی پرسیدم فرمود وارد مکان های آلوده نشو.
    اما واقعا من در وارد شدن به این مکان ها اختیار داشتم؟ آیا حق من نبود که در جامعه ای اسلامی و سالم با افکار سالم رفت و آمد کنم؟
    و ....
    ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۳/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۸:۳۱

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Javad نمایش پست
    در محیط کار من انواع ارباب رجوع بود.هم زن و هم مرد با تمام افکار و اعمال.خب دین من یادم داده که در مقابل بدحجابی امر به معروف و نهی از منکر کنم و من سیاست کم محلی و نگاه نکردن را ضمن انجام کار آنها برگزیدم.از طرفی کسی که بدحجاب باشه قطعا آن عذابهایی که پیامبر ص فرمود در معراج را دیدم را شامل میشه مگر اینکه توبه کنه و خداوند توبه اش را بپذیره.از طرفی این فرد با ورود خود سلام میکرد و پیامبر ص فرمود هر کس در جمعی سلام کند قطعا در بهشت خواهد بود.
    اینجا بود که بین تولی و تبری ماندم و سکوت اختیار کردم و پس از گذشت زمان دریافتم که فرق مسلمان با مومن چیه.
    ببخشید من متوجه نشدم. یعنی می خواید بگید متوجه نشدید اون خانم نزد خدا چه جایگاهی دارن تا بفهمید نسبت بهشون تولی داشته باشید یا تبری؟
    لازمه آدم تولی و تبری رو نسبت به تک تک آدمای اطرافش داشته باشه؟
    و اینکه درسته که براساس اعمالی مثل سلام کردن یا حجاب بخوایم قضاوت کنیم که شخصی شایسته تولی هست یا نه؟

10. تشکر

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    ببخشید من متوجه نشدم. یعنی می خواید بگید متوجه نشدید اون خانم نزد خدا چه جایگاهی دارن تا بفهمید نسبت بهشون تولی داشته باشید یا تبری؟
    لازمه آدم تولی و تبری رو نسبت به تک تک آدمای اطرافش داشته باشه؟
    و اینکه درسته که براساس اعمالی مثل سلام کردن یا حجاب بخوایم قضاوت کنیم که شخصی شایسته تولی هست یا نه؟
    بله من ابتدا اشتباه فکر کردم چرا که فکر میکردم خداوند قهار و جبار هست و نسبت به همه همین طور است.
    اما در ادامه فهمیدم که خداوند برای هر بنده اش ولو یک کار خیر کند راه را باز گذاشته و از حقش دفاع میکند ولو نماز خوان های اول وقت باشد.
    در ادامه دوباره یاد فرموده امیرالمومنین ع افتادم که به مالک اشتر فرمود یا مالک اگر در شب فردی را در حال گناه دیدی فردا صبح به چشم گنه کار او را نبین شاید توبه کرده باشد و خدا او را بخشیده باشد.و من دیگر نمیتوانم درباره کسی که شب و روز بر او گذشته صحبت کنم شاید توبه کرده و من بیجهت بخواهم کسی را گنه کار جلوه دهم در حالی که خدا از حق بنده اش دفاع میکند.
    اگر کسی به خداوند ایمان داشته باشد و روز جزا را یادآور باشد قبل از مرگ سعی در برطرف کردن عیبهایش دارد و خرده هایش را هم حساب میکند و نباید از رحمت خداوند هم ناامید باشد.(معصومین فرمودند: بسیار یاد آخرت کنید و اعمال خود را بسنجید که عروسی پرهیزکاران است و انسان عاقل به حساب خود میرسد قبل از اینکه به حسابش رسیدگی شود)

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Javad نمایش پست
    باسلام
    خب من متوجه نشدم راستش را بخواهید! یعنی جوابم را نگرفتم.
    یه تجربه هست بگم جوانانی که مثل من فکر میکنند میتونن استفاده ببرند.
    بنده قبلا کارمند جایی بودم و تربیت خانوادگیم طوریه که باید نمازم را اول وقت بخونم مثل همه شما.
    برای کار هم طبق فتوای مراجع 20 دقیقه تا 30 دقیه اجازه داریم که به عبادت بپردازیم و وقتی من میخواستم این کار را کنم مورد اعتراض بالا دستان قرار گرفتم و کار به جایی رسید که از اون شغل رفتم.
    بنده امیرالمومنین ع را دوستت دارم و من که یک کارمند معمولی بودم یاد گرفتم که اگر میخوام کارم درست باشه و حق الناس را ادا کنم باید اول خدا را راضی کنم و از او بخوام منو یاری کنه.
    امیرالمومنین ع وقتی مالک اشتر را میخواست بعنوان والی به مصر بفرسته بوی فرمود.مالک تو همیشه پشت سر من نماز میخواندی و نمازهایت اول وقت بود.تو را فرستادم که کار مردم را انجام دهی اما عمل تو (انجام کار تو و رضایتم) در گرو عبادت خداست.
    منظور اینه خداوند همه ما را امتحان میکنه که ببینیم چطور خدا را شناختیم بفهمیم که او کارها را اصلاح میکنه یا فعالیت ما که به حول و قوه او هست.
    حالا تجربه خودم
    اونا مسلمان بودند و منم مسلمان بودم اما درباره حجاب درجه من بالاتر بود من مرد به درکش رسیده بودم و او نرسیده بود و از من هم قطعا بالا تر بوده و هست.الله اکبر
    رئیس بنده هم انجام کار مردم را بر نماز اول وقت ترجیح میداد.نماز خوان بود اما وقت نماز اگه میشد میگفت اول ارباب رجوع که آمده بعد نماز.فکر میکرد اون کارها را انجام میده.باید بین خوب و خوبتر، عالی را انتخاب کنیم.حدیث داریم که انجام دادن کار مردم ثواب زیادی داره اما خود معصوم هم بر انجام نماز اول وقت سفارش اکید فرموده.
    حالا با دانستن این موضوع و مسائلی که در جامعه هست چگونه باید تبری و تولی را داشته باشیم؟
    از عالمی پرسیدم فرمود وارد مکان های آلوده نشو.
    اما واقعا من در وارد شدن به این مکان ها اختیار داشتم؟ آیا حق من نبود که در جامعه ای اسلامی و سالم با افکار سالم رفت و آمد کنم؟
    و ....
    سلام
    کلام شما بسیار قابل قبول است ومواردی را اشاره کردید که بنده نیز گه گاهی با آن مواجه هستم!
    ما هم منتظر پاسخ کارشنا یا کارشناسان عزیز هستیم!
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

13. تشکرها 2

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام
    کلام شما بسیار قابل قبول است ومواردی را اشاره کردید که بنده نیز گه گاهی با آن مواجه هستم!
    ما هم منتظر پاسخ کارشنا یا کارشناسان عزیز هستیم!
    باسلام
    من شاید وقت نکنم تمام مراسمی را که درباره مسائل و مباحث اهل بیت فرموده میشه را برم اما سعی میکنم از محصولات فرهنگی فایل صوتی را تهیه کنم و گوش بگیرم در تمام موضوعات
    من با افتخار میگم که شاید دو یا سه بار تمام فایل های صوتی مرحوم کافی را گوش گرفتم و فایل های سخنران دانشمند و آیت را هم دارم در کنار فایل های صوتی برخی مراجع گوش میگیرم و چکیده این فرمایشات در جواب این سئوال من فکر کنم همین جمله پیامبر بزرگ اسلام ص باشه که فرمودند: در زمان غیبت هر کس عهده دار مسائل شخصی خودش باشه و خودش را با روایات ما بسنجه و درجه خودش را نزد ما پیدا کنه و این بنظرم بهترین تولی و تبری است چرا که درسته ما از نعمت حضور امام عصر عج بهره کامل نداریم (خورشید پشت ابر) اما در زمان ائمه گذشته آنهایی هم که دانستند تولی و تبری نکردند.
    محمدجواد باشیم(محمدجواد نام غلام امام زمان عج بوده)

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    50 درصد تولی دوستی با نمازگزاران ولایت پذیر است و 50 درصد تبری عدم معاشرت با تارک الصلاه هاست.

در یک تاپیک بهترین نشانه ولایت پذیری را از دیدگاه امام حسن العسکری ع بیان شد.فکر کنم با این عمل بهترین تولی و تبری را بتوان انجام داد.
    ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۳/۰۸/۱۹ در ساعت ۲۰:۴۰

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری