صفحه 1 از 41 123112131 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: «مهم» (مجردها حتما بیان تو) از ازدواج چه می دانیم؟؟؟ «مهم»

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

«مهم» (مجردها حتما بیان تو) از ازدواج چه می دانیم؟؟؟ «مهم»

«مهم» (مجردها حتما بیان تو) از ازدواج چه می دانیم؟؟؟ «مهم»«مهم» (مجردها حتما بیان تو) از ازدواج چه می دانیم؟؟؟ «مهم»«مهم» (مجردها حتما بیان تو) از ازدواج چه می دانیم؟؟؟ «مهم»

تشـــنه مـي‌نـالـد که اي آب گوار
    آب هـم نـالد که کو آن آب ‌خـــوار
    جذب آبست اين عطش در جان ما
    مـــــا از آن او و او هم آن مـــــــا
    حـکمت حـق در قضـا و در قــدر
    کــرد مــا را عـاشـقـان هـمـدگــر
    جمله اجزاي جهان زان حکمِ پيش
    جفت جفت و عاشقان جفتِ خـويش
    هست هر جزوي ز عالم جفت ‌خواه
    راســت هـمـچون کـهربا و بـرگ کاه
    آسـمـان گـويـد زمـيـن را مـرحبا
    بـا تـو ام چــون آهـن و آهـن ‌ربــا
    آسـمـان مَـرد و زميـن زن در خرد
    هــرچـه آن انـداخـت ايـن مي ‌پرورد

عرض سلام و وقت بخیر خدمت برادران و خواهران عزیز

بحث ازدواج اینقدر موضوع مهمیه و اینقدر درباره اهمیتش شنیدیم که دیگه نیاز به توضیح دادن بیشتر دربارش نیست.

در این تاپیک با مسائل مهم قبل از ازدواج که دغدغه اکثر مجردهاست بیشتر آشنا میشیم

ان شا الله.

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

سرفصل مباحثی که قراره ارائه داده بشه:

الف) ضرورت شناسي ازدواج

ب) انگيزه ها

ج) معیارها:

1. سن

2. اشتغال و اقتصاد

3. زیبایی

4. مهر و انس

5. خانواده ، تحصيلات ، اخلاق و ايمان ، فرهنگ ها

د) گزینش

ه) جلسه خواستگاری

إن شاء الله تا پایان همراهی میکنید...

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 13 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:زنان و مردان مجرد و غلام ها و کنیزان شایسته تان را همسر دهید،اگر فقیر باشند خدا از فضل خود بی نیازشان گرداند،خداوند بخشنده و دانا است.نور/23

و نیز می فرماید:یکی از نشانه های خداوند این است که از جنس شما برایتان همسر آفرید تا موجب آرامشتان باشد،و بین شما الفت و مهربانی قرار داد...روم/21

در اسلام توصیه های فراوانی نسبت به ازدواج به موقع و همچنین نکوهش مجرد ماندن شده است تا حدی که رسول خدا (ص)فرموده اند :هرکس ازدواج کند نیمی از دین خود را حفظ کرده است. این سخن بیانگر اوج اهمیت ازدواج در تکامل انسان می باشد.

همچنین پیامبر خدا (ص)در کلامی دیگر می فرمایند:هیچ چیز نزد خدا محبوب تر از خانه ای که در اسلام به ازدواج آباد شود نیست.

خانواده در اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است،و یکی از اهداف ازدواج را تشکیل خانواده و تربیت نسل صالح برمی شمارد.

عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
    عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
    عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
    عشق یعنی غرق این معناشدن

ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

شروع بحث:

در ازدواج با سه عنصر روبرو هستيم:
    * خودم
    * انتخابي که مي کنم که چقدر با خودم ميتونه هماهنگ باشه
    * روش و منش انجام زندگي

(1- اول خودم رو بشناسم و شرايطم رو ببينم 2- و با توجه به شرايطم هم کفو خودم رو انتخاب کنم 3- و بعدش هم براي زندگي بايد روش خوبی رو پیاده کنم.)

الف) ضرورت شناسي:

1. احساس ضرورت:

احساس کردن فکري و ميلي ضرورت ازدواج. يعني ضرورت تراشي نکنم. بلکه واقعا حس و فکر و ذهنم ضرورت ازدواج باشه.

2. قابليت آميختگي: (خیلی خیلی مهم)

در ازدواج لزوما قرار نيست دو شخص با ويژگي هاي کاملا مشابه با هم وصلت کنند. بلکه قرار است يک آب با يک قند در هم ممزوج شوند تا تبديل به شربت شود. لازم است در دو طرف قابليت آميختگي پيدا شود. نه اينکه وقتي در زندگي اختلافي در تفکر پيش آمد، بگوييم انتخابم غلط بود. بلکه اصل بر اين است که دو چيز مختلف بتوانند قابليت ممزوج شدن با هم را پيدا کنند. و البته بايد به يک قدرت جامعيتي براي اين آميختگي برسيم. حال بعضي ها مي خواهند آب و نفت را که تشابهات زيادي در رنگ و... دارند باهم مخلوط کنند. اين دو ظاهرا شبيه هم هستند. ولي قابليت ممزوج شدن و آميختگي ندارند. اينها حقيقتا از هم تفکيک اند. مثل بعضي ها که فکر مي کنند تفکرات مشترکي دارند، ولي وقتي زندگيشان شروع مي شود، مي بينند که اينطور نيست...

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

و نکته مهم اينکه تمرين قابليت ممزوج شدن و رسيدن به ترکيب مشترک، قبل از ازدواج بايد حل شود. مثلا در زندگي با والدين و خواهر و برادر و تقابلاتي که در اين زندگي رخ مي دهد.

(مثلا من و برادرم سر انتخاب يک کانال تلويزيون دچار تعارضيم... يا بعد از 2 دقيقه صحبت به دعوا منجر مي شود... يا مثلا میگم: غذا رو زود بندازيد. مادره میگه: صبر کن داداشت بياد. میگم: به اون چيکار دارم؟ اون خودش مياد ميخوره...)

خب اينها بايد حل شود. وگرنه در زندگي مشترک دچار مشکل مي شويم... بايد اين قابليت را در خود توليد کنيم. هرچقدر اين قابليت بيشتر شکل بگيره، بهره مون از ازدواج بيشتره. وگرنه هرچقدر احساس جمع کنيم، نميتوانيم آن را درست و صحيح در زندگي خرج کنيم. وگرنه همه مي گويند وقتي وارد زندگي مشترک شوم، همه چيز را فراهم مي کنم اعم از احساس و مديريت و...

(دو نفر براي طلاق پيش مشاور رفتند.
    زن مي گفت: شوهرم چرت ميزند.
    مرد گفت: من چرت مي زنم به تو چه آسيبي مي رسه؟
    زن: همه منو مسخره ميکنن. نه تو رو.
    مشاور به شوهر گفت: اگه يک لکه در بدن زنت باشد، و لکه بارزي هم باشد، تو با او زندگي مي کني؟ و نسبت به او احساسي داري؟
    شوهر: نه.
    مشاور: خب. چرا؟ علامت پوستي ايشون به تو چه؟
    شوهر: تو روح من اثر مي گذاره.
    مشاور:خب علامت رفتاري تو هم در روح زنت اثر مي گذاره...)

اين يعني آميختگي...

توضیح بیشتر از خودم !!!:
    دستیابی به قابلیت آمیختگی ، کار دشواری نیست. در صورتیکه در تمام شؤون زندگی، در برخورد با دیگران و همچنین در مسائل شخصی خودمان، تلاش کنیم برای ایجاد تعادل در رفتار و برخورد و اعمال، با دیگران بسازیم، رذائل خود را کنار گذاشته و فضائل را کسب کنیم و... ، به این قابلیت میرسیم إن شاء الله.

إن شاء الله ادامه دارد...

نوشته
    1,209
    صلوات
    14920
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    43 پست
    حضور
    36 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    دوستانی که این مبحث رو پیگیر هستند بهشون یه برنامه معرفی میکنم اگه احیانا باهاش آشنا نیستند،میتونند دنبال کنند،برنامه مفیدی هست.
    برنامه گلبرگ،پنج شنبه ها،حدود ساعت 13:40 ،بعد از اخبار ورزشی،شبکه 3.
    چند سالی هست که هر هفته این برنامه در حال پخش هست.
    توی پست های بعد لینک متنش رو ان شالله براتون میذارم.
    یا غِيَاثَ الْمُسْتَغِيثِينَ‏
    أَنَا عَبْدُكَ الضَّعِيفُ الذَّلِيلُ الْحَقِيرُ الْمِسْكِينُ الْمُسْتَكِينُ‏
    الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو
    به فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط یا عزیز زهرا نمایش پست
    سلام
    دوستانی که این مبحث رو پیگیر هستند بهشون یه برنامه معرفی میکنم اگه احیانا باهاش آشنا نیستند،میتونند دنبال کنند،برنامه مفیدی هست.
    برنامه گلبرگ،پنج شنبه ها،حدود ساعت 13:40 ،بعد از اخبار ورزشی،شبکه 3.
    چند سالی هست که هر هفته این برنامه در حال پخش هست.
    توی پست های بعد لینک متنش رو ان شالله براتون میذارم.
    سلام
    برنامه خوبی بود!
    زمانی که استاد دهنوی بود ولی این کارشناس یک جمله را ده بار تکرار می کند و وقت برنامه را می گیرد.سه بار به طور دقیق نشستم و برنامه را دیدم دریغ از یک حرف درست!
    من بیشتر خانم نیلچی زاده را نگاه می کردم.سمت خدا......تمام فایل های صوتیش را خریدم.اولش دانلود می کردم دیدم کامل نیست زنگ زدم وبا جناب سید عبدالمجید رکنی صحبت کردم.چه صدای گرمی داشت!!!الحق که مرده.برام فرستاد.گه گاهی که وقت کنم گوش می دهم.وقت برای من حکم جن و بسم الله را دارد!وقت ندارم!
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ب) انگيزه ها:

همدلي و همزباني / استقلال خواهي (تأسيس زندگي جديد با گرايشها و آرمانهاي جديد) / بلاتکليفي و نابساماني / تأمين غرايز / تمکين حکم ديني / علاقه هاي ناگهاني ناخواسته / تحت تأثير قرارگرفتن توسط حرف هاي ديگران (مادر: اين عروس خوبيه. زود باهاش ازدواج کن) / مجاورتها (قومي و خويشي: پسرخاله و دخترخاله ، مکاني ، کيفيتي: چت ، فعاليتهاي نزديک به هم. مثل: دو شاگرد اول ، دو شخص حافظ قرآن و...) و... ... ...

اولا باید انگیزه های خود را بشناسیم.

ثانیا نباید انگیزه ها عامل و یا تنها عامل تصمیم ما برای زوجیت باشد. علّت؟ این انگیزه ها برای 50 سال زندگی، قدّ کافی ندارند. و بعد از مدتی تمام می شوند. برای همین بعضی ها بعد از چند سال زندگی به بن بست می رسند.

(مثل افرادی که قرار است با اتوموبیل، به سفر بروند. ابتدای سفر، شور و هیجان دارند. تنقلات میخرند. خوشحالند. اما وقتی که بنزین اتوموبیل در بین راه سفر، تمام میشود، عصبانی می شوند. و حتّی پشیمان می شوند و...)

ادامه دارد...

نوشته
    1,209
    صلوات
    14920
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    43 پست
    حضور
    36 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

گلبرگ 28-09-92

1)سوال – چه دلیلی دارد که ما قبل از ازدواج در مورد مهارت های انتخاب همسر صحبت کنیم ؟

پاسخ – علامه طباطبایی یکی از بهترین ازدواج معاصر را داشتند. با اینکه علامه طباطبایی معروف به صبر بود وقتی همسرشان از دنیا رفتند، صبر از علامه رفت. طبق آمار عمر 1/14 از طلاق ها در سال 91، به سال هم نرسیده است. و 43 درصد طلاق ها زیر چهار سال بوده است. کارشناسان می گویند: یکی از دلایلی که ازدواج ها در سال های اولیه به طلاق منجر می شود، انتخاب نادرست است. با اینکه فضای اطلاعاتی و تحصیلی جامعه بالا رفته است، انتخاب ها محکم تر نشده است. یکی از دلایلش این است که ما بصورت عملی هنوز باور نکردیم که انتخاب همسر یک مهارت هایی دارد که اگر ما این مهارت ها را نپذیریم یا از آن بی اطلاع باشیم، نمی توانیم انتخاب درستی داشته باشیم. ممکن است که فردی بطور اتفاقی یک انتخاب درستی بکند ولی ما باید مهارت انتخاب همسر را بپذیریم .وقتی شما می خواهید یک تلفن همراه یا یک لب تاب بگیرید مشورت می کنید و مولفه هایی را در نظر می گیرید تا یک وسیله ای خوبی بگیرید. اشتباه در این کار ضرر مادی دارد. چرا ما به این باور نرسیده ایم که چندین برابر انتخاب یک تلفن همراه یا لب تاب، در انتخاب همسر نیاز به آموزش داریم؟ ما باید این باور را در جامعه تبدیل به یک باور جمعی بکنیم.

ویرایش توسط یا عزیز زهرا : ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ در ساعت ۱۳:۰۵
    الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو

نوشته
    1,209
    صلوات
    14920
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    43 پست
    حضور
    36 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

2)سوال – عقل و احساس ،هر کدام چه مقدار در انتخاب همسر نقش دارند ؟

پاسخ – بعضی ها معتفد هستند که در این انتخاب فقط باید به عقل توجه کرد ،بعضی ها معتقد هستند اولین کسی که به دل شما افتاد را انتخاب کنید .بعضی ها بصورت کاملا منطقی این گزاره ی عملی و روانشناسی را پذیرفته اند .ما قبل از ازدواج هم نیازمند به عقل هستیم و هم نیازمند به دل. کسی که باید فرمانده تصمیم گیری ما در میدان انتخاب باشد، عقل و منطق است. یعنی ما باید معیارها و انتخاباتی داشته باشیم که منطقی باشد و متناسب با قانون زندگی باشد، متناسب با واقعیتی که در زندگی باید با آن مواجه بشویم. گاهی اوقات یک دانشجو طوری انتخاب همسر می کند مثل اینکه می خواهد رئیس انجمن خواهران یا مسئول واحد برادران را انتخاب کند. یعنی معیارهایی که دارید با واقعیت زندگی مشترک سازگار نیست. ما نباید ازدواج را در ازدواج فراموش کنیم. خیلی اوقات ،ما اصل ازدواج را در معیارهای ازدواج فراموش می کنیم. گاهی خواستگاری برای شما می آید که همه ی معیارهای شما را دارد ولی به دل شما نمی نشیند. و نمی توانید بپذیرید که همسر آینده شما باشد. در اینجا باید یک آژیر قرمز کشید. ما معتقد نیستیم که قبل از ازدواج ،باید عشق وجود داشته باشد. عشق یعنی وابستگی شدید که تمام دنیا با آن معنا می شود. این اندازه وابستگی قبل از ازدواج نیاز نیست. البته نیاز نبودن عشق در این اندازه به معنای نبودن هیچ تمایلی در ازدواج نیست. اگر شما بعد از خواستگاری ،چند جلسه با فردی صحبت کنید و هیچ تمایلی(شوق ازدواج با فرد) به او نداشته باشید این غیرعادی است. اگر ازدواج با این فرد بهم بخورد باید کمی ناراحت بشوید ولی نه به اندازه ای که به سمت افسردگی بروید. عقل فرمانده و احساس، سرباز این فرمانده است و پشت این فرمانده حرکت می کند.
    گاهی دل وابسته به طرف مقابل است و طرف معیارهای او را ندارد ولی فرد بخاطر وابستگی ،ویژگی های طرف مقابل را معیارهای خودش قرار می دهد. مثلا برای فردی کفویت تحصیلی اصل است ولی وقتی دل فرمانده ی او می شود، نظرش کاملا عوض می شود. مثلا برای فرد، خانواده اصل بود ولی بعد از دلبسته شدن می گوید: مگر من می خواهم با خانواده اش ازدواج کنم.

ویرایش توسط یا عزیز زهرا : ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ در ساعت ۱۲:۵۵

صفحه 1 از 41 123112131 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)