جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه به اعداد و ارقام قرآن (دانستنی های قرآن) اعتماد کنم؟

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما چگونه به اعداد و ارقام قرآن (دانستنی های قرآن) اعتماد کنم؟

باسلام و احترام
    شاید برای شما هم پیش آمده باشد (دانشجویان علوم اسلامی) که در مورد شگفتی های قرآن کنجکاوی کنید و برای یادگیری آن همت داشته باشید.
    خوشبختانه در دورانی هستیم که هر چه زمان میگذرد امید به شکوفایی قرآن میرود و شوق به یادگیری آن.
    همه میدانیم که قرآن اصلی خدمت امام عصر عج است و آن حقی است که او نسبت به متعلمین علوم قرآنی توسط خدا و ائمه عنایت شده و ما منتظران در انتظار یادگیری علوم قرآن.
    اما به فرموده معصومین گذشته نباید قرآن را با علم به این موضوع رها کرد.
    پس تا امر خداوند باید به این قرآن رجوع شود همانطور که در دوران ائمه گذشته رجوع شد(خداوند باعث و بانی آن را لعنت کند)
    با مطالعه و تحقیق به این حساسیت و اهمیت اصل یادگیری میرسیم که باید علوم عربی را یاد بگیریم.
    علوم شناخت حرف، کلمه ، جمله و ....
    در دوران تحصیل یک شناخت بوده اما با توجه به اینکه رشته ها تغییر یافته یا به فراموشی سپرده شده یا شاهد بودیم که بر تعلیم آن هم تغییری بوجود آمده.
    در سایت تبیان اطلاعاتی نسبت به تمام سوره ها داده شده و در اینجا هم صمیمانه تشکر ما را پذیرا باشند اما با توجه به تحقیقات بعمل آمده تناقض وجود دارد.مثلا در تعداد حروف و کلمات سوره ها
    دوست دارم مدیریت این بخش جهت رضایت الله و محبوبش به دعای امام عصر عج همتی دوباره کرده و راه آموزش قرآن را در این بخش یا بخش های دیگر معرفی یا تعلیم دهد.
    بنده دوست دارم که قرآن را از حفظ بخوانم و به توفیقات آن هم آگاهم اما حفظ تنها برایم کافی نیست!
    دوست دارم وقتی خواستم درباره سوره ای صحبت شود تمام اطلاعات درست آن در نظرم تجلی کند و اطلاعات خودم را با گوینده بسنجم و یادآور شوم.
    پس بنده با توجه به یادگیری حروف ابجد دوست دارم قرآن را با استفاده از اعداد هم ضمیمه یادگیریم کنم.
    ترتیب، سوره ، تعداد آیات،ترتیب نزول ، محل نزول ، تعداد کلمه ، حرف ، ابجد کبیر، ابجد صغیر، تعداد فتحه ، ضمه ، کسره ، مد، تشدید ، نقطه و ... را لازم است که بدانم چرا که اگر حافظه ام چیزی خواست بداند صحیح بداند.
    مواردی که بنده نیاز دارم بدانم اینهاست (شاید بدرد بقیه دوستان هم بخورد)
    در قرآن حروف زیادی نوشته میشود اما کدام خوانده میشود و کدام خوانده نمیشود(حروف والی و ... اما برخی هست برای زیبایی نوشته میشود و این زیبایی برای مبتدی ها گیچ کننده است)
    برخی جاها علائم نوشته نمیشود
    .....
    این سئوالاتی ذهن من از کودکی بوده که نتوانم تعداد سوره های زیادی را از بر کنم و همیشه نیازمند یک استاد بوده ام.
    مطالب در دنیای مجازی بسیار است و من تصمیم به ورود به محافل اسلامی شیعه و اعتماد به مطالب درون آن کردم که متاسفانه باز تناقض وجود دارد.اگر میشود شک ها را از ذهن پاک کنید و کمک کنید برای یادگیری بهتر دانستنیهای قرآن که شاهراه ورود به حفظ قرآن است.

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    810 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

چگونه به اعداد و ارقام قرآن (دانستنی های قرآن) اعتماد کنم؟

کارشناس بحث: استاد خاتم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

چگونه به اعداد و ارقام قرآن (دانستنی های قرآن) اعتماد کنم؟

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Javad نمایش پست
    باسلام و احترام
    شاید برای شما هم پیش آمده باشد (دانشجویان علوم اسلامی) که در مورد شگفتی های قرآن کنجکاوی کنید و برای یادگیری آن همت داشته باشید.
    خوشبختانه در دورانی هستیم که هر چه زمان میگذرد امید به شکوفایی قرآن میرود و شوق به یادگیری آن.
    همه میدانیم که قرآن اصلی خدمت امام عصر عج است و آن حقی است که او نسبت به متعلمین علوم قرآنی توسط خدا و ائمه عنایت شده و ما منتظران در انتظار یادگیری علوم قرآن.
    اما به فرموده معصومین گذشته نباید قرآن را با علم به این موضوع رها کرد.
    پس تا امر خداوند باید به این قرآن رجوع شود همانطور که در دوران ائمه گذشته رجوع شد(خداوند باعث و بانی آن را لعنت کند)
    با مطالعه و تحقیق به این حساسیت و اهمیت اصل یادگیری میرسیم که باید علوم عربی را یاد بگیریم.
    علوم شناخت حرف، کلمه ، جمله و ....
    در دوران تحصیل یک شناخت بوده اما با توجه به اینکه رشته ها تغییر یافته یا به فراموشی سپرده شده یا شاهد بودیم که بر تعلیم آن هم تغییری بوجود آمده.
    در سایت تبیان اطلاعاتی نسبت به تمام سوره ها داده شده و در اینجا هم صمیمانه تشکر ما را پذیرا باشند اما با توجه به تحقیقات بعمل آمده تناقض وجود دارد.مثلا در تعداد حروف و کلمات سوره ها
    دوست دارم مدیریت این بخش جهت رضایت الله و محبوبش به دعای امام عصر عج همتی دوباره کرده و راه آموزش قرآن را در این بخش یا بخش های دیگر معرفی یا تعلیم دهد.
    بنده دوست دارم که قرآن را از حفظ بخوانم و به توفیقات آن هم آگاهم اما حفظ تنها برایم کافی نیست!
    دوست دارم وقتی خواستم درباره سوره ای صحبت شود تمام اطلاعات درست آن در نظرم تجلی کند و اطلاعات خودم را با گوینده بسنجم و یادآور شوم.
    پس بنده با توجه به یادگیری حروف ابجد دوست دارم قرآن را با استفاده از اعداد هم ضمیمه یادگیریم کنم.
    ترتیب، سوره ، تعداد آیات،ترتیب نزول ، محل نزول ، تعداد کلمه ، حرف ، ابجد کبیر، ابجد صغیر، تعداد فتحه ، ضمه ، کسره ، مد، تشدید ، نقطه و ... را لازم است که بدانم چرا که اگر حافظه ام چیزی خواست بداند صحیح بداند.
    مواردی که بنده نیاز دارم بدانم اینهاست (شاید بدرد بقیه دوستان هم بخورد)
    در قرآن حروف زیادی نوشته میشود اما کدام خوانده میشود و کدام خوانده نمیشود(حروف والی و ... اما برخی هست برای زیبایی نوشته میشود و این زیبایی برای مبتدی ها گیچ کننده است)
    برخی جاها علائم نوشته نمیشود
    .....
    این سئوالاتی ذهن من از کودکی بوده که نتوانم تعداد سوره های زیادی را از بر کنم و همیشه نیازمند یک استاد بوده ام.
    مطالب در دنیای مجازی بسیار است و من تصمیم به ورود به محافل اسلامی شیعه و اعتماد به مطالب درون آن کردم که متاسفانه باز تناقض وجود دارد.اگر میشود شک ها را از ذهن پاک کنید و کمک کنید برای یادگیری بهتر دانستنیهای قرآن که شاهراه ورود به حفظ قرآن است.
    با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما

جنابM.Javad بزرگوار، از این که می خواهید اطلاعات وسیعی درباره قرآن داشته باشید، خوشحالم و به خاطر این مطلب،باید خداوند را شاکر باشیم.

نکته ای که وجود دارد این است که حضرتعالی،بهتر است هدف اصلی خود را مشخص نمایید و کارهای خود را اولویت بندی کنید.

و تأمل نمایید که برخی مطالب، مقدمه مطلب دیگری است ( مثلاً آموزش روخوانی و روان خوانی مقدمه لازم برای حفظ قرآن است )

و هم چنین دقت نمایید که آیا نیاز هست که اطلاعات این چنینی داشته باشید ( تعداد کلمه ، حرف ، ابجد کبیر، ابجد صغیر، تعداد فتحه ، ضمه ،

کسره ، مد، تشدید ، نقطه و ... )
    و اگر نیاز هست، در اولویت چندم باید قرار گیرد؟

نکته ی دیگری که هست به نظر می آید که شما هم می خواهید قرآن را حفظ کنید و هم می خواهید اطلاعات وسیعی درباره قرآن،

داشته باشید به گونه ایکه هم یک سوره را حفظ باشید و هم اطلاعات زیادی درباره آن سوره را در ذهن خود داشته باشید.

جمع بین این دو مطلب، کار سخت و دشواری است.

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۳/۰۸/۲۵ در ساعت ۲۲:۱۸
    یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط خاتم نمایش پست
    با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما

جنابM.Javad بزرگوار، از این که می خواهید اطلاعات وسیعی درباره قرآن داشته باشید، خوشحالم و به خاطر این مطلب،باید خداوند را شاکر باشیم.

نکته ای که وجود دارد این است که حضرتعالی،بهتر است هدف اصلی خود را مشخص نمایید و کارهای خود را اولویت بندی کنید.

و تأمل نمایید که برخی مطالب، مقدمه مطلب دیگری است ( مثلاً آموزش روخوانی و روان خوانی مقدمه لازم برای حفظ قرآن است )

و هم چنین دقت نمایید که آیا نیاز هست که اطلاعات این چنینی داشته باشید ( تعداد کلمه ، حرف ، ابجد کبیر، ابجد صغیر، تعداد فتحه ، ضمه ،

کسره ، مد، تشدید ، نقطه و ... )
    و اگر نیاز هست، در اولویت چندم باید قرار گیرد؟

نکته ی دیگری که هست به نظر می آید که شما هم می خواهید قرآن را حفظ کنید و هم می خواهید اطلاعات وسیعی درباره قرآن،

داشته باشید به گونه ایکه هم یک سوره را حفظ باشید و هم اطلاعات زیادی درباره آن سوره را در ذهن خود داشته باشید.

جمع بین این دو مطلب، کار سخت و دشواری است.
    باسلام و احترام
    میدانم کار بسیار سخت و دشواریست.
    اگر از کسانی که الان قرآن را از بر دارند هم بپرسی که اوایل چطور فکر میکردید و الان درباره اون تفکرتون چه نظری دارید قطعا خواهند فرمود باید شروع کنی تا بدانی چه آسان هست و فقط این ترس بود که مانع میشد.ترس زیاد بودن.
    بنده اینها را میدانم و خوابم هم میبرد!
    اما در مورد دانستنی های عمومی و خصوصی هر سوره باید بگویم شما درباره چیزی شناخت داشته باشی و بعد وارد بشی چطوره تا وقتی که بدون شناخت فقط حافظ باشی.
    تفاوت کسی که حافظ متن قرآن هست با کسی که معنای قرآن را میداند زیاد است.چه رسد که علاوه بر معنای قرآن آن را از بر داشته باشد.
    مع الوصف دوست دارم اگر برای اساتید محترم که چندین سال تجربه دارند و قصد خدمت دارند ادای احترام کنند و دستشان را برای شاگردی کردن بفشارم.
    اگر به اولویت بندی باشد چون دارم حروف ابجد هم کار میکنم دوست دارم همانطور که برخی قاریان از شماره صفحه هم میتوانند بدانند که کدام سوره و کدام آیه ها را شامل میشود پس دوست دارم با مشخصات هر سوره آشنایی پیدا کرده و بعد حافظ شوم. مشروط به اینکه صحیح باشد!

متشکرم
    ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۳/۰۸/۲۶ در ساعت ۱۴:۳۳

7. تشکر

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Javad نمایش پست
    باسلام و احترام
    میدانم کار بسیار سخت و دشواریست.
    اگر از کسانی که الان قرآن را از بر دارند هم بپرسی که اوایل چطور فکر میکردید و الان درباره اون تفکرتون چه نظری دارید قطعا خواهند فرمود باید شروع کنی تا بدانی چه آسان هست و فقط این ترس بود که مانع میشد.ترس زیاد بودن.
    بنده اینها را میدانم و خوابم هم میبرد!
    اما در مورد دانستنی های عمومی و خصوصی هر سوره باید بگویم شما درباره چیزی شناخت داشته باشی و بعد وارد بشی چطوره تا وقتی که بدون شناخت فقط حافظ باشی.
    تفاوت کسی که حافظ متن قرآن هست با کسی که معنای قرآن را میداند زیاد است.چه رسد که علاوه بر معنای قرآن آن را از بر داشته باشد.
    مع الوصف دوست دارم اگر برای اساتید محترم که چندین سال تجربه دارند و قصد خدمت دارند ادای احترام کنند و دستشان را برای شاگردی کردن بفشارم.
    اگر به اولویت بندی باشد چون دارم حروف ابجد هم کار میکنم دوست دارم همانطور که برخی قاریان از شماره صفحه هم میتوانند بدانند که کدام سوره و کدام آیه ها را شامل میشود پس دوست دارم با مشخصات هر سوره آشنایی پیدا کرده و بعد حافظ شوم. مشروط به اینکه صحیح باشد!

متشکرم

با سلام

یکی از مراحل حفظ کردن، دانستن معنی و مفهوم آیه قبل از حفظ کردن است. بنابراین حافظ قرآن، معنی آیه را یاد می گیرد

و حتی با مراجعه به تفسیرهای آسان و مختصر قبل از حفظ کردن، می تواند مشخصات کلی سوره و در برخی موارد شأن نزول ها را یاد بگیرد.

بنابر این، این جمله شما « تفاوت کسی که حافظ متن قرآن هست با کسی که معنای قرآن را میداند زیاد است.چه رسد که علاوه بر معنای قرآن آن

را از بر داشته باشد.» در رابطه با حافظ قرآن، صحیح نیست.

نکته ای که هست این است که شما می توانید هم حفظ داشته باشید و هم اطلاعات کلی راجع به سوره داشته باشید و این دو با هم تضادی ندارد.

این دو کار، همان طور که اشاره کردم با مراجعه به تفسیر های مختصر امکان پذیر است.

باز تأکید می کنم که سعی نمایید اولویت را برای اطلاعات مهم قرار دهید.

یا صاحب الزمان

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

جمع بندی

پرسش:
    آیا در حفظ قرآن، لازم است که حافظ قرآن اطلاعاتی مانند حروف خوانا، حروف ناخوانا، محل نزول، ترتیب نزول، ترتیب سوره، تعداد آیات، تعداد کلمه، تعداد فتحه، ضمه، کسره، تشدید و نقطه را بداند؟

پاسخ:
    اطلاعات را به سه دسته می توان تقسیم کرد:

1_ اطلاعاتی که لازم است، حافظ قرآن قبل از حفظ کردن بداند.
    2_ اطلاعاتی که بهتر است حافظ قرآن، در هنگام حفظ کردن یاد بگیرد.
    3_ اطلاعاتی که لزومی ندارد حافظ قرآن یاد بگیرد و این آگاهی ها، اهمیت چندانی ندارد.

اطلاعات قسم اول در رابطه با بحث روخوانی و روان خوانی قرآن است. آگاهی های مربوط به روخوانی و روان خوانی قرآن مانند آشنایی با انواع تنوین، انواع حرکات، حروف خوانا و ناخوانا که این گونه آگاهی ها را حافظ قرآن باید قبل از حفظ کردن، یاد بگیرد.

اطلاعات قسم دوم مانند: محل نزول، ترتیب سوره، تعداد آیات، شأن نزول آیات.

اطلاعات قسم سوم مانند: تعداد کلمه، تعداد فتحه، کسره، ضمه، تشدید، نقطه که در حفظ قرآن، حافظ قرآن می تواند از تفاسیر مختصر استفاده کند و اطلاعات قسم دوم، را می تواند از این تفاسیر یاد بگیرد و خللی در حفظ او هم ایجاد نمی شود.

اما اطلاعات قسم سوم، خوب است که حافظ قرآن، به سمت کسب این اطلاعات نرود و ذهن خود را مشغول این گونه اطلاعات نکند.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ در ساعت ۱۸:۲۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    یا صاحب الزمان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری