جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکمت توصیه به دعای غریق در دوران غیبت چیست!؟

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما حکمت توصیه به دعای غریق در دوران غیبت چیست!؟

باسلام
    وقتی باب حکمت باز میشه زیر مجموعه های زیادی را شامل میشه.
    اگر امام عصر عج برای ما پشتیبان هستند پس چرا باید به دعا رو آورد و چرا دعای غریق؟
    من گمان میکنم که این دعا فواید زیادی دارد و نیاز دارد که بیشتر بخوانیم.
    اگر استادی یا دوستان بیشتر مطالب این دعا را بفرمایند بیشتر به اهمیت این دعا پی میبریم و آن را بر تمام ادعیه در زمان غیبت ترجیح میدهیم.
    استنباط به معانی این دعا میتواند کارگشا باشد.

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    799 پست
    حضور
    118 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

حکمت توصیه به دعای غریق در دوران غیبت چیست!؟

کارشناس بحث: استاد اویس

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

حکمت توصیه به دعای غریق در دوران غیبت چیست!؟

نوشته
    166
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست گرامی
    در پاسخ به سوال شما لازم است در ابتدا اشاره ای به دعای غریق داشته باشم که اگر برای کسی این دعا ناشناخته بود معلوم گردد.
    از عبداللَّه بن سنان روایت آمده که گفت: حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:
    به زودی شبهه ای به شما خواهد رسید که بدون نشانه (بدون عَلَمی) و بدون امام راهنمایی - یعنی در ظاهر - خواهید ماند و از آن شبهه نجات نمی یابد مگر کسی که دعای غریق را بخواند.
    راوی پرسید:دعای غریق چگونه است؟
    فرمود: «یا اَللَّهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِیِ عَلی دِینِکَ»؛
    پس من گفتم:«یا اَللَّهُ یا رَحْمنُ یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ وَالأَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلی دِینِکَ»
    فرمود: خدای - عزّوجلّ - دگرگون کننده دل ها و دیده ها است، ولی آن طور که من می گویم بگو:
    «یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ ثَبِّتُ قَلْبِیِ عَلی دِینِکَ»(1)

در پاسخ به این سواتان باید بگویم پشتیبانی و حمایت امام عصر از ما منافاتی با تمسک به دعا کردن از جانب ما ندارد در حقیقت ما بواسطه دعاهایی از این قبیل می خواهیم قابلیت و استعداد خود را برای استفاده معنوی از ایشان بیشتر نماییم تا بیش از پیش تحت الطاف و محبت ایشان قرار بگیریم چرا که یکی از اصلی ترین فوائد دعا خواندن یکی اظهار عجز و نیاز به درگاه الهی و دیگری ادراک معارفی است که در غالب ادعیه برای ما وارد شده است.

خصوصا لطائف و نکات عمیقی در ادعيه نهفته شده است که در در روايات وجود ندارد زيرا در روايات مخاطب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام مردم هستند و ایشان با مردم به فراخور عقل و فهم و ادراك و معرفت آنان سخن مى گفتند نه به كنه عقل خودشان لذا در روایات از امام صادق عليه السلام آمده است : ما كلم رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم العباد بكنه عقله قط . (2)
    یعنی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با هیچ یک از بندگان الهی به اندازه کنه عقلشان سخن نگفت.
    اما در ادعيه و مناجاتها نفوس مطهر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام با معشوق حقيقى خویش یعنی خداوندگار عالمیان به ر از و نياز مشغول بودند لذا آنچه در نهانخانه سر خویش داشتند به زبان آوردند و به كنه عقل خودشان مناجات و دعا داشتند.
    اما اینکه دعای غریق چه خصوصیتی دارد که امام توصیه به قرائت این دعا دارند سرّی است که نفوس مکتفی ائمه معصومین از آن باخبرند و بنده ی بیچاره از آنها بی اطلاعم.

پینوشت:
    1-بحارالانوار، ج 92، ص 326 .
    5- سفينه البحارج 2 ص 214 ماده عقل عن و ط 161

ابديت از آن توست خود را هرگز فراموش مكن

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام و احترام و طلب شفا برای تمام بیماران من جمله خودم!
    با توجه به زحمات آقای اویس که فرموده امام جعفر صادق ع را فرمودند و استنباط اینجانب دریافتم که
    در اموری که ما از علما و ایشان از کلام ائمه فرمودند و ما انجام میدهیم و اتفاق نظر هست و جای شکر دارد ثابت ماندن قلوب ما به دین الله ماندگار است.
    و با توجه به اینکه امام عصر عج دارای علوم کامل ما از جانب خداوند و امانتدار هستند باید با بیان این ذکر (توصیه آیه الله بهجت به مقام معظم رهبری) بخواهیم خود را به امام عصر عج نزدیکتر کنیم و برای خدمتگزاری به دین خداوند اعلام آمادگی کنیم و تنها بیان زبانی کافی نیست و بفرموده آیت الله بهجت رحمه الله علیه بالاترین ذکر ذکر عملی است.
    بنده دوست دارم خود را با بهترین ها ببینم و از معاشرت با ایشان سود ببرم و چه افرادی که مورد تائید فرد حی لا یموت بعد از خودش، محمد و آل محمد و دوستان ایشان.
    پس بفرموده امام عصر عج، ذکر گفتن راه اتصال به معبود است و اگر قادر نیستیم همیشه ذکر بگوئیم تربت امام حسین ع را همراه داشته باشیم که خود ذکر گو بوده و ما بهره مند دین او.
    حکمت ها را میتوان از همین تربت بدست آورد. و من همراه دارم تا شگفتی های آن را دریابم و قادر به گفتن نیستم چرا که هر کس توان مخصوصی دارد و پله پله به اهل بیت نزدیکتر و مورد عنایت ایشان قرار خواهد گرفت.ان شاالله
    حرمت تسبیح بیشتر از هدیه خرید آن هست ولی مقابل هزینه هایی که در زندگی میکنیم به چشم نمی آید و ثوابش هم در مقابل مبالغ هزینه کننده قابل مقایسه نیست.
    مع التوصیف گمان کنم اعتماد به خداوند را میتوان در ذکر و عقیده به این دعای شریف دانست و همانطور که امام حسین ع کشتی نجات هست این دعا هم در طوفان بلاهای روزگار سپر ما در مقابل بلایا خواهد بود.
    من الله توفیق عمل و استمرار

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین علی علیه السّلام

7. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری