جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فلسفه بردگی و اسارت توسط سپاه اسلام چیست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  81
  مورد تشکر
  371 پست
  حضور
  1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  فلسفه بردگی و اسارت توسط سپاه اسلام چیست؟
  با سلام
  راستش من دوتا سوال(که هر سوال چند شاخه داره) داشتم که ذهنمو درگیر کرده

  قبل از پرسیدنش اینو بگم که من اطلاعات مذهبیو دینیم خیلی پایینه پس اگه ممکنه خیلی ساده و عام فهم جواب بدین اینکه مثلا ب نقل از جامع الفلان فلانی اینو گفته من سر درنمیارم یه جواب قانع کننده و روشن میخام

  و اما سوالاتم

  1-چرا اسلام به سپاهیانش اجازه اسارت انسان ها و سپس تبدیل اونا به برده رو داده؟؟مگه معیار و ملاک تقوای الهی نیست و اسلام طرفدار ازادی نیست؟؟پس چجوری برده داری در اسلام رو توجیح میکنید؟
  به عنوان مثال چرا امام حسین ع دختر یزدگرد سوم که به اسارت سپاه اسلام بود رو بعنوان برده خریدن و سپس باهاش ازدواج کردن؟؟؟

  حتی در احکام اسلام اومده که اگر زن شوهر داری هم به اسارت در اومد میشه اونو بعنوان برده گرفت و حتی بعنوان همسر ازون استفاده کرد!!!!!!ایا این عین ظلم و نقض حقوق فردیوو اجتماعی و ازادی انسان ها نیست؟


  2-در گذشته وقتی سپاهیان اسلام به کشوری حمله میکردند برای ساکنین ان سرزمین سه راه مشخص میکردند یا باید مسلمان میشدند یا باید کشته میشدند یا هم باید پول سنگین به سپاه اسلام پرداخت میکردند مگر اسلام ادعا نمیکنه که هرکسی در دین و عقیده اش ازاد است و اجبار و اکراهی در اون نیست پس این اجبار رو چجوری توجیح میکنید؟؟؟

  ازین که جسارت کردم و خاستم روشن جواب بدین منو ببخشید ولی خب بهرحال امیدوارم که بتونم جواب کاملی بگیرم

  با تشکر
  كار برادر مومنت را به نيكوترين وجهش حمل نما، مگر آنكه خلافش را يقين كني. پس تا زماني كه مي تواني كار او را حمل به خير كني، حق نداري حتي نسبت به يك كلمه كه از برادر مومنت شنيدي سوء ظن ببري(پیامبر ص کشف الریبه)


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,750
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,504 پست
  حضور
  141 روز 14 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  سلام وعرض احترام خدمت کاربرگرامی
  سوالی که مطرح کردیدقبلا مطرح شده وپاسخگویی شده
  شما آدرس های زیر رو مطالعه کنیداگر بازم سوالی داشتید ونیاز به پاسخگویی بود
  میتونید در یک تاپیک جدید مطرح کنید
  http://www.pasokhgoo.ir/fa/node/795

  دانلود چند کتاب در شناخت اسلام و پاسخ به شبهات

  اگر سپاه اسلام در جنگ نرم کنیز گرفت ،چه حکمی دارد؟

  نسخ شدن برده داری در اسلام؟!!!! حکم فقهی برده داری در زمان کنونی؟!

  نظر اسلام در مورد برده داری چیست؟

  چرا اعراب اسرای جنگی در ایران و روم شرقی را برده کردند؟


  باتشکر

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  فلسفه بردگی و اسارت توسط سپاه اسلام چیست؟


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  81
  مورد تشکر
  371 پست
  حضور
  1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  فلسفه بردگی و اسارت توسط سپاه اسلام چیست؟2
  راستش پیرو تایپیک قبلی منو به یه لینک هدایت کرده بودین که نتاسفانه فقط 30 درصد از جواب سوالای من اونجا بود و سوال دوم هم کلا بهش توجه نکرده بودین

  و اما اشکالات جوابی که داده بودین و سپس هم تکرار سوال دومم به امید جوابگویی

  در جواب فلسفه برده داری گفته بودین که( اگر اسلام طبق یک فرمان عمومى دستور می‌‌‌ داد همة بردگان آزاد شوند، جه بسا بسیارى از آنان تلف می‌‌‌ شدند، زیرا نه کسب وکار مستقلى داشتند و نه خانه و وسیله اى براى ادامة زندگی. از این رو باید تدریجاً آزاد می‌‌‌ شدند و جذب جامعه می‌‌‌ گردیدند. برنامة اسلام در مورد بردگى فقط در مورد اسیران جنگى که از کفّار گرفته می‌‌ شد بود)

  راجبه قسمت پررنگ جواب باید بگم اگر اسلام فقط از اسیران جنگی بعنوان برده استفاده میکرده پس جند تا سوال پیش میاد
  الف) چرا زنان رو نیزه در جنگ ها به اسارت و سپس بعنوان کنیز و برده میفروختن؟؟مگه زنان هم جنگجو بوده اند؟؟؟بعنوان مثال دختر یزدگرد سوم که توسط امام حسین ع خریداری شد

  ب)در احکام اسلامی امده است که اگر زنی بعنوان برده و کنیز خریداری شد فرد خریداری کننده می تواند با ان زن رابطه زناشویی داشته باشد .بنظر من این حکم عین نقض حقوق فردی و اجتماعیه یک زنه و با توجه به این حکم اسلام به زن بعنوان یک کالا نگاه میکنه که قابل خریدوفروشه و با خریدن اون صاحبه این برده همه جوانب زندگیشو در دست داره تا جاییکه اجازه رابطه زناشویی داده شده حتی اگر زنه به اسارت در امده شده شوهر دار باشد و این دیگه اخره ظلم هم درحق زن و هم در حق شوهر اوست.خاهشا اگر جوابی دارین خیلی واضح و روشن و بدون سفسطه بیان کنید

  و اما سوال دوم من که بدون جواب مونده

  2-در گذشته وقتی سپاهیان اسلام به کشوری حمله میکردند برای ساکنین ان سرزمین سه راه مشخص میکردند یا باید مسلمان میشدند یا باید کشته میشدند یا هم باید پول سنگین به سپاه اسلام پرداخت میکردند مگر اسلام ادعا نمیکنه که هرکسی در دین و عقیده اش ازاد است و اجبار و اکراهی در اون نیست پس این اجبار رو چجوری توجیح میکنید؟؟؟


  در تایپیک قبلیم هم گفتم من زیاد اطلاعات دینیو مذهبیم بالا نیست پس خاهشا روشنو شفافو عام فهم جواب منو بدین

  اگه جسارت کردم ببخشین و تشکر از توجهتون و وقتی که برای جواب به سوال من میدین

  یا حق
  كار برادر مومنت را به نيكوترين وجهش حمل نما، مگر آنكه خلافش را يقين كني. پس تا زماني كه مي تواني كار او را حمل به خير كني، حق نداري حتي نسبت به يك كلمه كه از برادر مومنت شنيدي سوء ظن ببري(پیامبر ص کشف الریبه)

 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,750
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,504 پست
  حضور
  141 روز 14 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  فلسفه بردگی و اسارت توسط سپاه اسلام چیست؟  کارشناس بحث: استاد طاها

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  فلسفه بردگی و اسارت توسط سپاه اسلام چیست؟

 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  173
  مورد تشکر
  592 پست
  حضور
  4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  با عرض سلام به شما دوست گرامی

  مسئله برده داری در اسلام از جمله مسائلی است که در زمان کنونی عملا بی استفاده است و حتی به اعتقاد برخی از اندیشمندان اسلامی نه تنها بی استفاده است بلکه دیگر مشروعیت خود را نیز از دست داده است زیرا برده داری اسلامی نوعی مقابله به مثل با ملتهایی بود که به مسئله برده داری به عنوان یک حق مسلم مینگریستند. به عبارت دیگر، اسلام کسانی را به بردگی میگرفت که خود به حقانیت به بردگی گرفته شدن در جنگ، باور داشتند. البته اسلام در شیوه برده گیری و نحوه رفتار با بردگان اقداماتی انجام داد که برای مردمان آن روزگار بسیار شگرف بود و از اینروست که بسیاری از بردگان به اسلام پیوستند. بنابراین طرح موضوع برده داری با رویکردی که ملتهای جهان امروزی به آن دارند بی فایده است زیرا اگر پیامبر اسلام هم در این زمان بود هرگز برده گیری در جنگ را تجویز نمیکرد.

  اگر به نظر این گروه از اندیشمندان وفادار بمانیم دیگر طرح سوال شما پرسشی بر اساس اصول امروز درباره احکامی موقتی و مربوط به زمان دیروز میشود و این نمیتواند به عنوان نقطه ضعفی در اسلام قلمداد شود.

  اما ما میخواهیم از نقطه نظری دیگر به این مسئله بنگریم و آن اینکه: برده گیری به شیوه اسلامی در مواردی که مصلحت اسلام و مسلمین و غیرمسلمین ایجاب کند و در یک کلمه مصلحت بشری اقتضا کند جایز است و آنگونه که زشت به نظر میرسد نیست. اگر با شنیدن واژه برده و برده داری نوعی تنفر در جوان امروزی به وجود می آید از اینروست که تصورش از برده و برده داری تصوری مربوط به برده داری به شیوه اروپایی و غیر اسلامی است و از طرفی از برده داری اسلامی فقط خرید و فروش انسانها و ازدواج با زن شوهر دار و کار کشیدن از بردگان را میبیند. طبعا با آن پیشفرض و این جزئی نگری نتیجه قضاوت هم پیشاپیش روشن است.

  اینجا تنها به همین اشاره کوتاه بسنده میکنیم و به سوالات شما میپردازیم و در صورت لزوم در پستهای آینده بیشتر در این باره سخن میگوییم.  چرا اسلام به سپاهیانش اجازه اسارت انسان ها و سپس تبدیل اونا به برده رو داده؟ مگه معیار و ملاک تقوای الهی نیست و اسلام طرفدار ازادی نیست؟ پس چجوری برده داری در اسلام رو توجیح میکنید؟

  اسلام طرفدار آزادی انسانهاست و از آموزه های کلیدی آن، توصیه به تقوای الهی است و از اینروست که رسالت خود میداند بشریت را از بند فرهنگهای انحطاطی و افکار فاسد آزاد سازد و تقوا و بندگی الهی را جایگزین بردگی در برابر مادیات و حکومتهای فاسد و مستبد سازد. طبعا در این مسیر لااقل با دو مانع جدی مواجه است: حاکمان جائر و سنتهای غلطی که در ذهن و زندگی عوام ریشه دوانده است. گروه اول که منافع خویش را در خطر میبینند به مقابله با اسلام بر میخیزند و گروه دوم از ترس یا جهل، ممکن است در برابر اسلام موضع بگیرند. از اینرو جبهه ای از کافران حربی در برابر سپاه اسلام تشکیل میشود که هم و غم آنان محو اسلام و مانع شدن از رسیدن حکومت اسلام به اهداف متعالی خود یعنی نشر آزادی فرهنگی و تقوای الهی است.
  در چنین وضعیتی است که اسلام اجازه میدهد فرد یا ملت کفار که با توصیف گذشته میتوان نامشان را کافران حربی گذاشت، به بردگی گرفته شوند. البته به بردگی گرفتن آنها تنها یکی از اقداماتی است که اسلام به حاکم مسلمان اجازه داده است و الزامی نیست بلکه این حاکم مسلمان است که باید مصلحت اسلام و مسلمانان و خود آن اسیرشدگان را بسنجد و اگر مصلحت را در به بردگی گرفتن کافران حربی اسیر شده دانست آنگاه به بردگی آنها حکم کند.
  شاید برای کسانی که تصورشان از بردگی، بردگی به شیوه اروپایی و ملل غیراسلامی است، شنیدن این سخن تعجب آور باشد که بردگی به شیوه اسلامی بیش از آنکه سزاوار نام بردگی باشد نوعی «مجازات موقت تادیب» است یعنی از چند مولفه تشکیل میشود:

  - مجازات بخاطر جنگ علیه اسلام؛ که این مجازات عمدتا سلب آزادی او در بهره مندی از کسب و کار آزادانه و حق تصمیمگیری آزادانه برای اموری از قبیل ازدواج است نه اینکه او را در دخمه ها جای دهند و در غذا و پوشاک بر او سخت بگیرند و بیش از توانش از او کار بکشند و مجبورش کنند پیش مرگ مولایش باشد و ... .

  - بردگان به دلیل هضم شدن در خانواده ای مسلمانان از نزدیک و بصورت عینی بر اساس فرهنگ دینی اسلام تعلیم و تربیت میشوند که باعث میشود کافر حربی دیروز تبدیل به مسلمان متعصب امروز شود.

  -بردگی بردگان در فرهنگ اسلامی، موقتی است زیرا مسیرهای متعددی برای آزادی فیزیکی دوباره ایشان تعبیه شده است بطوری که عملا پس از مدتی آزاد میشوند و اگر فرتوت و از کار افتاده شوند نیز خودبخود آزاد میشوند و مخارج آنها به عهده حکومت اسلامی است.

  این کجا و برده داری به شیوه اروپایی و ملل غیر مسلمان کجا. کافی است در این باره میان این دو شیوه از بردگی مقایسه شود تا مطلب به خوبی روشن گردد.(در این باره مراجعه کنید به مقاله: بردگان از جاهلیت تا اسلام/ در پایگاه اینترنتی نورمگز(

  بنابراین: اولا کافر حربی مادام که کافر حربی است در برابر تقوای الهی ایستاده است پس نمیتوان به بهانه ملاک و معیار تقوای الهی در برابر عناد او کوتاه آمد و ثانیا کافر حربی مادام که کافر حربی است آگاهانه و عامدانه زمینه سلب آزادی فیزیکی خود را فراهم میکند پس نمیتوان به بهانه اصل آزادی انسانها، در برابر عناد او خاموش ماند و ثالثا برده داری اسلامی ترکیبی از مجازات بر عناد غلط گذشته و زمینه سازی برای تعلیم و تربیت اسلامی آینده و آزادی دوباره پس از عبور از دالان تعلیم و تربیت اسلامی است و از اینروست که میگوییم برده داری اسلامی ماهیتی کاملا متفاوت از ماهیت برده داری در ملل اروپایی و غیراسلامی داشته و دارد پس نباید با تصوری از برده داری زشت غیراسلامی درباره برده داری تجویز شده اسلام،‌قضاوت نمود.

  چرا امام حسین ع دختر یزدگرد سوم که به اسارت سپاه اسلام بود رو بعنوان برده خریدن و سپس باهاش ازدواج کردند؟

  درباره ازدواج امام حسین با دختر یزدگرد سوم (شهربانو) تردیدهای جدی وجود دارد و معلوم نیست چنین واقعه ای رخ داده باشد. ضمن اینکه در مدارکی که ازدواج شهربانو و امام حسین را بیان کرده اند این به چشم میخورد که حق انتخاب شوهر به خود آن دختر واگذار شد و او خود امام حسین را به عنوان همسر برگزید.

  لازم به ذکر است بردگی گرفتن اسرا صرفا با حکم حاکم راستین اسلام یعنی پیامبر و امام معصوم و طبق صلاحدید ایشان صحیح است از اینرو برده گیریهایی که در زمان حکومت خلفای اهل سنت و در زمان حکومت اموی و عباسی انجام گرفته است را نمیتوان به اسلام و حکومت راستین اسلامی نسبت داد هرچند ائمه در این باره نیز همچون اصل غصب خلافت، راه مماشات را برگزیدند و تلاش کردند در شرایط موجود تا آنجا که میشد اهداف اسلام و پیامبر در برده گیری را عملی سازند هرچند غالب مسلمانان دوران ایشان از مسیر اهداف نبوی دور شده بودند.

  در احکام اسلام اومده که اگر زن شوهر داری هم به اسارت در اومد میشه اونو بعنوان برده گرفت و حتی بعنوان همسر ازون استفاده کرد! ایا این عین ظلم و نقض حقوق فردی و اجتماعی و ازادی انسان ها نیست؟

  رعایت حق فردی و اجتماعی افراد یا ملتها زمانی معقول و الزامی است که به ناهنجاری ها دامن نزنند و با توصیفی که از کافران حربی نمودیم بخوبی روشن میشود که ایشان خود زمینه محدودیت در حقوق فردی و اجتماعی خود را فراهم کرده اند. اما درباره ازدواج با زن کافر حربی که شوهر دار است باید به نکته ای توجه کنید که اسلام هرگز اجازه نمیدهد زن شوهردار (هرچند بدترین کافر حربی هم که باشد) بدون هیچ طی مسیر رسمی ای با مرد دیگری ارتباط برقرار کند.

  از نظر اسلام، زن شوهر دار تنها در صورتی میتواند به ازدواج مرد دیگری درآید که ابتدا از شوهر سابقش جدا شده و پس از نگه داشتن عِده، آنگاه به ازدواج مرد دیگر در آید. این مسیر درباره کنیزان (زن کافر حربی ای که به اسارت حکومت اسلام درآمده) نیز جاری است؛ اما در شکل طلاق و ازدواج و نیز در برخی از احکام دیگر، میان زن آزاد و کنیز اختلاف وجود دارد مثلا اسلام طلاق زن آزاد را حق شوهر میداند اما درباره زن کافر حربی اسیر شده، قایل است همینکه او اسیر شد دیگر شوهرش درباره آن زن هیچ حقی ندارد که از آن جمله، حق طلاق است و این اسارت، خود در حکم طلاق آن زن است و همچنین درباره ازدواج با آن زن، قایل است نیازی به گفتن آن عبارت معروف عقد نیست و همینکه کسی آن زن را خریداری کرد همین در حکم عقد اوست و... .

  بنابراین اصل فرآیند طلاق و ازدواج و عده نگه داشتن و ... در جای خود استوار است و تنها شکل آنها عوض شده است البته درست است که شوهر درباره این زن حقش را از دست میدهد و اینکه بدون نظر خواهی از زن به ازدواج مرد دیگری در می آید اما زمینه سلب این آزادیها و حقوق توسط خود آن مرد و زن فراهم شده است و این از تبعات اقدام عامدانه و آگاهانه علیه اسلام است همانطور که از تبعات اقدام عامدانه و آگاهانه بر قتل کسی، قتل خود فرد است.

  همینجا به این نکته کلیدی اشاره میکنیم که عقیده و باور دینی حق، اهمیتی به وسعت زندگی دنیا و آخرت دارد و با این حساب، گناه مقابله با عقیده و باور حق، کمتر از گناه قتل بی گناهان نیست. بی توجهی به این نکته گاه موجب قضاوتی نادرست درباره مجازاتهای اسلامی میشود.

  در گذشته وقتی سپاهیان اسلام به کشوری حمله میکردند برای ساکنین ان سرزمین سه راه مشخص میکردند یا باید مسلمان میشدند یا باید کشته میشدند یا هم باید پول سنگین به سپاه اسلام پرداخت میکردند مگر اسلام ادعا نمیکنه که هرکسی در دین و عقیده اش ازاد است و اجبار و اکراهی در اون نیست پس این اجبار رو چجوری توجیح میکنید؟

  قبل از هر چیز لازم به ذکر است که جزیه ای که از طرف حاکم اسلامی دریافت میشود باید متناسب با توانایی افراد آن منطقه باشد.

  نکته دیگر اینکه داستان به شکلی که شما بیان کرده اید نیست.
  اسلام اهل کتاب را به این دلیل که گرایش توحیدی دارند مجبور به تغییر عقیده نمیکند اما این بدان معنا نیست که در برابر ایشان بی تفاوت هم باشد بلکه تلاش میکند عقیده اسلامی را به سمع و نظر عوام و خواص این مناطق برساند. در این موارد طبعا مقاومتهایی از طرف صاحب منصبان و حاکمان و گاه عوام متعصب صورت میپذیرد و در این مورد حکومت اسلام چاره ای جز اعمال زور ندارد. در چنین موقعیتی است که اسلام قبل از وارد شدن به جنگ و در مرحله اتمام حجت به آنها فرصت میدهد دست از مبارزه بکشند یا بجنگند و کشته شود. اگر دست از مبارزه بکشند این بدان دلیل است که توانایی خود در برابر حکومت اسلامی را کم دیده اند نه اینکه دست از عناد خود برداشته باشند پس حکومت اسلام جبهه گیری آنها علیه اسلام را از یاد نمیبرد زیرا در هر زمان ممکن است نقشه و طرحی برای مقابله مجدد بکار گیرند و باز سدی در برابر تبلیغ اسلام فراهم کنند. از اینرو به فرستادن چند مبلغ بسنده نمیکند بلکه سیطره خود بر آن منطقه را حفظ میکند و در قبال اداره امور جامعه کافران از ایشان جزیه دریافت میشود. بنابراین جزیه نوعی مالیات سرانه در قبال تامین امنیت مالی و جانی کافرانی است که اینک از متعهدان حکومت اسلامی هستند و همانطور که حکومت اسلام از مسلمانان مالیات دریافت میکند از این دسته از کافران هم جزیه میگیرد و همانطور که عرض شد مبلغ آن هم بصورتی تعیین میشود که در حد توانایی مردم آن منطقه باشد.

  اگر اسلام فقط از اسیران جنگی بعنوان برده استفاده میکرده این سوال پیش میاد چرا زنان رو نیز در جنگ ها به اسارت و سپس بعنوان کنیز و برده میفروختن؟ مگه زنان هم جنگجو بوده اند؟ بعنوان مثال دختر یزدگرد سوم که توسط امام حسین ع خریداری شد

  زنانی که به عنوان اسیر و سپس کنیز، به جامعه اسلامی وارد میشدند اغلب یا از حامیان نظامیان بوده اند و در جمع جنگجویان حضور داشته اند و یا زنان و دختران حکمرانان و صاحب منصبانی بوده اند که در جنگ علیه مسلمانان نقش کلیدی داشته اند.
  طبعا رها کردن این دو گروه از زنان به حال خود (مخصوصا گروه دوم که با سیاست و حکومت آشنا بوده اند و میتوانسته اند شعله جنگ دوباره را برافروزند) منطقی نیست.

  با این حال تکرار میکنیم اصل به بردگی گرفتن انسانها باید طبق صلاحدید حاکم به حق اسلامی باشد پس اقدامات خلفای سه گانه و حکومتهای اموی و عباسی را نمیتوان به پای اسلام نوشت.


  در پناه حق


 8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود