صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: غصه خوردن اهل بیت از بدیهای ما

نوشته
    119
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

غصه خوردن اهل بیت از بدیهای ما

سلام. برخی می گویند که ائمه بابت اعمال بد مردم غصه می خوردند، به خصوص در مورد حضرت علی و امام زمان، خیلی این را می شنویم.

آیا این امور در روایات نیز ذکر شده است؟
    روزگار غریبی است

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    3,640
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    819 پست
    حضور
    119 روز 8 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

کارشناس بحث: استاد پیام

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ در ساعت ۰۹:۱۱
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سخنان حضرت حجت الاسلام و المسلمین عالی در برنامه سمت خدا مورخ 16 آبان 1389 بزرگواری می فرمود که امام زمان (عج) در جایی فرموده : ما باید شما مومنین را ببریم ، با ایمان و تقوای خودتان به ما کمک بدهید . اگر کسی اهل گناهی باشد که او را از ولایت اهل بیت خارج نکرده باشد یعنی در حالی که شیعه ی اهل بیت است گناهانی را مرتکب بشود ، کار شفاعت را بر اهل بیت سخت می کند . چه بسا اهل بیت باید از طرف خداوند به او بلایی بدهند که پاک بشود . ممکن است بیست سال زمین گیر بشود و در این بلا اولین کسانی که غصه می خورند خود ائمه هستند . مثل امیر المومنین در نهج البلاغه فرمود : من که دارم شما را می برم به من کمک بدهید و خودتان بیایید . معرفت با تسلیم و تبعیت بدست می آید . حالا سوال این است که اگر ما قرآنی را بخوانیم و ثواب آن را به امام زمان (عج) هدیه کنیم آیا در قبال این اهداء امام به ما تفضل می کند ؟ بله - آن خیری که توفیق پیدا شده که ما به خود اهل بیت هدیه کنیم این توفیق را خداوند متعال به وساطت واسطه ی فیضش به ما داده است . چون هر توفیقی که برای انسان حاصل میشود به واسطه ی فیضی است که خداوند به ما کرده است و به ما داده است . پس او عنایتش قبل از کاری است که ما کردیم حالا چه برسد به بعدا وقتی کسی این لطف را از خدا دریافت کند و آن را خرج امام زمان (ع) بکند .

6. تشکرها 3

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام چنین سخنانی که نمونه آن ذکر شد وتوضیحات آن خواهد آمد.

8. تشکرها 3

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

لَعَلَّكَ باخِعٌ نَفْسَكَ أَلاَّ يَكُونُوا مُؤْمِنين(3شعرا) گويا می خواهى خويشتن را تلف كنى براى اينكه آنان ايمان نمی ‏آورند این از اصول مسلم است که رهبردینی جامعه از هدایت مومنان خوشحال واز گمراهی آنان شادمان می شود،چنانکه برای پیامبر نیز در قرآن آمده است.

10. تشکرها 3

نوشته
    119
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام نمایش پست
    سلام چنین سخنانی که نمونه آن ذکر شد وتوضیحات آن خواهد آمد.
    سلام. بزرگوار بنده اصل روایت با ذکر سند را می خواهم. فرمایش این بزرگوار متین، ولی روایت با سندش اگر ذکر شود خیلی بهتر است.

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام نمایش پست
    لَعَلَّكَ باخِعٌ نَفْسَكَ أَلاَّ يَكُونُوا مُؤْمِنين(3شعرا) گويا می خواهى خويشتن را تلف كنى براى اينكه آنان ايمان نمی ‏آورند این از اصول مسلم است که رهبردینی جامعه از هدایت مومنان خوشحال واز گمراهی آنان شادمان می شود،چنانکه برای پیامبر نیز در قرآن آمده است.
    گرامی، این فرمایش قرآن مربوط به غصه برای کفار است که ایمان بیاورند، و نه غصه از سوء عمل اهل اسلام. این اصول مسلم که می فرمایید دیگر اسمش نقل نیست، لطفاً روایات مؤید این اصول مسلم را ذکر بفرمایید.
    روزگار غریبی است

12. تشکر

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" باخع" از ماده" بخع" (بر وزن بخش) به معنى هلاك كردن خويشتن تفسير نمونه، ج‏15، ص: 185 از شدت غم و اندوه است. اين تعبير نشان مى‏دهد كه تا چه اندازه پيامبر اسلام ص نسبت به مردم دلسوز و در انجام رسالت خويش اصرار و پافشارى داشت، و از اينكه مى‏ديد تشنه‏كامانى در كنار چشمه آب زلال قرآن و اسلام نشسته‏اند و باز از تشنگى فرياد مى‏كشند ناراحت بود. ناراحت بود كه چرا انسان عاقل با داشتن اينهمه چراغ روشن باز از بيراهه مى‏رود؟ و در پرتگاه فرو مى‏غلطد و نابود مى‏شود؟ آرى همه پيامبران الهى اين چنين دلسوز بودند مخصوصا پيامبر اسلام كه اين تعبير كرارا در قرآن در مورد او آمده است. سلام"غصه پیامبر اختصاص به کفار نداره وچنانکه در این تفسیر اومده شامل هر دوری از هدایت است.

14. تشکرها 2

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نمونه سخنی از کسانی که در سوالتون فرموده بودید را آوردم وملاحظه میفرمایید که روایت نیست وبرداشت ایشان از روایات است گرچه اصل غم واندوه رهبران دینی از دوری مردم ومومنان ازهدایت جای تردید نداره.

16. تشکرها 2

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه شیعه ای امام خود راشاد و چه شیعه ای ایشان را ناراحت می کند.
    امام علی علیه السلام :

«من کان من شیعتنا عالما بشریعتنا فاخرج ضعفاء شیعتنا من ظلمة جهلهم الی نور العلم الذی حبوناه به، جاء یوم القیامة و علی راسه تاج من نور یضی ء لاهل جمیع العرصات » . (1)
    هر کس از شیعیان ما که به دین ما آگاه باشد و ضعیفان از شیعیان ما را از تاریکی جهل برهاند و به روشنایی علمی که بدو بخشیده ایم درآورد، در حالی وارد محشر می شود که بر تارکش تاجی از نور است و همه اهل محشر را روشنی می بخشد .
    × امام باقر علیه السلام :
    «ما شیعتنا الا من اتقی الله و اطاعه و ما کانوا یعرفون الا بالتواضع والتخشع و اداء الامانه و کثرة ذکر الله والصوم والصلاة والبر بالوالدین و تعهد الجیران من الفقراء و ذوی المسکنة والغارمین . . .» . (2)
    شیعه ما نیست جز کسی که پروای خدا دارد و او را پیروی کند، شیعه ما را نتوان شناخت جز با تواضع، افتادگی، ادای مانت بسیاری ذکر خدا، روزه، نماز، نیکی با پدر و مادر، رسیدگی به همسایگان نیازمند و مستمند و بدهکاران . . .
    «یا جابر بلغ شیعتی عنی السلام و اعلمهم انه لاقرابة بیننا و بین الله عزوجل و لایتقرب الیه الا بالطاعة له، یا جابر من اطاع الله و احبنا فهو ولیینا، و من عصی الله لم ینفعه حبنا» . (3)
    ای جابر سلامم را به شیعیانم برسان و به آنان اعلام کن که میان ما و خدای عزوجل خویشاوندی نیست و کسی جز با طاعت و بندگی به او تقرب نیابد . جابر! هر که خدا را فرمان برد و ما را دوست بدارد دوست ماست و هر که نافرمانی خدا کند محبت ما به حالش سودی ندارد .
    «ابلغ شیعتنا انهم اذا قاموا بما امروا انهم هم الفائزون یوم القیامة » . (4)
    به شیعیان ما ابلاغ کن که هرگاه آنها وظایف دینی خود را انجام دهند، روز قیامت آنها بی تردید رستگارانند .
    × امام صادق علیه السلام :
    «شیعتنا اهل الهدی و اهل التقی و اهل الخیر و اهل الورع و اهل الفتح والظفر» . (5)
    شیعیان ما اهل هدایتند و پرهیزکاری و خیر و ایمان و اهل گشایش و پیروزی .
    «شیعتنا اهل الورع والاجتهاد و اهل الوفاء و الامانة و اهل الزهد والعبادة » . (6)
    شیعیان ما اهل پارسایی و کوشش، اهل وفا و امانتداری و اهل زهد و عبادتند .
    «معاشر الشیعة کونوا لنا زینا و لاتکونوا علینا شینا، قولوا للناس حسنا و احفظوا السنتکم و کفوها عن الفضول و قبیح القول » . (7)
    ای گروه شیعیان! همواره زینت ما باشید و مایه ننگ ما نگردید، با مردم نیک سخن گویید، مراقب زبان خود باشید و آن را از گفتار بیهوده و زشت باز دارید .
    «یابن جندب بلغ معاشر شیعتنا و قل لهم: لاتذهبن بکم المذاهب فوالله لاتنال ولایتنا الا بالورع والاجتهاد فی الدنیا و مواساة الاخوان فی الله و لیس من شیعتنا من یظلم الناس » . (8)
    ای پسر جندب! به شیعیان ما بگو: راهها و روش های گوناگون شما را از راه نبرند، به خدا سوگند هیچ کس به جرگه ولایت ما در نمی آید مگر با رعایت پارسایی و تلاش در [بهره وری از] دنیا و همیاری با برادران دینی و هر کس به مردم ظلم کند شیعه ما نیست .
    × امام حسن عسکری :
    «ان الرجل منکم اذا ورع فی دینه و صدق فی حدیثه و ادی الامانة و حسن خلقه مع الناس قیل: هذا شیعی فیسرنی ذلک » . (9)
    بی گمان هر کس از شما در دینش پارسایی ورزد و در سخنش راست گوید و امانت را باز گرداند و با مردم خوشخویی پیشه کند، گفته می شود: چنین کسی شیعه است و این مرا شاد می گرداند .
    پی نوشت ها: -
    1) بحار، ج 2، ص 2 .
    2) تحف العقول، ص 295 .
    3) بحار، ج 78، ص 183 .
    4) بحار، ج 2، ص 29 .
    5) کافی ج 2، ص 233 .
    6) بحار، ج 68، ص 167 .
    7) بحار، ج 11، ص 310 .
    8) تحف العقول، ص 303 .
    9) بحار، ج 78، ص 372 .

18. تشکرها 3

نوشته
    511
    حضور
    12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امام صادق علیه السّلام فرمودند:

يا مَعْشَر الشِّيعَةِ إنَّکمْ قَدْ نُسِبْتُمْ إلَينا کونُوا لَنا زَيْناً وَ لا تَکونُوا عَلَيْنا شَيْناً.

اي شيعيان، شما به ما منسوب هستيد، پس مايه زينت ما باشيد نه مايه آبرو ريزي ما.

مشکاة الأنوار، ص 67

20. تشکرها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری