جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حفظ قرآن،احساس تکبر،بار مسئولیت ...

نوشته
    2
    حضور
    5 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0

حفظ قرآن،احساس تکبر،بار مسئولیت ...

من مدتیه خدا بهم توفیق داده حفظ رو شروع کردم و خوب هم جلو میرم به لطف خدا

فکر هم میکنم کسی خبر نداشته باشه از برنامه حفظ من، جز یه بار داشتیم سوره ای رو میخوندیم، پدرم بهم گفت این سوره رو حفظی؟ منم هر کاری کردم بپیچونم، نشد،پدرمم هم آدمیه که دوست داره به بچه هاش افتخار کنه، مثل همه پدر مادرها، و جایی هم پیش بیاد میگه فلانی اینطوره، حتی غلو هم میکنه!!!!
    راستش خیلی بدم میاد یکی بدونه، شاید در اون لحظه شیرین باشه ، ولی کلا کسی ندونه لذتش خیلی بیشتره ،حتی در باطن و ته تهش دوست ندارم خودم هم خوشحال باشم از حفظش، باید خدا و امام زمان راضی باشن

شاید این وسوسه شیطان باشه که با خودم میگم، الان که داری حفظ میکنی، اگر باعث تکبرته که اصلا ول کنی بهتره، دوم بار مسئولیتش سنگینه برات، خدا از تویی که حافظی انتظار بیشتر داره، و بیشتر حواسش بهت هست تا کسی که حافظ نیست
    مثلا یادم سوره لقمان رو حفظ میکردم، جایی بودم که باید نهی از منکر میکردم، و انجام ندادم بخاطر خجالت ... در صورتی که آیات آخر سوره لقمان درباره امر به معروف نهی از منکره
    با خودم گفتم چه بدرد میخوره حفظت؟، درحالی که عمل نمیکنی؟ تازه الان دوبل باهات حساب میکنن، میگن تو که دیدی آیه رو عمل نکردی چرا؟؟؟؟

سوم اینکه اصلا دوست ندارم کسی باخبر بشه حفظ میکنم
    فکر میکنم الان فکر میکنن من چقدر آدم پاکی هستم و این حرفا
    درحالی که خودم میدونم تو خلوتم چیکار میکنم ....

از اون طرف دوست دارم وقتایی که تو دانشگاه هستم و وقت آزاده قرآنم رو دربیارم و مرور کنم، ولی میگم شاید ریا بشه،ولش کن، از تو موبایل میخونم
    ولی قرآن کتابی هم کیفش بیشتره، هم حافظه تصویریم رو مرور میکنم

کلا چکار کنم
    گیر کردم

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    812 پست
    حضور
    118 روز 22 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد خاتم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

5. تشکرها 2

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط حـم نمایش پست
    من مدتیه خدا بهم توفیق داده حفظ رو شروع کردم و خوب هم جلو میرم به لطف خدا

فکر هم میکنم کسی خبر نداشته باشه از برنامه حفظ من، جز یه بار داشتیم سوره ای رو میخوندیم، پدرم بهم گفت این سوره رو حفظی؟ منم هر کاری کردم بپیچونم، نشد،پدرمم هم آدمیه که دوست داره به بچه هاش افتخار کنه، مثل همه پدر مادرها، و جایی هم پیش بیاد میگه فلانی اینطوره، حتی غلو هم میکنه!!!!
    راستش خیلی بدم میاد یکی بدونه، شاید در اون لحظه شیرین باشه ، ولی کلا کسی ندونه لذتش خیلی بیشتره ،حتی در باطن و ته تهش دوست ندارم خودم هم خوشحال باشم از حفظش، باید خدا و امام زمان راضی باشن

شاید این وسوسه شیطان باشه که با خودم میگم، الان که داری حفظ میکنی، اگر باعث تکبرته که اصلا ول کنی بهتره، دوم بار مسئولیتش سنگینه برات، خدا از تویی که حافظی انتظار بیشتر داره، و بیشتر حواسش بهت هست تا کسی که حافظ نیست
    مثلا یادم سوره لقمان رو حفظ میکردم، جایی بودم که باید نهی از منکر میکردم، و انجام ندادم بخاطر خجالت ... در صورتی که آیات آخر سوره لقمان درباره امر به معروف نهی از منکره
    با خودم گفتم چه بدرد میخوره حفظت؟، درحالی که عمل نمیکنی؟ تازه الان دوبل باهات حساب میکنن، میگن تو که دیدی آیه رو عمل نکردی چرا؟؟؟؟

سوم اینکه اصلا دوست ندارم کسی باخبر بشه حفظ میکنم
    فکر میکنم الان فکر میکنن من چقدر آدم پاکی هستم و این حرفا
    درحالی که خودم میدونم تو خلوتم چیکار میکنم ....

از اون طرف دوست دارم وقتایی که تو دانشگاه هستم و وقت آزاده قرآنم رو دربیارم و مرور کنم، ولی میگم شاید ریا بشه،ولش کن، از تو موبایل میخونم
    ولی قرآن کتابی هم کیفش بیشتره، هم حافظه تصویریم رو مرور میکنم

کلا چکار کنم
    گیر کردم

با سلام

از این که شما، مشغول حفظ قرآن شده اید و موفق در حفظ هستید، خوشحالم و خدا رو شکر گذارم.

شما می خواهید حفظ قرآن داشته باشید و هیچ کس هم متوجه نشود. علت این مطلب را دو چیز بیان کرده اید :

1_ راضی بودن خدا و امام زمان ( خلوص نیت در حفظ) 2_ قضاوت دیگران در رابطه شما

نکته ای که هست این است که در هر کار خوبی، همین دو مطلب پیش می آید مثلاً در مورد نماز شب، انفاق کردن به دیگران و...

این که شما می خواهید رضایت خدا و امام زمان را در نظر بگیرید و اخلاص در کارتان داشته باشید، بسیار خوب است ولی به این

نکته هم توجه داشته باشید که شما موظف هستید که تکلیف و وظیفه خود را انجام دهید. وظیفه شما این است که قرآن را حفظ کنید

و حفظ قرآن را نعمتی الهی و هدیه ای از طرف خداوند متعال بدانید و هم چنین بناء شما بر این نباشد که بخواهید با نشان دادن محفوظات خود،

به دیگران فخر بفروشید( الحمدلله فکر شما هم همین است).

اما اگر شخصی ( بدون این که شما اظهار کنید که حافظ قرآن هستید )متوجه شد که شما مشغول حفظ کردن قرآن هستید،

این جا دیگر ایرادی ندارد و خوب است که شما آن فرد را ترغیب و تشویق به حفظ قرآن کنید و به او توجه دهید که این یک نعمت الهی هست

که با مقداری تلاش کردن، حاصل می شود.

در مورد قضاوت دیگران راجع به شما، بهتر است که راجع به این مطلب بی اعتنایی کنید و فکر نکنید.

یعنی همان طور که گفتم شما به وظیفه خود توجه داشته باشید و این که بقیه چه فکری در رابطه با شما میکنند،توجه نکنید.

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ در ساعت ۲۱:۰۱
    یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

7. تشکرها 2

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط حـم نمایش پست

دقیقاً این وسوسه شیطان است که با هر حیله ای می خواهد شما از حفظ کردن منصرف شوید.

شیطان دوست دارد که در مرحله اول، انسان اصلاً به سمت کارهای خوب نرود. اگه انسان توجه به وسوسه شیطان

نکرد و مشغول به کار خوب شد، در مرحله بعد، شیطان مشغول می شود به وسوسه کردن که شخص دست از کار خوب خود بردارد.

مثلاً وقتی شخصی وارد نماز شد، در موقع نماز یا بعد نماز، هی شیطان وسوسه میکنه که این چه نمازیه؟ همه اش با ریا می خونی.

این نماز که فایده ای نداره. این وسوسه ها برای این است که شخص منصرف و ناامید بشه و از کار خوبش دست بکشه

خب، ما باید چه کار کنیم ؟ 1_ وظیفه خودمون را انجام بدهیم و کار خوب رو ادامه بدهیم. 2_ واقعاً از خدا بخواهیم که کمک کنه

3_ به این وسوسه ها توجهی نکنیم

یا صاحب الزمان

9. تشکرها 2

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

جمع بندی

چند سئوال در رابطه با حافظ قرآن

سئوال اول : آیا شخصی که مشغول حفظ قرآن است، اشکالی دارد که نخواهد فرد دیگری از حفظ بودن او اطلاع داشته باشد؟ (چون آن چه

که مهم است رضایت خداوند و امام زمان است نه اطلاع داشتن و رضایت مردم)

جواب: در همه کارهای خوب و اعمال صالح، مهم این است که خود شخص توجه داشته باشد که اعمال خود را به بهترین کیفیت انجام دهد.

در مورد حفظ قرآن هم که یکی از بهترین عمل های صالح است، خوب است حافظ قرآن با خلوص نیت و با در نظر گرفتن رضایت خدا و ائمه اطهار

(صلوات الله علیهم أجمعین ) حفظ قرآن داشته باشد.

نکته ای دیگری که وجود دارد این است که حافظ قرآن مناسب است که به خاطر حفظ قرآن،درصدد اظهار فضل و فخر فروشی به دیگران بر نیاید.

و به قول معروف حافظ قرآن بدین گونه نباشد که در هر جایی و مکانی که قرار گرفت، بیان کند که من حافظ قرآن هستم و با این بیان بخواهد به

دیگران نشان دهد که حافظ قرآن است و با این صحبت حس برتری جویی و تکبر نسبت به دیگران را داشته باشد.

البته اگر در جایی، ضرورتی ایجاب کند که حافظ قرآن مجبور به بیان حافظ بودن خود بشود و یا بقیه افراد ( بدون اظهار

کردن خود حافظ) به طریقی متوجه شوند، اشکالی ندارد. در این مقطع، اگر موقعیت مناسب باشد، خوب است که به دیگران

توجه بدهد که حفظ قرآن یک نعمت الهی هست و بقیه اشخاص هم با تلاش و کوشش کردن می توانند از این نعمت بهره مند شوند.

تشویق دیگران به حفظ کردن با بودن شرایطش، کار خوب و پسندیده ای است.

سئوال دوم : حافظ قرآن، در موقع حفظ کردن برخی افکار به ذهنش می رسد مانند این افکار : « این حفظ کردن، باعث تکبر می شود

پس بهتره که حفظ قرآن، را رها کنم » و یا « خدا از من که حافظ قرآن هستم، انتظار بیشتر داره و مسئولیت بیشتری دارم. فشار این

مسئولیت این قدر زیاد است که انسان اگر قرآن را حفظ نکنه، بهتره »

جواب : به طور کلی این طور افکار، وسوسه هایی از طرف شیطان است.

یکی از وسوسه های شیطان در هر کار خوبی ( مثل توبه کردن، نماز خوندن، حفظ قرآن و ... ) مأیوس و ناامید کردن است.

شیطان در مرحله اول، قبل از هر کار خوبی، انسان را وسوسه می کند تا اصلاً به سمت کار خوب نرود مثلاً شیطان می گوید:

اصلاً با این همه گناه تو چه جوری می خواهی توبه کنی؟ تو نمی توانی قرآن را حفظ کنی؟ و ...

اگر انسان اقدام به کار خوب بکند، شیطان در این مرحله باز هم سعی می کند با وضعیت موجود، انسان را نا امید کند تا

انسان دست از کار خوب خود، بردارد.

مثلاً شخصی اقدام به توبه می کند، در وسط های توبه کردن شخص، شیطان وسوسه می کند و می گوید توبه تو که به درد نمی خورد.

مثالی دیگر : حافظ قرآن، چند جزیی را حفظ کرده و مدتی آن را تکرار نکرده است، شیطان باز از همین روزنه وارد می شود و

می گوید : حفظ تو به درد نمی خورد و شیطان دائماً القاء می کند که دیگر نمی توانی این چند جزء را خوب مرور کنی و یاد آوری کنی.

و یا شیطان برای شخصی که اقدام به حفظ قرآن کرده است، وسوسه می کند که مسئولیت حفظ قرآن، زیاد است و یا حفظ قرآن، باعث تکبر می شود

پس بهتر است که از حفظ قرآن دست برداری. بنابراین، هم در شروع حفظ قرآن و هم در ادامه و وسط حفظ، باید به لطف و عنایت الهی توجه داشت

و فریب وسوسه های شیطان را نخورد و به این گونه وسوسه ها توجهی نکرد.

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ در ساعت ۰۸:۲۴
    یا صاحب الزمان

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری