جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مادر بد زبان

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 2 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

مادر بد زبان

پرسش:
    در خانه ما همیشه بین پدر و مادرم دعوا است و مادرم ما را کتک می زند و حرف های رکیک به ما می زند ... خواهش می کنم به من بگویید آیا این مادر واجب الاحترام است؟ چگونه باید او را احترام کرد؟ آیا کسی که برای تربیت فرزندش کاری نکرده می تواند توقع تربیت داشته باشد و آیا کسی که فرزندی به دنیا می آورد آنهم ناخواسته و می خواسته در دوران جنینی او را از بین ببرد و نشده را می توان مادر دانست؟

پاسخ:
    خواهر گرامي شرايط شما را درك مي‌كنم و از خداي بزرگ مسئلت دارم عاطفه و محبت متقابل ميان شما و مادر را افزايش دهد.
    هرچند بر مبناي فرمايشات شما رفتارهاي غيراخلاقيي و غير اسلامي مادر قابل توجيه نيست اما لازم است به اين نكات توجه بفرماييد:
    الف) چه بخواهيد و چه نخواهيد ايشان مادر شماست:
    1- خواسته يا ناخواسته 9 ماه زحمت و زجر حمل شما را بر عهده داشته است.
    2- زحمت و زجر زايمان شما را برعهده داشته است (بنابر آموزه هاي اسلامي اگر بارها و بارها فردي با پاي پياده مادر خود را بر دوش حمل كند و به زيارت خانه خدا ببرد، جبران لحظه‌اي از زحمت زايمان را نخواهد كرد).
    3- خواسته يا ناخواسته شيردهي شما را برعهده داشته است.
    4- خواسته يا ناخواسته تر و خشك كردن شما را بر عهده داشته است.
    5- خواسته يا ناخواسته از شما پرستاري نموده و شب نخوابيهاي فراوان را متحمل شده است.
    6- خواسته يا ناخواسته آرامش خود را قرباني شما و ديگر فرزندان نموده است.
    و....
    و مجددا در يك كلام چه بخواهيد يا نخواهيد او مادر (اقيانوسي از معنا در اين واژه نهفته است) شماست.
    ب) اقتضاي اين زحمات تشكر و قدرداني است. چرا كه به تعبير روايت نوراني «من لم يشكر المنعم من المخلوقين لم يشكر الله عزوجل» كسي كه از مخلوق تشكر نكند شكر خداي عزوجل را نيز ادا نمي‌كند!
    ج) احترام والدين در هر شرايطي واجب و ضروري است. هرچند كه ايشان كافر و يا مشرك باشند.
    د) احترام والدين در برخي شرايط دشوار است بويژه اگر پير و يا بداخلاق و بدزبان باشند. و خداوند متعال با علم به همين موضوع فرموده‌اند «ولا تقل لهما اف». وگرنه در صورتيكه والدين مطابق خواسته ما رفتار كنند كه احترام آنها هنري نيست و نياز به يادآوري خداي حكيم نداشت.
    ذ) با توجه به بدزباني مادر طبيعتا اجر جنابعالي در رعايت احترام ايشان دوچندان است چرا كه سختي بيشتري را متحمل مي‌شويد.
    ر) احترام ايشان چون كاري دشوار است آن را جهاد خود و امتحاني الهي در نظر بگيريد.
    ز) بي احترامي به والدين و بويژه مادر علاوه بر عقوبت الهي، سبب محروميت هاي دنيوي خواهد شد.
    ه) سعي كنيد با رفتارهاي پيشگيرانه كمتر در معرض بدزباني ايشان واقع شويد.
    ق) به هنگام مواجه با بدزباني با رعايت احترام موقعيت را ترك كنيد.
    ف) مادر شما از كمبود توجه و عاطفه رنج مي‌برند و با مشكلات عصبي مواجه هستند، به جاي قهر كردن و ترشرويي با ايشان،وي را در آغوش بگيريد و با شوخ طبعي، خنده رويي و... وي را مورد نوازش و مهر قرار دهيد (سخت است اما بدانيد معجزه مي‌كند!) و اين كار را چه در موقعيت هاي معمولي و چه در هنگام بدزباني انجام دهيد.
    در پناه خداي متعال موفق باشيد

لینک اصلی

2. تشکرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری