صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: همه فهمیدند به جز پیامبر !

نوشته
    495
    صلوات
    15224
    تعداد دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    27 روز 6 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

همه فهمیدند به جز پیامبر !

عايشه و حفصه و معاويه فهمیدند که باید بعد از عمر کسی خلیفه باشد ولی آخرین پیامبر واشرف مخلوقات متوجه این مهم نبود؟!!!

به نقل صحيح مسلم : حفصه به عمر گوشزد مى‏كند كه كسى را به عنوان جانشين خود معيّن كند و به دنبال آن عبداللّه فرزند عمر ، به وى مى‏گويد : اگر چوپان تو ، شتران و گوسفندان را بدون سرپرست رها كند ، به وى اعتراض خواهى كرد كه چرا باعث نابودى آن‏ها گرديدى؟پس به فكر اين امّت باش ! و كسى را به‏عنوان خليفه براى آنان تعيين كن! چون رعايت حال اين امّت از مراعات وضع شتران و گوسفندان لازم‏تر است :

عن ابن عمر قال : دخلت علىّ حفصة فقالت : أعلمت أنّ أباك غير مستخلف؟قال : قلت : ما كان ليفعل .قالت : إنّه فاعل .قال ابن عمر : فحلفت أنّي أكلّمه في ذلك . فسكت ، حتّى غدوت ولم أكلّمه .قال : فكنت كأنّما أحمل بيميني جبلاً ، حتّى رجعت فدخلت عليه ، فقلت له : إنّي سمعت ، الناس يقولون مقالة فآليت أن أقولها لك ، زعموا أنّك غير مستخلف ، وأنّه لو كان لك راعي إبل ، أو راعي غنم ثمّ جاءك وتركها رأيت أن قد ضيّع ، فرعاية الناس أشدّ(صحيح مسلم ، ج 6 ص 5 ، كتاب الإمارة ، باب الاستخلاف وتركه ؛ مسند أحمد ، ج 1 ص 47 ؛ المصنّف لعبد الرزاق ، ج 5 ص 448 )

زندگی به خون وابسته است
    و پیکر تاریخ بی خون خدا مرده ای بیش نیست
    و سر مبارک امام شهید بر فراز نی رمزی است میان خدا و عشاق ؛
    یعنی که این است بهای دیندار

2.  

نوشته
    495
    صلوات
    15224
    تعداد دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    27 روز 6 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

هم‏چنين عايشه به وسيله عبد اللّه بن عمر به عمر پيام می‏دهد : امّت محمّد را بدون چوپان رها مكن وكسى را به عنوان جانشين تعيين نما ، چون واهمه آن دارم كه آنان گرفتار فتنه گردند :

« ثمّ قالت ( أي عائشة ) : يا بُنيّ! أبلغ عمر سلامي ، وقل له : لا تدع أمّة محمّد بلاراع ، استخلف عليهم ولا تدعهم بعدك هملاً ، فإنّي أخشى عليهم الفتنة »(الإمامة والسياسة بتحقيق الشيري ، ج 1 ص 42 و بتحقيق الزيني ، ج 1 ص 28 )

زندگی به خون وابسته است

نوشته
    495
    صلوات
    15224
    تعداد دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    27 روز 6 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

و همين‏طور ، معاويه كه به قصد گرفتن بيعت براى يزيد وارد مدينه شد ، در جمع صحابه و ضمن گفتگو با عبداللّه بن عمر گفت :« إنّي أرهب أن أدع أمّة محمّد ( ص) بعدي كالضأن لاراعي لها »من وحشت دارم ، كه امّت پيامبر را همانند گوسفند بدون چوپان رها سازم و بروم‏(تاريخ الطبري ، ج 4 ص 226 ؛ الإمامة والسياسة بتحقيق الشيري ، ج 1 ص 206 ، وبتحقيق الزيني ، ج 1 ص 159)
    زندگی به خون وابسته است

نوشته
    495
    صلوات
    15224
    تعداد دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    27 روز 6 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

ومطابق نقل ابن سعد در طبقات ، عبد اللّه بن عمر به‏پدرش گفت : اگر چنانچه كسى را كه وكيل تو بر روى زمين‏هاى كشاورزى است ، فرا خوانى ، آيا كسى را جايگزين آن خواهى كرد يا خير؟ گفت : آرى!و پرسيد : اگر كسى را كه گوسفندان تو را چوپانى مى‏كند فراخوانى ، كسى را به جاى آن قرار خواهى داد يا خير؟ گفت : آرى

وقال عبداللَّه بن عمر لأبيه : لو استخلفت ؟ قال : من ؟ قال : تجتهد فإنّك لست لهم بربّ ، تجتهد ، أرأيت لو أنّك بعثت إلى قيّم أرضك ألم تكن تحبّ أن يستخلف مكانه حتّى يرجع إلى الأرض ؟ قال : بلى . قال : أرأيت لو بعثت إلى راعي غنمك ألم تكن تحبّ أن يستخلف رجلاً حتّى يرجع؟(طبقات ابن‏سعد ، ج‏3 ، ص‏343 ؛ تاريخ مدينة دمشق ، ج 44 ص 435 .)

زندگی به خون وابسته است

نوشته
    126
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 3 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

كارشناس محترم كمك كنند و بفرمايند در چند مورد رواياتي ميخوانيم كه پيامبر و ساير معصومين ، نزديكان رو بخاطر يادآوري موضوعي ، دعا كرده اند و چند مورد در تاريخ داريم كه اين بزرگان با اطرافيان مشورت داشته اند و مگر در توصيف بعضي رفتار ناآگاهانه معصومين نداريم كه علم معصومين در همه وقت نبوده است و به اراده الهي وصل به سرچشمه علم الهي ميشده اند و .......
    امتی بزرگ با فرهنگی عظیم ولی بدون خودباوری و اتحاد

گاهی اوقات به خودم میگم آیا ما هم مثل ابراهیم بن مالک اشتر شدیم که باز تاریخ رو فراموش کردیم؟ آیا باز هم تاریخ داره مثل زمان دکتر مصدق تکرار میشه؟ و آیا فرزندان ما در آینده میگن چه گوهری داشتن و گول خوردن و از دست دادنش؟ و فقط بعد از خوندن اوراق تاریخ ایکاش و حسرت ثمره اون خواهد بود؟ و باز لبخند و شادی از آن ستمگران خواهد شد؟

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    118 روز 22 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

کارشناس بحث: کریم

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۹/۱۳ در ساعت ۰۷:۳۶
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط moaqfe نمایش پست
    كارشناس محترم كمك كنند و بفرمايند در چند مورد رواياتي ميخوانيم كه پيامبر و ساير معصومين ، نزديكان رو بخاطر يادآوري موضوعي ، دعا كرده اند و چند مورد در تاريخ داريم كه اين بزرگان با اطرافيان مشورت داشته اند و مگر در توصيف بعضي رفتار ناآگاهانه معصومين نداريم كه علم معصومين در همه وقت نبوده است و به اراده الهي وصل به سرچشمه علم الهي ميشده اند و
    سلام عليكم
    البته بنده دقيقا متوجه نشدم سوال شما چه ارتباطی با سخنان ومطالب جناب خادم الشهداء داشت. چون اصل فرمایشات ایشان درست است که چطور می شود ابوبکر بر خود لازم می داند که برا ی بعد از خود خلیفه انتخاب کند وامت را به حال خود رها نکند وهمچنین عمر ولی حضرت رسو ل اکرم(ص) با آنهمه عظمت ودلسوزی که نسبت سرنوشت امت داشتند آنها را به حال خود رها کند وخلیفه ای برای بعد از خود انتخا ب نکند واینها قابل جمع نیست. واهل سنت چطور اینها را برای خود حل می کنند جای تعجب دارد.
    به حال نسبت به فرمایشات شما خداوند متعال در قرآن کریم به رسول خدا(ص) می فرماید: وشاورهم في الأمر( آل عمران، 159) در کارها با آنها مشورت کن.
    مسلم این مشورت در امور عبادی وبیان معارف دینی چون رسول اکرم (ص) واهل بیت(ع) مرجعیت دینی دارند وتشریع احکام از جانب آنهاست ودر این زمینه با احدالناسی مشورت نمی کنند بلکه این مشورت به امور مدیریتی واجرایی بر می گردد که خداوند به آنحضرت دستور می دهد که در این امور با دیگران مشورت کند ودر مثل جنگ خندق بعد از مشورت با اصحاب رای سلمان فارسی را مقدم می دارد.
    در مورد یادآوری امری بنده الان آنچنان که در خاطرم است مساله یادآوری در مورد یادآوری وقت نماز در روز عاشورا بوده که بعد از یادآوری یکی از یاران ایشان را دعا کردند. وآنهم به این شکل نقل شده است:
    فلما رأى ذلك أبو ثمامة عمرو بن عبد اللّه الصائدي‏ قال للحسين: يا أبا عبد اللّه! نفسي لك الفداء، اني أرى هؤلاء قد اقتربوا منك، و لا و اللّه لا تقتل حتى اقتل دونك إن شاء اللّه، و احب أن القى ربّى و قد صلّيت هذه الصلاة التي دنا وقتها.فرفع الحسين [عليه السّلام‏] رأسه ثم قال: ذكرت‏ الصلاة، جعلك اللّه من المصلّين الذاكرين! نعم، هذا أوّل وقتها(ابومخنف، وقعة الطف، ص229)
    ابوثمامه به حضرت می فرماید: آنها به تو نزدیک شده اند وتو کشته نخواهی شد مگر اینکه من قبل زا تو کشته شوم، ودوست دارم پروردگارم را ملاقات کنم در حالی که این نماز که وقت آن نزدیک شده است با شما خوانده باشم. اما سر مبارک را بلند کرده می فرمایند: نما زرا یاآوری کردی خدا تو را از نمازگزاران قرار دهد، بله این اول وقت نماز است...
    د راینکه امام نمی فرماید: نماز را به یاد من انداختی بلکه نما زرا یاد آوری کردی ومسلم خود حضرت متوجه این امر بوده که قبل از اینکه حضرت اقدام کنند ایشان به خاطر اشتیاقی که برای رفتن به جبهه رفتن داشتند دوست داشتند ابتدا با امام نماز بخوانند بعد راهی شوند لذا یاد آوری کرده اند.
    ائمه نسبت به امور دینی حساس بودند ودر شرایع دینی وامور مربوط به آنها هیچگونه فراموشی نداشتند.

آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    126
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 3 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
    سلام عليكم

مسلم این مشورت در امور عبادی وبیان معارف دینی چون رسول اکرم (ص) واهل بیت(ع) مرجعیت دینی دارند وتشریع احکام از جانب آنهاست ودر این زمینه با احدالناسی مشورت نمی کنند بلکه این مشورت به امور مدیریتی واجرایی بر می گردد که خداوند به آنحضرت دستور می دهد که در این امور با دیگران مشورت کند ودر مثل جنگ خندق بعد از مشورت با اصحاب رای سلمان فارسی را مقدم می دارد.

سلام

آيا در بحث مشورت همه علماء ديني با شما هم نظرند كه پيامبر در امور مديريتي و اجرايي موظف به مشورت است بر اساس آيه اشاره شده؟
    اگر جواب مثبت است ، چرا اين آيه به اين مهمي كه در مورد آينده مسلمين بوده كم تكرار يا بي تكرار است؟
    و اگر جواب منفي است كدام قول رو بايد بپذيريم؟

گاهی اوقات به خودم میگم آیا ما هم مثل ابراهیم بن مالک اشتر شدیم که باز تاریخ رو فراموش کردیم؟ آیا باز هم تاریخ داره مثل زمان دکتر مصدق تکرار میشه؟ و آیا فرزندان ما در آینده میگن چه گوهری داشتن و گول خوردن و از دست دادنش؟ و فقط بعد از خوندن اوراق تاریخ ایکاش و حسرت ثمره اون خواهد بود؟ و باز لبخند و شادی از آن ستمگران خواهد شد؟

10. تشکر

نوشته
    126
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 3 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
    سلام عليكم
    البته بنده دقيقا متوجه نشدم سوال شما چه ارتباطی با سخنان ومطالب جناب خادم الشهداء داشت. چون اصل فرمایشات ایشان درست است که چطور می شود ابوبکر بر خود لازم می داند که برا ی بعد از خود خلیفه انتخاب کند وامت را به حال خود رها نکند وهمچنین عمر ولی حضرت رسو ل اکرم(ص) با آنهمه عظمت ودلسوزی که نسبت سرنوشت امت داشتند آنها را به حال خود رها کند وخلیفه ای برای بعد از خود انتخا ب نکند واینها قابل جمع نیست. واهل سنت چطور اینها را برای خود حل می کنند جای تعجب دارد.
    به حال نسبت به فرمایشات شما خداوند متعال در قرآن کریم به رسول خدا(ص) می فرماید: وشاورهم في الأمر( آل عمران، 159) در کارها با آنها مشورت کن.
    در مورد یادآوری امری بنده الان آنچنان که در خاطرم است مساله یادآوری در مورد یادآوری وقت نماز در روز عاشورا بوده که بعد از یادآوری یکی از یاران ایشان را دعا کردند. وآنهم به این شکل نقل شده است:
    فلما رأى ذلك أبو ثمامة عمرو بن عبد اللّه الصائدي‏ قال للحسين: يا أبا عبد اللّه! نفسي لك الفداء، اني أرى هؤلاء قد اقتربوا منك، و لا و اللّه لا تقتل حتى اقتل دونك إن شاء اللّه، و احب أن القى ربّى و قد صلّيت هذه الصلاة التي دنا وقتها.فرفع الحسين [عليه السّلام‏] رأسه ثم قال: ذكرت‏ الصلاة، جعلك اللّه من المصلّين الذاكرين! نعم، هذا أوّل وقتها(ابومخنف، وقعة الطف، ص229)
    ابوثمامه به حضرت می فرماید: آنها به تو نزدیک شده اند وتو کشته نخواهی شد مگر اینکه من قبل زا تو کشته شوم، ودوست دارم پروردگارم را ملاقات کنم در حالی که این نماز که وقت آن نزدیک شده است با شما خوانده باشم. اما سر مبارک را بلند کرده می فرمایند: نما زرا یاآوری کردی خدا تو را از نمازگزاران قرار دهد، بله این اول وقت نماز است...
    د راینکه امام نمی فرماید: نماز را به یاد من انداختی بلکه نما زرا یاد آوری کردی ومسلم خود حضرت متوجه این امر بوده که قبل از اینکه حضرت اقدام کنند ایشان به خاطر اشتیاقی که برای رفتن به جبهه رفتن داشتند دوست داشتند ابتدا با امام نماز بخوانند بعد راهی شوند لذا یاد آوری کرده اند.
    ائمه نسبت به امور دینی حساس بودند ودر شرایع دینی وامور مربوط به آنها هیچگونه فراموشی نداشتند.

البته نماز جزء اعمال عباديست و ربطي به سوال من پيدا نميكند
    من بيشتر يادآوري در مورد همان موارد مشورتي را دنبال ميكردم

12. تشکر

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط moaqfe نمایش پست
    آيا در بحث مشورت همه علماء ديني با شما هم نظرند كه پيامبر در امور مديريتي و اجرايي موظف به مشورت است بر اساس آيه اشاره شده؟
    اگر جواب مثبت است ، چرا اين آيه به اين مهمي كه در مورد آينده مسلمين بوده كم تكرار يا بي تكرار است؟
    و اگر جواب منفي است كدام قول رو بايد بپذيريم؟
    من نظر همه علماء را نگاه نکرده ام ولی تفسیر ونظرمشهو رهمین است.
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

14. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری