جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بسیج به چه معناست و چه اهدافی دارد؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  1,283
  صلوات
  17904000
  تعداد دلنوشته
  263
  مورد تشکر
  3,510 پست
  حضور
  9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما بسیج به چه معناست و چه اهدافی دارد؟




  باسلام
  بسیج به چه معناست و چه اهدافی دارد؟
  تفاوتش با مومن چیست؟
  چرا لفظ بسیج بکار برده شد؟
  زیر مجموعه های آن چیست؟
  آیا بسیج قشر خاصی از اجتماع هست؟

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,734
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,480 پست
  حضور
  141 روز 1 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17



  با نام و یاد دوست




  بسیج به چه معناست و چه اهدافی دارد؟






  کارشناس بحث: استاد صادق

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد



  بسیج به چه معناست و چه اهدافی دارد؟


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی




  پرسش:
  بسیج به چه معناست و چه اهدافی دارد؟ تفاوتش با مومن چیست؟ چرا لفظ بسیج بکار برده شد؟ زیر مجموعه های آن چیست؟ آیا بسیج قشر خاصی از اجتماع هست؟


  پاسخ:
  اگر بخواهيم مفهوم بسيج و بسيجی را در ادبيات انقلاب اسلامی جستجو كنيم، چاره ای جز بيان مراد حضرت امام (رحمه الله علیه) از بسيج و بسيجی نداريم. در انديشه امام (رضوان الله علیه) بسيج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. در اين نگرش بسيج ديگر صرفاً سازمانی نظامی نيست كه فقط در زمان جنگ و براي دفاع در مقابل دشمن شكل گرفته باشد، بلكه نهادی است وسيع و پاسخگوی نيازهای اساسی و حياتی جامعه و با اجزای ديگر نظام، چنان هماهنگی و پيوند دارد كه انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نيست.

  بسيج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پايدار شناخته شود كه نيازهای دايمی و باورها و ارزش های فرهنگی پديد آورنده آن به روشنی تعريف شوند، اين نيازها ممكن است اقتصادی، سياسی، فرهنگی و يا نظامی باشند.
  به فرموده امام (رحمه الله): «بسيج شجره طيبه و درخت تناور و پر ثمری است كه شكوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت يقين و حديث عشق می دهد، بسيج مدرسه عشق و مكتب شاهدان و شهيدان گمنامی است كه پيروانش بر گلدسته های رفيع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. بسيج ميقات پا برهنگان معراج انديشه پاك اسلامی است كه تربيت يافتگان آن، نام و نشانی در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.»(1)
  از ديدگاه امام بسيجی كسی است كه در عمل علاقه خود را به پيشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامي و شأن و حيثيت ملت مسلمان نشان دهد. يعنی بسيجی بودن معيار و ملاكی است كه بر اساس آن ميزان تعهد اعضای آن به اصول و آرمان های انقلابی سنجيده می شود.

  1. تاريخچه و پيدايش بسيج:
  از ديدگاه امام (رحمه الله) تاريخ و سابقه بسيج به بيداری قوم بنی اسراييل و قيام آن قوم بر ضد ظلم فرعونی به فرمان حضرت موسی (عليه السلام) و بسيج اصحاب پا برهنه و فقير صفه در برابر ظلم و غارت اشراف بت پرست مكه، به دعوت رسول اكرم (صلي الله عليه و اله و سلم) و نيز اهتمام ائمه اطهار (عليهم السلام). كه نگرش الهی داشتند و به تشويق مردم به هم پيمانی براي حل مسائل سياسی و كاهش گرفتاری مسلمين باز می گردد.
  در عصر حاضر هم، بسيج مردم در جريان تحريم تنباكو و مبارزه بر ضد استعمار دولت انگليس به فتوای مرحوم ميرزای شيرازی و قيام پانزده خرداد در سال 1342 در برابر ظلم و خيانت رژيم پهلوی و استمرار مبارزه آنان تا سرنگونی حكومت شاهنشاهی در 22 بهمن 1357 ماهيت بسيجی دارد.

  «سنگ بنای بسيج بر حكم فقهی و جهادی استوار است؛ جهادی كه مبتنی بر روحيه دفاعی باشد و نه تهاجمی يا جهان گشايی، بسيج در نظر امام مولودی جديد است كه كارشناسان جهانی نمي توانند آن را بشناسند، هر گاه قوه ايمان در ملتی زنده شود، همگان را به قيام الله فرا می خواند و می تواند سرتاسر يك كشور را بسيج نمايد، معيار حركت بسيج هم همين اسلام و درك مفاهيم عاليه آن است.»(2)

  از نظر حضرت امام برای پيدايش و تقويت روح ايمان در ميان مردم كه موتور حركت بسيج هستند؛ دو عامل نقش بی بديل و غير قابل انكار دارد؛ يكی مساجد، ديگری روحانيت.(3)
  مساجد مركز بسيج مردمی بر ضد اهداف شوم دشمن است. مسجد در اسلام و در صدر اسلام هميشه مركز جنبش حركت های اسلامی بوده، از مسجد، تبليغات اسلامی شروع می شده است و حركت قوای اسلامی برای سركوبی كفار و وارد كردن آنها در بيرق اسلام از مسجد بوده است، هميشه در صدر اسلام مسجد مركز حركات و مركز جنبش ها بوده است.(4)
  پيغمبر مسجد جيوش را برای كوبيدن قدرت ها تجهيز می كرد. روحانيت هم از اين قدرت و توان بهره مند است كه بتواند مردم را بسيج كند.

  2. مأموريت های بسيج:
  مهم ترين مأموريت های بسيج را در حال حاضر می توان بدين شرح خلاصه كرد:
  مقابله با استكبار: در رأس مأموريت های بسيج و ستيز با جهانخواران و به ويژه دشمن اصلی اين انقلاب، آمريكاست.
  در يكی از پيام هاي امام (رحمه الله) به مناسب هفته بسيج در تاريخ 2 آذر 1367 می خوانيم: «من مجدداً به همه ملت بزرگوار ايران و مسؤولان عرض می كنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگ ترين ساده انديشی اين است كه تصور كنيم جهانخواران خصوصاً امريكا و شوروی از ما و اسلام عزيز دست برداشته اند؛ لحظه ای نبايد از كيد دشمنان غافل بمانيم. در نهاد و سرشت آمريكا كينه و دشمنی با اسلام ناب محمدی (صلی الله عليه و آله و سلم) موج می زند.
  در ادامه برای مقابله با آنان می فرمايد: خلاصه كلام اگر بر كشوری نوای دلنشين تفكر بسيجی طنين انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گرديد و الا هر لحظه بايد منتظر حادثه ماند.» بسيج بايد مثل گذشته و با قدرت و اطمينان خاطر به كار خود ادامه دهد ...(5)

  3. قيام در مقابل انحرافات:
  «اكنون كه به حمد الله تعالي دانشگاه از چنگال جنايت كاران خارج شده و بر ملت و دولت جمهوری اسلامی است، در همه اعصار كه نگذارند عناصر فاسد دارای مكتب های انحرافی يا گرايش به غرب و شرق در دانش سراها و دانشگاه ها و ساير مراكز تعليم و تربيت نفوذ كنند و از قدم اول جلوگيری نمايند تا مشكل پيش نيايد و اختيار از دست نرود و وصيت اينجانب به جوانان عزيز دانشگاه ها و دبيرستان ها آن است كه خودشان شجاعانه در مقابل انحرافات قيام نمايند تا استقلال و آزادی خود و كشور و ملت خودشان مصون باشد.»(6)

  4. تحمل صبر و مبارزه علمی و عملی:
  من در اينجا به جوانان عزيز كشورمان به اين سرمايه ها و ذخيره های عظيم الهی و به اين گل هاي معطر و نو شكفته جهان اسلام سفارش می كنم كه قدر و قيمت لحظات شيرين زندگی خود را بدانيد و خودتان را برای مبارزه علمی و عملی بزرگ تا رسيدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده كنيد ... .
  مبارزه علمی برای جوانان زنده كردن روح جستجو و كشف واقعيت ها و حقيقت هاست، و اما مبارزه عملی آنان در بهترين صحنه های زندگی و جهاد شهادت شكل گرفته است.

  5. تعليم و تربيت جوانان در جهت پاسداری از اصول و اهداف انقلاب و نظام: «... بسيجيان در تعليم و تربيت جوانان و نوجوانان مساعی جميله خود را روز افزون كنند.»(7)

  6. مسؤوليت های بسيج:
  با توجه به جايگاه بسيار حساس بسيج در نشان دادن چهره نظام جمهوری اسلامی و ايجاد جاذبه در درون جامعه برای مشاركت و جذب هر چه بيشتر جوانان و نوجوانان به سمت الگوهای سازنده مبتنی بر هويت ملی – مذهبی از ديدگاه مقام معظم رهبری، بسيج و بسيجی مسؤوليتی سنگين را به عهده داشت و توانست يك ارتش معنوی مردمی را پايه ريزی كند.
  به طوری كه امام خمينی (رحمه الله) در مورد بسيجيان قهرمان فرمودند: «شما آيينه مجسم مظلوميت ها و رشادت های اين ملت بزرگ، در صحنه نبرد و تاريخ مصور انقلابيد. شما فرزندان مقدس و پرچمداران عزت مسلمين و سپر حوادث اين كشوريد. شما يادگاران و همسنگران و فرماندهان و مسؤولان بيداردلانی بوده ايد كه امروز در قرارگاه محضر حق مأوا گزيده اند.»
  من به طور جد و اكيد می گويم كه انقلاب و جمهوری اسلامی و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه بحث از بزرگ ترين سنگرهای دفاع از ارزش های الهی نظام ما بوده و خواهد بود، به وجود يكايك شما نيازمند است چه صلح باشد و چه جنگ.(8)

  در طول 8 سال دفاع مقدس، بسيج آن چنان ظاهر شد كه دشمنان اعتراف كردند كه قدرتی كه در بسيج نهفته، توان مقابله با يكايك ارتش های كلاسيك جهانی را دارد. دشمن كه سودای فتح سه روزه را در سر می پروراند، در همان روزهای نخستين با مردمی مواجه گشت كه با دست خالی اما با سلاح ايمان و اعتقاد به ارزش های الهی و انسانی به دفاع از كيان مقدس نظام اسلامی برخاسته بودند و از ايثار جان خويش دريغ نمی كردند.
  جوانان سلحشوری كه به فرمان امام (رحمه الله) در پايگاه های مقاومت تحت عنوان بسيجی گرد آمده بودند و با كوچك ترين اشاره ايشان به جبهه های نبرد هجوم می بردند و تا آخرين قطره خون خويش ايستادگی و مقاومت می كردند وظيفه بسيج فقط به جنگ و مساله نظامی محدود نمی شود و امنيت داخلی كشور در سخت ترين شرايط يعنی دوران فعاليت منافقين و ديگر گروه های ضد انقلاب كه با كمك كشورهای خارجی ذی نفع در ايران در صدد آشوب و تنش و تجزيه و جدايی قسمت هايی از خاك كشور بودند، به مدد نيروی بسيج و پايگاه های مقاومت حفظ شد.

  در حوادث طبيعی و بلايا، همچون زلزله، سيل و طرح واكسيناسيون فلج اطفال حضور بسيجيان گره گشای مشكلات و مايه دلگرمی مردم و مسؤولان بوده است. كما اين كه در حادثه اسفبار زلزله رودبار در سال 1369 سرعت عمل و ايثار نيروهای مردمی در عمليات نجات به حدی بود كه خارجيان حاضر در منطقه با اظهار تعجب از حضور گسترده بسيجيان اقرار كردند كه به حضور آنان احتياج نيست.
  در زلزله اسفبار استان قزوين، در همان ساعات اوليه، مردان بسيجی در منطقه زلزله زده در كنار نيروهای امداد هلال احمر و ... و زنان بسيجی در شهرها با تشكيل صف های بسيار طويل اهدای خون و اهدای كمك های نقدی و جنسی جهانيان را به تحسين واداشت. امام خمينی (رحمه الله) در مورخ 2/9/67 در هفته بسيج درباره خطر غفلت از بسيجيان و روحيه بسيجی گری به مسؤولان پيامی را صادر می فرمايند.

  ايشان فرمودند: «من دست يكايك شما پيشگامان رهايی را می بوسم و می دانم كه اگر مسؤولان نظام اسلامی از شما غافل شوند، به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت. بار ديگر تأكيد می كنم كه غفلت از ايجاد ارتش بيست ميليونی (بسيج) سقوط در دام دو ابر قدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت. من از تمامی بسيجيان خصوصاً از فرماندهان عزيز آن تشكر می كنم و از دعای خير برای اين فرزندان با وفای اسلام غفلت نخواهم نمود.»(9)

  آری، مسؤولان در برابر حفظ روحيه ايثار و خدمت كه از ويژگی های بسيجيان است، مسؤول هستند، هر گونه تجمل گرايی و عدم كارايی در عرصه مسؤوليت و بی توجهی به روحيه و عواطف مردم خطری است كه می تواند به نهاد بسيج در عرصه های خطر، ضربه وارد كند.

  __________
  (1) صحيفه نور، جلد 21، ص 195.
  (2) و (3) صحيفه نور، ج 14، ص 475. ج 6، ص 175.
  (4) بيانات امام (ره) در جمع اعضاي هيات نمايندگي عالي رتبه روحاني عربستان – 1/2/58.
  (5) صحيفه امام جلد 21، ص 54، 2/9/67.
  (6) صحيفه نور – جلد 21، ص 192.
  (7) صحيفه امام، جلد 15، ص 232.
  (8) صحيفه نور ، جلد 21، ص 18و19.
  (9) صحيفه امام، ج 21، ص 196. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 3/100112152).

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ در ساعت ۲۲:۰۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود