صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿
    ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿
    از مهم ترین و واجب ترین تکالیف مردم نسبت به امام زمان - عجل الله تعالی فرجه الشریف - اعتقاد به آن حضرت و تحصیل معرفت و شناخت آن بزرگوار است که ادله عقلی و نقلی بر آن دلالت دارند.
    باید صفات و خصوصیات امامی را که اطاعت از او واجب است دانست تا دیگران را با او به اشتباه نگرفت و او را در میان مدعیان مقام و منصب آن حضرت تمیز و تشخیص داد .

از امام صادق علیه السلام روایت شده است که رسول خدا -صلی الله و علیه و آله و سلم - فرموده اند :« من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته الجاهلیه » « هرکس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است ».

در این تاپیک با وظایف و تکالیف منتظران
    در عصر غیبت بیشتر آشنا خواهیم شد ان شاالله.

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

تکالیف عصر غیبت
    تکلیف اول :

امام حسن عسگری علیه السلام از پدران خود علیهما السلام روایت می فرمایند که :

زمین از حجت خدا بر خلقش خالی نخواهد ماند و همانا هر کس از دنیا رفت و امام زمان خود را نشناخت ، به مرگ جاهلیت مرده است
    .
    این مطالب حقیقت دارد ، همان گونه که روز حقیقت دارد ، به آن حضرت عرض شد : ای فرزند رسول خدا ! چه کسی بعد از تو حجت و امام است؟
    فرمودند : فرزندم محمد ، امام و حجت بعد از من است ؛ پس هر کس بمیرد و او را نشناسد ، به مرگ جاهلیت مرده است.

بی شک ، مقصود ائمه طاهرین علیهم السلام ، از معرفتِ واجب در حق امام زمان علیه السلام ، این نیست که مردم و اهل ایمان ، امام زمان خود را آنگونه که هست ، با تمام ویژگی ها و خصوصیات ایشان بشناسند ؛ بلکه مقصود این است که آن حضرت را تا حدی بشناسند ؛ که موجبات سعادت دنیا و آخرت آنان فراهم آید و راه شبهات و ضلالت بر آنها بسته شود .
    این معرفت و شناخت بر دو گونه است :

اول : معرفت و شناخت شخصیت امام علیه السلام ؛

دوم : معرفت و شناخت شخص امام علیه السلام .

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

در رابطه با قسمت اول ، باید دانست که معرفت شخصیت امام از راه معرفت به صفات و خصایص امامت و امام به دست می آید .اگر با مقام امامت و جایگاه آن و با ویژگی ها و صفات و خصوصیت امامت ، آشنایی حاصل شود . با شخصیت هر امامی آشنایی حاصل شده است ؛ زیرا همه آنان نور واحدند و به تعبیر خود ائمه هدی علیهم السلام ، اول آنها محمد و اوسط آن ها محمد و آخر آن ها محمد است و همه آن ها نور واحد هستند .
    بنابر این ، در این رابطه باید در نخستین گام ، نسبت به فضایل و مناقب امامان معصوم علیهم السلام شناخت کافی پیدا کرد ؛ همان فضایل و مناقبی که بسیاری از آن ها میان همه امامان علیهم السلام مشترک است ؛ و در گام بعد باید به فضایل و مناقب خاص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز آشنا شد و به آن ها شناخت پیدا نمود.
    ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

اما معرفت و شناخت امام زمان ع،از طریق آگاهی بر اسم ،لقب،کنیه و نسب آن حضرت،و شناخت صفات،خصایص ، مناقب و احوال شخصی او و نیز آگاهی از ویژگی های زمانی و مکانی مربوط به آن امام ع و .. به دست می آید .
    شناخت و معرفت امام زمان علیه السلام ، چه از نظر امامت،یعنی شخصیت امام و چه از نظر شخصی امام علیه السلام،دارای حداقل و حداکثری است که بیان حداقل آن در این جا لازم است.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

امام صادق ع در این رابطه می فرمایند :

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

کمترین حد معرفت به امام آن است که امام،همسنگ و مساوی با پیامبر(ص) است ، مگر در درجه ی نبوت؛و او وارث پیامبر است و همانا اطاعت از خدا و رسول خدا می باشد و باید در هر امری تسلیم او بود و مراجعه به سوی او نمود و به سخن و فرمان او عمل کرد و باید دانست که امام بعد از رسول الله(ص)، علی بن ابی طالب است و بعد از او حسن و سپس حسین و آن گاه علی بن الحسین و سپس محمدبن علی و من(جعفر بن محمد )و پس از من فرزندم موسی و بعد از او فرزندش علی و بعد از علی ، فرزندش محمد و بعد از محمد ، فرزندش علی و بعد از علی ، فرزندش حسن و سپس حجه بن الحسن(ع).

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

بیان شد که برای معرفت و شناخت شخص امام علیه السلام کافی است نام ، کنیه و لقب او و نام پدر او را بدانیم و از صفات و احوال و ویژگی های ظاهری او و از ویژگی های مکانی و زمانی ایشان نیز به اندازه ی کافی آگاه باشیم ؛ بنابراین ، برای شناخت شخص امام زمان علیه السلام ، باید بدانیم که نام امام عصر علیه السلام ، نام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و کنیه او ، کنیه آن حضرت است و لقب او مهدی است و بر گونه راست او خالی سیاه و زیبا است و چهره ی او زیباست و بینی او کشیده و قد او معتدل است.

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

برای ظهور حضرت مهدی علیه السلام
    5 علامت حتمی خواهد بود و آن حضرت وقتی ظهور می نمایند که زمین پر از جور و ستم شده باشد و هم چنین ، قبل از قیام او ، ظهور صداهای آسمانی و صورت دستی در ماه و ظهور حَجَر موسی -علی نبینا و آله و علیه السلام - و عصای او در دست امام زمان علیه السلام و ... خواهد بود ، که همه در کتاب های مربوط به این موضوع آمده اند و همه از علایم ظهور آن حضرت و از خصوصیات و ویژگی های خاص ایشان می باشند و آگاهی از آن ها ، جزئی از شناخت شخص امام عصر علیه السلام به شمار می آید.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

تکالیف عصر غیبت
    تکلیف دوم :

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

تکلیف دیگر مردم ، طلب معرفت و شناخت امام زمان علیه السلام از خداوند متعال و دعا در این زمینه است .
    همان گونه که گفته شد ، از مهم ترین و واجب ترین تکالیف مومنان ،
    پس از معرفت به خدا و رسول او معرفت و شناخت ولی امر ، امام زمان علیه السلام است؛
    ولی از آنجا که حصول این معرفت به دست خداوند متعال است
    و از عهده ی انسان خارج است و این معرفت ، تنها با سعی و خواست انسان به دست نمی آید ،
    بلکه آن نوری است که خداوند متعال در قلب هر کس که بخواهد ، قرار خواهد داد ،
    باید حصول آن را از خداوند طلب کرد و با دعا ، آن را از خداوند متعال درخواست نمود .
    راوی می گوید : به امام صادق علیه السلام عرض کردم : معرفت ساخته ی کیست ؟ آن حضرت فرمودند :
    « از ساخته های خداوند است و بندگان در این ساخته سهمی ندارند . »

در این زمینه و برای حصول معرفت به آن حضرت ، خواندن این دعا بسیار مناسب است :
    « اللهم عرفتی نفسکَ ، فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک ، اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک ، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ، ظللت عن دینی.»

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

«اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِي نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني‏ نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِفْ نَبيَّكَ اَللّهُمَ عَرِّفْنِي رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفني رَسُولَكَ لَمْ اَعرِف حُجَّتَكَ، اَللَّهُمَّ عَرِّفْنى‏ حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى‏ حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى».

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿

بار خدایا ! خود را به من بشناسان ، همانا اگر خود را به من نشناسانی ، پیامبرت را نخواهم شناخت . بار خدایا ! رسول و فرستاده خود را به من بشناسان ، همانا اگز رسول و فرستاده خود را به من نشناسانی ، حجت تو را نخواهم شناخت . بار خدایا ! حجت خود را به من بشناسان ، همانا اگر حجتت را به من نشناسانی ، از دین خود گمراه خواهم شد .

تکلیف سوم...

نوشته
    3,311
    مورد تشکر
    757 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

وظایف مردم در دوره غیبت امام زمان(ع) ؟

وظایف منتظران در عصر غیبت بسیار است که بخشی را بیان می‌کنیم:
    1- اطاعت از دستورهای دینی و پرهیز از گناهان،‌ تقوا را سرلوحة زندگی قرار دادن، و پرهیز از اعمالی که خلاف رضای آنان است.
    حضرت در این زمینه می‌فرماید: «هر یک از شما باید به آن چه که به وسیلة آن به دوستی ما نزدیک می‌شود، عمل کند، و از آن چه موجب ناخشنودی و غضب ما می‌شود، پرهیز نماید».(1)
    2- انتظار فرج. پیامبر فرمود: «با فضیلت‌ترین اعمال امتم انتظار فرج است».(2)
    3- دعا برای سلامتی و فرج حضرت ولی عصر(ع)، مانند خواندن دعای فرج و دعای عهد و ندبه.
    4- صدقه برای حفظ وجودحضرت.
    5- غمگین شدن به خاطر غیبت آن جناب.
    6- انجام حج و عمره به نیابت حضرت.
    7- برخاستن به جهت تعظیم هنگام شنیدن اسم مبارک «قائم».
    8- دعا برای خود که از شرّ فتنه‌ها در امان باشیم، نیز خواندن دعای «اللهم عرّفنی نفسک...».
    9- استغاثه به آن جناب و استمداد از وجودش به هنگام گرفتاری ها.(3)
    10- تأسیس حکومت اسلامی و حفظ آن، چرا که اجرای دستور و احکام نورانی اسلام در زمان غیبت از مسلمانان خواسته شده است . پیاده نمودن برنامه‌های اجتماعی اسلام بدون تشکیل حکومت اسلامی ممکن نمی‌باشد.(4)
    11- عمل به فریضة مهم امر به معروف و نهی از منکر، که با رعایت آن ریشه‌های فساد قطع شده و زمینة حکومت جهانی دادگستر جهان فراهم می‌گردد.

پی‌نوشت‌ها:
    1. بحارالانوار، ج 53، ص 176.
    2. لطف الله صافی، منتخب الاثر، ص 629، حدیث 5.
    3. شیخ عباس قمی، منتهی الآمال ، ص 483.
    4. ابراهیم امینی، دادگستر جهان، ص 264.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

تکالیف عصر غیبت
    تکلیف سوم :

ܓ✿ تکالیف عصر غیبتܓ✿
    خواندن بعضی از دعاها که اهل بیت علیهم السلام بر آن ها تصریح نموده اند ، تکلیف دیگر مومنان است ؛ مانند : دعایی که در این روایت بر آن تصریح شده است :

امام صادق علیه السلام می فرمایند : برای قائم پیش از آن که قیام کند ، غیبتی است . زراره عرض کرد : به چه خاطر ؟ آن حضرت فرمودند : می ترسد - و با دست ، به شکم خود اشاره کردند -
    سپس فرمودند : ای زراره ! و او همان فرد مورد انتظار است ؛ و او همان کسی است که در ولادتش تردید می شود ؛ و بعضی از مردم می گویند : پدرش بدون باز مانده مرده است ؛ و بعضی از آن ها می گویند : در حالی که در شکم مادر بود ؛ پدرش فوت کرد ؛ و بعضی می گویند : غایب است ؛ و بعضی می گویند : چند سال پیش از فوت پدرش متولد شد ؛ در حالی که ای زراره ! او همان کسی است که باید انتظار او را کشید ؛ و خداوند دوست دارد که دل های شیعیان را با غیبت او امتحان کند ؛ زیرا در آن هنگام است که اهل باطل تشکیک و توهم خود را آغاز می نمایند...
    زراره می گوید : عرض کردم : فدایتان شوم ! اگر آن زمان را درک کردم ، چه باید بکنم ؟

آن حضرت فرمودند : ای زراره ! هرگاه آن زمان را درک کردی ، پس این دعا را بخوان :

«اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِي نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني‏ نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِفْ نَبيَّكَ اَللّهُمَ عَرِّفْنِي رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفني رَسُولَكَ لَمْ اَعرِف حُجَّتَكَ، اَللَّهُمَّ عَرِّفْنى‏ حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى‏ حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى».

بار خدایا ! خود را به من بشناسان ، همانا اگر خود را به من نشناسانی ، پیامبرت را نخواهم شناخت .بار خدایا ! رسول و فرستاده خود را به من بشناسان ، همانا اگز رسول و فرستاده خود را به من نشناسانی ، حجت تو را نخواهم شناخت .بار خدایا ! حجت خود را به من بشناسان ، همانا اگر حجتت را به من نشناسانی ، از دین خود گمراه خواهم شد .
    الغیبه (نعمانی) ص 166 ح 6 .

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    تکالیف دورات غیبت
    موظفیم در شبانه روز 10 بار از روی سوره فاتحه ذکر زبانی و عقلی کنیم.
    موظفیم در شبانه روز حداقل 5 بار سوره توحید را ذکر زبانی و عقلی کنیم.
    موظفیم در شبانه روز چشم هایمان را در وقت های عالی ببندیم و باز کنیم تا دلهایمان باز و صبور بماند.
    موظفیم در شبانه روز در پی رضایت و امضای استاد تلاش کرده و خود هم صاحب آرامش باشیم.

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری