صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: الگوها و شیوه برگزاری یک مراسم جشن عروسی اسلامی

نوشته
    81
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(عقد و عروسی خوبان) الگوها و شیوه برگزاری یک مراسم جشن عروسی اسلامی

با سلام

تو این تایپیک قصد داریم با کمک هم ویژگی ها و نحوه برگزاری یک جشن عروسی رو که هم مورد پسند اقا امام زمان عج باشه و هم شب شادو بیاد ماندنی باشه رو بیان کنیم

دوستان میتونن نظرات و تجربیات خودشون راجبه برگزاری جشن عروسی اسلامی خودشون یا خانوادشون.خاطرات جشن عروسی شهدا.احادیث و روایات راجبه نحوه برگزاری مراسم جشن عروسی و هرچیزی که فکر میکنن میتونه برای برگزاری یک مراسم جشن عروسی به سبک اسلامی مفید واقع بشه رو تو این تایپیک قرار بدن

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): فرموده اند: ازدواج را سند دار و علنی کنید و برایش مراسم برگزار کنید. (نهج الفصاحه ، ح 313)

امام صادق (علیه السلام) آمده: « خداوند خانه ای که در آن عروس و عروسی هست را دوست دارد و خانهای که در آن طلاق رخ می‌دهد را دوست ندارد.» (کافی ج 6 ص54).

حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) در ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) فرمودند: «شادی کنید؛ اما کاری که مورد رضایت خدا نیست، انجام ندهید.» (مستدرک الوسائل، ج 14، ص 198)

یا حق
    ویرایش توسط revenger : ۱۳۹۳/۰۹/۰۸ در ساعت ۱۰:۵۷
    كار برادر مومنت را به نيكوترين وجهش حمل نما، مگر آنكه خلافش را يقين كني. پس تا زماني كه مي تواني كار او را حمل به خير كني، حق نداري حتي نسبت به يك كلمه كه از برادر مومنت شنيدي سوء ظن ببري(پیامبر ص کشف الریبه)

2.  

نوشته
    81
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یک هفته بود کارتهای عروسی روی میز بودند

هنوز تصمیم نگرفته بود چه کسانی را دعوت کند

لیست مهمانها و کارهای عروسی ذهنش را پر کرده بود...

برای عروس مهم بود كه چه كسانی حتما در عروسی اش باشند

از اينكه داییش سفر بود و به عروسی نمي رسيد دلخور بود

کاش می آمد ...

خيلی از كارت ها مخصوص بودند. مثلا فلان دوست و فلان رئيس ...

خودش کارتها را می برد با همسرش! سفارش هم ميكرد كه حتما بيايند

اگر نیایید دلخور میشوم

دلش مي خواست عروسی اش بهترين باشد. همه باشند و خوش بگذرانند

تدارک هم ديده بود

آهنگ و ارکست هم حتما بايد باشند، خوش نمی گذرد بدون آنها!!!؟

بهترین تالار شهر را آذین بسته ام

چند تا از دوستانم که خوب میرقصند حتما باید باشند تا مجلس گرم شود

آخر شوخی نبود که. شب عروسی بود

همان شبی که هزار شب نمیشود

همان شبی که همه به هم محرمند

همان شبی که وقتی عروس بله میگوید به تمام مردان شهر محرم میشود

این را از فیلم هایی که در فضای سبز داخل شهر میگیرند فهمیدم

همان شبی که فراموش میشود عالم محضر خداست

آهان یادم آمد. این تالار محضر خدا نیست تا می توانید معصیت کنید

همان شبی که داماد هم آرایش میکند. همه و همه آمدند حتی دایی و

اما ..................... کاش امام زمانمان "عج" بود

حق پدری دارد بر ما...

مگر می شود او نباشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عروس برایش كارت دعوت نفرستاده بود، اما آقا آمده بود.

به تالار كه رسيد سر در تالار نوشته بودند:

(ورود امام زمان"عج" اكيدا ممنوع!)

دورترها ايستاد و گفت: دخترم عروسيت مبارک!

ولی اي كاش كاری ميكردی تا من هم می توانستم بيایم...

مگر میشود شب عروسی دختر، پدر نیاید

(آخه امامان پدر معنوی ما هستن)

دخترم من آمدم اما ...

گوشه ای نشست و دست به دعا برداشت

و برای خوشبختی دختر دعا کرد

كار برادر مومنت را به نيكوترين وجهش حمل نما، مگر آنكه خلافش را يقين كني. پس تا زماني كه مي تواني كار او را حمل به خير كني، حق نداري حتي نسبت به يك كلمه كه از برادر مومنت شنيدي سوء ظن ببري(پیامبر ص کشف الریبه)

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    خب بنده پیشنهاد میکنم
    اگر قرار است ولیمه دهد همه اقوام باشند و نیتش را برای خدا قرار دهد.
    بدلیل اینکه داماد مسئول است از برگزار کنندگان مراسم بخواهد که بدون اطلاع و مشورت او برنامه ای غیر از برنامه اعلامی انجام ندهند.
    طبیعتا هر فردی که با اقوامش در ارتباط است خلق و خوی او را میفهمند و او نیز از اخلاق ایشان کم و بیش آگاهی دارد.
    پس شرط ادب اینه که اقوام برای یک شب ماندگار که داماد قصد دارد ،شیرینی در کنار هم بودن ، آنها را شریک کند همکاری و شرایط اسلامی را رعایت کنند.
    پیشنهاد میشود که البته هست مجالس مردان و زنان در دو جا برگزار شود تا دو طرف راحت باشند و وقتی قرار است عکس گرفته شود زنان حیای بیشتری بخرج دهند و با عروس و داماد عکس بگیرند.
    برای تهیه فیلم عروسی هم غیرت مرد ایجاب میکند که از همسرش بخواهد که قبل از دیدن دو نفره حتما او ابتدا بررسی کند بعد با هم ببینند(زنان بیشتر تمایل دارند که این مجالس را ببینند)(البته اگر قرار باشد فیلم و عکسی باشد)
    تهیه غذای سالم هم لازم است البته توصیه میشود به جای نوشابه از دوغ استفاده شود (تجربه ثابت کرده میزان تاثیر خواب دوغ بیشتر از نوشابه است- خب چیه مگه نمی خوان برای نماز صبح بیدار بشن) بعد از تالار هم که کلی عکس خونه داماد گرفته میشه و ....
    ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۳/۰۹/۰۸ در ساعت ۱۱:۳۹

نوشته
    1,910
    صلوات
    5880
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    58 روز 1 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    288

ولی چطور می شه در خانوادهایی که طبق عرف الان عروسی می گیرند این را سنت کرد ؟مراسم اسلامی منظورم هست ؟

حدیث قدسی : برای من باش تا من با همه ربوبیتم برای شما باشم. ...
    امام صادق(ع) : : «العبودیه جوهره کنهها الربوبیه؛ ما فقد فی العبودیه وجد فی الربوبیه؛ عبودیت و بندگی حق، جوهری است که کنه و حقیت آن ربوبیت است، آن چه انسان در عبودیت از دست می دهد در ربوبیت به دست می آورد.( مصباح الشّریعه، صفحه ۵۳۶ ، طبق نقل میزان الحکمه، واژه ی عبد).

نوشته
    57
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    موضوع جالب و به روزیه...من هم بهش فکر کردم ولی به این نتیجه رسیدم به همون شام دادن بعد عقد اکتفا کنیم
    چون هر طور بخوای اسلامی برگزار کنی باز یه عده ممکنه کارشکنی تو کار کنند..واقعن هم شکل لباس پوشیدن بعضی فامیل ها در مراسم عروسی فاجعه است برای کسی که خودش رو مسلمون نامیده..من که شرمم میشه داماد رو وارد همچین محیط غیر قابل کنترلی کنم..
    ان شاالله روزی بیاد فرهنگ مراسم ازدواج اسلامی در مملکت ما هم جا بیفته..
    خدایا منو از قرآن و اهل بیت جدا نکن..

نوشته
    81
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شهید ˈفتح الله ژیان پناه ˈ

سفره عقدمان با بقیه سفره ها تفاوت داشت، به جای آینه شمعدان، تفسیر المیزان را دور تا دور سفره چیده بودیم، برکتی که این تفسیر به زندگی ما می داد،می ارزید به هزاران شگونی که آینه شمعدان می خواست داشته باشد.

برای مراسم هم برنج اعلاء خریدیم ولی فتح الله اجازه نداد آن را باز کنم ، می گفت: حالا که این همه آدم ندار و گرسنه داریم، چگونه شب عروسی من چنین غذای گران قیمتی بدهم ؟

برنج ها را بسته بندی کردیم و به خانواده های نیازمند دادیم.

وقتی برنج ها را می دادیم، فتح الله می گفت، این هدیه امام خمینی (ره) است.

شهید ˈمحمود نوریانˈ

خانواده اش مخالفت کردند و بیشتر از همه خودش، می گفت: مهریه را باید پرداخت کرد و اگر در حد توان من نباشد، اساسا این ازدواج صحیح نیست.

بالاخره پدرم رضایت داد یک جلد کلام الله مجید، یک شاخه نبات و صد هزار تومان پول مهریه ام باشد.

شب ازدواجمان آقا محمود مصمم بود مهریه را همان جا بپردازد، من هم که قصد نداشتم اول زندگی ایشان را به سختی

بیاندازم، گفتم: مهریه من یک جلد کلام الله مجید و یک شاخه نبات است. بقیه اش را می بخشم!

شهید مصطفی چمران

بنای ازدواجم با مصطفی عشق او به ولایت بود .
    دوست داشتم دستم را بگیرد و از این ظلمات روز مرگی بیرون بیاورد .
    همین مبانی بود که مهریه ام را با بقیه مهرها متفاوت کرده بود .
    مهریه ام قرآن کریم بود و تعهد از داماد که مرا در راه تکامل
    و اهل بیت و اسلام هدایت کند .
    اولین عقد در شهر صور بود که چنین مهریه ای داشت .
    یعنی در واقع هیچ وجهی در مهریه اش نداشت.

نوشته
    81
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شنیده بودیم نماز جماعت و اول وقت برایش اهمیت دارد،ولی فکر نمی کردیم که این قدر مصمم باشد!
    صدای اذان که بلند شد،همه را بلند کرد؛انگار نه انگار که عروسی است،آن هم عروسی خودش!
    یکی را فرستاد جلو،بقیه هم پشت سرش،نماز جماعتی شد به یاد ماندنی.

شهید محمدعلی رهنمون

نگذاشت تالار بگیریم.ما هم تمام مراسمات را توی خانه گرفتیم.
    خانم ها دور تا دور نشسته بودند و طبق رسم،داماد باید می آمد کنار عروس می نشست تا هدایای خانواده ها تقدیمشان شود.
    گفتم: مادر جان!پاتختی است،همه منتظرند؛چرا نمی آیی؟اگر نیایی فکر می کنند عیب و ایرادی داری!
    گفت: (( نه،هر فکری می خواهند،بکنند؛از نظر اسلام درست نیست جایی بروم که این همه خانم آنجاست.کنترل نگاه ها در این شرایط سخت است مادر،سخت!.))

شهید حسن آقاسی زاده شعرباف

نوشته
    1,910
    صلوات
    5880
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    58 روز 1 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    288

شهید مصطفی چمران

بنای ازدواجم با مصطفی عشق او به ولایت بود .
    دوست داشتم دستم را بگیرد و از این ظلمات روز مرگی بیرون بیاورد .
    همین مبانی بود که مهریه ام را با بقیه مهرها متفاوت کرده بود .
    مهریه ام قرآن کریم بود و تعهد از داماد که مرا در راه تکامل
    و اهل بیت و اسلام هدایت کند .
    اولین عقد در شهر صور بود که چنین مهریه ای داشت .
    یعنی در واقع هیچ وجهی در مهریه اش نداشت.
    ===================================
    این خیلی عالی بود .روح بزرگوارت معلم اخلاق ما است ای شهید مهربان ،شهید چمران

حدیث قدسی : برای من باش تا من با همه ربوبیتم برای شما باشم. ...
    امام صادق(ع) : : «العبودیه جوهره کنهها الربوبیه؛ ما فقد فی العبودیه وجد فی الربوبیه؛ عبودیت و بندگی حق، جوهری است که کنه و حقیت آن ربوبیت است، آن چه انسان در عبودیت از دست می دهد در ربوبیت به دست می آورد.( مصباح الشّریعه، صفحه ۵۳۶ ، طبق نقل میزان الحکمه، واژه ی عبد).

نوشته
    81
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یک کارت عروسي از يک دختر خانمي دستم آمد از بس جذب اين کارت شدم کارتش را با خودم آوردم قم.

يکي از افراد محترم تبريز دخترش را عروس ميکند بعد در کارت عروسيش مي نويسد که:

باسمه تعالي
    دوشيزه فلاني و آقاي فلاني به ازدواج هم در آمدند
    بنا داشتيم جشن با شکوهي بگيريم شما را هم دعوت کنيم اما تصميم گرفتيم بودجه جشن را بدهيم به يک خواهر و برادر و آنها هم ازدواج کنند.

بنابراين جشني نداريم کارت را فرستاديم که بدانيد ما عروس شديم.
    اين کارت کارت اطلاع بود که بدانيد که ازدواج شد گرچه از ديدارتان محرومم ولي اميداورام اين عمل انقلابي اسلامي را بپذيريد.

و اگر يک سال تشريفات ازدواج در ايران کم بشود و دختر و پسري بي زن و بي شوهر نمي مانند
    و اگر يک سال پولهايي که در ساختمانها خرج دکور سازي مي شود کم بشود کسي بي خانه در ايران نمي ماند.

خاطره ای از حاج اقا قرائتی

-------------------------------------------------

یک کارت برای امام رضا ،مشهد .
    یک کارت برای امام زمان، مسجد جمکران .
    یک کارت برای حضرت معصومه، قم . این یکی را خودش برده بود انداخته بود توی ضریح .
    « چرا دعوت شما را رد کنیم؟ چرا به عروسی شما نیاییم؟ کی بهتر از شما؟ ببین همه آمدیم. شما عزیز ما هستی .» حضرت زهرا آمده بود به خوابش ، درست قبل از عروسی!
    شهید مصطفی ردانی پور
    منبع :کتاب ردانی پور از مجموعه کتاب های یادگاران

نوشته
    81
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اعلام عروسی و دادن ولیمه
    کلینی در کتاب الکافی در «باب الولائم» روایاتی را در این زمینه آورده است: مردی به امام صادق علیه‌السلام عرض کرد: «ما در غذای عروسی رائحه‌ای می‌یابیم که در سایر غذاها نیست.» امام فرمود: «هیچ عروسی‌ای نیست که در آن شتر، گاو یا گوسفندی ذبح کنند؛ مگر آنکه خداوند فرشته‌ای را برمی‌انگیزد که با او قیراطی از مشک بهشتی است و او مامور است غذای عروسی را با آن معطر سازد. این همان رائحه‌ای است که تو استشمام کرده‌ای.»امام صادق علیه‌السلام در روایت دیگری تأکید می‌کند که چون غذای عروسی غذایی برای امر حلال است، رائحه‌ای از بهشت بر آن می‌وزد.در برخی از روایات آمده است که سور دادن در عروسی یک یا دو روز مستحب است؛ چنان که رسول اکرم (ص) برای ازدواج با میمونه بنت الحارث ولیمه داد.از سوی دیگر در روایات سفارش شده است که مراسم عروسی را به مردم اعلام کنید و آن را مخفی برگزار نکنید. از مؤمنان نیز خواسته شده است دعوت برای شرکت در مراسم عروسی را بپذیرند.

برگزاری مراسم عروسی در شب
    شیخ حر عاملی یک باب از کتاب وسائل الشیعه را به این امر اختصاص داده است. امام باقر علیه‌السلام خطاب به میسر بن عبدالعزیز فرمود: «ای میسر! در شب ازدواج کن که خداوند شب را مایه سکون و آرامش قرار داده است.»امام رضا علیه‌السلام فرمود: «ازدواج در شب از سنت است.»
    رسول اکرم (ص) فرمود:شب بیداری روا نیست؛ مگر در سه کار: تهجد و عبادت شب به همراه تلاوت قرآن، برای علم آموزی یا برای عروسی که به خانه شوهر فرستاده می‌شود.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری