صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج در اسلام

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ازدواج در اسلام

ازدواج در اسلام

امام علی، امام اول شیعیان در خطبه ی ٨٠ نهج البلاغه
    «ای مردم، زنها از ایمان و ارث و خرد کم بهره هستند. نقصان ایمان آنها به جهت نماز نخواندن و روزه نگرفتن است. «در روزهای حیض» و جهت نقصان خردشان آن است که در اسلام گواهی دو زن به جای گواهی یک مرد است و از جهت نقصان نصیب و بهره هم، ارث آنها نصف ارث مردان می باشد. پس از زنهای بد پرهیز کنید و از خوبانشان بر حذر باشید و در گفتار و کردار پسندیده از آنها پیروی نکنید تا در گفتار و کردار ناشایسته طمع نکنند.»

محمد صحیح بخاری جزء 1 حدیث 301
    من هرگز مانند شما زنان ناقص در عقل و ایمان ندیده ام. یک مرد مؤمن و آگاه میتواند به وسیله شما گمراه گردد. یکی از زنان پرسید: ای رسول خدا نقص در عقل و ایمان ما چیست؟ او گفت: آیا مگر شهادت دو زن برابر شهادت یک مرد نیست؟ آنها تکرار کردند که اثبات. او گفت: این هم نقص عقل شما ... آیا درست نیست که شما زن ها نمیتوانید در دوران قاعدگی نه روزه بگیرید و نه عبادت نمائید ؟ ... او گفت: این هم دلیل بر نقص ایمان شماست ..."

در سوره نسا آیه 25 آمده است که:
    و من لم یستطع منكم طولا ان ینكح المحصنات المؤمنات فمن ما ملكت ایمانكم من فتیاتكم المؤمنات و الله اعلم بایمانكم بعضكم من بعض فانكحوهن باذن اهلهن و آتوهن اجورهن بالمعروف محصنات غیر مسافحات و لا متخذات اخدان فاذا احصن فان اتین بفاحشة فعلیهن نصف ما على المحصنات من العذاب ذلك لمن خشی العنت منكم و ان تصبروا خیر لكم و الله غفور رحیم.

و آنها كه توانایى ازدواج با زنان «آزاد» پاكدامن باایمان را ندارند، مى‏توانند با زنان پاكدامن از بردگان باایمانى كه در اختیار دارید ازدواج كنند .خدا به ایمان شما آگاه‏تر است و همگى اعضاى یك پیكرید. آنها را با اجازه صاحبان آنان تزویج نمایید، و مهرشان را به خودشان بدهید. به شرط آنكه پاكدامن باشند، نه بطور آشكار مرتكب زنا شوند، و نه دوست پنهانى بگیرند. و در صورتى كه «محصنه‏» باشند و مرتكب عمل منافى عفت شوند، نصف مجازات زنان آزاد را خواهند داشت. این «اجازه ازدواج با كنیزان» براى كسانى از شماست كه بترسند «از نظر غریزه جنسى» به زحمت بیفتند; و «با این حال نیز» خوددارى «از ازدواج با آنان» براى شما بهتر است. و خداوند، آمرزنده و مهربان است. «برگردان آیت الله مکارم شیرازی»

پیغمبر خدا گفت: «صحیح بخاری، ترجمه انگلیسی، جزء هفت، حدیث صد و بیست و یک»
    هرگاه مردی زنش را جهت ارضای تمایلش فرا خواند، و او «زن» رد کند، و مرد شب را با خلق تنگی سر کند، فرشتگان تا هنگام سحر آن زن را نفرین کنند.

در واقع از دیدگاه اسلامی خواستهای جنسی برای زن نه بعنوان یک تمایل روانی، بلکه با نام یک وظیفه ی اضطراری شناسانده میشود؛ که زن در هر زمانی به قول محمد حتی در هنگامی که اگر زن مشغول انجام کاری همانند نان پختن باشد، باید بدون گلایه و تامل آن را بانجام برساند.

در آیه ی سی و چهارم سوره ی نساء اینگونه آمده است که:

الرجال قوامون على النساء بما فضل الله بعضهم على بعض و بما انفقوا من اموالهم فالصالحات قانتات حافظات للغیب بما حفظ الله و اللاتی تخافون نشوزهن فعظوهن و اهجروهن فی المضاجع و اضربوهن فان اطعنكم فلا تبغوا علیهن سبیلا ان الله كان علیا كبیرا

مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایى كه خداوند «از نظر نظام اجتماع» براى بعضى نسبت به بعضى دیگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهایى كه از اموالشان «در مورد زنان» مى‏کنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غیاب «همسر خود» اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده، حفظ مى‏كنند. و «اما» آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بیم دارید، پند و اندرز دهید! «و اگر مؤثر واقع نشد» در بستر از آنها دورى نمایید! و «اگر هیچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظایفشان نبود» آنها را تنبیه كنید! و اگر از شما پیروى كردند، راهى براى تعدى بر آنها نجویید! «بدانید» خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. «و قدرت او، بالاترین قدرتهاست» «برگردان آیت الله مکارم شیرازی

----------------------------------------------------------------
    آنگونه که آگاه هستید در قوانین اسلامی کودک و یا دختر خردسال 9 ساله بالغ و تکامل یافته برای انجام مسئولیت های سنگین تصور میشود و از آن به پس بدون هیچ تردیدی آمادگی برای همبستری با جنس مخالف را دارد.

ما در این بخش سخن از عایشه، صدیقه ی 6 ساله محمد و همسر 9 ساله ی او سخن میگوییم. عایشه، دختر ابوبکر تنها 6 سال داشت که محمد او را از پدرش خاستگاری کرد و در سن 9 سالگی به همسری خود در آورد و با او در نخستین روزی که او را به خانه ی خود برد، همبستر شد.

چند نقل قول زیر از عایشه که در معتبر ترین و کهن ترین کتب حدیث اسلامی بایگانی شده است، بسادگی گویای همه چیز است.

صحیح بخاری 8.73.151

منقول است از عایشه:

من در حضور پیامبر با عروسکهایم بازی میکردم و دختر بچه های دیگر که دوستان من بودند نیز با من همبازی میشدند. وقتی پیامبر خدا به مکان بازی من وارد میشد آنها «دوستان عایشه» پنهان میشدند، اما پیامبر آنها را صدا میکرد تا بیایند و با من بازی کنند. «بازی با عروسک و تصاویر ممنوع است، اما برای عایشه مجاز بود زیرا در آن زمان وی هنوز دختر کوچکی بود، و هنوز به سن تکلیف نرسیده بود «فاتح البری ج.13 ص.143»

صحیح مسلم 8.3311

عایشه روایت کرده است که وقتی پیامبر با او ازدواج کرده وی 7 سال داشته، و وقتی به خانه پیامبر وارد شده است 9 سال داشته است، و عروسکهایش همراه وی بوده اند، و وقتی پیامبر اسلام فوت شد، وی 18 سال سن داشته است.

سنن ابو داوود 31.4915 و 31.4916 , 31.4917

منقول است از عایشه مادر مومنان:

پیامبر اسلام وقتی با من ازدواج کرد که من شش یا هفت ساله بودم. وقتی ما به مدینه آمدیم، چند زن آمدند، ام رومان وقتی من در حال تاب بازی بودم پیش من آمد، مرا بردند، آماده و آرایشم کردند، بعد مرا نزد پیامبر خدا بردند، و او وقتی من 9 ساله بودم با من جماع کرد. او مرا جلوی در نگه داشت و من از خنده در حال ترکیدن بودم.

بحار الانوار جلد 22 برگ 202 خط 11 ام، نوشته علامه محمد باقر مجلسی (از مهمترین کتب شیعه)

و الثالثه: عایشه بنت ابی بکر، تزوجها بمکه و هی بنت سبع، و لم یتزوج بکراً غیرها، و دخل بها و هی بنت تسع لسبعه اشهر من مقدمه المدینه، و بقیت الی خلافه المعاویه.

سومین (زنی که محمد با او ازدواج کرد): عایشه دختر ابی بکر (بود)، با او در مکه ازدواج کرد در حالی که 7 سال سن داشت و غیر از او با هیچ دختر باکره ای ازدواج نکرد، و در زمانی که او 9 سال سن داشت به او دخول (تماس جنسی Intercourse) کرد و این اتفاق 7 ماه بعد از وارد شدنش به مدینه بود، و (عایشه) تا زمان خلافت معاویه زندگی کرد.

وسائل الشریعه، الی تحصیل مسائل الشریعه، محمد بن الحسین الحر العاملی ج 1 برگ 31، به نقل از فروع کافی ج 2 ص 351، روایت کرده است که عایشه در زمان ازدواج 10 ساله بوده است.

5- و عن علی بن ابراهیم، عن محمد بن عیسی، عن یونس، عن ابی ایوب الخزار، عن اسمائیل بن جعفر فی حدیث - ان رسول الله دخل بعایشه و هی بنت عشر سنین، و لیس یدخل بالجاره حتی تکون امراه.

وسائل الشریعه، الی تحصیل مسائل الشریعه، محمد بن الحسین الحر العاملی ، جلد 14، برگ 177 ، به نقل از فروع کافی، ج 2 برگ 77

از امام صادق حدیثی را روایت کرده است:

محمد بن یعقوب عن علی بن ابراهیم، عن هارون بن مسلم، عن مسعده ابن صدقه عن ابی عبدالله قال: سمعته یقول و سئل عن التزویج فی شوال، فقال: ان النبی - تزوج بعائشه فی شوال، و قال انما کره ذلک فی شوال اهل الزمن الاول، و ذلک ان الطاعون کان یقع فیهم فی الابار و الکمملکات فکرهوه لذلک لاغیره. و رواه الشریخ باسناده عن محمد بن احمد بن یحیی عن هارون بن مسلم ، عن مسعده بن زیاد، عن جعفر بن محمد مثله الا انه قال و ذلک ان الطاعون وقع فیهم ففنی الابکار و المملکات.

یعنی، همانا پیامبر در (ماه) شوال ازدواج کرد، این حدیث دقیقاً موافق قول احادیث اهل تسنن است ک روایت کرده اند عایشه در ماه شوال با محمد ازدواج کرده است، که نشان میدهد در مورد صغارت سنی عایشه در بین تشیع و تسنن اختلافی وجود ندارد و هردو معتقدند وی در ماه شوال ازدواج کرده است و 9 یا حداکثر 10 سال داشته است و هم شیخ کلینی و هم علامه مجلسی که از بزرگترین شخصیت های تشیع هستند این را تایید کرده اند، روایات دیگری از اهل تسنن که همین قول را تایید کرده اند از این قرارند:

"زوج عائشه لرسول الله، و کان ذلک فی شهر شوال سنه عشر من النبوه ، قبل الهجره بثلاث سنین، و هی یومئذ بین السادسه و السابعه من عمرها."

الطبقات کبری (48-46/8) اسد الغابه (189/7) الاصابه (223/8) البدایه و النهایه (91/8) سیر اعلام النبلاء (150،149/2).

عایشه همچنین گفته است:

تزوجنی رسول الله فی شوال، و ادخلت علیه فی شوال، فای نسائه کن احظی عنده منی؟

الاصابه (232/8) الطبقات الکبری (48-46/8) البدایه و النهایه (133-130/3)، سیر اعلام النبلاء (164/2) صفه الصفوه (16/2)

آنچه مسلما هدف گذاردن این نقل قول ها از عایشه است، اثبات بی پایه گی ادعای اسلامگرایان و دروغگویی آشکار آنها در ارتباط با مسئله ی عایشه میباشد. اکنون آنچه بر ما روشن است، درستی این پندار است که عایشه در هنگامی که محمد او را به همسری خود در آورده بود، کاملا دارایی روحیات کودکانه بوده و «عروسک بازی» میکرده است و هنگامی که به خانه ی محمد به عنوان «عروس» رفته بوده، بهمراه خود «عروسکهایش» را نیز برده است. این تصویر تلخی که عایشه اکنون در ذهن های ما با این گفتارش زنده میکند، کاملا عادی و طبیعی است، زیرا عایشه دقیقا بر خلاف ادعاهای اسلامگرایان تنها و تنها یک کودک با اخلاقیات کاملا کودکانه و مختص به سن و سال خود بوده است. از آن گذشته نکته ی پر اهمیت دیگری که باز هم اثباتی دیگر برای گفتار آمده در بالا بوده و هم مسئله ای بسیار دردناک و غیر انسانی دیگری را بر ما آشکار میکند یک نقل قول دیگر از عایشه است که در زیر خواهد آمد.

صحیح بخاری 5.234

پیامبر مرا زمانی خواستگاری کرد که من دختری شش ساله بودم. ما به مدینه رفتیم و در خانه ی بنی الحارث بن خزرج سکونت گزیدیم. من در آن زمان بیمار شدم و موهای سرم ریخت. ولی بعد ها دوباره موهایم رشد کردند. روزی مادرم ام رمان نزد من آمد و من در آن هنگام سرگرم تاب بازی با تنی چند از دوستام بودم. او مرا نزد خود فرا خواند، و من به پیشگاه او رفتم. من هیچ آگاهی نداشتم که او میخواست با من چکار کند. او دست مرا گرفت و در کنار در خانه مرا نگه داشت. من همان هنگام دچار تنگ نفسی شده بودم و نمیتوانستم نفس بکشم. پس از مدتی که نفس خود را باز یافتم، مادرم سر و صورت مرا با آب شست. او سپس مرا به داخل خانه برد. در آنجا من چندی از زنان انصاری را دیدم که به من گفتند؛ « با بهترین آرزوها و انشاالله با موفقیت و پیروزی» مادرم مرا به آنان سپرد و آنها من را آماده کردند. «برای ازدواج و عروسی». ناگهان پیامبر خدا در گاهان ظهر به آنجا آمد و مادرم مرا تحویل او داد. در آن زمان نه ساله بودم.

عایشه حتی در هنگامی که او را به پیامبر دادند، خود هیچ خبری از چگونگی ماجرا نداشت و هیچ چیزی نمیدانست. او در آن روز تلخ بدلیل شرایط غیر عادی که آن را احساس کرده بود حتی دچار دشواری نفس کشیدن شده بود. و این نیز خود دلیلی برای رد ادعای «بالغ بودن» عایشه است که مسلمانان بدان اشاره میکنند . رفتار محمد و ارتباط جنسی او با عایشه در جامه ی مدرن و در نزد انسان های امروزی «کودک آزاری» نام دارد و بشدت از نظر قوانین مشروع بین الملی محکوم بشمار میرود.

حال باید پرسید که چگونه است که مسلمانان از آئین و روشی پیروی میکنند که کسی بمانند محمد پیشوا و پیامبر آن بوده باشد! همواره اکنون نیز بهمین دستاویز است که پس از گذشت هزار و چهارصد سال بسیاری از مسلمانان باورمند و پایبند به محمد پیامبر اسلام دقیقا همین رفتار او را با پیروی از سنت و سیرت رسول الله انجام داده و از «قانون مشروع» کودک آزاری در اسلام همچنان بهره وری میکنند.

------------------------------------------------------------------------------------
    یک مرد و چهار زن قانونی با استناد به قرآن

سوره ی النساء، آیه ی سوم؛

و إن خفتم الا تقسطوا فی الیتامی فإنکحوا ما طاب لکم من النساء مثنی و ثلاث و رباع فان خفتم الا تعولوا فواجدة او ما ملکت أیمانکم ذلک ادنی الا تعولوا.

و اگر مى‏ترسید كه «هنگام ازدواج با دختران یتیم» عدالت را رعایت نكنید، «از ازدواج با آنان، چشم‏پوشى كنید» و با زنان پاك «دیگر» ازدواج نمائید، دو یا سه یا چهار همسر و اگر مى‏ترسید عدالت را «درباره همسران متعدد» رعایت نكنید، تنها یك همسر بگیرید، و یا از زنانى كه مالك آنهائید «کنیز» استفاده كنید، این كار، از ظلم و ستم بهتر جلوگیرى مى‏كند. «برگردان آیت اللّه مکارم شیرازی»

یک نمونه از اعتراض هایی که در رد چند همسری در نزد علامه طباطبایی بیان شده است به شرح زیر است:

"حكم چند همسری، آثار سوئى در اجتماع به بار مى‏آورد زیرا باعث جریحه ‏دار شدن عواطف زنان مى‏شود و آرزوهاى آنان را به باد داده، فوران عشق و علاقه به شوهر را خمود و خاموش مى‏كند و حس حب او را مبدل به حس انتقام مى‏گرداند. و در نتیجه، دیگر به كار خانه نمى‏پردازد و از تربیت فرزندان شانه خالى مى‏كند. و در مقابل خطائى كه شوهر به او كرده، در مقام تلافى بر مى‏آید و به مردان اجنبى زنا مى‏دهد و همین عمل باعث‏شیوع اعمال زشت و نیز گسترش خیانت در مال و عرض و...مى‏گردد و چیزى نمى‏گذرد كه جامعه به انحطاط كشیده مى‏شود."

و اکنون پاسخگویی علامه به این انتقاد را مشاهده میکنیم:

اسلام زیربناى زندگى بشر و بنیان جامعه انسانى را بر زندگى عقلى و فكرى بنا نهاده است، نه زندگى احساسى و عاطفى، در نتیجه هدفى كه باید در اسلام دنبال شود رسیدن به صلاح عقلى در سنن اجتماعى است، نه به صلاح و شایستگى آنچه كه احساسات دوست مى‏دارد و مى‏خواهد. و عواطف به سویش كشیده مى‏شود. تربیت دینى در اسلام زن را بگونه‏اى بار مى‏آورد كه هرگز از اعمالى نظیر تعدد زوجات ناراحت نگشته و عواطفش جریحه‏دار نمى‏شود، او همینكه مى‏بیند خداى عز و جل به شوهرش اجازه ی تعدد زوجات را داده تسلیم اراده پروردگارش مى‏شود، و وقتى مى‏شنود كه تحمل در برابر آتش غیرت، مقامات والائى را نزد خداى تعالى در پى دارد به اشتیاق رسیدن به آن درجات، تحمل آن برایش گوارا مى‏گردد. «ترجمه المیزان، پوشینه ی 4 برگ 290».

آنگونه که مشاهده میکنید، گفته ها و شکل بررسی یکی از بزرگترین فیلسوفان اسلامی، درباره ی یک چنین موضوع مهمی، از یک حالت توجیهی کودکانه چیزی بیش نیست.
    «صحیح بخاری ، برگردان انگلیسی، بخش 7، حدیث 142، و بخش 1 حدیث 268»
    رسول خدا با همه ی زنانش در یک شب مقاربت جنسی میکرد، و در این زمان او 9 زن داشت.

سنن النبی نوشته آیت الله علامه طباطباعی، شماره 158، الکافی 320/5، الفقیه 382/3، و تهذیب الاحکام 403/7، و تحف العقول.

حضرت رضا فرمود: سه چیز از سنت پیامبران است: عطر زدن، زدودن موهای زاید بدن و آمیزش زیاد با همسران.

سنن النبی نوشته آیت الله علامه طباطباعی، شماره 160، الکافی 320/5، و تهذیب الاحکام 403/7 و مکارم الاخلاق 197.

امام صادق فرمود: از اخلاق پیامبران دوست داشتن زنان است.

سنن النبی نوشته آیت الله علامه طباطباعی، شماره 160، الکافی 321/5، الکافی 321/5.

رسول خدا فرمود: روشنی چشم من در نماز، و لذتم در زنان قرار داده شده است.

سنن النبی نوشته آیت الله علامه طباطباعی، شماره 161، الفقیه 463/3، و المستدرک 451/14 و بحار الانوار 305/103.

بکربن محمد میگوید: از امام صادق درباره ازدواج موقت پرسیدم، فرمود: من دوست ندارم که مسلمانی بمیرد در حالی که سنتی از رسول خدا مانده باشد و او بدان عمل نکرده باشد.

سنن النبی نوشته آیت الله علامه طباطباعی، شماره 184، المقنع 100 و الفقیه 388/3، و تهذیب الاحکام 402/7، و المستدرک 180/14.

از رسول خدا روایت است که چون میخواست با بانویی ازدواج کند زنی را نزد او میفرستاد و به او میفرمود: صفحه گردن او را بو کن، زیرا اگر بوی گردنش خوب بود بوی بدنش نیز خوب خواهد بود.

پيامبر اسلام در مورد زن چنين ميگويد «نهج الفصاحه تمثيلات و خطبه های محمد از کتاب مستند و معتبر اسلامی»

«در باره‌ي زنان از خدا بترسيد كه آن‌ها پيش شما اسيرند.» (ش 45، ص 163)
    «از دنيا بترسيد و از زنان بپرهيزيد؛ زيرا شيطان، نگران و در كمين است و هيچ‌يك از دام‌هاي وي [شيطان] براي پرهيزگاران مانند زنان مورد اطمينان نيست» (ش50 ص 164)

محكم‌ترين سلاح شيطان هم زنان هستند. (ش970، ص 350)
    «از بي لباسي براي نگه داري زنان [در خانه] كمك جوئيد؛ زيرا زن وقتي لباس فراوان و زينت كامل دارد، مايل به بيرون رفتن است.» (ش 282 ص 209)
    با زنان هم اساسا نبايد گفت‌و‌گو كرد؛ چرا كه هرگاه مردي با زني خلوت كند، حتما قصد او مي‌كند. (ش1004، ص 356)
    «اعرو والنساء يلز من الحجال. زنان را بي لباس بگذاريد تا در خانه‌ها بمانند.» (ش343، ص 220)
    هر زني كه بدون اجازه‌ي شوهرش از خانه بيرون برود، مورد خشم خداست تا به خانه برگردد، يا شوهرش را راضي كند. (ش1020، ص 359)
    «فتنه‌ي سخت را ديديد و صبر كرديد و من از فتنه‌[اي] سخت‌تر بر شما بيم دارم كه از طرف زنان مي‌آيد؛ هنگامي كه النگوي طلا به دست و پارچه‌هاي فاخر به بر [مي‌]كنند…» (ش314، ص 215)

«از هيچ فتنه‌اي كه خطرناك‌تر از زن و شراب باشد، بر امت خويش بيم ندارم.» (ش2611، ص694)
    «اگر زني خود را معطر كند و بر مردمي بگذرد كه بوي او را دريابند، زناكار است.» (ش 177، ص188) و (ش 1019، ص 359)
    قيمت گذاري روي زنان هم براساس زيبايي بيشتر، خرج كمتر، مهريه‌ي سبك‌تر و اطاعت بيشتر انجام گرفته است: «بهترينِ زنان، آن است كه رويش خوب‌تر و مهرش كمتر است.» (ش 356، ص222)
    «پس از من براي مردان، فتنه‌اي زيان‌انگيزتر از زنان نخواهد بود.» (ش2572، ص 678)
    «گروهي كه زمام كار خويش [را] به زني سپارند، هرگز رستگار نشوند.» (ش 2294، ص 639)

نتیجه گیری:
    با توجه به اینکه آیات و احادیث در این باره بسیار هست بنده فقط به گوشیه ای از آن اشاره کردم اما با توجه به همین منابع اندک میتوان فهمید زن در آئین اسلام اساسا از جایگاه شایسته ای برخوردار نیست و او صرفا برای خدمتگزاری به مرد و همچنین انجام وظایفی از پیش تعیین شده توسط الله آفریده شده است و پس از ازدواج نیز از کوچکترین حقوقی که یک انسان عادی غیر مسلمان دارد، بهره ور نیست.
    ویرایش توسط fatememeshkat : ۱۳۸۸/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۸:۰۹

2.  

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

آنگونه که آگاه هستید در قوانین اسلامی کودک و یا دختر خردسال 9 ساله بالغ و تکامل یافته برای انجام مسئولیت های سنگین تصور میشود و از آن به پس بدون هیچ تردیدی آمادگی برای همبستری با جنس مخالف را دارد.

ما در این بخش سخن از عایشه، صدیقه ی 6 ساله محمد و همسر 9 ساله ی او سخن میگوییم. عایشه، دختر ابوبکر تنها 6 سال داشت که محمد او را از پدرش خاستگاری کرد و در سن 9 سالگی به همسری خود در آورد و با او در نخستین روزی که او را به خانه ی خود برد، همبستر شد.

چند نقل قول زیر از عایشه که در معتبر ترین و کهن ترین کتب حدیث اسلامی بایگانی شده است، بسادگی گویای همه چیز است.

نخیر ، این شبهه ی غلط تاریخی به سادگی گویای همه چیز نیست . خنده مان می گیرد از این که با کپی کردن شبهات می خواهید قلوب مردم را از دین دور کنید . آن هم با نقل قول از کسی که کینه اش از اهل بیت و حتی پیامبر پنهان نیست :

یکی از شبهه ها یا بهتر بگوییم تهمتهای رایج بیخدایان یا انانکه بر خود ناروا مهر دگر اندیشی زده اند شبه "ازدواج پیامبر اسلام با عایشه دختر ابو بکر" و "سن بسیار پایین عایشه در این ازدواج" است.

بهتر است ایتدا صورت مسئله یا قضیه و نتیجه گرفته شده و شیوه رسیدن به آنرا مطرح کنیم و سپس به ارائه دلایلی پیرامون نادرستی گزاره اخیر بپردازیم.

اگر بخواهیم صورت قضیه یاد شده را بصورتی ریاضی فرمولبندی کنیم خواهیم داشت:

قضیه: پیامبر اسلام به ازدواج با کودکان کم سن و سال علاقه داشت!!

مثال و تنها همین مثال در چنته شبه افکنان است: پیامبر با عایشه در سنی پایین ازدواج کرده است.

شیوه اثبات: تکیه بر احادیث روایت شده!!

در اینجا بنده با فرض مسئله سر و کار خواهیم داشت و اینکه آیا اساسا چنین فرضیه ای و با توجه به شیوه اثبات فرض که همانا تکیه بر احادیث است قابل استناد و تکیه هست یا خیر.

به عبارتی نشان خواهیم داد آیا فرضیه یاد شده در دادگاه احادیث و روایات و سندیت تاب و توان ایستادگی و مقاومت خواهد داشت یا خیر.

اصل ماجرا:

اگر اصل ماجرا را بپرسید آنستکه در کتاب صحیح بخاری و برخی دیگر از کتابهای حدیث و روایت آورده شده و البته مطرح کننده شبه نیز بهمین کتابها استناد کرده است که :

يروي ابن سعد عن عائشة قولها : تزوجني رسول الله ( ص ) في شوال سنة عشر من النبوة قبل الهجرة لثلاث سنين وأنا ابنة ست سنين . وهاجر رسول الله فقدم المدينة يوم الاثنين لاثنتي عشرة ليلة خلت من شهر ربيع الأول . وأعرس بي في شوال على رأس ثمانية أشهر من المهاجر . وكنت يوم دخل بي ابنة تسع سنين

*طبقات ابن سعد ح‍ 8 ترجمة عائشة . باب ذكر أزواج رسول الله .

ابن سعد به نقل از عایشه روایت میکند که: پیامبر در شوال سال دهم بعثت و سه سال پیش از هجرت در حالیکه شش ساله بودم با من ازدواج کرد. سپس پیامبر در روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول(!!)به مدینه هجرت نمودند. و در شوال همان سال درست هشت ماه بعد بر من دخول نمود که در آن هنگام من 9 ساله بودم.
    ویا روایتهایی دیگر از این دست در صحيح مسلم و بخاري که در پی خواهد امد

در اين رويات كه از خود عايشه همسر پیامبر نقل شده است اشاره دارد که :

عایشه میگوید: رسول خدا (ص)در ماه شوال سال دهم بعثت و درست سه سال پیش از هجرت از مکه به مدینه در حالیکه دختری شش ساله بودم با من ازدواج کرد.سپس پیامبر در روز دوازدهم ماه ربیع االاول وارد مدینه شد و پس از هشت ماه در شوال همان سال یعنی در نه سالگی بر من داخل شد.

این روایت بگونه ای دیگر نیز در صحیح بخاری و در باب نکاح الصغار من الکبار !!-ازدواج دختران خرد سال از مردان بزرگسال - آورده شده و کما بیش مورد استناد شبه افکنان قرار گرفته است.

بنده این روایات را درچند زمینه مورد کنکاش و محک قرار خواهم داد باشد که خوانندگان خود به داوری در این باره بپردازند.

1-سلسله سند روایت

نخستین نکته ای که در همگی این روایتها و راویان انها نهفته است آنستکه این روایتها خود از دو شبه اساسی رنج میبرند:

راوی تمامی این روایتها خود عایشه یا خواهر زاده اش ابن عامراست!!

چگونه کودکی شش ساله تمامی این جزئیات را چنین دقیق و با تاریخ روشن در ذهنش حفظ کرده ؟!!آنجا که میگوید:

پیامبر در روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول(!!)به مدینه هجرت نمودند. و در شوال همان سال درست هشت ماه بعد بر من دخول نمود

در نظر داشته باشیم این حافظه یک کودک شش ساله بوده یا نه ساله بوده که این جزئیات را حفظ کرده است!!

- تنها روایتهایی هستند که بیانگر سن دقیق تنها و تنها یکی از همسران پیامبر هستند و این مطلب انگاه پرسش بر انگیز تر خواهد شد که بدانیم در همان سال و با اندک فاصله زمانی –چند روزه- پیامبر همسری دیگر نیز اختیار داشت به نام: سودة بنت زمعةتفصیل خواستگاری و ازدواج سوده را امام احمد بن حنبل چنین آورده است:

وقال الإمام أحمد في مسند عائشة أم المؤمنين : حدثنا محمد بن بشر ، حدثنا بشر ، حدثنا محمد بن عمرو [ حدثنا ] أبو سلمة ويحيى ، قالا : لما هلكت خديجة جاءت خولة بنت حكيم امرأة عثمان بن مظعون دخلت على سودة بنت زمعة فقالت : ما أدخل الله عليك من الخير والبركة ؟ ! قالت : وما ذاك ؟ قالت : أرسلني رسول الله صلى الله عليه وسلم أخطبك إليه . قالت : وددت ، ادخلي إلى أبى بكر فاذكري ذلك له ، وكان شيخا كبيرا قد أدركه السن قد تخلف عن الحج ، فدخلت عليه فحييته بتحية الجاهلية ، فقال : من هذه ؟ قالت : خولة بنت حكيم . قال : فما شأنك ؟ قالت : أرسلني محمد بن عبد الله أخطب عليه سودة . فقال : كفء كريم ، ما تقول صاحبتك ؟ قالت : تحب ذلك . قال ادعيها إلى . فدعتها قال : أي بنية ، إن هذه تزعم أن محمد بن عبد الله بن عبد المطلب قد أرسل يخطبك ، وهو كفء كريم ، أتحبين أن أزوجك به ؟ قالت : نعم . قال : ادعيه لي . فجاء رسول الله صلى الله عليه وسلم فزوجها إياه . فجاء أخوها عبد بن زمعة من الحج ، فجاء يحثى على رأسه التراب . فقال بعد أن أسلم : لعمرك إني لسفيه يوم أحثي في رأسي التراب أن تزوج رسول الله صلى الله عليه وسلم سودة بنت زمعة !

*السيرة النبووية- إبن كثير- برگ 143-144

امام احمد بن حنبل در مسند عایشه به نقل از بشر به نقل از محمد بن عمرئ به نقل از ابو سلمه و یحیی آورده است: و آنگاه که خدیجه (نخستین همسر پیامبر) فوت نمود خوله دختر حکیم و همسر عثمان (پس از مشورت با رسول خدا) بر سوده بنت زمعه وارد شد و او را از پدر ش خواستگاری ننمود...

در این میان باید پرسید چرا در مورد اول با انکه هر دو ازدواج در یک زمان صورت گرفته سن یکی از همسران پیامبر بگونه ای صریح و روشن مشخص و در موردی دیگر چنین نا معلوم و مبهم است؟ حال آنکه امام احمد بن جنبل خود درتفصیل خواستگاری را همزمان با این روایت یاد میکند:

وقال الإمام أحمد في مسند عائشة أم المؤمنين : حدثنا محمد بن بشر ، حدثنا بشر ، حدثنا محمد بن عمرو [ حدثنا ] أبو سلمة ويحيى ، قالا : لما هلكت خديجة جاءت خولة بنت حكيم امرأة عثمان بن مظعون فقالت : يا رسول الله ألا تزوج ؟ قال : من ؟ قالت : إن شئت بكرا ، وإن شئت ثيبا . قال : فمن البكر ؟ قالت أحب خلق الله إليك عائشة ابنة أبى بكر . قال : ومن الثيب ؟ قالت سودة بنت زمعة ، قد آمنت بك واتبعتك . قال : فاذهبي فاذكريهما على . فدخلت بيت أبى بكر فقالت : يا أم رومان ماذا أدخل الله عليك من الخير والبركة ! قالت : وما ذاك ؟ قالت : أرسلني رسول الله صلى الله عليه وسلم أخطب عليه عائشة ، قالت : انظري أبا بكر حتى يأتي . فجاء أبو بكر فقلت : يا أبا بكر ماذا أدخل الله عليكم من الخير والبركة ! قال : وما ذاك ؟ قالت : أرسلني رسول الله صلى الله عليه وسلم أخطب عليه عائشة . قال : وهل تصلح له ؟ إنما هي ابنة أخيه . فرجعت إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم فذكرت ذلك له قال : " ارجعي إليه فقولي له : أنا أخوك وأنت أخي في الاسلام وابنتك تصلح لي " . فرجعت فذكرت ذلك له قال : انتظري ، وخرج . قالت أم رومان : إن مطعم بن عدي قد ذكرها على **** ، ووالله ما وعد أبو بكر وعدا قط فأخلفه . فدخل أبو بكر على مطعم بن عدي وعنده امرأته أم الصبي . فقالت : يا ابن أبي قحافة لعلك مصبئ صاحبنا تدخله في دينك الذي أنت عليه إن تزوج إليك ؟ ! فقال أبو بكر للمطعم بن عدي أقول هذه تقول ؟ [ قال : ] .إنها تقول ذلك . فخرج من عنده وقد أذهب الله ما كان في نفسه من عدته التي وعده . فرجع فقال لخولة : ادعى لي رسول الله صلى الله عليه وسلم . فدعته فزوجها إياه ، وعائشة يومئذ بنت ست سنين .

امام احمد بن حنبل در مسن عایشه به نقل از بشر به نقل از محمد بن عمرئ به نقل از ابو سلمه و یحیی آورده است: و آنگاه که خدیجه (نخستین همسر پیامبر) فوت نمود خوله دختر حکیم و همسر عثمان نزد رسول خدا آمده و گفت : ای پیامبر خدا آیا نمیخواهی ازدواج کنی پس پیامبر گفت : با که؟ خوله گفت : اگر خواهان باشی یک بکر و دیگری غیر باکره.پس پیامبر گفت بکر کیست و غیر باکره کیست.پس سوده گفت بکر عایشه دختر ابوبکر و غیر بکر سوده بنت زمعه است....(خلاصه)

*السيرة النبووية- إبن كثير- برگ 142-143

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

بر پایه آنچه در پی خواهد آمد نادرستی جزئیات این خواستگاریها هم نشان داده خواهد شد و چنانچه خواهد گذشت عایشه باکره نیز نبوده است اما بهر حال در اصل همزمانی دو ازدواج شکی نیست!!

چرا با انكه هر دو ازدواج در یک زمان صورت گرفته اند چرا سن یکی از همسران چنین دقیق و روشن است و سن همسر دیگر نامشخص و غیر معلوم !!

ممکن است پاسخ دهند خوب چون عایشه راوی این روایت است پس طبیعی است که سن خود را بداند اما سن آن دیگر همسر را نداند یا چون بقول خودش 6 ساله بوده به یاد اوردن سن این زن برایش مشكل است اما از نظر منطقی باز دچار تناقض دیگری خواهیم شد و اینکه:
    چنانکه معروف است عایشه دچار حسد فوق العاده زیادی نسبت به بقیه همسران پیامبر بوده و گاه و بیگاه چنین احساسی را ابراز میکرده از جمله:
    وقال ابن حجر : إن عائشة كانت تغار من نساء النبي وكانت تغار من خديجة أكثر . .
    *فتح الباري ح‍ 7 / 136
    ابن حجر میگوید: عایشه نسبت به دیگر زنان پیامبر بویژه خدیجه بسیار حسادت میورزید

عن عائشة قالت : كان رسول الله صلى الله عليه وسلم لا يكاد يخرج من البيت حتى يذكر خديجة . فيحسن الثناء عليها. فذكرها يوما " من الأيام فأدركتني الغيرة . فقلت : هل كانت إلا عجوزا " ، فقد أبدلك الله خيرا " منها ، فغضب ، ثم قال : لا والله ما أبدلني الله خيرا " منها ، آمنت بي إذ كفر الناس . وصدقتني إذ كذبني الناس ، وواستني في مالها إذ حرمني الناس . ورزقني الله منها أولادا " إذ حرمني أولاد النساء ، قالت عائشة : فقلت في نفسي لا أذكرها بسيئة أبدا "

* أحمد وإسناده حسن ( الزوائد 224 / 9 ) وابن عبد البر ( الإستيعاب 287 / 4 ) وابن كثير ( البداية والنهاية 92 / 8 ) .

عايشه میگوید: پیامبر از خانه بیرون نمیشد مگر انکه از خدیجه یادی کند ئ او را به نیکی یاد فرماید پس در روزی از روزها دچار حسادت فراوان نسبت به او شده و گفتم ای پیامبر مگر خدیجه چیزی بیش از یک پیرزن بود؟!! پس پیامبر خشمگین شده و فرمود : نه به خدا قسم خدا بهتر از خدیجه به من نداد.....

عن عائشة قالت : ما غرت على امرأة كما غرت على خديجة ، وما بي أن أكون أدركتها . ولكن لكثرة ذكر رسول الله " صلى الله عليه وآله وسلم " إياها ، وإن كان ليذبح الشاة ؟ فيتبع بذلك صدائق خديجة يهديها لهن.

*صحيح البخاري ج 9 ص 292 ، و ج 5 ص 48 ، و ح 7 ص 47 ، و ج 8 ص 15 ، وصحيح مسلم ج 7 ص 134 و 133 ، وأسد الغابة ج 5 ص 438 ، والمصنف ج 7 ص 493 ، والاستيعاب هامش الإصابة ج 4 ص 286 ، وصفة الصفوة ج 2 ص 8 ، عن البخاري ، ومسلم ، وتاريخ الاسلام للذهبي ج 2 ص 153 ، والبداية والنهاية ج 3 ص 12.

عايشه میگوید: به هيچ زنی به اندازه خدیجه حسادت نورزیدم با انکه او را هرگز ندیده بودم ....

وقد ذكر النبي " صلى الله عليه وآله وسلم " خديجة يوما ، فغارتأم المؤمنين ، فقالت : هل كانت إلا عجوزا أبدلك الله خيرا منها ؟ وفي لفظ مسلم : " وما تذكر من عجوز من عجائز قريش ، حمراء الشدقين ، هلكت في الدهر ، أبدلك الله خيرا ممنها " ؟ فغضب " صلى الله عليه وآله وسلم " ، ‹ صفحة 292 › حتى اهتز مقدم شعره ، ثم قال : لا والله ، ما أبدلني الله خيرا منها الخ الرواية.

روزی پیامبر از خدیجه یاد کرد پس عایشه از خشم و خسادت بر آشفته و گفت:.....
    *صحيح مسلم ج 7 ص 134 ، لكنه لم يذكر جوابه " صلى الله عليه وآله وسلم " وأسد الغابة ج 5 ص 857 / 558 و 438 والإصابة ج 4 ص 283 ، والاستيعاب هامشها ج 4 ص 286 / 287 ، وصفة الصفوة ج 2 ص 8 ، ومسند أحمد ج 6 ص 117 ، وليراجع البخاري ج 2 ص 202 ط سنة 1309 ه‍ . ق والبداية والنهاية ج 3 ص 128 واسعاف الراغبين بهامش نور الابصار ص 96 .

وقال العسقلاني والقسطلاني : " وأن عائشة كانت تغار من نساء النبي " صلى الله عليه وآله وسلم " ، لكن كانت تغار من خديجة أكثر " .

* فتح الباري ج 7 ص 102 ، وإرشاد الساري ج 6 ص 166 و ج 8 ص 113 .

عايشه نسبت به دیگر زنان پیامبر حسادت میورزید اما نسبت به خدیجه بیشتر...

نمونه هاي چنین حسادتهایی در تاریخ عایشه فراوان است اما آنچه برای ما مهم است آنستکه کسیکه داری چنین حسادتی بوده بی شک برای قیاس و به رخ کشیدن و ارضای حس برتری جویی هم که بوده باید جهت مقایسه هم که شده سن همسر دیگر –همزمان- را نیز روایت میکرده که مثلا من شش ساله و بودم و همسر دیگری مثلاٌ 30 ساله.اما میبینیم در هیچ جا عایشه اشاره ای به سن سوده بنت زمعه نمیکند با آنکه درست در یک زمان به عقد هم در آمده بودند.

حال فرض کنید گفته شود که سوده در زمانی که عایشه این حدیث- یعنی حدیث شش ساله بودنش- را روایت کرده سوده بنت زمعه از دنیا رفته بوده است. اما نادرستی چنین فرضیه ای هنگامیکه مشخص میشود که بدانیم عایشه حسادت فراوانی نسبت به خدیجه همسر اول پیامبر می ورزیده که او هم در زمان ازدواج پیامبر با عایشه فوت کرده بوده !! , است. آنهم بر پایه روایتهای زیر:

وقد ذكر النبي " صلى الله عليه وآله وسلم " خديجة يوما ، فغارت أم المؤمنين ، فقالت : هل كانت إلا عجوزا أبدلك الله خيرا منها ؟ وفي لفظ مسلم : " وما تذكر من عجوز من عجائز قريش ، حمراء الشدقين ، هلكت في الدهر ، أبدلك الله خيرا ممنها " ؟ فغضب " صلى الله عليه وآله وسلم " ، ‹ صفحة 292 › حتى اهتز مقدم شعره ، ثم قال : لا والله ، ما أبدلني الله خيرا منها الخ الرواية.

*صحيح مسلم ج 7 ص 134 ، لكنه لم يذكر جوابه " صلى الله عليه وآله وسلم " وأسد الغابة ج 5 ص 857 / 558 و 438 والإصابة ج 4 ص 283 ، والاستيعاب هامشها ج 4 ص 286 / 287 ، وصفة الصفوة ج 2 ص 8 ، ومسند أحمد ج 6 ص 117 ، وليراجع البخاري ج 2 ص 202 ط سنة 1309 ه‍ . ق والبداية والنهاية ج 3 ص 128 واسعاف الراغبين بهامش نور الابصار ص 96 .

روزی پیامبر از خدیجه یاد کرد پس عایشه از خشم و خسادت بر آشفته و گفت : ای پیامبر مگر خدیجه چیزی بیش از یک پیرزن بود؟!! پس پیامبر خشمگین شده و فرمود : نه به خدا قسم خدا بهتر از خدیجه به من نداد.....

از سوی دیگر چنانچه گذشت عایشه نسبت به تمامی زنان پیامبر حسادت میورزیده حال چگونه است که برای ارضای این حس هیچ یادی از سن بسیار زیادتر سوده بنت زمعه و یا باکره نبودنش نمیکند باز جای پرسش فراوان دارد.

اما اصولا اینها تنها دلایل منطقی جعلی بودن روایتهای عایشه نیستند بلکه مجموعه ای از دلایل ما را به این سمت هدایت میکند که در پی خواهد امد.

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

خواستگاری غیر ممکن !!

از نخستین تناقضهای بسیار صریح موجود در روایتهای نقل شده در بخاری و برخی منابع دیگر درباره جریان ازدواج پیامبر اسلام با عایشه جریان خواستگاری عایشه توسط پیامبر از پدرش ابو بکر است آنچه درستی این روایت را از پایه با مشکل روبرو میکند :

حديث خطبة عائشة فمنها : ما رواه في كتاب النكاح عن عروة أن النبي - صلى الله عليه وآله وسلم - خطب عائشة ، فقال له أبو بكر : إنما أنا أخوك ، فقال : « أنت أخي في دين الله وكتابه وهي لي حلال ».

*صحيح البخاري كتاب النكاح باب تزويج الصغار رقم 5081

در این روایت ابو بکر در پاسخ خواستگاری پیامبر از دخترش عایشه در پاسخ پیامبر میگوید که چنین چیزی شدنی نیست زیرا که من برادر شما هستم- اشاره به پیمان برادری ابوبکر با پیامبر-!!

مکشلی که این روایت با آن روبروست آنستکه جریان خواستگاری چنانچه عایشه مدعی است پیش از هجرت پیامبر به مدینه و در مکه اتفاق افتاده است !!

اما پیمان برادری میان مسلمانان چنانکه پیامبر آنرا بست در مدینه و پس از هجرت از مکه به مدینه رخ داد!!

حالا چگونه ممکن است پیمان برادری که بعدا در مدینه بسته شده در اینجا و پیش از وقوع مورد استناد ابوبکر قرار گیرد خوب باید از عایشه پرسید و بعد از هم بخاری و در پایان هم از دگر اندیشی که بدون اندکی خرد ورزی به چنین روایتی استناد میکند!!

ازدواج عایشه پیش از پیامبر و باکره نبودن او!!

در کتب تاریخ و سیرت روایتهای فراوانی وجود دارند که با روایتهای مورد استناد در بخش پیشین تناقض فاحشی دارند از جمله:

يروي ابن سعد عن عائشة قولها : تزوجني رسول الله ( ص ) في شوال سنة عشر من النبوة قبل الهجرة لثلاث سنين وأنا ابنة ست سنين . وهاجر رسول الله فقدم المدينة يوم الاثنين لاثنتي عشرة ليلة خلت من شهر ربيع الأول . وأعرس بي في شوال على رأس ثمانية أشهر من المهاجر . وكنت يوم دخل بي ابنة تسع سنين .

*طبقات ابن سعد ح‍ 8 ترجمة عائشة . باب ذكر أزواج رسول الله . .

ابن سعد به نقل از عایشه روایت میکند که: پیامبر در شوال سال دهم بعثت و سه سال پیش از هجرت در حالیکه شش ساله بودم با من ازدواج کرد. سپس پیامبر در روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول(!!)به مدینه هجرت نمودند. و در شوال همان سال درست هشت ماه بعد بر من دخول نمود که در آن هنگام من 9 ساله بودم.

أن الرسول ( ص ) تزوج عائشة وهي ابنة ست . ودخل بها وهي ابنة تسع.

* البخاري كتاب النكاح ومسلم .

پیامبر با عایشه در سن شش سالگی ازدواج و در نه سالگی بر او داخل شد...

این روایتها همگی بیانگر سن پایین عایشه البته به روایت خود عایشه و در کتابهای حدیث سنی و در بخش ازدواج دختران خرد سال با مردان بزرگسال آورده شده است!!

از سوی دیگر:

يقول ابن حجر : كان مولدها في الإسلام قبل الهجرة بثمان سنين أو نحوها ومات النبي ( ص ) ولها نحو ثمانية عشر عاما.

ابن حجر ميگوید: تولد عایشه تقریبا هشت سال پیش از هجرت است و در هنگام وفات پیامبر عایشه 18 سال داشته است.

*فتح الباري ح‍ 7 / 107

وحسب قول ابن حجر يكون تاريخ ميلاد عائشة في السنة الخامسة للبعثة على أساس أن الرسول قضى في مكة ثلاثة عشر عاما.

بر پایه گفته این حجر تاریخ تولد عایشه در سال 5 بعثت بوده است ...

* كتاب الفضائل باب كم بقي النبي في مكة والمدينة ؟.

بر پايه اين روايتها كه نقل كر ده اند عايشه بايستي در سال چهارم يا پنجم بعثت بدنیا آمده باشد اما با یک حساب سر انگشتی میتوان فهمید که عایشه خود میگوید سه سال پیش از هجرت پیامبر به مدینه و در سال دهم بعثت و در سن شش سالگی با عایشه ازدواج کرده است پس از یک سال از هجرت بر او دخول کرده است.

خوانندگان دقت داشته باشند:

- سال تولد بر پایه روایت عایشه :سال چهارم
    - سن ازدواج بر پایه روایت عایشه : شش سالگی
    : سه سال پیش از هجرت
    : سال دهم بعثت

بر پایه روایتهای دیگر نقل شده دیگر از خود عایشه از جمله:

- يروي أبو داود عن عائشة قالت : تزوجني رسول الله ( ص ) وأنا بنت سبع . قال سليمان : أو ست . ودخل بي وأنا بنت تسع...

* كتاب النكاح

ابن داوود از عایشه روایت میکند از عایشه: پیامبر با من ازدواج کرد در هفت سالگی و در نه سالگی بر من داخل شد ...

- ويروي النسائي عن عائشة قالت : تزوجني رسول الله ( ص ) لسبع سنين ودخل علي لتسع سنين ( 2 ) . .

*كتاب النكاح

نسايي از عايشه رويت ميكند كه:پیامبر با من ازدواج کرد در هفت سالگی و در نه سالپی بر من داخل شد ...

- يروي ابن ماجة عن عبد الله قال : تزوج النبي ( ص ) عائشة وهي بنت سبع وبنى بها وهي بنت تسع وتوفي عنها وهي بنت ثماني عشر سنة ( 3 ) . .

*كتاب الأنكحة .

ابن ماجه از عبد الله روایت میکند:پیامبر با عایشه در هفت سالگی ازدواج و در نه سالگی بر او داخل شده و در هنگام وفات پیامبر عایشه 18 ساله بود...

بر این پایه تاریخ تولد عایشه در سال سوم بعثت خواهد بود و نه چهارم و بنابراین در سن ده سالگی دخول بر او صورت گرفته نه نه سالگی .

بنابر این خود روایت عایشه دارای تناقض خواهد شد!!

حال چگونه میتوان دو روایت نقل شده از یک نفر میتواند دارای چنین تناقضهای فاحشی باشد خود جای پرسش دارد.

ادامه دارد .....

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

ازدواج اول عایشه!!

از دیگر سو اگر به روایتهای نقل شده ذیل نیز دقت کنید باز درستی چنین حدیثی سخت مورد چالش قرار خواهد گرفت:

قال أبو عمر : كانت عائشة تذكر لجبير بن مطعم وتسمى له ...

*الإستيعاب 357 / 4 .

وروى ابن سعد عن أبي مليكة أن رسول الله صلى الله عليه وسلم عندما خطب عائشة . قال أبو بكر : إني كنت أعطيتها مطعما " لابنه جبير . فدعني حتى أسلها منهم .فاستسلها منهم فطلقها.فتزوجها رسول الله صلى الله عليه وسلم.
    *الطبقات الكبرى 59 / 7 ، الإصابة 359 / 4

ويروي ابن سعد أن رسول الله ( ص ) لما خطب عائشة من أبي بكر قال أبو بكر : يا رسول الله إني كنت أعطيتها مطعما لابنه جبير فدعني حتى أسلها منه . فاستسلها منهم فطلقها فتزوجها رسول الله .

*طبقات ابن سعد ح‍ 8 . ترجمة عائشة .
    همچنین در باره تفصیل خواستگاری پیامبر از عایشه نیز که در بالا شرح آن آورده شد چنین اشاره ای دیده میشود:
    قالت أم رومان – أم عايشه و زجه أبو بكر-: إن مطعم بن عدي قد ذكرها على **** ، ووالله ما وعد أبو بكر وعدا قط فأخلفه .فدخل أبو بكر على مطعم بن عدي وعنده امرأته أم الصبي . فقالت : يا ابن أبي قحافة لعلك مصبئ صاحبنا تدخله في دينك الذي أنت عليه إن تزوج إليك ؟ ! فقال أبو بكر للمطعم بن عدي أقول هذه تقول ؟

*السيرة النبووية- إبن كثير- برگ 142-143

این روایت دو پرسش بنیادین را درباره سن عایشه مطرح میسازد:

مطعم و جبیر پسر او در شمار مشرکن بوده اند و این بیانگر آنستکه ازدواج عایشه با این فرد پیش از بعثت انجام گرفته و تا بعثت نیز ادامه داشته تا ان هنگام که خدیجه نخستین همسر پیامبر از دنیا رفته و تا ازدواج پیامبر با سوده-ب ر پایه روایتهای نقل شده پیشین – ادامه داشته تا ان هنگام که پیامبر با عایشه ازدواج نموده در این صورت پرسش اینجاست چگونه میتوان پذیرفت که عایشه در ان هنگام شش ساله بوده؟!!

پرسش اینجاست که عایشه در هنگام ازدواج با جبیر چند سال داشته ؟

این ازدواج چقدر طول کشیده؟

مطمئنا بایستی سن عایشه بسیار بیش از شش ساله مورد ادعای خودش باشد تا چنین چیزی امکان پذیر باشد!!

باکره بودن عایشه!!

اما پرسش مهم تر که روایتهای عایشه را بیش از بیش زیر سوال میبرد جریان باکره بودن عایشه است که تنها ان را خود نقل کرده است روایتهایی متناقض با این ادعا نیز وجود دارد از جمله :

يروي أبو داود: لما تزوج بها أقام عندها ثلاثا ثم قال : ليس بك على أهلك هوان إن شئت سبعت لك . . وكان رسول الله إذا تزوج البكر أقام عندها سبعا . وإذا تزوج الثيب أقام عندها ثلاثا.
    *كتاب النكاح . باب في المقام عند البكر

اين روايت دقیقا بیان میدارد که بوارونه آنچه عایشه خود روایت میکند تنها زن بکر پیامبر نبوده است.

همچنین عایشه اساسا بکر نبوده است زیرا چنانکه روایت بیان میدارد پیامبر نزد زن باکره خود هفت روز و نزد غیر باکره ها سه روز اقامت داشته اند.

و چون نزد عایشه سه روز اقامت داشته این دقیقا بیان کننده آنست که عایشه آن چنان که خود ادعا دارد بکر نبوده است!!

باز در اینجا به این پرسش میرسیم که عایشه باید سنی بسیار بیش از آنچه ادعا میکند داشته باشد تا به جبیر بن مطعمه بر اساس روایت پیشین دخول کرده باشد تا بهنگام ازدواج با پیامبر باکره نباشد!!

البته خود روایت بکر بودن عایشه و تنها زن بکر بودن او هم محل شک . شبه است زیرا تنها کسی که به روایت این ماجرا پرداخته بخاری است :

قال البخاري : باب نكاح الأبكار . وقال ابن أبي مليكة : قال ابن عباس لعائشة : لم ينكح النبي صلى الله عليه وسلم بكرا غيرك . حدثنا إسماعيل بن عبد الله ، حدثني أخي ، عن سليمان بن بلال ، عن هشام بن عروة ، عن أبيه ، عن عائشة قالت : قلت : يا رسول الله ، أرأيت لو نزلت واديا وفيه شجرة قد أكل منها ، ووجدت شجرة لم يؤكل منها ، في أيها كنت ترتع بعيرك ؟ قال : " في التي لم يرتع منها " تعنى أن النبي صلى الله عليه وسلم لم يتزوج بكرا غيرها .انفرد به البخاري .

و در هیچکدام از صحاح سته اثری از این روایت دیده نمیشود!! آنچه بیش از بیش درستی گفتار عایشه و یا امانتداری بخاری در نقل روایتها و گزینه تواتر را سخت به چالش میگیرد!!

وفات عایشه و تناقضی دیگر!!

در باب وفات عایشه برخی راویان آورده اند که عایشه در هفتاد سالگی و در سال 57 هجری فوت کرده البته این پایین ترین سنی که برای وفات او در سال 57 ذکر شده اما باز اگر همین بدترین حالت را هم در نطر بگیریم باز به تناقضی فاحش میان این روایتها و آنچه عایشه روایت کرده خواهیم رسید.

از جمله ابن قتیبه میگوید:

يذكر ابن قتيبة أن عائشة قد توفيت سنة 58 - وعند غيره سنة 57 ه‍ - وقد قاربت السبعين

المعارف لابن قتيبة ص 59 ط سنة 1390 ه‍ .

در اين روايت ابن قتيبه و البته تقريبا تمام منابع سني ها از جمله بخاري اذعان ميدارند كه عايشه در سال 57 و یا 58 هجری فوت نموده است بنابر این عایک حساب ریاضی ساده مشخص خواهد شد که عایشه در هنگام هجرت 57-70=13 سال داشته است و البته این به روایت خود منابع سنی است حال چگونه این تناقض با تناقض روایت عایشه قابل حل خواهد بود؟!! و چگونه چنین تناقض های فاحشی حل شده است؟

و این باز دلیلی اضافی است بر بطلان روایت عایشه!!

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

پس سن دقیق عایشه در هنگام ازدواج چند سال بوده است؟

اما تا بدینجا به ارائه دلایلی پرداختیم که بی پایه گی ادعاهای عایشه و عدم امانتداری بخاری را در نقل روایت نشان میداد به عبارتی استلال ما در اینجا بر پایه رد بناشده بود اما پرسش که در اینجا ممکن است برای خواننده گرامی پیش بیاید انستکه:

بالاخره عایشه در هنگام این ازدواج چند سال داشته؟

و البته پرسشی نیکو و بجاست!!

در این بخش به ارائه شواهدی خواهیم پرداخت که حدود سن عایشه را در هنگام ازدواج با پیامبر اسلام نشان خواهد داد :

- ازدواج با جبیر:

جریان ازدواج عایشه با جبیر در بالا آورده شد از این ازدواج و جریان باکره نبودن عایشه میتوان چنین نتیجه گرفت که عایشه بسیار بزرگتر از انچیزی است که در روایتها نقل شده از خودش ادعا میکند در آنجا اشاره کردیم اگر فرض را بر این بگیریم که عایشه در هنگام ازدواج با جیبر دست کم 7 یا 9 ساله بوده باشد با توجه به اینکه جبیر و پدرش مطعمه در شما مشرکین بوده اند چون ازدواج بنا بر این روایتها پیش از بعثت انجام پذیرفته !! بنابر این عایشه و اگر باز فرض کنیم این ازدواج با جبیر دست کم یک سال پیش از بعثت انجام پذیرفته باشد بنابراین عایشه در هنگام بعثت ده ساله بوده و در ده سال پس از بعثت – تاریخ ازدواج با پیامبر بقول خودش- و در هنگام ازدواج 17 یا 19 ساله و در هنگام دخول 20 یا 22 ساله خواهد بود!!

اما باز فرض کنید از این روایت هم صرفنظر کنیم !

ببینید :

إن ابن إسحاق قد عد عائشة في جملة من أسلم أول البعثة ، قال : وهي يومئذ صغيرة . وأنها أسلمت بعد ثمانية عشر إنسانا فقط.

*سيرة ابن هشام ج 1 ص 271 ، وتهذيب الأسماء واللغات ج 2 ص 351 و 329 عن ابن أبي خيثمة في تاريخه عن ابن إسحاق ، والبدء والتاريخ ج 4 ص 146 .

بر پایه این روایت ابن هشام مدعی است عایشه در شما 18 نفر نخستین ایمان آورنده به پیامبر بوده یعنی در همان سال نخستین بعثت به پیامبر ایمان آورده !! در حالیکه بسیار کم سن وسال بوده!!

باز اگر سن عایشه را در هنگام ایمان آوردن 7 یا 9 سال فرض کنیم بنابر این در هنگام ازدواج با پیامبر یعنی در سال دهم بعثت-بنا بر روایت خود عایشه- سن او در حدود 17 یا 19 سال خواهد بود!! و چون دخول بر او در مدینه یعنی سه سال بعد صورت گرفته پس بایستی سن او در هنگام دخول 20 یا 22 سال باشد!!

که دقیقا مطابق بر روایت پیشین خواهد بود!!

باز اگر سختگیرانه بخواهیم بررسی کنیم در خواهیم يافت بر پایه حدیث ذیل:

قوله " صلى الله عليه وآله وسلم " لفاطمة : أنها سيدة نساء العالمين ، وبين ما نسب إليه " صلى الله عليه وآله وسلم " من أنه لم يكمل من النساء إلا مريم ابنة عمران ، وآسية امرأة فرعون ، وأن فضل عائشة على النساء كفضل الثريد على سائر الطعام ( 1 ) .

*السيرة النبوية لابن كثير ج 2 ص 137 .

يقول الطحاوي : " قد يحتمل أن يكون ما في هذا الحديث قبل بلوغ فاطمة ، واستحقاقها الرتبة التي ذكرها رسول الله " صلى الله عليه وآله وسلم " لها . إلى أن قال : وأن كل فضل ذكر لغير فاطمة ، مما قد يحتمل أن تكون فضلت به فاطمة ، محتملا لان يكون وهي حينئذ صغيرة ، ثم بلغت بعد ذلك الخ " ( 2 ) .

*مشكل الآثار ج 1 ص 52 .

لقد قال الطحاوي هذا ، بعد أن جزم قبل ذلك بقليل ، بأن فاطمة صلوات الله وسلامه عليها كان عمرها حين توفيت خمسا وعشرين سنة ( 3 ) .

*مشكل الآثار ج 1 ص 47 .

در روایت شماره 1 پیامبر حضرت زهرا سلام الله علیها دختر خویش را سرور زنان جهان ملقب فرموده اند در همان حال و باز بر پایه روایتی که ابن کثیر آنرا نقل میکند پیامبر برتر عایشه نسبت به دیگر زنان خویش مانند برتری ترید ( غذایی محبوب برای اعراب ) نسبت به دیگر غذاها می دانند . این حدیث چنانکه طحاوی در کتاب مشکل الاثار اعتراف دارد پیش از حدیث اولی یعنی ملقب نمودن فاطمه سلام الله علیها به سرور زنان جهان بوده است!!

تا اینجا را داشته باشید!!

از دیگر سو چنانکه خود طحاوی روایت کرده حضرت زهرا سلام الله علیها در هنگام فوت 25 سال سن داشته اند. به دیگر سخن اگر داده های زیر رابه صورت ریاضی فرمول بندی کنیم:
    - پیامبر 13 سال پس از بعثت در مکه اقامت داشته اند.
    - سپس پیامبر در سال سیزدهم بعثت به مدینه مهاجرت کردند.
    - پیامبر 10 سال در مدینه اقامت گزیدند.

- چون این روایت بیانگر آن است که حضرت زهرا سلام الله علیها در سن 25 سالگی به شهادت رسیدند اگر در نظر بگیریم 10+13=23 در این صورت لاجرم حضرت زهرا سلام الله علیها بایستی دو سال پیش از بعثت یا بنابر دیگر روایت ها سه سال پیش از بعثت بدنیا آمده باشند.
    - روایت برتری عایشه نسبت به دیگر زنان چون بنا بر روایت طحاوی در هنگامی بیان شده که حضرت زهرا هنوز به بلوغ نرسیده اند بنابراین می توان نتیجه گرفت:

الف- عایشه در آن هنگام زن کاملی بوده است که با دیگر زنان چون مریم یا آسیه مقایسه شده است از طرف دیگر چون حضرت زهرا در سن 25 سالگی وفات یافته اند نبابر این این روایت نشاندهنده این است که عایشه در آن هنگام بسیار بزرگتر از آنچه خود گفته(18 سال)، بوده است!!

ب- عایشه مدعی است در هنگام فوت پیامبر 18 ساله بوده- بنا بر روایت خودش- در حالیکه میدانیم حضرت زهرا درست در هنگام فوت پیامبر و پس از 75 یا به روایت دیگر 90 روز به شهادت رسیدند و بنابر این روایت در سن 25 سالگی!! حال چگونه میتوان این تناض را با تناقض حدیث برتری عایشه در هنگامیکه او زن کامل بوده و پيامبر به او نسبت به دیگر زنانش برتري داده اما فاطمه سلام الله علیها هنوز به بلوغ نرسیده بوده، توجیه کرد؟

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

و اما عايشه مفتي!!

اما آن چه بيش از روايت هاي بالا ، سن عايشه را حتى بیشتر از 22 سال می نماید ( در هنگام دخول ) ميتوان در اين حديث كه اهل سنت همگي بر آن صحه گذاشته اند دريافت:

وأخرج ابن سعد عن القاسم قال : كانت عائشة استقلت بالفتوى في عهد أبي بكر وعمر وعثمان .

*الحاكم ( المستدرك 8 / 4 ) وسير أعلام النبلاء 133 / 2 .

عايشه در زمان ابو بکر و عمر و عثمان در صدور فتوا استقلال یافته بود!!

اگر روایت خود عایشه را در مورد سنش بپذیریم که در هنگام فوت پیامبر 18 سال داشته و چون پدرش پس از پیامبر فوت کرده در اینصورت چگونه ممکن است زنی 18 ساله آنهم با حضور زنان دیگری چون ماریه قبطیه و ام سلمه و ... که هم بزرگتر از او و هم به گواهی تاریخ دانشمند تر بوده اند یا در حضور بانویی چون حضرت زهرا سلام الله علیها بتوند استقلال در قضا و فتوا دادن داشته باشد ، مگر آنکه سن اش بسیار بیشتر از آنچه باشد که خود میگوید.

ما در تاریخ با انبوهی از روایت هایی مواجهیم که عایشه از پیامبر نقل می کند . اگر فرض کنیم که همان گونه که عایشه خود نقل می کند سنش در هنگام دخول پیامبر 9 سال بوده و آنچنان که مدعی است در آن هنگام از فرط خردسالی هنوز با اسباب بازهایش بازی می کرده ، اما باز می بینیم روایت های فقهی عایشه که مورد استناد اهل سنت است بسیار فراوان است و لازمه اعتماد به آنها این است که عایشه از حالت کودکی خارج شده باشد یعنی حداقل 16 ساله باشد تا بتوان به گفته وی اعتماد کرد با این حساب آیا منطقی است که در عرض دو سال یعنی تا 18 ساله شدن بیش از 25000 حدیث از پیامبر شنیده باشد تازه آنهم احادیث فقهی فقط؟!!

بسیار بعید بنظر میرسد!!

اما این روایتها چرا؟!!

در پایان ممکن است این پرسش برای خواننده پیش بیاید که چرا عایشه یا راویان سنی چنین احادیثی را برای وی جعل کرده اند؟!!

نخستین پاسخ را باید در نسبت عایشه با خلیفه اول جستجو کنید.عایشه دارای احادیث فراوانی درباره فضیلتهای پدرش از زبان پیامبر اسلام است اما لازمه باوراندن این افکار به مردم آن است که کودکی عایشه با زندگی رسول خدا پیوند داده شود بنابر این خلفا – هر سه- بعلاوه معاویه به چنین کاری دست زدند و مجموعه ای از این دست روایتها را برای عایشه جعل کردند البته نباید در این میان از نقش رشوه و خرید وجدان نیز غافل شویم :

فعن ذكوان مولى عائشة قال : قدم درج من العراق فيه جواهر إلى عمر بن الخطاب . فقال لأصحابه : أتدرون ما ثمنه. فقالوا : لا . ولم يدروا كيف يقسمونه . فقال : أتأذنون أن أرسل به إلى عائشة لحب رسول الله صلى الله عليه وسلم إياها . قالوا : نعم . فبعث به إليها.
    *الحاكم ( المستدرك 8 / 4 ) وسير أعلام النبلاء 133 / 2 .

ذکوان غلام عایشه چنین نقل میکند که روزی جواهراتی از عراق برای عمر بن خطاب فرستاده شد . عمر از اطرافیان پرسید آیا میدانید قیمت آن چیست؟ گفتند:نه.و ندانستند چگونه انرا تقسیم کنند پس عمر از آنان اجازه خواست تا آن را تمام و کمال به نزد عایشه بفرستند و انان نیز اذن بدین کار دادند!!

البته عمر این کار خود را با عشق پیامبر به عایشه توجیه میکند اما آیا این کار بدون مابه ازای قبلی برای عایشه بوده است؟

وأخرج ابن سعد عن مصعب بن سعد قال : . فرض عمر لأمهات المؤمنين عشرة آلاف . وزاد عائشة ألفين . وقال : إنها حبيبة رسول الله صلى الله عليه وسلم.

*الطبقات الكبرى 67 / 8 .

ابن سعد روایت میکند که عمر برای هر کدام از زنان پیامبر ده هزار (درهم) مقرری قرار دادند و برای عایشه دوهزار درهم بیشتر !!...

وفي عهد معاوية بن أبي سفيان . تعهد معاوية أم المؤمنين بالعطايا . روي عن عروة أن معاوية بعث إلى عائشة بمائة ألف.

* الحلية / أبو نعيم 47 / 7 ، سير أعلام النبلاء 131 / 2 ، المستدرك 13 / 4 .

معاویه متعهد شده بود که ام المومنین عایشه را با بخشش ها اکرام کند و عروه روایت میکند که عایشه صد هزار درهم از معاویه بخشش دریافت کرد.

وأخرج أبو نعيم عن عبد الرحمن بن القاسم قال : أهدى معاوية لعائشة ثيابا " وورقا " وأشياء توضع في أسطوانتها.

*الحلية 48 / 2 .

ابو نعيم ازعبد الرحمن بن قاسم روايت ميكند كه: معاوية به عايشه پیراهنهایی از جنس"وورقا" و اشیاء گرانبهای دیگری هدیه نمود!!

چرا؟

دلیلش را باید در همین روایت های جعلی جستجو کنید مثل روایتهای فضائل معاویه از زبان پیامبر که خانم عایشه روایت فرموده اند!!

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نتیجه گیری!!

انگیزه عایشه و راویان از نقل چنین احادیث مجعولی چیزی جز پیوند زدن کودکی خود با پیامبر و افزودن اعتبار به روایتهای جعلی شان نبوده است!!

اما روی سخن ما با دگر اندیشانی است که فریاد خردگرایی شان گوش فلک را کر کرده است و گاه و بیگاه با پرچم کردن چنین شبه های نخ نما شده قصد توهین به پیامبر اسلام را دارند!!

این دگر اندیشان با آنکه معیار پذیرش روایات تاریخی را فیلتر خرد میدانند اما دیدیم که این فیلتر درست عمل نکرده حالا خواننده گرامی میپرسد چرا؟

دو احتمال بیشتر وجود ندارد:

- یا غرضی در کار بوده و هست!!

-یا فیلتر آقایان کار نمی کند!!

مدعای آقایان دگر اندیش انست که غرضی در کار نیست پس احتمال دوم صد در صد خواهد شد!!

یعنی این فیلتر خرد در آنها یا به درستی کار نمی کند یا به درستی به کار برده نمی شود!!

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب یه نظرم من بدم !

معمولا کسایی که این شبه ها را راه می اندازند چند دسته اند:
    1- دسته اول کسایی هستند که واقعا خواهان حقیقتند و می خوان از شک و تردید بیان بیرون
    2- دسته دوم کسایی هستند که فقط دنبال سوال پرسیدن و جواب دادن هستند . بیشتر می خوان سرگرم باشن تا اینکه شک و تردید از خودشون بیرون کنند . این افراد براشون اصلا مهم نیست که عایشه وقتی با پیامبر ازدواج کرده بالغ بوده یا نابالغ
    3- دسته سوم کسایی هستند که دستورات اسلام بهشون فشار میاره . یعنی براشون سخته این دستورات را انجام بدن . این جورآدما عموما کسایی هستند که نمی تونند جلوی هوسشون رو بگیرن . می خوان هرچی دلشون گفت بگن چشم . البته اندازش تو افراد مختلف فرق داره . بعضی ها کلا با همه دستورات مشگل دارند که تعدادشون معمولا کمه و بعضی ها با بعضی از دستور ها مشکل دارن .
    4 - دسته چهارم کسانی هستند که کلا نسبت به اسلام تو دلشون کینه دارند . این کینه می تونه به دلایل مختلفی به وجود آمده باشه که من چند تاش رو که خودم به صورت تجربی فهمیدم لیست کردم:
    الف - فشار اقتصادی که تو کشور ما روی بعضی اقشار حاکمه . چرا اینو گفتم چون به قول امام حسین (ع)( مردم بنده دنیا هستند) . به هیچ وجهی حاضر نیستند از دنیاشون بگذرند(این شکم چه کرده با مردم که تازنده اند بنده شکمند )
    ب - ممکنه به خاطر شبه هایی باشه که افراد دچار می شن و وقتی این شبه ها کنار هم قرار بگیره و فرد به دنبال رفع اونا نره مثل یه بمبی تمام عقاید و افکر اونو می ترکونه تا جایی که دیگه هیچ حقیقتی رو باور نمی کنه و قلبش اونقدر سخت می شه که وقتی حقیقتی رو می شنوه . به تمام وجودش فشار میاد .
    ج - جهل یا خودمونیش ندونستن . خدانکنه یه نفر چیزی ندونه و در مورد اون نظر بده . دنیا رو میریزه به هم . مثل فرویدیسم و کارکسیسم .
    د - و ... که نمی دونم یا الان یادم نمی یاد .

در پایان اینو اضافه کنم مشکل اصلی ما جوونا اینه که یه قسمتی از وقتمونو برای شناخت دین نمی زاریم . بذارید در مورد خودم بهتون بگم . من وقتی دین رو به طور صحیح شناختم چنان نگاهم به اون عوض شد که الان با هیچ چیزی عوضش نمی کنم . خداهم هر روز بهم کمک میکنه که هم خدارو و هم دینش رو بیشتر بشناسم .
    هیچی تو این دنیا به پای معرفت و شناخت نمیرسه .

من اونقدرام بی سواد نیستم . درسته خیلی نوشتم ساده و سطح پایینه و لی اینطوری نوشتم شاید بیشتر بتونیم حرف همدیگه رد بفهمیم .

11. تشکر

نوشته
    1,032
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط !Mohammad! نمایش پست
    مام علی، امام اول شیعیان در خطبه ی ٨٠ نهج البلاغه «ای مردم، زنها از ایمان و ارث و خرد کم بهره هستند. نقصان ایمان آنها به جهت نماز نخواندن و روزه نگرفتن است. «در روزهای حیض» و جهت نقصان خردشان آن است که در اسلام گواهی دو زن به جای گواهی یک مرد است و از جهت نقصان نصیب و بهره هم، ارث آنها نصف ارث مردان می باشد. پس از زنهای بد پرهیز کنید و از خوبانشان بر حذر باشید و در گفتار و کردار پسندیده از آنها پیروی نکنید تا در گفتار و کردار ناشایسته طمع نکنند.»

در خصوص هر يك از موارد فوق و براي دريافت توضيحات كامل به لينكهاي زير مراجعه شود :

چرا شهادت دادن زن نصف مرد است؟
    چرا در نهج البلاغه اومده عقل زنها ناقصه ؟
    شهادت
    چرا طبق قرآن ديه و حقوق زن كمتر از مرد است ؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط !Mohammad! نمایش پست
    در آیه ی سی و چهارم سوره ی نساء اینگونه آمده است که: الرجال قوامون على النساء بما فضل الله بعضهم على بعض و بما انفقوا من اموالهم فالصالحات قانتات حافظات للغیب بما حفظ الله و اللاتی تخافون نشوزهن فعظوهن و اهجروهن فی المضاجع و اضربوهن فان اطعنكم فلا تبغوا علیهن سبیلا ان الله كان علیا كبیرا مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایى كه خداوند «از نظر نظام اجتماع» براى بعضى نسبت به بعضى دیگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهایى كه از اموالشان «در مورد زنان» مى‏کنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غیاب «همسر خود» اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده، حفظ مى‏كنند. و «اما» آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بیم دارید، پند و اندرز دهید! «و اگر مؤثر واقع نشد» در بستر از آنها دورى نمایید! و «اگر هیچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظایفشان نبود» آنها را تنبیه كنید! و اگر از شما پیروى كردند، راهى براى تعدى بر آنها نجویید! «بدانید» خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. «و قدرت او، بالاترین قدرتهاست» «برگردان آیت الله مکارم شیرازی

در مورد آيه 34 سوره نساء هم به اين لينك مراجعه كنيد از پست شماره 464 بطور كامل و دقيق به تفسير اين آيه پرداخته شده است

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7846&page=48

در مورد مسائل مربوط به سن عايشه هنگام ازدواج و غيره هم برادر بزرگوار جناب سراميك مطالب مفصل و كاملي ارائه كرده اند .

إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِكُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِكُم مَّالَيْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَيِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِعَظِيمٌ
    وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُم مَّا يَكُونُ لَنَا أَن نَّتَكَلَّمَ بِهَذَا سُبْحَانَكَ هَذَا بُهْتَانٌ عَظِيمٌ

آنگاه كه آن [بهتان] را از زبان يكديگر مى‏گرفتيد و با زبانهاى خود چيزىرا كه بدان علم نداشتيد مى‏گفتيد و مى‏پنداشتيد كه كارى سهل و ساده است بااينكه آن [امر] نزد خدا بس بزرگ بود
    و [گر نه] چرا وقتى آن را شنيديد نگفتيد براى ما سزاوار نيست كه در اين [موضوع] سخن گوييم [خداوندا] تو منزهى اين بهتانى بزرگ است
    سوره نور آيات 16 و 17

حضرت زهرا (س) :
    کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.
    :salavat(10):
    رسول اکرم(ص):
    الحیاءحسن و لکن فی النساءأحسن؛
    حیا خوب است ولی برای زنان خوب تر است.

13. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری