صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: **** حلاوت قرآن ****

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

**** حلاوت قرآن ****

خاطرات قرآنی از شهدا

قرآنِ هدیه!

شهید علی نقی ابونصری
    یک بار که علی از جبهه برگشت متوجّه شدم که یک قرآن جدید در ساکش هست. از او سؤال کردم مگر قرآن شما در جبهه عوض شده است. او خندید و گفت: «این جریانی دارد، یک روز که با بچّه ها در سنگر نشسته بودیم پیشنهاد کردم در سنگر خودمان جلسه ای تشکیل دهیم و روزانه هر چقدر که وقت کردیم ختم قرآن بگذاریم. جلسه شروع شد و تازه مشغول خواندن قرآن شده بودیم که ناگاه محمد (برادر خانم علی) را دیدم که از کازرون به جبهه برگشت و یکراست به سنگ ما آمد. فوراً او را سر جای خود نشاندم و قرآن خود را به نیّت «هدیه» به او دادم و در همان وقت رفتم که از کتابفروشی یکی از چادرهایی که نزدیک ما بود برای خودم یک قرآن بگیرم. رزمنده ای که مسئول آنجا بود از دور مرا که دید لبخندی زد و بعد هم یک قرآن به من داد و گفت: «نذر کرده بودم که امروز به اوّلین رزمنده ای که اینجا بیاید یک قرآن از طرف خودم هدیه بدهم و شما اوّلین نفر بودید». (1)

1. چکیده عشق، ص 180.

امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

« إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.

2.  

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

**** حلاوت قرآن ****
    امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

« إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

انتشار کشف‌المطالب قرآن کریم با شیوه نوین

**** حلاوت قرآن ****

یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات‌بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف‌المطالب است که اگر سهل‌الوصول باشد، رجوع به این کتاب آسمانی نیز آسان‌تر خواهد بود.

یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات‌بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف‌المطالب است که بدون تردید در صورت سهل‌الوصول بودن آیات قرآن کریم در قالب موضوعات مشخص، رجوع مسلمانان به قرآن کریم افزایش یافته و بر اساس نیازها به مطالعه و قرائت آیات قرآن می‌پردازند.
    در مورد فهرست موضوعی تهیه شده توسط محققان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، نکاتی وجود دارد که توجه به آن ها خالی از لطف نیست. در گزینش موضوعات، سعی شده موضوعات کاربردی باشند و مخصوصاً در پاسخگویی به شبهات، سۆالات و نیازهای روز جامعه به کار آیند.
    با توجه به اینکه یکی از مناسب‌ترین مواضع، استفاده از فهرست موضوعی انتهای مصحف است، بنای این کار بر اختصار بوده. فهرست موضوعی مذکور در مجموع شامل 8 فصل و 25 عنوان فرعی و 16 صفحه است که به دو صورت شماره سوره و نام سوره تهیه و تنظیم شده
    مخاطب این اثر عموم مردم هستند، به همین علت از موضوعاتی که غالباً مربوط به بحث‌های تخصصی است چشم‌پوشی شده و همین امر سبب اختصار و کوتاهی فهرست و در نهایت راحتی استفاده از آن شده است.
    در تهیه این اثر از فهرست‌های موجود بهره گرفته شده؛ خصوصاً فهرست موضوعی مرحوم رامیار به دلیل جامعیت و اختصار، مبنای کار بوده است.
    با توجه به اینکه یکی از مناسب‌ترین مواضع، استفاده از فهرست موضوعی انتهای مصحف است، بنای این کار بر اختصار بوده است.
    فهرست موضوعی مذکور در مجموع شامل 8 فصل و 25 عنوان فرعی و 16 صفحه است که به دو صورت شماره سوره و نام سوره تهیه و تنظیم شده.

امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

**** حلاوت قرآن ****

تاثیر آیات

در خاطرات یکی از رزمندگان آمده است: موج انفجار او را گرفته بود، روی تخت بیمارستان افتاده بود، ‌هیچ چیز یادش نمی‌امد. تنها جمله‌ای که از میان دو لبش بیرون می‌آمد آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» بود. حتی اسم خودش را هم نمی‌دانست که بگوید تا ثبت کنند. چند روز بعد خبر آوردند که بر اثر شدت جراحت شهید شده است. در کلاف این راز سرگشته بودم که چه سری است که همه چیز از یادش رفته بود جز جمله «ایاک نعبد و...» با خود اندیشیدم سر مطلب حتما قرآن و نماز در وجودش ملکه شده و با گوشت و پوست و خونش آمیخته شده بود.

امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

آیه آیه آرامش ...

**** حلاوت قرآن ****

بسم الله الرحمن الرحیم

کتابخونه رو چند باری با نگاه زیر و رو کردن

این کتابو در میاری ، یه چند صفحه ای میخونی و نه !

اون یکی رو یه ورقی میزنی و بازم ...

نه !

اسم ِ یه کتاب ِ دیگه جذبت میکنه فکر میکنی حتما متنش نگهت میداره ولی بازم نه ...

کتاب ِ افتاده رو صاف میکنی و بعد چشمت میخوره به اسم ِ یه نویسنده که میگی حتما این یکی ...

نشد ... !

نمی دونی چیکار کنی

قدم زدن زیر ِ آسمون ِ یه شب ِ پاییزی هم آروومت نمی کنه مادامی که ...

آشفتگی یعنی همین

که نشه

هیچ چیز

آرامش ِ دل ِ بی قرارت نشه ... 1

تمام ِ این کتابخونه رو زیر و رو کردن و کنترل ِ چشمت برای اینکه به بالاترین طبقه نیوفته ...

چون میدونی این آشفتگی با همون یه نگاه ...

میگن با یه نگاه عاشق شد ...

نگاهه که بیوفته میری دنبالش !

قوانین ِ طبیعت رو کامل تغییر میدی ...

کنترل ِ بدنت میوفته دست ِ دل و مغز هم میشه فرمان بردار ِ اون ...

و تو پرهیز میکنی از اون نگاه که عاشقی ...

عشقش واقعیه ...

میترسی از دل ِ گیرت ... 2

دلت پیروز میشه و بازم نگاهت میوفته به همون چفیه ی پهن شده و پلاک و انگشتر ِ عقیق و کنارش یه قرآن ...

صبر کن ، صفحه رو نبند ...

یه مروری به فکرت بکن ،

بازم زود قضاوت کردی ... !

مگه وقتی که یه رمان رو میخونی وسطش که عاشق به معشوق رسید میبندیش میگی آخیش تموم شد ؟!

خودتم میدونی همیشه ته ِ یه رمان به رسیدن ِ عاشق به معشوقش ختم نمیشه 3

پس میخونیش ... بعد چطوری این حرفا رو تا ته ِ ته گوش نکرده ، آخرشو میدونی ؟!

صبر کن ...

این قصه با قصه های دیگه ای که اینجوری شروع شدن یه کمکی فرق داره ...

نمیخواد بازم بهت یادآوری کنه که یه عده آدم رفتن تا ما بمونیم

نمیخواد تذکر بده که حجابت !

نمیخواد ...

گرچه وظیفشه بگه

ولی این بار نه ...

این بار حرفش چیز ِ دیگس

حرفش همون کتابیه که اون بالا نشسته و داره آرووم نگاهت میکنه و میخنده به اینکه

نگاهش نمیکنی تا نری سمتش ...

تا نخونیش ....

همون نویسنده ایه که میگه آهای فلانی ! درمونت اینه بخونش نه ، اصلا نخون

کلماتشو نگاه کن ...

خودش مسکنیه ها ...

درمون ِ هر دردی ...

خلاصه بگم بادلت کنار بیا که این بار کار ، کار ِ دله ...

این بار کارشم از مغرت درس تره !

پس برو جلو

با همین دل ...

برو و برش دار

حتی اگه نخوندیش

نگاهش کن

شده برای چند ثانیه ...

خودتم میدونی بهانس

خودتم میدونی داری دلتو مجاب میکنی که ؛ آهای کـَفتـَرَ رو ! که سه سوت فرار کنی

ولی نه

صبر کن !

حتی همون دلم راضی نمیشه که تونستی فرار کنی

چون نمیتونی !

دیر یا زود بهت میرسه

ولی چه بهتره که زودتر تو بهش برسی تا صدای ِ اون بهت

وقتی که توی همون چند متر ِ تاریک و سرد بفهمی خیلی دیره ... 4

یادمه یه زمانی ؛ گل نرگس توفیق ِ برگزاری ِ ختم ِ قرآن داشت و همه ی ما هم حتی شده به اندازه ی دو آیه ، شاید خیلی کوتاه درش شرکت می کردیم ...

فیداشو شاید گل نرگس میزد ولی صاحب ِ فید تک تک ِ شما بودید که در غیاب ِ بنده ادارشون می کردید ...

که ...

خیلی وقته فراموش کردیم و داریم دلمونو فراری میدیم نه ؟!

یادمه فقط تو ماه ِ مبارک حدود یا بیشتر از دو دور ختم کردیم ...

شب ِ اربعینه ...

برای کاروان ِ کربلا این بار ...

ببینیم تا آخر ِ صفر چقدر تونستیم دردامونو درمون کنیم با این نسخه ی قطعی ...

طبق ِ رسم ِ همیشگیمون

فقط این بار خوانندگان ِ وب هم میتونن شرکت کنن و سوره ها و آیات قرائت شده رو در انتهای این پست میزنیم

بده دست ِ دلت

یا علی بگو بسم الله ...

اجرتون با شهدا

ـــــــــــــــ

1 / بدتر کنه که بهتر نکنه !

2 / میخوای آشفتگیه تموم شه ها

ولی نمیدونی چرا

نمیشه !

بابا داره بهت میگه چیکار کن !

حالا هی مسکن بزن بهش

درمون قطعی همینه ... !

3 / واس ِ همینه که خیلیامون میریم قبل از صفحه اول ، صفحه آخر ِ کتابو میخونیم ببینیم چی شد ! فکر می کنیم مریضی قلبی چیزی داریم که فراز و نشیب های داستان ( که اون نویسنده ی بیچاره رو از خواب شبش انداخته ) باعث سکته ای چیزی میشه ! بعد که خیالمون راحت شد تهش میمیره میریم میخونیم و وسطاش ول می کنیم که این که بالاخره میمیره !!! بزرگترین اشتباه ! خدا هم ته ِ زندگی ِ همه ی ما رو میدونه حتی این فراز و نشیب ها رو ولی میشینه و با حوصله نگاه میکنه تا ... بگذریم ...

4 / وقتی که اومدی تو این دنیا میدونی که ته ِ تهش مرگه ... !

میدونی همه بهش میرسن و تو هم یکی از اون همه ای ...

اینم با مرگه ...

حداقل واس ِ من و شما که کم ِ کمش تو این فرما دینمونو میزنیم اسلام ... !

وقتی بمیریم ، شاید اونی که مداحی میکنه و میگه وای مادر و قامتم خم شده پدر یکی نباشه ولی برای هممون بدون استثناء یه صدا پخش میشه

قرآن
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سه خاطره قرآنی از زبان استاد کریم منصوری*

**** حلاوت قرآن ****
    من سه خاطره‌ی قرآنی با رهبر انقلاب دارم؛ مختصر اما شیرین و ماندگار.
    خاطره‌ی اول مربوط به زمانی ‌است كه سرباز كمیته‌ی انقلاب اسلامی بودم و در مراسمی تلاوت می‌كردم كه آقا حضور داشتند. ایشان آن‌ وقت رییس‌جمهور بودند. بعدها از دوستان شنیدم كه فرموده‌ بودند چه كسی دارد قرآن می‌خواند؟ اطرافیان گفته بودند یكی از سربازهاست. ایشان فرموده بودند: «قدر این سرباز را بدانید كه قاری خوبی خواهد شد.»
    خاطره‌ی دوم مربوط به سال هفتاد و یك است كه بعد از مسابقات عربستان و به اتفاق آقای پرهیزگار خدمت حضرت آقا رسیده بودیم. ایشان برای تشویق به من گفتند: «حالا وقت آن است كه كل قرآن را مثل آقای پرهیزگار حفظ كنید؛ چون قاری بین‌المللی هستید.» بعد از مدتی موفق به حفظ كل قرآن شدم و ایشان هم من را مورد تشویق قرار دادند.
    خاطره‌ی سوم هم همین‌ اخیراً بود كه ایشان به بنده فرمودند: «آقای منصوری شما مردمی می‌خوانید؛ استقبال مردم از خواندن شما یك نعمت است. همین‌ طور ادامه دهید و مردم را با خواندن قرآن منقلب كنید.»
    ---------------------------------------------
    *قاری بین‌المللی قرآن كریم
    امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

نوشته
    4,325
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,240 پست
    حضور
    122 روز 13 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خداوندی که ارامبخش دلهاست. قلبم ازاین مطالب به درد امد . چرا که یاد مادر مهربانم افتادم . ایشان اصلا سواد نداشتند . و ما هم هیچ وقت نتوانستیم .چیزی به او اموزش بدهیم . نماز هایش را هم غلط میخواند . ایشان ارزو داشت که بتواند قران بخواند . به مجا لس ختم قران و زیارت عاشورا و دیگر مجالس مذهبی محله خودشان میرفتند . و کتاب قران و دعا را فقط نگاه می کردند . چو ن ما به ایشان گفته بودیم که فقط نگاه کند و هر چه توانست تکرار کند . مادرم پاره جگرم هم در گرم و سرما به مجا لس میرفتند. و البته بعد از متوفا شدن ایشان ما فرزندانش مرتب برای شادی روحش قران می خوانیم و هم خودمان ارامش میگیریم . و هم ثوابش را هدیه به روح ایشان می کنیم. در اخر برای شادی روح تمام عزیزانمان صلوات و فاتحه میدهیم . یا حق.

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

غرّش ناگهانی رعد و برق، همه سر و صداها را سخت تحت تأثیر قرار داد. از آسمان باران فراوان سرازیر شد به طوری که در ربع ساعت، سیلاب خروشان، همه چیز را در نوردید! حتّی اتومبیل های سواری و وانت بار را هم به این سو و آن سو پرتاب می کرد و سرنشینان اتومبیل خود را رها می کردند و جان خود را نجات می دادند.
    ساعت 2 بعد از ظهر 12 ذی حجّه 1425 هجری، با یک اتوبوس بنز بدون سقف ـ برای استفاده حاجیان احرام پوشیده ـ از «منا» به سوی شهر مکّه حرکت کردیم، امّا در اثر راه بندان ـ تاساعت 3 بعد از ظهر ـ فقط حدود یک کیلومتر راه پیموده بودیم و از پُل «ملک عبدالعزیز» گذشته بودیم و وارد مسیر بزرگراه حج شده بودیم.
    شدّت باران وسیل به قدری زیاد بود که اگر راننده دقّت نمی کرد در درّه سقوط می کرد.صندلی های اتوبوس ما پُر از آبِ باران شده بود و مرد و زن از شدت سرما سر پا ایستاده بودند و می لرزیدند.
    وضع رنج آوری بود و در آن نقطه از شهر، هیچ چاره ای، جز صبر و مقاومت نبود، و پریشان حالی و سر و صدای افرادی ـ که لباسهایشان خیس شده بود و از سرما رنج می بردند ـ چیزی را تغییر نمی داد.
    من، روحانی و راهنمای امور دینی کاروان بودم و با وجود این که لباس های خودم خیس شده بود، می بایست به نوعی تسلّی بخش و آرام کننده همسفران می شدم، مقداری قرائت قرآن و دعا و مناجات شروع کردم، تا افراد با صدای بلند بامن بخوانند، این کار برای همه ما، تأثیر خوبی داشت.
    صالح، نوجوان 17 ساله که از طرف شرکت حمل و نقل عربستان سعودی، به عنوان راهنما در صندلی عقب سر راننده نشسته بود و «حامد» 17 ساله که راهنمای اتوبوس دیگری بود، و در اتوبوس ما و در کنار دوست و همشهری خویش قرار داشت،به حسب طبع نوجوانی، خنده و شوخی و سر و صدا می کردند و گاهی هم متأسفانه از راننده سیگار می گرفتند و دود می کردند.
    این دو نوجوان سیاه پوست که سودانی بودند و در مکّه زندگی می کردند، خیلی شاد و شنگول بودند که گاهی مسافران ایرانی آنان رابه آرامش دعوت می کردند!
    امّا من که می خواستم آنان از ما خاطره خوشی داشته باشند، شوخی های آنان را تحمّل کردم و پس از مدّتی به آنان پیشنهاد کردم، قرآن بخوانند.
    صالح خواندن سوره«مُلک» را آغاز کرد، تابه این یات رسید:
    «انَّ الذِّینَ یخشَونَ رَبَّهُم بِالغَیبِ لَهُم مَغفِرَة وَ أجر کَبیر . وَ أسِرّوا قَولَکُم أو اجهَروا بِهِ إنَّهُ عَلیم بِذاتِ الصُّدُورِ.ألا یعلَمُ مَن خَلَقَ وَ هُوَ اللَّطِیفُ الخَبِیرُ؛لحن عربی،آهنگ پر طنین جوانی، روحیه شاد و پرنشاط و ژست مخصوصی که با آوای موسیقی یات همراه بود، چنان حال و فضایی به وجود آورد که در مرحله نخست اشک در چشم خود آنان حلقه زد و انقلاب روحی به پا کرد و من و چند نفر از مردان و زنانی که تحصیلات عالی داشتند، تحت تأثیر قرار گرفتند و فضای اضطراب و پریشانی، به آرامش عرفانی تبدیل گردید.
    قرائت زیبای قرآن آن دو نوجوان سیاه پوست و رفتار پر نشاط آنان ، همه چیز را تحت تأثیر قرار داد و مسیری که قاعدتاً می بایست یک ساعت پیموده شود، به خاطر رگبار باران، سیلاب و راه بندان ، هفت ساعت طول کشید و ساعت 9 بعد از ظهر وارد منزل شدیم و آن دو نوجوان در حالی که اشک شوق از رفتار خوب ما به چشم داشتند با خاطره خوش از ما خداحافظی کردند و رفتند.

ویرایش توسط طاهره : ۱۳۹۳/۰۹/۲۴ در ساعت ۱۰:۲۸
    امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

تو باید قرآن بخوانیشهید حسین عرب عامری (اخوی عرب)
    قاری که در جایگاه ایستاد، نفس راحتی کشیدم. از نظر تجوید و اصول قرائت مشکل داشتم، بعد از برنامه ی صبحگاه اخوی صدایم زد:
    - چرا قرآن نخواندی؟
    - این بنده ی خدا قاری قرآن است، خیلی بهتر و صحیح تر از من قرآن می خواند.
    همان طور که می رفت گفت:
    - اما من دوست دارم تو بخوانی. از این به بعد خودت را آماده کن؛ حتی اگر ایشان هم خوانده باشد.
    تأکید ایشان باعث شد که پیگیر یادگیری کامل تجوید باشم.(2)

2. هفت سین های بی بابا، ص 192.
    امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

یک آیه و چند نکته :مسئولیت

«ولا تَقْفُ ما لَیسَ لک به علم اِنَّ السَّمْعَ والْبَصَرَ والفُؤاد کُلُّ اولئکَ کانَ عَنْهُ مَسْئُولا؛

در پی آنچه به آن علم نداری نیفت و پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه اینها مورد باز خواست قرار خواهد گرفت».
    (اسراء17، آیه 36)
    نکته:
    ـ ذکر چشم وگوش و دل، شاید از باب نمونه باشد. در قیامت حتی از دست و پا و اعضای دیگر هم سؤال می شود و آنها به سخن آمده اعتراف می کنند
    (نور/24، یس/65، فصّلت/20).
    در طول تاریخ بسیاری از فتنه ها و نزاعها از قضاوتهای عجولانه یا حرفهای بی مدرک و نظرهای بدون تحقیق و علم و موضع گیریهای نسنجیده بروز کرده است. عمل به این آیه، فرد و جامعه را در برابر بسیاری از فریبها و خطاها بیمه می کند. نمونه هایی از این گونه عملکردهای بی علم و بدون اطلاع از این قرار است.
    تقلید کورکورانه، پیروی از عادات، پیروی از خیالات، تبعیت از نیاکان، دل و گوش سپردن به شایعات، دنبال پیشگوییها، خوابها و حدس و گمانها افتادن، قضاوتِ بی علم، گواهی دادن بدون علم، موضع گیری بدون تحقیق، ستایش یا انتقاد بدونِ علم، تفسیر، نوشتن و فتوای بدون علم، نقل شنیده های بی اساس و شایعات، چیزی را بدون علم به خدا و دین نسبت دادن، تصمیم بدون برهان در شرایط هیجانی و بحرانی، تکیه به سوگندها و اشکهای دروغین دیگران، اینها همه وهمه طبق آیه «لا تقفُ ما لیسَ لک بِهِ علم» ممنوع است.
    امامان معصوم (ع) اصحاب خود را از هرشنیدن و گفتنی باز می داشتند و در کنترل دیده ها و شنیده ها به این آیه استناد می کردند. شخصی که هنگام رفتن به دستشویی چون صدای ساز و آواز همسایه را می شنید، توقف خود را در آنجا طول می داد و لذّت می برد. وقتی حکم این مسأله را از امام صادق(ع) پرسید، حضرت این آیه را تلاوت کرد و فرمود: گوش از شنیدنیها، چشم از دیدنیها و دل از خاطرات مؤاخذه می شود. آن شخص متنبّه شد و استغفار کرد.
    در روایات نیز توصیه شده که دربان دل و گوش خود باشید.
    پیامها:

1ـ زندگی باید براساس علم درست و اطلاعات صحیح و منطق و بصیرت باشد
    (لا تقف ما لیس لک به علم).
    2ـ خوشبینی بیجا، زودباوری، شایعه پذیری، تحریک شدن از تبلیغات دشمن و حرکات غیر عالمانه، انسان را دستخوش ذلت می کند.
    3ـ بازار شایعات را داغ نکنید و با نقل شنیده های بی اساس، آبرو و حقوق افراد را از بین نبرید. (لا تقف…)
    4ـ حرفها و علمها بدون تحقیق دیر یا زود پشیمانی می آورد.
    5 ـ قرآن، بساط ساحران، کاهنان و پیشگویان را که مردم ساده لوح را دور خود جمع می کنند برهم می زند.
    6ـ راه شناخت، تنها حسّ نیست (الفؤاد).
    7 ـ در قیامت هم خود انسان هم اعضای او مثل چشم و گوش مورد سؤال قرار می گیرد
    (انّ السمع والبصر).
    8 ـ در قیامت، از ضمایر و باطن و نیات هم باز خواست می شود (الفؤاد).
    9 ـ ایمان به قیامت و بازپرسی، عامل نیرومند پیدایش تقواست.

امام صادق عليه السلام :

عمل براى آخرت

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری