جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: می‌خواست ستاره شود، اما نشد!...

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,903
  صلوات
  1700
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  19,973 پست
  حضور
  57 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  214
  آپلود
  104
  گالری
  16

  می‌خواست ستاره شود، اما نشد!...

  می‌خواست ستاره شود، اما نشد!...
  «علی مطهری» و پازل ناتمام؛  علی مطهری خوب می‌داند با کدام حرف‌ها می‌تواند توجه رسانه‌های زنجیره‌ای جناح افراطی حامی خود را به‌خط کند و شاید برایش تفاوتی هم ندارد که رفتارش چه هزینه‌هایی برای کل نظام در بر خواهد داشت.

  همه ما به فراخور حال و احوال‌مان علاقه‌مندیم که مورد توجه دیگر قرار بگیریم تا تحسین و احترام آنها را به خود جلب کنیم. شاید این جملات باعث تکدر خاطر برخی افراد شود اما شوربختانه یا خوشبختانه حقیقت دارد.
  بازیگرها، خواننده‌ها، فوتبالیست‌ها و بسیاری از اقشار دیگر، تمام تلاش خود را می‌کنند تا در صدر اخبار یا دست‌کم در میان اخبار و عناوین مهم باشند؛ این امر برای آنها به‌معنای ادامه حیات حرفه‌ایست و کسی هم به این دلیل ملامت‌شان نمی‌کند.
  در این بین اما سیاسیون هم علاقه دارند تا در اخبار حضور داشته باشند. مثلاً یک وزیر دوست دارد در صدر اخبار باشد و مستقیم با مردم حرف بزند تا از یک طرف اخبار و شایعات احتمالی در اطراف وزارتخانه خود را کنترل کند هم جایگاهش را مستحکم‌تر.
  نمایندگان محترم مجلس هم بعضاً نشان داده‌اند که علاقه وافری به حضور در میان مهمترین اخبار دارند؛ اینکه نماینده مجلس با کدام انگیزه باید برای دیده شدن تلاش کند، می‌تواند محل طرح مباحث جالبی باشد.
  جلب توجه به قیمت توهین و تهمت و افترا
  «علی مطهری» نام فرزند استاد شهید «مرتضی مطهری» است. اینکه تا قبل از حضور روی کرسی نمایندگی مجلس، خیلی‌ها حتی از وجودش بی‌خبر بودند زیاد مهم نیست. به این نکته هم نخواهیم پرداخت که اصولاً هنوز هم بسیاری از افراد وی را به نام پدر گرانقدرش می‌شناسند. به این حقیت هم وارد نخواهیم شد که یکی از دلایل اصلی ورود وی به مجلس نیز ارادت قلبی مردم به پدر شهید ایشان بود.
  رکوردهای جالب «علی مطهری» را هم مورد کنکاش قرار نمی‌دهیم؛ مثلاً اینکه از معدود نمایندگانی محسوب می‌شود که یکی دو بار با فهرست اصولگرایان وارد مجلس شده است اما ناگهان متحول شده و سر از جمع اصلاح‌طلبان درآورده است.
  علاقه خاص ایشان به شخصیت «هاشمی رفسنجانی» هم زیاد اهمیتی ندارد؛ آنچه مهم است، اهانت از تریبون مجلس به دست‌کم 197نفر از نمایندگان مجلس است. همان نمایندگانی که به «فرهادی» وزیر پیشنهادی علوم رأی مثبت دادند. همان‌هایی که با نیش و کنایه‌های سخیف «علی مطهری»، مورد نوازش قرار گرفتند. همان نمایندگانی که وکیل اکثریت قاطع ملت ایران هستند.
  «علی مطهری» دقیقاً چه گفت؟
  آقای «علی مطهری» طی سخنانی سخیف گفت: « علت اینکه من به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صحبت می‌کنم این است که احساس کردم فضای مجلس در مجموع موافق وزیر پیشنهادی است! در حالیکه افرادی قوی‌تر از آقای دکتر فرهادی با این معیار درست مجلس که "همراهی با فتنه خط قرمز ماست" رد شدند (و رأی اعتماد نگرفتند) لذا احساس می‌کنم گفتمان اصولگرایی به خطر افتاده و لازم است از آن دفاع کنم!»
  وی که در میان همهمه‌های مخالفت نمایندگان به سخنان خود ادامه می‌داد، افزود: «می‌خواهم با منطق اکثریت مجلس در مساله وزارت علوم صحبت کنم. می‌خواهم از حیثیت و اعتبار مجلس دفاع کنم چرا که اگر مجلس آسیب ببیند کل نظام آسیب می‌بیند.»
  مطهری اضافه کرد: «مجلس در جریان استیضاح وزیر سابق علوم آقای فرجی‌دانا و در جریان رأی اعتماد به دو وزیر پیشنهادی قبلی مهم‌ترین ملاک و معیار خود را عدم همراهی با فتنه سال ۸۸ اعلام کرد و گفت فتنه خط قرمز ماست، نامه‌نگاری و یا تحصن مبنی بر تظلم و دادخواهی را به معنی فتنه‌گری اعلام کرد و گفت: ما به چنین کسی رأی اعتماد نمی‌دهیم.»
  میکروفون مجلس یا محل برگزاری نمایش از پیش تعیین شده؟!
  برای فردی در سن و سال «علی مطهری» یقیناً پسندیده نیست که به هر قیمتی در جهت جلب توجه دیگران قدم بردارد؛ آن هم در جایگاه نماینده مجلسی که دست‌کم قانوناً در رأس امور است. البته بزرگوارانی همچون "علی مطهری" عملاً می‌کوشند تا مجلس کشور را به محلی برای بیان کنایه‌های سخیف، جایگاهی برای دفاع از سران فتنه و مکانی جهت ابراز ارادت به برخی چهره‌های شناخته شده تبدیل کنند.
  آنچه روز چهارشنبه پنجم آذرماه1393 در مجلس شورای اسلامی رخ داد، بیشتر شبیه یک سناریوی از پیش تعیین شده بود. درست زمانی که توافق ژنو با همه ایراداتش در وین میان تیم مذاکره کننده ایرانی و 1+5 برای حدود 7ماه تمدید شد و صدای دلسوزان ملت به گوش رسید، فردی همچون «علی مطهری» کوشید تا تمام توجهات را با خواندن متنی اهانت‌بار به عموم نمایندگان، به سمت خود جلب کند.
  ذکر یک نکته در اینجا ضروریست که جریان سازش‌طلب و حامیان مذاکره با شیطان بزرگ آمریکا، بیشترین منفعت را از نمایش سخیف «علی مطهری» حاصل کرده‌اند.
  دقیقاً همزمان با اعلام جزئیات جدیدترین توافق هسته‌ای و زمانی که مجلس و دولت یازدهم به نقطه مشترکی درباره وزارت علوم رسیده بودند، آقای نماینده، در تریبون مجلس به نمایندگان ملت اهانتی بی‌مثال روا داشت و باعث شد که عموم رسانه‌ها فرصت نقد جزئیات توافق وین را نداشته باشند.
  سه پلان از تشنج‌آفرینی میان مجلس و دولت
  جناب «علی مطهری» با عملکرد خود طی سالیان متمادی اثبات کرده‌ که ایشان و جریان شناخته شده حامی وی، همواره عامل بزرگی در ایجاد تشنج میان دولت و مجلس بوده‌اند.
  کافیست قدری بدبین باشیم و یا بخواهیم از ادبیات خاص و کنیه‌آمیز این نماینده مجلس استفاده کنیم تا با بیان جملاتی عاری از ادب، وی را به‌نوعی علاقه‌مند به بحران‌سازی میان دولت و مجلس بدانیم.
  پلان اول: دولت دهم و احمدی‌نژاد
  طی دوران دولت دهم و ریاست جمهوری "محمود احمدی‌نژاد" همواره این «علی مطهری» بود که نمایندگان مجلس را ترغیب به استیضاح وزرا و انجام سئوال از رییس‌جمهور می‌کرد. وی البته در این راه از روش «کنایه» و «نیش زدن‌های» سخیف هم استفاده می‌کرد.
  مطهری حتی سخنان و اشتباهات غیرقابل کتمان «احمدی نژاد» را بارها و بارها تکرار می‌کرد تا آتش اختلافات کوچک را شعله‌ور کند.(1)
  البته رفتار ایشان همیشه طرفداران خاص خود را داشت. رسانه‌ها و سایت‌های فتنه‌گر و بیگانه مانند «کلمه»، «جرس»، «بی‌بی‌سی» و «صدای آمریکا» بارها سوژه‌های خود را از میان سخنان او انتخاب کردند. اینگونه بود که ناظران بی‌طرف و اهالی رسانه همواره در تعجب فرو می‌رفتند که آیا وی به این رسانه‌ها خط می‌هد یا برعکس و یا اصولاً این هم‌نوایی‌های مکرر، تنها یک حادثه و حاصل اتفاقات غیرمترقبه است.
  پلان دوم: وزارت کشور دولت یازدهم
  در دوره روی کار آمدن دولت یازدهم و ریاست جمهوری «حسن روحانی» هم جناب «علی مطهری» بیکار ننشست و تنها چند ماه پس از روی کار آمدن دولت، وزیر کشور را به مجلس فراخواند و ضمن نمایش تصاویری خاص و سئوال‌برانگیز از مانکن‌های غیرمجاز در صحن مجلس، وزیر کشور را مورد سئوال قرار داد تا وی بگوید چرا در فرصتی در حدود 10ماهه نتوانسته است معضل بدحجابی را ریشه‌کن کند!!!(2)
  این سئوال چندان هم که به ‌نظر می‌رسد عجیب نیست چرا که طبق برخی از اخبار، جریان خاص و شناخته‌شده حامی «علی مطهری» توقع داشت تا وزیر مورد نظرش را در سمت وزارت کشور قرار دهد که «حسن روحانی» با زیرکی از این دام خطرناک گریخت. ناگفته نماند که هرگز سندی در این‌باره منتشر نشد اما رفتارهای «علی مطهری» خصوصاً در رابطه وبا وزیر کشور دولت یازدهم، این گمانه‌زنی‌ها را محکم‌تر کرد.
  پلان سوم: دولت یازدهم و وزارت علوم
  «علی مطهری» در جریان جلسه رأی اعتمادی «فرهادی» نشان داد که می‌کوشد تا تشنجات اندک و اختلاف نظرهای عادی میان مجلس و دولت را بزرگ‌نمایی کرده و با همان روش‌های همیشگی‌اش، کوشید تا از یک‌سو، اهالی دولت را بابت رد گزینه‌های پیشنهادی تصدی وزارت علوم از سوی مجلس، عصبانی کند و از سوی دیگر با علم به حساسیت‌های به‌حق نمایندگان ملت، سعی در تحریک آنان علیه دولت و نفرات شاغل در آن داشت.
  چه کسانی برای «علی مطهری» کف و سوت می‌زنند؟
  آقای نماینده مردم تهران خوب می‌داند که سخنانش در مجلس و خارج از مجلس با کدام تیترها و در کدام رسانه‌ها منعکس می‌شود. وی دقیقاً می‌داند روزنامه وابسته به کدام خانواده همواره در چنین مواقعی نقش بولتن را بازی کرده و تصویرش را در صفحه نخست منتشر می‌کند. «علی مطهری» بهتر از هر فرد دیگری خبر دارد که برای جلب توجه باید چه کار کند و صدالبته می‌داند سود و زیان جنجال‌سازی و تشنج‌آفرینی‌هایش برای کدام گروه‌هاست.
  اینکه علی مطهری تمام قد از فتنه‌گران88 دفاع کرده و با سخنان عاری از منطق به هر کس و هر فرد منتقد خود می‌تازد، البته نشانه خوبی نیست اما ظاهراً خود وی چنین نظری ندارد. وی به فاصله کمی از بیان سخنان عجیب خود در مجلس، تمام قد درباره اموات سیاسی یا همان سران فتنه88 سخن گفت و حرف‌های فاقد ارزشی را درباره برخی ارکان نظام بر زبان جاری کرد.
  البته مطهری خوب می‌داند با کدام حرف‌ها می‌تواند توجه رسانه‌های زنجیره‌ای جناح افراطی حامی خود را به‌خط کند و شاید برایش تفاوتی هم ندارد که رفتارش چه هزینه‌هایی برای کل نظام در بر خواهد داشت. وی آن‌طور که نشان می‌دهد، تنها زمانی لبخند رضایت بر لبانش جاری می‌شود که توانسته باشد نگاه‌ها را به خود جلب کند.
  جدا از هر تحلیلی، باید دقیقاً بررسی شود که چرا یک نماینده می‌تواند این‌چنین گسترده اقدام به هتک حیثیت نمایندگان مجلس کند و راه قانونی خاصی هم برای برخورد به‌موقع با وی وجود نداشته باشد و یا مورد استفاده قرار نگیرد.
  تردیدی نیست که وی تکمیل کننده نقشه‌ها و پازل کسانیست که با غوغاسالاری می‌کوشند تا همه قدرت را در همه زمینه‌ها در دست داشته باشند. همان جریان‌های افراطی و تندرو که وی را ترغیب به ایجاد تشنج میان مجلس و دولت‌های غیرهمسو با خود می‌کنند.
  پی نوشت:
  1) مطهری: با احمدی نژاد موافقم،مجلش هشتم در راس امور نیست
  2) وزیر کشور هم کارت زرد گرفت
  اين الفاطميون
  مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

  من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
  مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
  ای منجی گیتی بیا
  مهدی بیا مهدی بیا


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,903
  صلوات
  1700
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  19,973 پست
  حضور
  57 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  214
  آپلود
  104
  گالری
  16  مهمترین دلایل طلاق در ایران..
  یک روانشناس با بیان اینکه علل فرهنگی جای عوامل اقتصادی و اجتماعی را در وقوع طلاق گرفته است، اظهار کرد: نبود توافق در تعریف ارزش‌های اجتماعی هنجاری ناظر بر نقش‌های خانواده وجود دارد و این روابط نحوه عملکرد زن و مرد را در چارچوب خانواده تعریف می‌کند و تشکیل دهنده بنیان خانواده نیز هست.

  دکتر مهدی رستگارخالدروانشناس، افزود: یکی از دلایل اختلاف زوجین نبود توافق میان انتظارات و توزیع نقش‌های خانوادگی است و این موضوع ممکن است حتی به جدایی نیز منجر شود.

  وی دلیل اصلی اختلاف زوجین جوان را تاخر فرهنگی دانست و تاکید کرد: نبود توافق میان شیوه‌های جامعه پذیری دختران و پسران یکی از نشانه‌های تاخر فرهنگی است.

  این روانشناس در ادامه گفت: برخی معتقدند که بخشی از طلاق‌ها به این علت رخ می‌دهد که دختران، مدرن و پسران بر اساس شیوه‌های سنتی جامعه‌پذیر می‌شوند. در حال حاضر تعداد فرزندان کاهش یافته و به یک یا دو فرزند محدود شده است.

  رستگارخالد با بیان اینکه امروزه فرزندان در خانواده از اهمیت زیادی برخوردار شده‌اند،اظهارکرد: در روند جامعه‌پذیری دختران تنها نقش‌های زنانه به آنان آموزش داده نمی‌شود و والدین آنان را به عنوان موجوداتی مستقل تربیت و به ورود به قلمروهای مردانه تشویق می‌کنند.

  وی با اشاره به نحوه جامعه‌پذیری فرزندان پسر گفت: جامعه‌پذیری سنتی در این حوزه همچنان ادامه دارد و پسران صرفا برای برعهده گرفتن نقش‌های اجتماعی تربیت می‌شوند و تعریف خاصی از مردانگی به آنان آموزش داده می‌شود. بر اساس این تعریف پسران نباید در کارهای منزل مشارکت داشته باشد.

  رستگار خالد با بیان اینکه جامعه ایرانی مرکب، پیچیده و به طور کامل قشربندی شده است، اظهارکرد: همین موضوع موجب می‌شود که نتوانیم درباره دلایل طلاق با قاطعیت نظر بدهیم. در قشرهای مختلف اثر نبود توافق بین توزیع و تعریف نقش‌ها در روابط خانوادگی و ایجاد طلاق متفاوت است. نبود توافق فرهنگی بیشتر در خانواده‌های طبقه متوسط به بالا و بالا دیده می‌شود و زنان در خانواده‌های سنتی و مذهبی کمتر با چنین مسائلی مواجه می‌شوند.

  وی با اشاره به سرمایه‌های فرهنگی زنان اظهار کرد: هرچقدر سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زنان بیشتر باشد، علل فرهنگی مانند نبود توافق میان نقش‌ زن و مرد بیشتر در طلاق نمود پیدا می‌کند.

  این روانشناس در ادامه گفت: تغییرفرهنگی در بخشی از جامعه، ارزشها و نهادها و اقشار جامعه رخ داده است و در قالب شکاف بین سنت و مدرنیته به آن پرداخته می‌شود. اگر قرار است ارزشهای مدرن را بپذیریم باید کل جامعه این تحول ارزشی را تجربه کنند.

  وی افزود: این اتفاق زمان بر است و به تغییرات نسلی احتیاج دارد. در حال حاضر عوامل فرهنگی جای عوامل اقتصادی و اجتماعی را در بروز طلاق گرفته‌اند. نبود توافق بین تعریف از ارزشها، هنجارهای اجتماعی ناظر بر نقش‌های خانوادگی که روابط زن و شوهر را در چارچوب نهاد خانواده تنظیم می‌کند، باعث می‌شود که با ایفای این نقش‌ها خانواده کارکرد خود را به انجام برساند و نقش‌های خود را در جامعه ایفا کند.

  وی افزود: در گذشته با وجود نامتقارن بودن روابط خانوادگی و مرد سالاری، رابطه برد – برد بر خانواده حاکم بود. زنان می‌پذیرفتند که نقش‌های خانوادگی خود را انجام دهند و در حوزه روابط مادری و همسری ایفای نقش کنند و خود را فدای خانواده می‌کردند. آنان از انجام این کار احساس بدی نداشتند.

  این روانشناس با اشاره به وضعیت زنان روستایی اظهار کرد: آنان در تولید هم نقش داشتند ولی تصمیم‌گیری درباره نحوه صرف درآمد با مردان بود. آنان از روی اجبار یا ناآگاهی این کار را نمی‌کردند؛ بلکه زنان احساس می‌کردند که برای خانواده تلاش می‌کنند و پیشرفت شوهر و فرزندان خود را پیشرفت خود می‌دانستند بنابراین خودشان را وقف خانواده می‌کردند.

  وی افزود: مبنای خانواده‌های هسته‌ای هم، عاطفه و عشق و علاقه بود و اهداف جمعی بر اهداف فردی تقدم داشت همچنین رابطه بین اعضا برد – برد بود؛ اما با ورود زنان به عرصه عمومی، هم مردان و هم زنان اهداف فردگرایانه پیدا کردند و پیشرفت خود را مقدم بر پیشرفت خانواده دانستند. غلبه رابطه فردگرایانه باعث شد که رابطه بین اعضای خانواده به ویژه میان زنان و مردان به برد – باخت تبدیل شود و زنان نیز نبود توافق این نقش‌ها را نمی‌پذیرفتند. همین امر موجب بروز اختلاف میان خانواده‌ها شد که نتیجه آن بروز اختلافات زناشویی، طلاق عاطفی و طلاق شرعی بوده است.

  رستگارخالد در ادامه گفت: با غلبه دیدگاه‌های فردگرایانه، زنان به مادر شدن میلی ندارند و حتی پس از طلاق ممکن است به دنبال روابطی بروند که در چارچوب خانواده تعریف نمی‌شود.

  وی درباره علل بروز تحولات ارزشی اظهار کرد: بسط و تامین ارزشهای فردگرایانه، میل به خودمختاری را از قلمرو مردان به حوزه زنان گسترش داده است.

  رستگارخالد در ادامه گفت: تمایل زنان برای ورود به عرصه‌های عمومی، کسب سرمایه‌های اجتماعی و اقتصادی، پیشرفت فردی و تصاحب قدرت در دوران مدرن دیده می‌شود و همین امر موجب بازتعریف حوزه زنان می‌شود و با عقلایی شدن جوامع، شاهد گسترش عقلانیت ابزاری و ارزش‌های عام‌گرایانه هستیم.

  وی افزود: در این شرایط فردیت از حوزه مردان به حوزه زنان گسترش می‌یابد و مساله جنسیت منتفی می‌شود. بین این ارزش‌های غالب شده و عقلانیت ابزاری و ارزش‌های فردگرایانه همبستگی و پیوستگی ذاتی وجود دارد. حاکمیت ارزش‌های عقل‌گرا موجب تمایل جامعه به ارزش‌های فردگرا می‌شود. عواملی نیز این وضعیت را تشدید می‌کنند که یکی از آن‌ها جهانی شدن فرهنگ و گسترش ارتباطات در نسل جدید به ویژه دختران است.

  این روانشناس در ادامه گفت: در حال حاضر دختران با سبک‌های زندگی جدید آشنا می‌شوند و خانواده به دختر و پسر به یک اندازه اهمیت می‌دهد. در این شرایط دختران محدودیت‌ها را نمی‌پذیرند و میل به آزادی، تجربه‌خواهی و نوگرایی پیدا می‌کنند. مصرف صنایع فرهنگی و افزایش تحصیلات نیز این خواسته را تشدید می‌کند و در نهایت زن، سلطه مرد را نمی‌پذیرد و علاقه دارد که خودش تصمیم‌گیری کند و علایق شخصی‌اش را دنبال کند همچنین هنجارهای سنتی را نفی می‌کند.

  وی با اشاره به تحول در ارزش‌های خانوادگی به ویژه خانواده هسته‌ای گفت: تضعیف خانواده سنتی در ایران به صورت اشتغال زنان دیده می‌شود. بر اساس این دیدگاه، با افزایش اشتغال زنان، آنان نمی‌توانند نقش‌های جنسیتی خود را به طور کامل انجام دهند، چراکه انرژی و قدرت محدودی دارند. زنان در این شرایط دچار اضافه بار نقش می‌شوند و یکی از دلایل کاهش باروری نیز همین مساله است. علاوه بر آن زنان از شوهران خود توقع دارند که در انجام امور منزل همکاری کنند.

  رستگارخالد در پایان اظهارکرد: خانواده هسته‌ای شاید بهترین الگوی خانواده از دیدگاه کارکردهای خانواده مانند ایجاد نظم اخلاقی و اجتماعی باشد، اما با افزایش اشتغال زنان و تضعیف خانواده هسته‌ای ممکن است این زنان به شیوه‌های دیگری از رابطه رو بیاورند و حتی برای ایفای نقش مادری خود، کودکانی را به فرزندخواندگی قبول کنند تا بدین ترتیب استقلال خود را از دست ندهند. در این شرایط خانواده به جای آنکه به صورت نهاد باشد، بیشتر به یک رابطه تبدیل می‌شود.

  منبع: ایسنا

  اين الفاطميون
  مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

  من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
  مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
  ای منجی گیتی بیا
  مهدی بیا مهدی بیا


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,903
  صلوات
  1700
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  19,973 پست
  حضور
  57 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  214
  آپلود
  104
  گالری
  16  امنیت ایران مدیون «مذاکره» یا «اقتدار نظامی»؟!
  دکتر محمدحسن آصفری*:
  1- جمهوری اسلامی ایران با گذشت 36 سال از عمر خود، کشوری بسیار توانمند شده و با وجود تحریم‌های مختلفی که از جانب غرب علیه ایران اعمال شده، باز هم در بعد امنیتی و اقتصادی در جایگاه بالایی قرار دارد که این به برکت وجود ولایت‌فقیه و پشتوانه عظیم مردمی است. امروز ما در بحث پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار داریم. در زمینه نانو، پتروشیمی، پالایشگاهی، سلول‌های بنیادی و علوم فضایی و در مجموع در ابعاد گوناگون در جایگاه ویژه‌ای قرار داریم. در بعد دفاعی به برکت استفاده از جوانان متخصص و متعهد و تحصیلکرده توانستیم بدون وابستگی به شرق و غرب، سیستم دفاعی خود را بومی کنیم.

  نیروهای مسلح ما امروز از توانایی بسیار بالایی برخوردارند و این توانایی به خاطر مدیریت و رهنمودهای پیامبرگونه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی و نشات گرفته از راه حضرت امام خمینی و به برکت خون 300 هزار شهید این مرز و بوم است که ما را از کشوری وابسته در 36 سال پیش، به استقلال رسانده است.

  2- یکی از نیازهای مهم در عرصه دیپلماسی، داشتن قدرت و توانمندی بازدارنده است. اگر کشوری دارای اقتدار نباشد در عرصه دیپلماسی هم نمی‌تواند جایگاهی داشته باشد. آمریکا و غرب از توان نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران خبر داشته و نمی‌توانند علیه ملت ایران اقدام نظامی کنند. نه اینکه نمی‌خواهند؛ نمی‌توانند علیه ایران وارد تهاجم نظامی شوند، چون کاملاً به توان بالای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی وقوف دارند.

  آقای ظریف هم به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان باید در این عرصه اطلاعات خود را افزایش دهد. اینکه در یک جلسه دانشگاهی عنوان کند «مذاکرات سبب شد امنیت برای کشور ایجاد شود»، نه‌تنها درست نیست بلکه از دیپلماتی همچون آقای ظریف بعید است که از چنین ادبیاتی استفاده کند.

  3- امنیتی که امروز در کشور ما برقرار است، مدیون برنامه‌ریزی‌ها و توصیه‌های رهبر بزرگوار انقلاب، اطاعت نیروهای نظامی از فرمایشات ایشان مبتنی بر پیشرفت بومی و فداکاری، ایثارگری و از خودگذشتگی ملت است. بزرگ‌ترین ابزار امنیتی در کشور ما مردم هستند و علاوه بر آن توانایی جمهوری اسلامی ایران در بعد موشکی و سلاح‌های دفاعی است که هدف از آن دفاع از مرز و بوم کشور است.

  ما به دنبال این هستیم که حقانیت جمهوری اسلامی ایران را در بحث هسته‌ای به اثبات برسانیم و به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. آقای ظریف همین 3-2 ماه پیش از نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع بازدید کردند، بنابراین نباید چنین اظهارنظرهایی را مطرح کنند.

  4- آمریکا اگر توان اقدام نظامی علیه ما را داشت، قبل از این 12 سال که مشغول مذاکرات بودیم اقدام نظامی علیه ما را عملیاتی می‌کرد. اینکه امروز جرأت حمله نظامی علیه ایران را ندارد، نه به خاطر مذاکرات بلکه به دلیل آن است که ایران را شناخته و پی به توان بالای دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران و نیز قدرت اثرگذاری آن در منطقه برده است.

  از این رو طرح مسائلی از این قبیل که مذاکرات موجب ایجاد امنیت در کشور شد، یک اشتباه سیاسی و دیپلماسی است و اگر جناب آقای ظریف اینگونه مذاکره می‌کند راه را اشتباه می‌رود. آمریکا چاره‌ای جز مذاکره با ما ندارد، چون می‌داند هیچ گزینه دیگری در برابر ایران برای آنها وجود ندارد. اصلاً همین قدرت دفاعی بالای ایران است که آمریکایی‌ها را پای میز مذاکرات آورده است.

  5- امروز ایران تبدیل به یک کشور هسته‌ای شده و تهدید نظامی علیه آن نمی‌تواند راه به جایی ببرد، چرا که اگر اقدام نظامی مشکل آمریکا را حل می‌کرد در افغانستان و عراق این اتفاق می‌افتاد و اگر تهدید نظامی اثرگذار بود، دولت سوریه با گذشت 4 سال از جنگ سقوط کرده بود. توان دفاعی و اقتدار نظامی ما که با سوریه، افغانستان و عراق، اصلاً قابل مقایسه نیست.

  6- آقای ظریف به جای پرداختن به این مسائل آن هم در دانشگاه که جای مسائل علمی است پاسخگوی این باشد که طرف مقابل در جریان مذاکرات متعهد شده که چه گام‌های عملی را بردارد. متاسفانه شاهد هستیم که طرف مقابل هیچ گام عملی را برنداشته و با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران به خاطر توافقات صورت گرفته بخشی از اورانیوم غنی شده خود را اکسیده و بخشی از فعالیت هسته‌ای خود را در اراک متوقف کرده است اما آنها به تعهدات‌شان عمل نمی‌کنند. البته ما به خاطر اعتمادسازی و نرمش قهرمانانه این اقدامات را انجام دادیم.

  7- مذاکرات هیچ ارتباطی به مسائل امنیتی کشور ندارد. امروز اگر امنیت در کشور برقرار است، همان طور که گفتم، به خاطر رهنمودهای رهبری، توانایی نیروهای مسلح و پشتوانه مردمی است و مذاکرات در این میان جایی ندارد.

  8- آقای ظریف برای دفاع از مذاکرات، به جای ربط دادن امنیت کشور به آن، تعجیل مذاکره‌کنندگان در مذاکرات سال قبل را که همزمان شد با گزارش 100روزه رئیس‌جمهور محترم، آن هم برای اینکه بتوانند در جریان این گزارش از سوی دولت خروجی‌ای هم از بحث مذاکرات داشته و به آن بپردازند جبران کند. جناب ظریف اگر می‌خواهد از مذاکرات هسته‌ای دفاع کند، امنیت کشور را بهانه نکند. اینگونه دفاع کردن چراغ سبز نشان دادن به طرف مقابل است. بهتر است ایشان وارد وادی امنیتی و سیستم دفاعی کشور نشود، چون شناختی در این زمینه ندارد.

  *عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

  اين الفاطميون
  مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

  من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
  مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
  ای منجی گیتی بیا
  مهدی بیا مهدی بیا


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود