جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محاسبه نماز های قضا شده ... (جامع)

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

محاسبه نماز های قضا شده ... (جامع)

با سلام خدمت همه دوستان عزیز
    اول از همه بگم که قبل از طرح سؤالم تو محل مشخص شده جستجو کردم اما چیز زیادی برای نحوه محاسبه نمازهای یومیه قضا شده دستگیرم نشد و اون جواب دلخواه و روشن کننده ام رو نگرفتم

خب
    من سال های اولیه تکلیفم که دوره جاهلیتم بوده اصلا مقید نمازهای یومیه ام نبودم البته هرزگاهی از سر بی میلی میخوندم اما با الان و با نماز تعریف شده در شریعت که تطبیقش میدم میبینم همونم مشکل داشته مثلا بعد از قرائت حمد من خیلی اوقات آیت الکرسی میخوندم و نمیدونستم باید سوره ای کامل بخونم

میخواستم برام توضیح بدین که:

1 تعیین سن تکلیف چگونه است؟؟ این رو میدونم که گفتن 15 سال قمری تمام ،مبنای سن تکلیفه!
    اما این یعنی برای تعیین دقیق سن باید اول تاریخ تولدمون رو به هجری قمری بدونیم بعد 15 سال بهش اضافه کنیم یا به طریقه دیگریست؟؟

2 از تاریخ شروع سن تکلیف تا اون روز مدنظر برای محاسبه نمازهای قضا شده چطور باید عمل کرد؟؟
    آیا به این صورته که اول تعداد سال ها و ماه و روزش رو حساب کنیم و بعد اون هارو تبدیل به روز کنیم و سپس نمازه های قضا شده ی
    (صبح- ظهر- عصر- مغرب- عشاء) این تعداد روز رو حساب کنیم؟؟ یا نه؟؟

3 بعد از محاسبه تعداد نمازهای قضا شده اون ها رو چطور ادا کنم؟؟

4 ادای نمازهای قضا شده در بین نمازهای جماعت بهتر، پسندیده تر و با فضیلتره یا انجام تسبیحات و تعقیبات؟

مرجع من آیت سیستانی هستن
    ممنون میشم که کارشناسان عزیز پاسخ جامع و روشن کننده ای ارائه کنند

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ در ساعت ۰۵:۵۸ دلیل: اضافه کردن نام مرجع تقلید

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 1 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    460
    مورد تشکر
    52 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsenm نمایش پست
    با سلام خدمت همه دوستان عزیز
    اول از همه بگم که قبل از طرح سؤالم تو محل مشخص شده جستجو کردم اما چیز زیادی برای نحوه محاسبه نمازهای یومیه قضا شده دستگیرم نشد و اون جواب دلخواه و روشن کننده ام رو نگرفتم

خب
    من سال های اولیه تکلیفم که دوره جاهلیتم بوده اصلا مقید نمازهای یومیه ام نبودم البته هرزگاهی از سر بی میلی میخوندم اما با الان و با نماز تعریف شده در شریعت که تطبیقش میدم میبینم همونم مشکل داشته مثلا بعد از قرائت حمد من خیلی اوقات آیت الکرسی میخوندم و نمیدونستم باید سوره ای کامل بخونم

میخواستم برام توضیح بدین که:

1 تعیین سن تکلیف چگونه است؟؟ این رو میدونم که گفتن 15 سال قمری تمام ،مبنای سن تکلیفه!
    اما این یعنی برای تعیین دقیق سن باید اول تاریخ تولدمون رو به هجری قمری بدونیم بعد 15 سال بهش اضافه کنیم یا به طریقه دیگریست؟؟

2 از تاریخ شروع سن تکلیف تا اون روز مدنظر برای محاسبه نمازهای قضا شده چطور باید عمل کرد؟؟
    آیا به این صورته که اول تعداد سال ها و ماه و روزش رو حساب کنیم و بعد اون هارو تبدیل به روز کنیم و سپس نمازه های قضا شده ی
    (صبح- ظهر- عصر- مغرب- عشاء) این تعداد روز رو حساب کنیم؟؟ یا نه؟؟

3 بعد از محاسبه تعداد نمازهای قضا شده اون ها رو چطور ادا کنم؟؟

4 ادای نمازهای قضا شده در بین نمازهای جماعت بهتر، پسندیده تر و با فضیلتره یا انجام تسبیحات و تعقیبات؟

مرجع من آیت سیستانی هستن
    ممنون میشم که کارشناسان عزیز پاسخ جامع و روشن کننده ای ارائه کنند
    با سلام و عرض ادب

1.ملاك سن بلوغ سال قمري است. و پانزده سال قمري 163 روز از پانزده سال شمسي كمتر است یعنی از سن شمسی خود که در شناسنامه آمده است این مقدار کم شود.
    2. به هرمقدار که یقین داشته باشید نمازقضا برعهده شما آمده است قضا کنید کافی است پس اگر به همین طریق محاسبه کردید و شک کردید مثلا یک سال نمازقضا دارید یا دوسال،حداقل یعنی یک سال را قضا کنید کافی است.
    3. هرطور قضاکنید کافی است فقط نباید اول عصر را بخوانید و بعد ظهر را یعنی ترتیب بین ظهر و عصر را رعایت نمایید و همچنین ترتیب بین مغرب و عشا را رعایت کنید اما می توانید مثلا 20 نمازصبح قضا کنید 20 نماز ظهر 20 نمازعصر و...
    4. تسبیحات و تعقیبات را بخوانید و بعد ازآن نمازها را قضا کنید.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست

با سلام و عرض ادب

1.ملاك سن بلوغ سال قمري است. و پانزده سال قمري 163 روز از پانزده سال شمسي كمتر است یعنی از سن شمسی خود که در شناسنامه آمده است این مقدار کم شود.
    2. به هرمقدار که یقین داشته باشید نمازقضا برعهده شما آمده است قضا کنید کافی است پس اگر به همین طریق محاسبه کردید و شک کردید مثلا یک سال نمازقضا دارید یا دوسال،حداقل یعنی یک سال را قضا کنید کافی است.
    3. هرطور قضاکنید کافی است فقط نباید اول عصر را بخوانید و بعد ظهر را یعنی ترتیب بین ظهر و عصر را رعایت نمایید و همچنین ترتیب بین مغرب و عشا را رعایت کنید اما می توانید مثلا 20 نمازصبح قضا کنید 20 نماز ظهر 20 نمازعصر و...
    4. تسبیحات و تعقیبات را بخوانید و بعد ازآن نمازها را قضا کنید.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

اول از همه سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان
    و در ادامه تشکر و سپاس از از دوستان بخاطر پیگیری و جواب هاشون

فرمودین از پانزده سال شمسی ، 163 روز کم کنم! یعنی پانزده سال تمام شده ی شمسی خودم رو محاسبه بعد 165 روز (5 ماه و 15 روز) از کم کنم؟

باز هم ممنون

میگن تو اسلام جواب سلام واجبه ...
    میدونم که جوابم رو میدی ... شاید هم من دارم جواب سلام شما رو میدم !!!
    در هرحال ...
    السلام علیک یا اباصالح المهدی (عج)
    و
    السلام علیک یا بقیة الله فی ارضة

نوشته
    460
    مورد تشکر
    52 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsenm نمایش پست
    اول از همه سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان
    و در ادامه تشکر و سپاس از از دوستان بخاطر پیگیری و جواب هاشون

فرمودین از پانزده سال شمسی ، 163 روز کم کنم! یعنی پانزده سال تمام شده ی شمسی خودم رو محاسبه بعد 165 روز (5 ماه و 15 روز) از کم کنم؟

باز هم ممنون
    با سلام و عرض ادب

بله بعد از محاسبه سال شمسی،163 روز را کم می کنید.

موفق و موید باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری