جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کارگاه مهارت آموزی پژوهش در شناسه و توصیف سوره های قرآن کریم

نوشته
    660
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    265
    آپلود
    0
    گالری
    0

کارگاه مهارت آموزی پژوهش در شناسه و توصیف سوره های قرآن کریم

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان
    چندی قبل مطالبی را در بخش محتوای سوره ها اضافه کردم که دوستانی پیام دادند و استقبال کردند از بحث و گفتند اگر ممکنه توضیح بدهید تا ما خودمان بتوانیم کار کنیم و راه بیفتیم.
    بنده هم خیلی علاقه دارم این بحث رو شروع کنم اما متاسفانه سرم شلوغه و اون بحث نیاز به گفتگوی هفتگی داره. البته دوست دارم ی کارگاه حضوری برای طلاب ساکن قم که تو سایت هستند بذاریم و اونها بحث رو تلقی کنند و بعد بحث رو ارائه کنند.
    فعلا هم به یاری خدا سعی می کنم ی نمه ی نمه بحث رو بگذارم . ولی دوستان باید قول بدهند که کار کنند. لازمه اش هم این است کسانی که علاقه دارند، حتما نرم افزار جامع التفاسیر رو تهیه کنند. یکی از دوستان هم مسئولیت اجرایی کارگاه رو متقبل بشه و هر کس هم مسئولیت یک سوره و کار عملی روی اون رو به عهده بگیره و بنده هم بحث رو ارائه می کنم.
    شاید بودن بحث ها در اینجا کمکی هم به دوستان طلبه ای که هم اکنون در هر استان دارند به صورت حضوری این کارگاه رو می گذرونند باشد.
    یا علی
    التماس دعا
    دوستدار همتون همگام با وحی
    برای شروع تشکر رو بزنید ببنیم چند نفر علاقه مند هستند.
    دوست دار و خادم همه قرآن پژوهان عزيز و محترم
    همگام با وحي ( تفسير به ترتيب نزول ) خادم قرآن در سايت
    http://www.hbv.ir

به جهت مسئولیتی که بر عهده ام قرار گرفته، مدتی حضور فعال ندارم. التماس دعا از همه دوستان

2.  

نوشته
    660
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    265
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام مجدد
    بحثی که ارائه می گردد در این بخش بیشتر برای طلاب پایه شش به بالا و معلمان قرآنی که با تفاسیر سر و کار دارند و نیز دانشجویان ارشد تفسیر و علوم قرآن است. البته دیگران نیز می توانند از مباحث استفاده نمایند. از آنجا که مباحث تا ایجاد گروه ارائه نمی شود؛ لطف نموده و هر یک از دوستان یک سوره از سوره هایی را که می آورم ؛ انتخاب کند و قول دهد که محتوایی که آورده می شود را در سوره مورد نظر پیاده کند.
    مباحثی که در هر سوره ارائه می شود دو بخش است:
    بخش اول شناسه سوره شامل: (نام سوره و وجه تسمیه ؛ مکی و مدنی بودن سوره؛ جایگاه سوره در ترتیب نزول؛ جایگاه سوره در مصحف؛ جایگاه سوره در ترتیب نزول و تعداد ایات)
    بخش دوم: توصیف سوره شامل : (غرض سوره؛ محتوای اجمالی سوره؛ ارتباط سوره در ترتیب نزول و ترتیب مصحفی؛ روایات اسباب نزول سوره؛ روایات فضیلت سوره و در نهایت اگر فرصت شد، گام تحول سوره)
    دقت شود بحثی که ارائه می شود بحثی نظری است و بنده آن را در مثال سوره علق به همراه منابع (تفاسیر مورد نظر در هر بخش از بخش های بالا) پیاده می کنم و هر یک از دوستان یکی از سوره هایی که در ذیل می آید را انتخاب نماید.
    بحث تا پیوستن حداقل 20 نفر از دوستان به بحث شروع نخواهد شد.
    سوره های انتخابی:
    حمد؛ تبت؛ تکویر؛ اعلی؛ لیل؛ فجر؛ ضحی؛ انشراح؛ عصر؛ عادیات؛ کوثر؛ تکاثر؛ ماعون؛ کافرون؛ فیل؛ فلق؛ ناس؛ توحید؛ عبس؛ قدر؛ شمس؛ طارق؛ ایلاف

دوستان جدیدی هم که ملحق شدند، سوره ها را اضافه می نمایم ان شاالله
    فعلا دوستان سوره ها را انتخاب نمایند تا پس از انتخاب سوره ها بحث را شروع نماییم.

دوستدار همه تون؛ همگام با وحی
    دوست دار و خادم همه قرآن پژوهان عزيز و محترم
    همگام با وحي ( تفسير به ترتيب نزول ) خادم قرآن در سايت
    http://www.hbv.ir

به جهت مسئولیتی که بر عهده ام قرار گرفته، مدتی حضور فعال ندارم. التماس دعا از همه دوستان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری