صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا امام حسن صلوة الله علیه ... آیا حضرت خدیجه کبری صلوة الله علیها....

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

آیا امام حسن صلوة الله علیه ... آیا حضرت خدیجه کبری صلوة الله علیها....

کارشناس محترم
    با سلام و عرض ادب و احترام
    ببخشید 2 سئوال خدمتتان داشتم که به شرح زیر تقدیم میشود:

1. آیا امام حسن صلوة الله علیه از نسلشان هیچ دختری نبود تا مادر یکی از ائمه اطهار صلوة الله علیهم اجمعینگردد؟
    2. آیا حضرت خدیجه کبری صلوة الله علیها در زمان ازدواج با حضرت رسول الله صلوة الله علیه و علی آله الطّیّبین الطّاهرین باکره نبودند؟

من این موارد را در کتابی دیدم ولی صحّت و سقم آن را باید از یک کارشناس خُبره جویا می شدم!
    بهمین خاطر از شما کارشناس محترم درخواست دارم دقیقاً پاسخ سئوالات این بنده حقیر پروردگار را پاسخ دهید!
    انشاءالله موفّق و مؤیّد و عزتمند و ... و سرفراز باشید!
    یاعلی صلوة الله علیه و علی آله

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2.  

نوشته
    3,610
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    790 پست
    حضور
    118 روز 3 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    426
    مورد تشکر
    168 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سیدتی زینب نمایش پست
    آیا امام حسن صلوة الله علیه از نسلشان هیچ دختری نبود تا مادر یکی از ائمه اطهار صلوة الله علیهم اجمعینگردد؟
    سلام علیکم
    فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام همسر حضرت سجادعلیه السلام هستند و مادر امام باقر علیه السلام
    در تاریخ قم کنیه فاطمه ام عبدالله ذکر شده وایشان را مادر امام باقر علیه اسلام دانسته اند.(1)
    1. تاريخ‏قم،ص:197

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست
    سلام علیکم
    فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام همسر حضرت سجادعلیه السلام هستند و مادر امام باقر علیه السلام
    در تاریخ قم کنیه فاطمه ام عبدالله ذکر شده وایشان را مادر امام باقر علیه اسلام دانسته اند.(1)
    1. تاريخ‏قم،ص:197
    کارشناس محترم عماد
    با سلام و عرض ادب و احترام
    سپاسگزارم
    برای سئوال 2 چطور:

1. آیا حضرت خدیجه کبری صلوة الله علیها در زمان ازدواج با حضرت رسول الله صلوة الله علیه و علی آله الطّیّبین الطّاهرین باکره نبودند؟

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    426
    مورد تشکر
    168 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سیدتی زینب نمایش پست
    آیا حضرت خدیجه کبری صلوة الله علیها در زمان ازدواج با حضرت رسول الله صلوة الله علیه و علی آله الطّیّبین الطّاهرین باکره نبودند؟
    اگر چه معروف است ایشان قبل از پیامبر صلی الله علیه واله وسلم ازدواج کرده بودند ولی با توجه به گزارشاتی نمی توان این نظریه را پذیرفت
    مثلا در گزارشی آمده :
    أن الإجماع من الخاص والعام من أهل الأنال ونقلة الأخبار على أنه لم يبق من أشراف قريش ومن ساداتهم وذوي النجدة منهم إلا من خطب خديجة ورام تزويجها فامتنعت على جميعهم من ذلك فلما تزوجها رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم غضب عليها نساء قريش وهجرنها وقلن لها خطبك أشراف قريش وأمراؤهم فلم تتزوجي أحدا منهم وتزوجت محمدا يتيم أبي طالب فقيرا لا مال له، فكيف يجوز في نظر أهل الفهم أن تكون خديجة يتزوجها أعرابي من تميم وتمتنع من سادات قريش وأشرافها على ما وصفناه، ألا يعلم ذو التميز والنظر أنه من أبين المحال وأفظع المقال، ولما وجب هذا عند ذوي التحصيل ثبت أن خديجة لم تتزوج غير رسول الله (ص).(1)
    مورخان و محدثان شيعه و سنى بر اين مطلب اتفاق دارند كه كسى از بزرگان، اشراف، رؤسا و جوانمردان قريش باقى نماند؛‌ مگر اين كه از حضرت خديجه خواستگارى كرد و ازدواج با ايشان را آرزو مى‌كرد؛ اما خديجه كبرى دست رد بر سينه همه آن‌ها زد؛ ولى وقتى رسول خدا صلي الله عليه وآله با او ازدواج كرد، تمام زنان قريش از او فاصله گرفته و رفت و آمد با وى را ترك كردند و گفتند: تو پيشنهاد سران قريش را رد كردى و تن به همسرى كسى دادى كه فقير است و مال و ثروتى ندارد؟!
    با اين حال چگونه اهل‏فهم مى‏توانند بپذيرند که حضرت خديجه با يك اعرابى از قبيله بنى تميم ازدواج كرده باشد؛ اما خواستگارى بزرگان قريش را نپذيرفته باشد؟
    آيا صاحبان فكر و انديشه نمى‌دانند كه اين مطلب از آشكارترين محالات و ناپسند‌ترين گفتارها است، وقتى براى اهل تحقيق اين مطلب ثابت شود، ثابت مى‌شود كه حضرت خديجه با كسى غير از رسول خدا صلى الله عليه وآله ازدواج نكرده است.

1. الكوفي، أبو القاسم علي بن أحمد بن موسى ابن الإمام الجواد محمد بن علي (متوفاي352هـ)، كتاب الاستغاثة، ج1، ص70، طبق برنامه مكتبة اهل البيت عليهم السلام.

نوشته
    426
    مورد تشکر
    168 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

البته این مسئله به صراحت نیز در منابعی حتی منابع اهل سنت آمده است مثلا
    ابو القاسم اسماعيل بن محمد اصفهانى از دانشمندان اهل سنت تصريح مى‌كند كه حضرت خديجه سلام الله عليها، باكره بوده است.
    وكانت خديجة امرأة باكرة ذات شرف ومال كثير وتجارة تبعث بها إلى الشام فتكون عيرها كعامة عير قريش.(1)
    حضرت خديجه، زنى باكره، داراى اعتبار و مال بسيارى بود، كاروان تجارى‌اش را به سوى شام مى‌فرستاد و كاروان او به اندازه تمام كاروان قريش بود.
    الأصبهاني، أبو القاسم اسماعيل بن محمد بن الفضل التيمي (متوفاى535هـ)،دلائل النبوة، ج 1 ص 178، تحقيق: محمد محمد الحداد، ناشر: دار طيبة - الرياض، الطبعة: الأولى، 1409هـ.

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست
    اگر چه معروف است ایشان قبل از پیامبر صلی الله علیه واله وسلم ازدواج کرده بودند ولی با توجه به گزارشاتی نمی توان این نظریه را پذیرفت
    مثلا در گزارشی آمده :
    أن الإجماع من الخاص والعام من أهل الأنال ونقلة الأخبار على أنه لم يبق من أشراف قريش ومن ساداتهم وذوي النجدة منهم إلا من خطب خديجة ورام تزويجها فامتنعت على جميعهم من ذلك فلما تزوجها رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم غضب عليها نساء قريش وهجرنها وقلن لها خطبك أشراف قريش وأمراؤهم فلم تتزوجي أحدا منهم وتزوجت محمدا يتيم أبي طالب فقيرا لا مال له، فكيف يجوز في نظر أهل الفهم أن تكون خديجة يتزوجها أعرابي من تميم وتمتنع من سادات قريش وأشرافها على ما وصفناه، ألا يعلم ذو التميز والنظر أنه من أبين المحال وأفظع المقال، ولما وجب هذا عند ذوي التحصيل ثبت أن خديجة لم تتزوج غير رسول الله (ص).(1)
    مورخان و محدثان شيعه و سنى بر اين مطلب اتفاق دارند كه كسى از بزرگان، اشراف، رؤسا و جوانمردان قريش باقى نماند؛‌ مگر اين كه از حضرت خديجه خواستگارى كرد و ازدواج با ايشان را آرزو مى‌كرد؛ اما خديجه كبرى دست رد بر سينه همه آن‌ها زد؛ ولى وقتى رسول خدا صلي الله عليه وآله با او ازدواج كرد، تمام زنان قريش از او فاصله گرفته و رفت و آمد با وى را ترك كردند و گفتند: تو پيشنهاد سران قريش را رد كردى و تن به همسرى كسى دادى كه فقير است و مال و ثروتى ندارد؟!
    با اين حال چگونه اهل‏فهم مى‏توانند بپذيرند که حضرت خديجه با يك اعرابى از قبيله بنى تميم ازدواج كرده باشد؛ اما خواستگارى بزرگان قريش را نپذيرفته باشد؟
    آيا صاحبان فكر و انديشه نمى‌دانند كه اين مطلب از آشكارترين محالات و ناپسند‌ترين گفتارها است، وقتى براى اهل تحقيق اين مطلب ثابت شود، ثابت مى‌شود كه حضرت خديجه با كسى غير از رسول خدا صلى الله عليه وآله ازدواج نكرده است.

1. الكوفي، أبو القاسم علي بن أحمد بن موسى ابن الإمام الجواد محمد بن علي (متوفاي352هـ)، كتاب الاستغاثة، ج1، ص70، طبق برنامه مكتبة اهل البيت عليهم السلام.
    سلام علیکم و رحمة الله. جناب عماد من چند نقد را به پاسخ شما وارد می دانم:

اولاً آیا این دو روایت آنقدر معتبر هستند که بخواهند مبنا قرار بگیرند تا جایی که دختران حضرت خدیجه قبل از ازدواج با پیامبر را که در تواریخ از آنها یاد شده است، به شخصیتهای خیالی بدل کنند؟

آیا برای اینکه با چنین یقینی بخشی از تاریخ را کنار بگذاریم، نیاز به روایتی معتبر یا حداقل صحیح السند نداریم؟

ثانیاً استدلال روایت ضعیف است، چرا که:

1.بسیارند زنانی که ملاکهایشان در ادوار مختلف حیاتشان، تفاوتهای چشمگیر می کند. اینکه زنی در دورانی با پولداران قریش ازدواج نمی کرده، به معنای این نیست که پیش از آن نیز حاضر به ازدواج با فردی اعرابی نبوده باشد!

2.این استدلال به راحتی علیه خودش قابل کاربرد است: اگر ازدواج نکردن حضرت خدیجه با پولداران و صاحب منسبان باعث می شود که او با یک اعرابی فقیر از بنی تمیم ازدواج نکند، به طور مشابه باعث خواهد شد که با فقیر بی مقامی از قریش(یعنی حضرت رسول) نیز ازدواج ننماید.

3.با کمال تأسف، این روایت فراموش کرده در مورد چه کسی صحبت می کند و شخصیت حضرت خدیجه را در حدّ یک زن مادی پایین آورده است که وقتی با پولدارها ازدواج نمی کند، با بی پولها هم ازدواج نمی کند!! آیا ملاک یکی از بزرگترین زنان تاریخ بشریت که قاعدتاً دارای مقام عرفانی بسیار بالایی نیز هست،
    برای ازدواج، ثروت و جاه و مقام شوهر است؟ البته که نه. در واقع، از دید یک زن الهی، مال و جاه اشراف قریش چیزی نبود که آنها را از یک اعرابی تمیمی بالاتر ببرد تا اگر به آنها نه می گوید، به این نیز نه بگوید.

سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    426
    مورد تشکر
    168 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
    اولاً آیا این دو روایت آنقدر معتبر هستند که بخواهند مبنا قرار بگیرند تا جایی که دختران حضرت خدیجه قبل از ازدواج با پیامبر را که در تواریخ از آنها یاد شده است، به شخصیتهای خیالی بدل کنند؟
    آیا برای اینکه با چنین یقینی بخشی از تاریخ را کنار بگذاریم، نیاز به روایتی معتبر یا حداقل صحیح السند نداریم؟
    مگر همین دو روایت است
    علامه سید جعفر مرتضی عاملی کتابی در این رابطه نوشته اند به نام بنات النبی ام ربائبه (دختران پیامبر یا دختر خوانده های پیامبر) در دلایل متقن و گزارشات زیادی آورده اند که این امر را ثابت می کند

نوشته
    426
    مورد تشکر
    168 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

این استدلال به راحتی علیه خودش قابل کاربرد است: اگر ازدواج نکردن حضرت خدیجه با پولداران و صاحب منسبان باعث می شود که او با یک اعرابی فقیر از بنی تمیم ازدواج نکند، به طور مشابه باعث خواهد شد که با فقیر بی مقامی از قریش(یعنی حضرت رسول) نیز ازدواج ننماید.
    مثال قشنگی می زنند
    هر گردویی گرد است وی هر گردی گردو نیست، مگر اینکه شما از باب جدل بگوید من گردویی دارم تخم مرغی است
    بر خلاف بر داشت شما از روایت بر نمی آید که حضرت خدیجه با هر فقیری از دواج نمی کردند
    ممکن است آن فقیر بنی تمیم خصوصیات و ویژگی های پیامبر صلی الله علیه واله وسلم را نداشته باشد
    حضرت خدیجه با پیامبر چون فقیر است ازدواج نکرده بلکه چون خصوصیات و ویژگیهای منحصر به فردی داشته اند ازدوح کرده است از قضا این شخص با این ملکات اخلاقی و سجایای حمیده و اخلاق کریمه فقیر هم بوده است
    پس برادر هر گردویی گرد است ولی ....

نوشته
    426
    مورد تشکر
    168 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با کمال تأسف، این روایت فراموش کرده در مورد چه کسی صحبت می کند و شخصیت حضرت خدیجه را در حدّ یک زن مادی پایین آورده است که وقتی با پولدارها ازدواج نمی کند، با بی پولها هم ازدواج نمی کند!! آیا ملاک یکی از بزرگترین زنان تاریخ بشریت که قاعدتاً دارای مقام عرفانی بسیار بالایی نیز هست، برای ازدواج، ثروت و جاه و مقام شوهر است؟ البته که نه. در واقع، از دید یک زن الهی، مال و جاه اشراف قریش چیزی نبود که آنها را از یک اعرابی تمیمی بالاتر ببرد تا اگر به آنها نه می گوید، به این نیز نه بگوید.
    شما اثبات کنید شوهر ادعای حضرت خدیجه که شما قائلید دارای سجایای اخلاقی بوده و به همان دلیل حضرت با وی ازدواح کرده است

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری