صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رازهای ازدواج موفق/ توصیه های کلیدی و کاربردی دکتر شاهین فرهنگ

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

رازهای ازدواج موفق/ توصیه های کلیدی و کاربردی دکتر شاهین فرهنگ

جوان امروزی اهل انديشیدنه!
    ازخودش مي پرسه، من در اين جهان چه جايگاهي دارم؟
    چه استعدادهایی دارم؟حد توانايي هام چقدره؟ چه اهدافي دارم؟
    به احتياجات و وظائفش مي انديشه، الويت بندي وزمان برآورده شدنشان!
    ويكي ازنيازهاش، ازدواج!
    از خودش می پرسه، ازدواج در مسير تكامل من چه جايگاهي داره؟چه تأثيري روی زندگي وآينده ام می گذاره؟ برای کسی با شرایط من، کی انجام بشه بهتره؟ و...
    من در رشد و تكامل همسرم چه نقشي می تونم داشته باشم؟
    براي فرزندانم چه کارهایی باید بکنم؟
    آخه ازدواج يك شراكت تمام عياره!
    اينجاست كه مي هراسه! شراكت؟! شريك؟!! اگر بد دراومد چی؟!!!
    با خودش فکر می کنه مگه نه اينكه هميشه 1+1 مي شه 2 و1=1- 2 ؟!
    اما سرگذشت کسایی که قبلاً ازدواج کردن، بهش مي گيه كه همسر :

اگردرست انتخاب بشه:شادکامی، شکوفایی، تکامل،آرامش،...
    اگر بد انتخاب بشه:تلخکامی، اختلافات، هدر رفتن زندگی،...

اونوقته که از خودش می پرسه، برای اینکه انتخاب درستی داشته باشم، چه چیزای باید بدونم ؟؟ !

در این تاپیک با بهره گیری ازسخنان دکتر فرهنگ و
    با ارائه راهکارهای بسیار مفید به این مهم می پردازیم ان شا الله.

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

چرا باید ازدواج کنیم؟

دکتر شاهین فرهنگ:
    رسول اکرم (ص): بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند.حضرت علی (ع): ای کمیل هیچ حرکتی نیست که برای انجام آن نیازمند به شناخت نباشی.سورة اسراء آیة 36 : « از آنچه بدان علم و آگاهی ندارید پیروی نکنید»

دوست من هر کاری خواستی بکنی باید آن را بشناسی، باید علم و آگاهی از آن داشته باشی و برای این شناخت باید به دو تا سوال پاسخ بدهیم. الف) چرا؟ ب) چگونه؟
    چرا می خواهید ازدواج کنید؟من از جوانهای زیادی سوال کردم که چرا می خواهید ازدواج کنید؟ شنیدن جواب آنها شنیدنی است:دلایل بسیاری از جوانها برای ازدواج:
    الف) ازدواج برای خوش تیپ و خوشکل و خوش اندام بودن طرف مقابل .
    (خوب برو با مانکن ازدواج کن اگر تیپ و خوشکلی و خوش اندامی برایت مهم است)
    ب) ازدواج به خاطر هیکل ورزشی .
    پ) ازدواج به خاطر موی بلند و دماغ سربالا .ت) ازدواج برای مدارک و عنوانها و پز دادن . (دکتر و مهندس، عضو هیئت علمی، مدیرعامل شرکت) تو داری با دک و پز آن آدم ازدواج می کنی نه با خود او.)
    ث) ازدواج برای سرشناس بودن خانواده .
    (چون همه خانوادة آنها را می شناسند)

ج) ازدواج برای جلب توجه طرف مقابل .

(به خاطر اینکه او در کانون توجه افراد دیگر است)
    چ) ازدواج از روی عاشق شدن .
    (با اینکه می داند طرف مقابل چندین دوست دختر یا پسر دارد و هزار کار غلط تا حالا انجام داده است)
    ح) ازدواج برای اینکه عاشقِ عاشق شدن است .
    خ) ازدواج برای چشم و هم چشمی .(دختر خالم با پسر عموش ازدواج کرده که مهندس است من می خواهم با یکی ازدواج کنم که دکتر باشد تا حالش را بگیرم)
    د) ازدواج برای فرار از شرایط خانواده .

(ازدواج برای فرار از یک محیط زجر آور و کسالت آور، یک محیط بسته و محدود کننده. دختر هر جایی که می خواهد برود اجازه نمی دهند و می گویند خانة شوهر که رفتی هر جا که خواستی برو)
    ذ) ازدواج برای فرار از تنهایی .

(ازدواج برای اینکه یک نفر او را بفهمد و همصحبت پیدا کند)
    ر) ازدواج برای رفع یک نقطه ضعفی که در طرف مقابل نقطة قوت آن وجود دارد .

(مثلا من یک آدم گوشه گیرام و اعتماد به نفس ندارم می خواهم با یکی ازدواج کنم که خیلی اجتماعی است و مردم به او توجه می کنند، من می خواهم با او ازدواج کنم که پشت سر او پنهان بشوم)
    ز) ازدواج برای اینکه طرف مقابل در کاری که مورد علاقة اوست مهارت دارد .
    (مثلا دختر عاشق موسیقی است و می بیند آن پسر قشنگ گیتار می زند و آن به خاطر همین با او ازدواج می کند، خُب برو با گیتارش ازدواج بکن!!)

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

س) ازدواج به خاطر اینکه طرف مقابل را گمشده رویاهایش می داند .
    توجه آقایان بصری است بنابراین برای اینکه حرف طرف مقابل را درک بکنند باید حتما به او نگاه کنند آقایان چون توجه شان بصری است با چشمهایشان عاشق می شوند، عاشق مو، رنگ چشم، حالت صورت و ...)
    ش) ازدواج برای اینکه طرف حرفهای خوشکل می زند .

توجه خانمها سمعی است، خانمها اگر به طرف مقابلشان هم نگاه نکنند متوجه حرف زدن او می شوند. و چون توجه خانمها سمعی است پس با گوشهایشان هم عاشق می شوند. (چهارتا حرف خوشکل که بشنوند عاشق می شوند)
    ص) ازدواج به خاطر دلسوزی و ترحم .

همة پسرهایی که به دختری می گویند اگر با من ازدواج نکنی خودم را می کشم حتی یک نفر از آنها هم خودش را نکشته! مثلا پسرِ می گوید من سرطان دارم و شش ماه دیگه می میرم و دوست دارم این چند ماه زندگی ام را تو در کنارم باشی!
    ض) ازدواج به خاطر کار .

راننده تاکسی است چون به مجرد کار نمی دهند می رود ازدواج می کند.
    ط) ازدواج به خاطر جابجایی و مهاجرت .
    پسرِ تو یک شهر بزرگ مثلا اصفهان زندگی می کند و به دخترِ که مثلا تو یک شهر کوچک زندگی می کند می گوید اگر با من ازدواج کنی می برمت اصفهان و آن هم چون آرزو دارد برود اصفهان (تو یک شهر بزرگ) با آن پسر ازدواج می کند. تقریبا صد در صد ازدواجهایی که یک دختر با یک پسر در خارج از کشور ازدواج می کند به طلاق می انجامد.
    ظ) ازدواج به خاطر اصرار پدر و مادر .
    این کار هم از نظر دینی و هم علمی غلط است.
    ع) ازدواج بخاطر ترس از تنهایی .

مثلا خواهر و برادرهایش ازدواج کرده اند، سن خودش هم بالا رفته و پدر و مادر پیری هم دارد برای اینکه مبادا تنها بماند ازدواج می کند.
    غ) ازدواج برای خواهر و برادرهای کوچکتر .
    چون خواهر یا برادر بزگتر است و تا او ازدواج نکند بقیة نمی توانند ازدواج کنند (زشت است) او هم ازدواج می کند. تا مانع از سر راه ازدواج بقیه برداشته بشود.
    ک) ازدواج برای گناه داشتن خواستگار .

دختر خانم یک خواستگار برایش می آید می گوید اگر جواب رد بهش بدهم گناه دارد.
    گ) ازدواج به خاطر لجبازی با اطرافیان .
    برای اینکه حال خانودة خودش را بگیرد از روی لجبازی با یک نفر که می داند به دردش نمی خورد ازدواج می کند.
    ف) ازدواج با شغل .

مثلا دخترِ با پسرِ ازدواج می کند چون بازیگر، گوینده، سخنران، استاد، مجری تلوزیون، است. چون فکر می کند شخصیت واقعی او همانی است که در ظاهر می بیند. این مثل این است که شما کتابی را بخرید بخاطر عکس روی جلد آن.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

ق) ازدواج می کند چون طرف مقابل آدم خوبی است .
    کی گفته دو نفر که آدمهای خوبی هستند الزاما شریک خوبی هم برای زندگی هستند؟
    ه) ازدواج برای رو کم کنی .
    پسرِ آمده خواستگاری یک دختر و او را نپسندیده و رفته با دختر دیگری ازدواج کرده، آن دختر هم سریع با آمدن اولین خواستگار ازدواج می کند تا روی آن پسر را کم کند. بعد هم می گوید می خواهم فکر نکند که من خواستگار ندارم.
    ی) ازدواج برای اینکه فرزند بیمار و بد، خوب و یا سر به راه بشود .
    هیچ فرد بیماری با ازدواج خوب نمی شود، هیچ پسر الافی با ازدواج درست و سر به راه نمی شود.ل) ازدواج برای بقای نسل .
    ن) ازدواج برای ترس از آبرو
    دختری به دور از چشم خانواده با پسری دوست شده و با او روابط جنسی برقرار می کند و برای اینکه آبرویشان نرود با هم ازدواج می کنند و بعد از چند ماه هم از هم جدا می شوند که آبرویشان نرود که چرا دخترِ دیگر دختر نیست.م) ازدواج برای تامین نیاز جنسی
    درست است که ما در ازدواج مسائل جنسی هم داریم ولی نباید برای آن ازدواج کرد چون ازدواج یک چیز بالاتر و بزرگتری است که مسائل جنسی هم در آن هست.

ازدواج موفق 2....

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

ازدواج، کوهنوردی دو نفره!

(ازدواج موفق 2)

دکتر شاهین فرهنگ

سوال: اگر کسی خواست به کوهنوردی برود بهتر است تنهایی برود یا دو نفری؟

جواب: دو نفری. و اما دلیل:

اول:در طول مسیر می توانیم با هم صحبت کنیم و گپ بزنیم و بگوییم و بخندیم. و متوجه چگونگی طی شدن مسیر نمی شویم. و خستگی کمتر روی ما اثر می گذارد.

دوم:گاهی وقتها از صعود پشیمان می شویم و این نفر دوم است که به ما روحیه می دهد و ما را به ادامة مسیر ترغیب می کند.
    سوم:وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی را می توانیم بین خود تقسیم کنیم. وقتی که بار تقسیم می شود فشاری که بر روی هر کدام از ما می آید کمتر خواهد شد.

چهارم:گاهی وقتها که صعود مشکل و سخت می شود به گونه ای که یک نفره نمی شود صعود کرد و ما می توانیم به هم کمک کنیم.

پنجم:اگر دو نفر باشیم، دو نگاه، دو زاویة دید، دو تحلیل داریم بنابر این اشتباهات ما در صعود کم می شود.

ششم:در مواقع خطر به هم کمک می کنیم. وقتی دو نفر باشیم خطرات راه کمتر می شود.

ازدواج یک قله است، که می خواهیم آن را فتح کنیم، قلة زندگی، که وقتی آن را بخواهیم دو نفری فتح کنیم، خیلی می توانیم به هم کمک کنیم، خیلی می توانیم به درد دل هم برسیم، خیلی به داد هم می رسیم. بعضی ها می گویند ما آدمهای زیادی را می شناسیم که ازدواج کرده اند و بدبخت شده اند، درست است، چون اینها معیارهای ازدواج را نمی شناسند. اگر شریکی که برای زندگی انتخاب می کنیم درست باشد قله های زندگی را خیلی سریع و به آسانی عبور می کنیم و زندگی شیرین تر می شود. ولی اگر انتخاب ما نادرست باشد فقط داریم تلخ کامیهایمان را زیاد می کنیم. فقط داریم حوادث ناگوار بیشتری را در زندگی مان رقم می زنیم. فقط داریم خودمان و او را آزار می دهیم.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

«دلایل ازدواج»

(ازدواج موفق 3)

دکتر شاهین فرهنگ

رشد معنوی:اگر ما قبول داریم که به این دنیا آمده ایم تا رشد کنیم و رشد بدهیم. بعضیها به خاطر خوشبختی ازدواج می کنند و دقیقا به همین دلیل خوشبخت نمی شوند. چون می خواهد خودش خوشبخت بشود. ما نیازهایی داریم که در ازدواج قصد برآورده کردن آنها را داریم، مثل نیاز روحی و روانی، نیاز جنسی، نیاز دیده شدن، نیاز به همراهی و همدلی و.... آن کسی که به قصد خوشبخت شدن ازدواج می کند چون فقط نیازهای خودش را می بیند زندگی خوبی نخواهد داشت. ما ازدواج می کنیم که هم خوشبخت بشویم و هم خوشبخت بکنیم. ما باید با شریک زندگی مان با هم رشد بکنیم.ما در ازدواج به دنبال یک همراه می گردیم تا در قله های معنویت بالا برویم.

پیامبر (ص): فضیلت خواب متاهل از فضیلت جوان مجردی که روزها روزه بگیرد و شبها به عبادت بگذراند بیشتر است.اگر در رشد معنوی کردن مجرد بودن بهتر بود حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) و سایر ائمه ازدواج نمی کردند.پیامبر (ص): هیچ بنایی در اسلام محکم تر از بنای ازدواج نیست.

کنترل غریزة جنسی: ازدواج ما را از خیلی از خطرها و خطاها و تعرض ها مصون می کند. ازدواج ما را در مقابل غریزة جنسی و کنترل آن بیمه می کند.

آرامش: سورة روم آیة 21: از جنس خودتان برای شما همسر آفریدیم تا در کنار او آرام بشوید.ضرب المثل چک: خانة بدون زن مثل چمن بدون شبنم است.بالزاک: خانة بدون زن مثل گورستان می ماند.شهیدمطهری: ازدواج آغاز محدودیت نیست، پایان محرومیت است.

فرزند صالح و بقای نسل: یکی از مسئولیتهایی که ما داریم بوجود آوردن نسل آیندة ما است. نسل صالحی که به کشور و مردمش خدمت کند.

افزایش رزق و روزی:
    سورة نور آیة 32: اگر تنگ دست باشید به فضل خودم شما را بی نیاز می کنم. همانا خداوند گشایشگر و دانا است.

افزایش مسئولیت پذیری: ما با ازدواج مسئولیتهای جدیدی پیدا می کنیم که در دوران مجردی آن مسئولیتها را نداشتیم. در ازدواج من باید به فکر او باشم و او به فکر من باشد؛ من باید به او کمک کنم و او به من، من به او لطف و مهربانی کنم و او به من. و انسان با پذیرش این مسئولیت پذیری رشد می کند.

شهید
    مطهری: یک سری خصایص اخلاقی است که انسان جز در مکتب تشکیل خانواده نمی تواند آنها را کسب کند، اخلاقیان و ریاضت کشها، که این دوران را نگذرانده اند تا آخر عمر نوعی خامی و بچگی در آنها وجود داشته است.
    انسانهای موفق کسانی اند که قوانین این عالم را شناخته اند و یکی یکی خود را با این قوانین همسو کرده اند. یکی از این قوانین قانون بخشش بدون انتظار و قانون خلاء است. و یکی از این قوانین این است که هر چه که در این عالم وجود دارد بصورت جفت است. ما در علم فیزیک می گوییم که محال است چیزی در این عالم تک و منفرد باشد.سورة زاریات آیة 49: ما همه چیز را به صورت جفت آفریدیم.سورة یس آیة 36: منزه است خدایی که همه چز را به صورت جفت آفرید اعم از آنچه زمین می رویاند، آدمیان و چیزهایی که شما نمی دانید.

ازدواج یعنی همسو شدن با آنچه که در کائنات ساری و جاری است. و همسویی بیشتر، موفقیت بیشتر.توصیه: اگر می دانید که چگونه می شود ازدواج خوبی کرد، لطفا واسطة ازدواج دیگران بشوید.رسول الله (ص): خداوند به کسی که برای ازدواج دیگران اقدام کند. در ازای هر قدمی که بر می دارد و هر کلمه ای که می گوید اجر و ثواب یک سال عبادت را می دهد که در تمام روزها آن روزه گرفته باشد و در تمام شبهای آن نماز شب خوانده باشد.
    امام صادق (ع): هر کس به مجردی کمک کند که ازدواج کند خداوند در روز قیامت به او نظر می کند.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

«قسمت و استخاره در ازدواج»

«ازدواج موفق 4»
    «دکتر شاهین فرهنگ»
    قسمت...

بخت بستن خرافات است.اما قسمت به چه معنی است؟

در جنگ صفین پیرمردی آمد خدمت علی (ع) و گفت: علی جان اینکه من با شما به این جنگ آمده ام و در کنار شما با دشمن جنگیده ام آیا این سرنوشت من است؟ حضرت فرمودند: آری سرنوشت تو است. پیرمرد شروع به گریه کرد. حضرت فرمود: در سرنوشت تو راه های بسیاری وجود داشت که تو در میان آنها این راه را انتخاب کردی.برای هر انسانی صدها سرنوشت نوشته شده که شما با تصمیم خودتان یکی را انتخاب می کنید. دانستن خدا بر اینکه من کدام راه را انتخاب خواهم کرد هیچ به این معنی نیست که شما آن راه را با اجبار انتخاب می کنید. بلکه خدا می داند که شما با اختیار خود کدام راه را انتخاب خواهید کرد. اگر جبر در کار بود دیگر بهشت و جهنم معنی پیدا نمی کند.

ازدواج هم به همین گونه است. اگر راه «الف» را انتخاب کنی، آخر آن به فلان فرد ازدواج می کنی و اگر راه «ب» را انتخاب کنی با فلان فرد ازدواج خواهی کرد و اگر فلان راه را انتخاب کنی ته آن پوچ است یعنی با کسی ازدواج نمی کنی. و شما با مسیری که انتخاب می کنید یا فردی برای ازدواج پیدا می کنید و یا نه. قسمت به مفهومی که رایج است بین مردم که هر کسی از قبل مشخص شده با کی باید ازدواج کند در دین اسلام معنی ندارد. البته بله خدا می داند که شما با چه کسی ازدواج خواهید کرد ولی این سلب اختیار از انسان نمی کند.

استخاره:
    بعضی معتقد اند در امر ازدواج نیازی به استخاره نیست و بعضی معتقداند در مورد ازدواج استخاره ضروری است.
    تعریف استخاره:در روایات ما آمده است که استخاره یعنی طلب خیر کردن از خدا وقتی که سر دو راهی گیر می کنیم و دو دل هستیم و آن هم به شکل دعا.امام صادق (ع) فرمودند: هر وقت به بن بست رسیدی و با مشورت هم به نتیجه نرسیدی و دو دل و متحیر هستی، صد بار به خدا بگو «استخیر الله» که خدایا از تو طلب خیر می کنم. (البته هیچ الزامی در عربی گفتن نیست) بعد از آن بروید با مردم مشورت کنید، آنگاه خداوند پاسخ شما را در کلام مردم می گوید.امام محمد باقر (ع) فرمودند: اگر خدا پاسخ را در زبان شما نگذارد آن را در دل شما می اندازد.استخاره مشورت با خدا نیست.سورة شوری آیة 38 : «کسانی که دعوت پروردگارشان را اجابت کردند، نماز می خوانند، در امورشان با یکدیگر مشورت می کنند و از آنچه به آنها انفاق کردیم روزی می کنند»چرا خدا نگفت با من مشورت کنند؟ چون اصلا حق مشورت با خدا را نداری. استخاره طلب خیر کردن از خداست.

امام صادق (ع): از خدا طلب خیر کن و پس از آن با آدمها مشورت کن.

سوال:
    اگر طلب خیر کردیم و مشورت هم کردیم و باز به نتیجه نرسیدیم چکار کنیم؟ نه جواب مردم به دلم می نشیند و نه چیزی به دل خودم می نشیند.
    از امام صادق (ع) این سوال را پرسیدند و ایشان فرمودند اگر اینگونه شد با قرآن استخاره کنید.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

استخاره با قرآن:

سه تا دیدگاه وجود دارد.

اول: دیدگاه افراطیون:
    کسانی که برای هر کار کوچکی استخاره می کنند. حتی برای پاسخ به سوال، استخاره می کنند اگر خوب نیاید فکر می کنند آن جواب بد است. ما چنین چیزی در روایاتمان نداریم. و مورد قبول ما نیست.

دوم: کسانی که تفریط می کنند: کسانی که استخاره را غیر عقلی می دانند و می گویند مگر تو عقل و فهم و شعور نداری که استخاره می کنی؟ ما این را هم قبول نداریم چون عقل ما خیلی چیزها را نمی فهمد

سوم:دیدگاه معتدل: ما هم برای عقل و هم برای مشورت احترام قائل هستیم، ولی وقتی همة درها بسته بود و با عقل و مشورت به نتیجه ای نرسیدیم می رویم سراغ استخاره.کسانی که استخاره با قرآن برای ازدواج را جایز نمی دانند و می گویند «در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست»ما اگر بخواهیم با یک نفر ازدواج کنیم و برویم دربارة او تحقیق کنیم و همه هم بگویند خوب است، آیا این کافی است؟ آیا در تحقیقات کسی می تواند به من بگوید که این دختر خانم خیلی خوب است ولی نازا است. کسی می تواند به من بگوید که این پسر عقیم است؟ ما تا ازدواج نکنیم این چیزها را نمی فهمیم. کسی می تواند به من بگوید این خاستگاری که برای من آمده مرگ قطعی آن در 26 سالگی است؟ یعنی بچة شما که به دنیا می آید پدرش چند وقت بعد تصادف می کند و می میرد؟ (خب این چیزها در استخاره معلوم می شود)

سوال:آیادختری که نازا است و پسری که عقیم است حق ازدواج ندارند؟جواب:چرا حق ازدواج دارند. ولی خداوند من و شما را بهتر از خود ما می شناسد. خدا می داند که من آدم کم صبر و بی جنبه ای هستم و اگر به بعضی از خواسته هایم نرسم یک جور دیگر می شوم. خدا می داند که این دختری که من انتخاب کرده ام نازا و بسیار حساس است. و خدا می داند ما وقتی ازدواج کنیم بچه دار نخواهیم شد و مشکل از دختر است و من پسر هم شروع می کنم به عذاب دادن آن زن. و خدا می داند که من ظرفیت کمی دارم. و برای او هوو می آورم. و خدا می داند که وقتی این پسر قرار است در 26 سالگی بمیرد و این دختر هم بسیار حساس است، بخاطر فوت همسرش دچار بیماری روانی می شود. که هیچ روانشاسی نمی تواند آن را درمان کند. و بچة او را باید کس دیگری بزرگ کند. خدا همة اینها را می داند، خب پس چه اشکالی دارد که استخاره کنیم.

سند استخاره:
    کتاب «شرح لمعه» اثر شهید ثانی کتابی که طلبه ها در حوزة علمیه می خوانند، اول باب نکاح، گفته مستحب است که برای ازدواج دعا و استخاره کنیم. چون گفته دعا و استخاره معلوم می شود استخاره در اینجا به معنی قبلی (یعنی طلب خیر و دعا نیست) بلکه استخاره با قرآن است. به خاطر مسائل پنهانی که در ازدواج هست و ما نمی دانیم. این آدم امروز خوب است، هیچ تضمینی وجود ندارد که این پنج سال دیگه هم آدم خوبی باشد، خدا می داند که آن 5 سال دیگر معتاد می شود.عروس امام خمینی از همسر امام سوال می کنند که آیا ایشان برای ازدواج بچه هایشان استخاره می کنند و ایشان گفتند بله ایشان برای ازدواج تک تک دخترهایشان استخاره می کردند. البته نه اینکه اگر استخاره خوب بیاید بگویند «بله» و اگر بد آمد بگویند «نه». اگر استخاره بد می آمد که هیچ، ولی اگر خوب می آمد نمی گفتند بروید ازدواج کنید، تازه شروع می کردند به برسی، تحقیق، مشاوره، سوال و جواب.اینکه می بینی بعضیها استخاره می کنند خوب می آید و بعد ازدواج می کنند به طلاق می کشد به خاطر همین عدم تحقیق است. استخاره فقط برای طلب خیر است و اینکه خدا چیزهایی را که تو نمی دانی به تو بگوید ولی اگر استخاره خوب آمد حق نداری بلافاصله ازدواج کنی. بلکه باید تحقیق و برسی کنی.سورة بقره آیة 216: «چه بسا چیزیهایی که شما از آن کراهت دارید ولی سود شما در آن است»خوبی که خدا می گوید با خوب من و شما فرق می کند. وقتی خدا می گوید این مورد خوب است یعنی تو در کنار او رشد می کند، نه اینکه در کنار او الزاما خوشبخت می شوی (ممکن است خیلی هم سختی بکشی و رنج ببینی)

استخاره اول از همه:
    حق ندارید بعد از تحقیق و صحبت استخاره کنید و بعد بگویید استخاره بد آمد، چون شما با احساسات دختر بازی می کنید. یا استخاره نکنید (میل خودتان است چون واجب نیست) و یا اگر خواستید بکنید قبل از انجام هر کاری بکنید. مثلا زنگ می زنند که برای خاستگاری که می خواهیم بیاییم، بگویید خبرتان می کنیم، و استخاره کنید، و اگر خوب آمد اجازه بدهید بیایند برای خواستگاری، یا قبل از اینکه بروید خاستگاری استخاره کنید (برای خانوادة پسر) نه اینکه چند بار بروید و بیایید و بین دختر و پسر صمیمیت ایجاد بشود و بعد بگویید استخاره بد آمده و به هر دو ضربه بزنید. شما اینجوری آدمها را با خدا دشمن می کنید. پس اگر تحقیق کرده اید و همه چیز خوب بوده دیگر حق ندارید بعد از آن استخاره کنید.

امام صادق (ع) فرمودند کسی باید استخاره کند که مفاهیم قرآن را کامل بشناسد و بتواند موضوع شما را تشخیص بدهد و قدرت انطباق قرآن با موضوع شما را داشته باشد.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

«قوانین یافتن همسر خوب»

«ازداج موفق 5»

«دکتر شاهین فرهنگ»

قانون اول: خوبیها را زندگی کن.
    قانون جذب به ما می گوید ما انسانها را به سوی هم جذب می کنیم. ما انتخاب می کنیم که چه کسی سر راه ما قرار بگیرد. اگر شریک زندگی خوب می خواهی، خوبیها را زندگی کن، خودت خوب باش تا خوبها را جذب کنی. کسی می خواهد انتظار پروانه را بکشد باید بوی گل بدهد. یادتان باشد در این عالم هیچ کس غذای تمیز را در ظرف کثیف نمی ریزد. اگر من دروغگو و بی رحم و دغلباز، اهل تهمت زدن و بردن آبروی دیگران هستم، کسی مثل خودم گیرم می آید. شایستگی ات را به این عالم اعلام کن. آن دختری که مانتوی تنگ و کوتاه و چسبان می پوشد و آرایش می کند یک نفر مثل خودش را جذب می کند و ازدواج بی ریختی خواهند داشت. چرا ما می خواهیم همسرمان مهربان و راستگو و خوش اخلاق باشد ولی خود ما اینگونه نیستیم؟

البته موارد استثناء هم داریم که ما کسانی را جذب می کنیم که هیچ شباهتی به ما ندارند، ولی ما به خاطر حساسیتی که داریم آنها را به طرف خودمان جذب می کنیم. مثلا یکی از اینکه با آدمهای عینکی ازدواج کند حساس است و اتفاقا با یک آدم عینکی ازدواج می کند. و گاهی هم ممکن است ما کسی را به سمت خودمان جذب کنیم که قرار وسیلة امتحان و رشد ما بشود. مثلا زن امام حسن (ع) هیچ تناسبی با ایشان ندارد، آسیه با فرعون هیچ تناسبی ندارد. اینها استثناء هستند. ولی در 95 درصد موارد ما کسانی را جذب می کنیم که مثل خودمان هستند. توقعات ما با آنچه که می خواهیم باید یکسان باشد. با آنچه که هستیم باید یکسان باشد.
    لیست ویژگیها
    یک لیست تهیه کنید و در آن ویژگیهایی را که نمی خواهید همسر آینده تان آنها را داشته باشد بنویسید.
    (دروغگو، بد دل، بی غیرت، حسود، ولخرج، خسیس، بد دهن، بد اخلاق، تنبل، چشم چران، و....) معمولا در این لیست ایرادهای بی شماری را می نویسم!یک لیست دیگر تهیه کنید از ویژگیهای بدی که خودتان دارید و نمی خواهید همسرتان آنها را داشته باشید.مثال: من نمی خواهم همسر من مثل من پر حرف باشد.من نمی خواهم همسر من مثل من دروغگو باشد و....(معمولا در این قسمت لیست ما خیلی کمتر از لیست قبلی است!)
    ما که دلمان نمی آید چهار تا ایراد و ویژگی منفی خودمان را به زبان بیاوریم چطوری صد تا ایراد روی طرف مقابلمان می گذاریم؟اگر همسر خوب می خواهید، لیستی از ایرادها و رفتارهای منفی خودتان تهیه کنید و یکی یکی آنها را رفع کنید. بعد ببینید آدمهایی که سر راهتان قرار می گیرند عوض می شوند یا نه. چطور توقع دارید طرف مقابل شما تماما خوبی باشد ولی به خودتان که می رسید نه.

گام اول ازدواج موفق این است که شما خوبی ها را زندگی کنید. از امروز نوکر مامان و باباهایتان بشوید. چون فقط کافی است آنها دستشان را بلند کنند و شما را دعا کنند. هر کاری داشتند برایشان انجام بدهید.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    535 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

قانون دوم: کار را به خدا بسپار

ما برای ازدواج دو تا راه داریم:

یکی اینکه بگویید من این (دختر یا پسر) را می خواهم.یکی دیگر اینکه به خدا بگویید من دختر یا پسری با این ویژگیها می خواهم. چرا ما به خدایمان اعتماد نمی کنیم؟

امام صادق (ع) فرمودند: هر وقت تصمیم به ازدواج گرفتید دو رکعت نماز بخوانید و بعد خدا را به خاطر نعمتهایش شکر کنید و بعد این دعا را بخوانید «خدایا تصمیم به ازدواج گرفته ام، همسری برایم مقدر کن که از بقیه بهتر باشد، پاکدامن تر باشد، امین تر باشد به من، خودش، جان، ناموس و مالم، همسری که پر از روزی و با برکت باشد. و از او فرزندی هم به من بده که جانشین صالحی باشد برای حیات و پس از مرگم.

و روایت داریم که می توانید ویژگیهای آن فرد را هم برای خدا بگویید.

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری