جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خلفای راشدین

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 2 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

خلفای راشدین

پرسش:
    خلفاي راشدين به چه كساني اطلاق مي شود و دليل آن چيست؟

پاسخ:
    لقب "خلفاي راشدين" بر خلفاي پس از رسول خدا(ص) غالباً توسط اهل سنّت اطلاق مي شود و در كتاب هاي روايي و تاريخي آنان اين عنوان به صورت فراوان تكرار شده است؛ امّا آن چه كه در منابع شيعه با اين عنوان ياد شده، غالباً به نقل از اهل سنّت است.
    بعضي از ارباب لغت "راشد" را اين گونه معنا كرده اند: كسي كه بر طريق حق باشد و از همين قبيل است "خلفاي راشدين".[1]
    ديگري چنين گفته است: خلفاي راشدين عبارتند از: ابوبكر و عمر و عثمان و علي، و هر كس از سلاطين مسلمان راه آنان را طي كند، مصداق اين عنوان است.[2]
    از اين تعاريف استفاده مي شود كه اين لقب اختصاص به چهار خليفه پس از پيامبر(ص) ندارد و ممكن است به ديگران نيز اطلاق شود.
    شاهد اين ادّعا سخناني است كه نزديكان مأمون عباسي در سعايت و دشمني با حضرت جوادالأئمه(ع) داشته اند؛ نزديكان وي پس از آگاهي از قصد او براي همسري امّ الفضل با امام جواد(ع) گفتند: مي ترسيم با اين عمل حكومت از دست ما گرفته شود و لباس عزّتي كه بر تن ما پوشيده شده، از تن ما كنده شود و تو مي داني كه بين بني عباس و بني هاشم از زمان هاي گذشته چه مشكلاتي بوده است و "خلفاي راشدين" پيش از تو با آنان چگونه برخورد كرده اند.[3]
    ظاهراً مقصود از "خلفاي راشدين، پيش از تو" تمام خلفا، اعم از بني اميه و بني عباس باشد. اين سخنان ضمن تأييد نظر اهل لغت، گواه اين است كه لقب "خلفاي راشدين" اختصاص به خلفاي پس از پيامبر نداشته و به ديگران نيز اطلاق مي شده است.[4]
    در لابلاي برخي از كتاب هاي اهل سنّت احاديثي ديده مي شود كه مضمون آن ها، اطلاق اين لقب از سوي بعضي از امامان(ع)، به ابوبكر و عمر است؛ از جمله:
    1ـ چنين نقل كرده اند كه حضرت علي(ع) در خطبه اي گفته اند: خدايا، همان گونه كه خلفاي راشدين را به سامان رساندي، ما را نيز به سامان برسان! پرسيدند: خلفاي راشدين چه كساني هستند؟ حضرت فرمود: ابوبكر و عمر.
    چنين روايتي علاوه بر اين كه از نظر سند، دچار اشكال است، با روايات و سخنان ديگر اميرمؤمنان و ديگر امامان كه به طور قطع از آن ها صادر شده، متضاد است، پس نمي تواند توسط آن ها گفته شده باشد.
    چگونه ممكن است چنين سخني از علي(ع) صادر شود در حالي كه بارها از آنان شكايت كرد؟! شيعه و سني از حضرت نقل كرده اند كه فرمود: "خدايا، من از تو عليه قريش ياري مي طلبم. آنان در حقّ من ظلم كردند". در بيان ديگري فرمود: "بعد از رحلت پيامبر(ص) دائماً من مظلوم بودم. مردم با ابوبكر و عم ربيعت كردند، در حالي كه من از آن دو نفر براي آنان بهتر بودم". در ماجراي شوراي شش نفره فرمود: "عمر مرا ششمين نفر قرار داد، پس خشم خود را فرو بردم".[5]
    2ـ روايت ديگري از امام حسن عسكري(ع) نقل شده كه به يكي از ياران خود طريق محاجه با مخالفين را تعليم مي دهد. حضرت در لابلاي كلمات، كلمه "خلفاي راشدين" را به كار مي برد، اما در همان جا در خطاب به مخالفين اين كلمه را به همراه "في مذهبكم" مي آورد، يعني خلفاي راشدين به عقيده شما اهل سنت،[6] پس امام خود به اين لقب براي آنان راضي نبوده كه قيد"في مذهبكم" را مي آورد.
    اگر شيعيان نيز در مورد ابوبكر، عمر و عثمان خلفاي راشدين اطلاق مي كنند، اين نه از جهت تأييد و تمجيد خلافت آنان است، بلكه به جهت استعمال شايع و وام‌گيري از واژگان يكديگر و بنا به مذهب اهل سنت است و اشكالي ندارد.

(4) تمام عباسيان و امويان از خلفاي بعد از پيامبر به حساب مي آيند.
    (5) العاملي، علي بن يونس، الصراط المستقيم، ص 149 - 150.
    (6) شيخ صدوق، كمال الدين و اتمام النعمه،‌ جزء، ص 462، طبري، دلائل الامامه، ص 515.

لینک اصلی

2. تشکرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری