جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه لزومی دارد که برای سلامتی امام زمان دعا کنیم؟

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

چه لزومی دارد که برای سلامتی امام زمان دعا کنیم؟

سلام علیکم و رحمة الله.
    طرحهای جالبی در سایت می بینم برای صلوات فرستادن، جهت «سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر اروحنا فداه».

وقتی امام زمان خودشان واسطه فیض هستند و بقیة الله محسوب می شوند،
    چه لزومی دارد که برای سلامتشان ما دعا کنیم؟ آیا اگر ما دعا نکنیم، خدا سلامت ایشان حفظ نمی کند؟

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ در ساعت ۰۸:۱۲ دلیل: سوال جدید
    سلام هی حتی مطلع الفجر

2.  

نوشته
    3,638
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    815 پست
    حضور
    119 روز 3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

چه لزومی دارد که برای سلامتی امام زمان  دعا کنیم؟

کارشناس بحث: استاد مسلم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

چه لزومی دارد که برای سلامتی امام زمان  دعا کنیم؟

نوشته
    458
    مورد تشکر
    160 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
    سلام علیکم و رحمة الله.
    طرحهای جالبی در سایت می بینم برای صلوات فرستادن، جهت «سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر اروحنا فداه».

وقتی امام زمان خودشان واسطه فیض هستند و بقیة الله محسوب می شوند،
    چه لزومی دارد که برای سلامتشان ما دعا کنیم؟ آیا اگر ما دعا نکنیم، خدا سلامت ایشان حفظ نمی کند؟
    سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
    آنچه خداوند در حق امام زمان(ع) وعده داده است سلامتی به معنای حفظ جان حضرت(ع) تا زمان ظهور است، اما این بدان معنا نیست که تاثیرات محیط، آب و هوا و غیره روی جسم ایشان بی تاثیر بوده و هرگز ایشان بیمار نشوند.
    پیامبر(ص) و سایر ائمه(ع) نیز واسطه فیض بوده‌اند اما جسم ایشان به اقتضاء مادی بودن، تحت تاثیر تضاد و تعارض های اجسام مادی قرار می گرفت، لذا در منابع روایی بارها از بیمار شدن انبیاء و ائمه(ع) سخن گفته شده است، مانند بیماری امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و نذر کردن سه روز روزه و سپس مراجعه فقیر و اسیر و یتیم و نزول آیات ابتدای سوره انسان(تفسیر نمونه، ح5، ص343) یا ماجرای چشم درد امام علی(ع) در جنگ خیبر، (کشف الغمة، اربلی، ج1، ص212) یا بیماری ایوب پیامبر(ع) (سوره انبیاء-83) و موارد دیگر.
    پس مراد از دعا برای سلامتی امام زمان(ع)، دعا به منظور صحت و سلامتی ایشان از ناراحتی ها و بیماری هاست، همان طور که در دعای سلامتی امام زمان(ع)، از امام رضا(ع) نقل شده است:
    «اللهم ادفع عن ولیك...و اعذه من شرجمیع ما خلقت و عن یمینه و عن شماله و من فوقه و من تحته بحفظك الذی لا یضیع من حفظته به »؛
    خداوندا هر گونه بلا را از ساحت ولی خود دور گردان. و او را در پناه خود از شر تمام آنچه آفریده و ایجاد و انشا و صورت گری فرموده ای، محفوظ بدار و او را از پیش رو و پشت سر و راست و چپ و بلایای آسمانی و زمینی محفوظ بدار : حفظ كردنی كه هر كس را آن طور محفوظ گردانی از بین نرود...(مصباح المتهجد، شیخ طوسی، ج1، ص409)
    موفق باشید

نوشته
    458
    مورد تشکر
    160 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    مگر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) واسطه فیض نیستند؟ پس دعا برای سلامتی ایشان چه لزومی دارد؟ آیا اگر ما دعا نکنیم خداوند سلامت ایشان را حفظ نمی‌کند؟

پاسخ:
    پیامبر و سایر ائمه (علیهم السلام) نیز واسطه فیض بوده‌اند اما جسم ایشان به اقتضاء مادی بودن، تحت تاثیر تضاد و تعارض های مادی قرار می گرفت و گاهی بیمار می‌شدند، و در منابع روایی بارها از بیمار شدن ایشان سخن گفته شده است، مانند بیماری امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) و نذر کردن سه روز روزه و سپس مراجعه فقیر و اسیر و یتیم و نزول آیات ابتدای سوره انسان(1)، یا ماجرای چشم درد امام علی (علیه السلام) در جنگ خیبر(2)، یا بیماری ایوب پیامبر (علیه السلام)(3)، و موارد دیگر.
    اما آن چه که در مورد حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) استثناء شده است، زنده ماندن و عمر طولانی ایشان تا زمان ظهور است، یعنی خداوند در حق امام زمان (علیه السلام) وعده داده است که جان ایشان را تا زمان ظهور حفظ کند، و هرگز این وعده الهی تخلف نخواهد پذیرفت، اما این بدان معنا نیست که تاثیرات محیط، آب و هوا و غیره روی جسم ایشان بی تاثیر بوده و هرگز ایشان بیمار نشوند.

پس مراد از دعا برای سلامتی امام زمان (علیه السلام)، دعا به منظور صحت و سلامتی ایشان از ناراحتی ها و بیماری هاست، همان طور که در دعای سلامتی امام زمان (علیه السلام)، از امام رضا (علیه السلام) نقل شده است:
    «اللهم ادفع عن ولیك ... و اعذه من شر جمیع ما خلقت و عن یمینه و عن شماله و من فوقه و من تحته بحفظك الذی لا یضیع من حفظته به»؛ خداوندا هر گونه بلا را از ساحت ولی خود دور گردان. و او را در پناه خود از شر تمام آن چه آفریده و ایجاد و انشا و صورت گری فرموده ای، محفوظ بدار، و او را از پیش رو و پشت سر و راست و چپ و بلایای آسمانی و زمینی محفوظ بدار، حفظ كردنی كه هر كس را آن طور محفوظ گردانی از بین نرود.(4)

(4) مصباح المتهجد، شیخ طوسی، مؤسسة فقه الشيعة، چاپ اول، 1411ق، بیروت، ج 1، ص 409.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ در ساعت ۰۰:۴۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

6. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری