جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه میشود جلوی تاثیر اعمال گذشتگان بر روی فرزندان را گرفت؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چگونه میشود جلوی تاثیر اعمال گذشتگان بر روی فرزندان را گرفت؟
  باعرض سلام خدمت همه دوستان
  در رابطه با این پست
  گناه پدرو مادر=مجازات فرزند

  سوالی در ذهنم ایجاد شد
  با توجه به اینکه اعمال گذشتگان در زندگی فرزندان تاثیر گذار هست مثل همون لقمه حرام
  ویا بر اثر اعمال گذشتگان اثاری در زندگی افراد ایجاد میشود
  این سوال مطرح میشه که
  چگونه میشود جلوی تاثیر اعمال گذشتگان بر روی فرزندان را گرفت؟
  و ایا راهی هست ؟
  به جز مبحث اختیار و اراده انسان
  ایا در ایات و روایات راه حلی برای این موضوع هست ؟
  منظر پاسخ علمی مدیریت انجمن هستم
  با تشکر از شما
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,738
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,495 پست
  حضور
  141 روز 13 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  چگونه میشود جلوی تاثیر اعمال گذشتگان بر روی فرزندان را گرفت؟  کارشناس بحث: استاد تذکره

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  چگونه میشود جلوی تاثیر اعمال گذشتگان بر روی فرزندان را گرفت؟


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  دوست عزیز، در ابتداء پاسخ شما مقدمه ای عرض می کنم :
  اثر گناه دو نوع گونه است :
  يك- اثر تكليفي
  دو- اثر وضعي .
  اصولا مجازات هم می تواند بر دو گونه باشد:

  یک.مجازاتي كه با گناه رابطه طبيعي دارد (مكافات دنيوي)
  - این هم گاهی به خاطر عمل خود فرد است
  - گاهی هم به خاطر محیط ناسالم خانوادگی است در ذیل توضیحش می آید(اثر وضعی)

  دو.مجازاتي كه تجسم گناه خود فرد است و چيزي جدا از آن نيست (عذاب اخروي)

  نوع اول:

  كيفرهايي است كه رابطه علي و معلولي با خود گناه دارند، يعني كيفر و عذاب معلول طبيعي گناه آن فرد است. اين كيفرها را «مكافات عمل» يا «اثر وضعي گناه» مي نامند. منظور از اثر وضعي همان اثر ذاتي است كه با گناه پيوند ناگسستني دارد و از آن جدا نمي گردد. مثلا اثر وضعي و ذاتي نوشيدن سم خطرناك، مردن است و مردن معلول اين علت است و در نظام علت و معلول جهان هر چيزي موقعيت خاصي دارد و برخي از اعمال در همين دنيا، نتايج خود را نشان مي دهد. یا حرام خوری والدین تاثیر شگرفی بر جنین یا فرزندی که از این نوع غذاها به فراوان استفاده می کند تاثیر وضعی و مکافاتی در این دنیا خواهد داشت.

  نوع دوم :

  مجازات هاي جهان ديگر است كه رابطه تكويني قوي تر با گناهان دارند. رابطه عمل و جزا در آخرت رابطه عينيت و اتحاد حكمفرماست. يعني آن چه در آخرت به عنوان پاداش يا كيفر به نيكوكاران و بدكاران داده مي شود تجسم عمل خود آن فرد است. يعني آن چه به آدمي در آن جهان مي رسد، چه نعمت هاي بهشتي و چه عذاب دوزخي، همان چيزهايي است كه آدمي خودش آماده و مهيا ساخته است. مجازات آخرت، تجسم يافتن عمل است. نعمت و عذاب آن جا همين اعمال نيك و بد است كه وقتي پرده كنار رود ، تجسم پيدا مي كند. تلاوت قرآن صورتي زيبا مي شود و در كنار انسان قرار مي گيرد. غيبت و رنجاندن مردم به صورت خورش سگان جهنم در مي آيدو...
  پس توجه کنیم :
  خداوند منان ، مؤمنانِ صالح را همراه با ذریّه و نسلشان در مجموعه‌ای خانوادگی گردهم می‌آورد تا کنار همدیگر بیشتر لذت ببرند.
  (1) البته این تأثیر و تأثر، نامحدود نیست و تنها در محدوده‌ای است که افراد دارای اشتراکات و پیوندهای رحمی، خونی و ... هستند؛ اما وقتی روابط افراد از محدوده خون، رحم، غذا و ثروت بیرون رود و یک واقعیت واحد بشمار نیایند، دیگر بر هم اثر نخواهند داشت و هرکس مسئول کار خویش است.
  بنابراین در آیات قرآن، رابطه انسان‌ها از دو بُعد بررسی می‌شود:
  از یک‌سو انسان‌ها افرادی مستقل و گسسته از پیوندهای نسبی و سببی و در گرو اعمال خویش‌اند و کارهای آنان برای یکدیگر سود و زیانی ندارد و هر کسی فقط به خاطر عمل خویش عذاب و پاداش می بیند و اما ازسوی دیگر، به‌ خاطر اشتراک در رحم، خون، غذا و ... واقعیتی واحد بوده، کارهایشان بر یکدیگر اثر دارد و اگر توجه و جدیت بر جداسازی آن از خویش نداشته باشند تاثیر بر عذاب الهیشان هم خواهد داشت.
  (2)
  اما پاسخ :
  راه جبران اثر وضعي گناه و حرام های وضعی!

  اگر كسي به طور مثال شراب بخورد، جلوي مستي حاصل از آن را نمي توان گرفت واثر وضعي خود را دارد، ولي تاريكي حاصل از گناه شراب خواري را مي توان جبران كرد.یا وقتی پدری از راه حرام پول و غذاهایی را به منزل می آورد و سر سفره همسر و فرزندان خویش قرار می دهد و حتی مادری که جنینی به شکم دارد و غذاهای حرام تغذیه می کند به یقین این مساله تاثیر روحی و روانی و وضعی بر همسر و فرزندان و جنین خواهد گذاشت ولی خداوند به یقین به گناه والدین، فرزندان را جریمه و عقاب اخروی نمی کند ولی آن حرکت و روش و مال حرام تاثیر وضعی بر روح و جسم خواهد گذاشت و اگر این همسر و فرزندان، توجه و مواظبت نکنند و راه فرار دینی برایش درست نکنند تحت تاثیر عملی جدی خواهند گرفت و از مسیر الهی دور خواهند شد و در عاقبت و آخرت آنها هم نقش منفی و گناه ایجاد خواهد شد.
  به همین دلیل،راه رفع از چنين مسیر ها و غذاهای حرام و كدورت هايي انجام كارهايي است كه باعث نورانيت و صفاي باطن مي شود و انسان را از مسیر غیر الهی به مسیر الهی نزدیک می کند، چه بسیار انسان هایی بودند که در خانواده های بی دین به دنیا آمده اند ولی با توجه و خواستن توانستن است مسیر واقعی را خودشان انتخاب کردند و مانع تاثیر گزاری اثر وضعی بعنوان گناه شدند مثل معاویه پسر یزیدبن معاویه بن ابی سفیان و چه بسیار انسان هایی بوده اند که در خانواده های پاک و معصوم به دنیا آمده اند( اما در مسیر بیرونی به حرام کشیده شده اند مثل پسر نوح پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) ).
  به طور كلي راه جبران تاريكي، نور است و این ، توجه و به خود آمدن می خواهد و نیازمند خواستن و توانستن خود فرد است و کاملا به خواست و اراده خود فرد بستگی دارد ،منظور از اثر وضعي گناهان همين تاريكي است كه در روح انسان پيدا مي شود،
  بنابراين حضرتعالی ( و یا هر انسام مسلمان متدین و متعهد دیگر)،براي رفع آن مي توانيد با تلاوت قرآن،نماز،روزه مستحبي،زيارت،عبادت،دوری از محیط هایی که تاثیر غیر الهی دارد،نشست و برخاست در محیط و با افراد متدین،توبه و...و هر عاملي كه باعث ايجاد نورانيت معنوي و صفاي باطن و درون مي شود،تاريكي و ظلمت اثر وضعی حرام را از نفس خويش بزداييد.
  قرآن كريم مي فرمايد: ان الحسنات يذهبن السيئات. خوبي ها بدي را پاك مي كند. در صورتي كه كسي موفق به توبه شود و تاريكي آن را با روشي كه گفته شد، پاك نمايد و نفس خود را نوراني كند، در آخرت نيز مشكلي نخواهد داشت وانشاالله با چهره اي نوراني در قيامت محشور خواهد شد!
  (3)
  پی نوشت :
  1.سوره طور، آیه 21.
  2.جوادی آملی،تفسیر تسنیم،جلد 17 ،ص442-445
  .
  3 .عدل الهي، شهيد مطهري.

  ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۳/۱۰/۱۹ در ساعت ۰۵:۱۳


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  چگونه می شود جلوی تاثیر اعمال گذشتگان بر روی فرزندان را گرفت؟ و آیا راهی هست؟ به جز مبحث اختیار و اراده انسان ،آیا در آیات و روایات راه حلی برای این موضوع هست؟

  پاسخ:
  خداوند منان، مؤمنانِ صالح را همراه با ذریّه و نسلشان در مجموعه‌ای خانوادگی گردهم می‌آورد تا کنار همدیگر بیشتر لذت ببرند.(1) البته این تأثیر و تأثر، نامحدود نیست و تنها در محدوده‌ای است که افراد دارای اشتراکات و پیوندهای رحمی، خونی و ... هستند؛ اما وقتی روابط افراد از محدوده خون، رحم، غذا و ثروت بیرون رود و یک واقعیت واحد بشمار نیایند، دیگر بر هم اثر نخواهند داشت و هرکس مسئول کار خویش است.
  بنابراین در آیات قرآن، رابطه انسان‌ها از دو بُعد بررسی می‌شود:
  از یک‌سو انسان‌ها افرادی مستقل و گسسته از پیوندهای نسبی و سببی و در گرو اعمال خویش‌اند و کارهای آنان برای یکدیگر سود و زیانی ندارد و هر کسی فقط به خاطر عمل خویش عذاب و پاداش می بیند و اما ازسوی دیگر، به‌ خاطر اشتراک در رحم، خون، غذا و ... واقعیتی واحد بوده، کارهایشان بر یکدیگر اثر دارد و اگر توجه و جدیت بر جدا سازی آن از خویش نداشته باشند تاثیر بر عذاب الهیشان هم خواهد داشت.(2)


  اگر كسي به طور مثال شراب بخورد، جلوي مستي حاصل از آن را نمي توان گرفت واثر وضعي خود را دارد، ولي تاريكي حاصل از گناه شراب خواري را مي توان جبران كرد. یا وقتی پدری از راه حرام پول و غذاهایی را به منزل می آورد و سر سفره همسر و فرزندان خویش قرار می دهد و حتی مادری که جنینی به شکم دارد و غذاهای حرام تغذیه می کند به یقین این مساله تاثیر روحی و روانی و وضعی بر همسر و فرزندان و جنین خواهد گذاشت ولی خداوند به یقین به گناه والدین، فرزندان را جریمه و عقاب اخروی نمی کند ولی آن حرکت و روش و مال حرام تاثیر وضعی بر روح و جسم خواهد گذاشت و اگر این همسر و فرزندان، توجه و مواظبت نکنند و راه فرار دینی برایش درست نکنند تحت تاثیر عملی جدی خواهند گرفت و از مسیر الهی دور خواهند شد و در عاقبت و آخرت آنها هم نقش منفی و گناه ایجاد خواهد شد.

  به همین دلیل، راه رفع از چنين مسیر ها و غذاهای حرام و كدورت هايي انجام كارهايي است كه باعث نورانيت و صفاي باطن مي شود و انسان را از مسیر غیر الهی به مسیر الهی نزدیک می کند، چه بسیار انسان هایی بودند که در خانواده های بی دین به دنیا آمده اند ولی با توجه و خواستن توانستن است مسیر واقعی را خودشان انتخاب کردند و مانع تاثیر گزاری اثر وضعی بعنوان گناه شدند مثل معاویه پسر یزیدبن معاویه بن ابی سفیان و چه بسیار انسان هایی بوده اند که در خانواده های پاک و معصوم به دنیا آمده اند ( اما در مسیر بیرونی به حرام کشیده شده اند مثل پسر نوح پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم).
  به طور كلي راه جبران تاريكي، نور است و این ، توجه و به خود آمدن می خواهد و نیازمند خواستن و توانستن خود فرد است و کاملا به خواست و اراده خود فرد بستگی دارد، منظور از اثر وضعي گناهان همين تاريكي است كه در روح انسان پيدا مي شود،
  بنابراين حضرتعالی ( و یا هر انسام مسلمان متدین و متعهد دیگر)،براي رفع آن مي توانيد با تلاوت قرآن،نماز،روزه مستحبي،زيارت،عبادت،دوری از محیط هایی که تاثیر غیر الهی دارد،نشست و برخاست در محیط و با افراد متدین،توبه و...و هر عاملي كه باعث ايجاد نورانيت معنوي و صفاي باطن و درون مي شود،تاريكي و ظلمت اثر وضعی حرام را از نفس خويش بزداييد.

  قرآن كريم مي فرمايد: «إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّـيِّئَاتِ»؛ خوبي ها بدي را پاك مي كند. در صورتي كه كسي موفق به توبه شود و تاريكي آن را با روشي كه گفته شد، پاك نمايد و نفس خود را نوراني كند، در آخرت نيز مشكلي نخواهد داشت وانشاالله با چهره اي نوراني در قيامت محشور خواهد شد!

  __________
  (1) طور/ 21.
  (2) جوادی آملی،تفسیر تسنیم، جلد 17، ص442-445.

  منبع : ر.ک: عدل الهي، شهيد مطهري ؛ جوادی آملی،تفسیر تسنیم،جلد 17.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۹:۲۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 5. تشکرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود