جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عیسی(ع) و سلام فرستادن بر خود

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 6 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

عیسی(ع) و سلام فرستادن بر خود

پرسش:
    در آيات قرآن مي خوانيم كه حضرت عيسي (ع) به خودش درود مي فرستد. معناي اين درود فرستادن به خود چيست؟

پاسخ:
    كلمه «سلام» ـ از نظر معنا ـ با كلمه «امن» نزدیک است. فرق ميان آن دو اين است كه «امن» عبارت است از خالى بودن‏ مكان از هر چیزی که مايه كراهت و ترس آدمى است، ولى «سلام» عبارت است از اين كه محل طورى باشد كه هر چه آدمى در آن مى‏ بيند، خوشایندش بوده و ملايم طبعش باشد.(1)
    خدای متعال، در برخی آیات کریمه قرآن، گاهی به طور عام بر همه پیامبران سلام و درود می فرستد و آن ها را از هر گونه عذاب و سخطی از سوی باری تعالی، در ایمنی کامل معرفی می کند: «وَ سَلامٌ عَلَى الْمُرْسَلينَ»(2).(3)
    گاهی هم در برخی آیات دیگر، به طور خاص نام برخی پیامبران را ذکر می کند و به صورت ویژه بر آن ها سلام می فرستد؛ مانند نوح نبی و ابرهیم خلیل و موسای کلیم و هارون نبی و یحیای شهید (علیهم السلام):
    «سَلامٌ عَلى‏ نُوحٍ فِي الْعالَمينَ»(4)
    «سَلامٌ عَلى‏ إِبْراهيمَ»(5)
    «سَلامٌ عَلى‏ مُوسى‏ وَ هارُونَ»(6)
    «وَ سَلامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَ يَوْمَ يَمُوتُ وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا»؛ و درود بر او، روزى كه زاده شد و روزى كه مى‏ ميرد و روزى كه زنده برانگيخته مى‏ شود.(7)
    گاهی هم سلامی که خود انبیای الهی بر خودشان فرستاده اند را نقل می کند؛ مانند سلام حضرت مسیح بر خود: «وَ السَّلامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدْتُ وَ يَوْمَ أَمُوتُ وَ يَوْمَ أُبْعَثُ حَيًّا»؛ و درود بر من، روزى كه زاده شدم و روزى كه مى‏ ميرم و روزى كه زنده برانگيخته مى‏ شوم.(8)
    برخی مفسرین در تفاوت سلام خدای متعال بر یحیای شهید، و سلام حضرت مسیح بر خود (که هر دو آیه در سوره مریم آمده است)، این نکته را یادآور شده اند که سلامی که از ناحیه حق تعالی داده می شود، عظمت و شرافت خاصی نسبت به دیگر سلام ها دارد و آن را مایه امتیازی خاص دانسته اند.(9)
    با توجه به معنایی که از سلام عرض کردم، و نیز با توجه به این که مطابق آیات ذکر شده، همه انبیای الهی از سوی باری تعالی در سلامت و امنیت کامل هستند، این معنا بدست می آید که در هر دو حالت، (یعنی چه سلامی که از ناحیه خدای متعال بر رسولان فرستاده می شود، و چه سلامی که از ناحیه نبی الهی بر خود فرستاده می شود)، یک معنای مشترک وجود دارد و آن ایمنی کامل از هر گونه عذاب و خشم الهی، و نیز چشم روشنی به نعمات والای حق تعالی است. با این سلام، خدای متعال به انبیای خود وعده می دهد که هرگز از ناحیه او کمترین عذاب و ناملایمتی نخواهند دید، و حضرت مسیح هم با سلام بر خود، از این نعمت حق تعالی خبر داده و ایمنی کامل خود (مخصوصا در سه روز نامبرده) را برای دیگران یادآور می شود.
    حضرت مسیح در آیات 30 تا 33 سوره مبارکه مریم، در حالی که در گهواره است و طفلی نو رسیده، خطاب به مردمی که درباره پاکی مادرش ـ مریم ـ دچار توهم و تردید شده بودند، به زبان می آید و چونان بزرگسالان با آن ها سخن می گوید و از نعمت های خاصی که خدای متعال نصیبش نموده، به آن ها خبر می دهد، و با این اعجاز الهی، پاکی مادر پرهیزکارش را به همگان ثابت می نماید. حضرت مسیح از نعمتهای مختلفی یاد می کند، از موهبت کتاب و نبوت که خدای متعال به او ارزانی داشته، از مبارک بودنش در هر مکان و ... ؛ آخرین نعمتی که از آن یاد نموده، نعمت ایمنی از سختی و عذاب و سخط الهی در سه روز بسیار سخت و دشوار است که نوع بشر در این سه روز، دچار سختی و وحشت فراوان اند، لذا فرمود: من به لطف الهی در این سه روز سخت، از هر گونه ترس و وحشت و سختی ای در امانم: «وَ السَّلامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدْتُ وَ يَوْمَ أَمُوتُ وَ يَوْمَ أُبْعَثُ حَيًّا»؛ و سلام بر من روزى كه زاده شدم، و روزى كه مى‏ ميرم، و روزى كه زنده برانگيخته مى‏ شوم‏.(10)

(4) صافات/79.
    (5) صافات/109.
    (6) صافات/120.
    (7) مریم/15.
    (8) مریم/33.
    (9) تفسير نمونه، ج ‏13، ص ‏26؛ الميزان، ج‏ 14، ص 48.
    (10) مریم/33.

لینک اصلی

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری