جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با علم ، عمل به دستورات قرآن الکریم چرا باید قرآن را تلاوت کنم!؟

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما با علم ، عمل به دستورات قرآن الکریم چرا باید قرآن را تلاوت کنم!؟

باسلام
    فضیلت قرآن خواندن بر همه مشخص است. و اصل خواندن برای عمل به آن است.
    اما کسی که قرآن را خوانده و به دستورات دین آگاهی کامل دارد چرا باید دوباره قرآن را تلاوت کند!؟
    دلیل اینکه ائمه و علما با وجود عمل به دستورات قرآن و حفظ کتاب آسمانی چرا قرآن تلاوت میکنند!؟
    چرا برخی دستورات برای قرآن خواندن متفاوت بوده؟
    مثلا امام رضا ع کل قرآن را در سه روز تلاوت میکردند.
    در صورتی که امام جعفر صادق ع فرمودند مومن کسی است که روزی 50 آیه بخواند.
    اگر طبق فرموده ائمه طبق زمان خودمان رفتار کنیم وظیفه ما در قبال عمل و خواندن قرآن چگونه است!؟
    امام عصر عج ما چه برنامه ای برای مومن و مسلمان دارد!؟
    چگونه خود را در جاده ای که خدا و ائمه برایمان در نظر گرفته اند منحرف نکنیم!؟
    موفق باشید

2.  

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    829 پست
    حضور
    119 روز 12 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

با علم ، عمل به دستورات قرآن الکریم چرا باید قرآن را تلاوت کنم!؟

سوال :قرآن
    کارشناس بحث: استاد تذکره

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

با علم ، عمل به دستورات قرآن الکریم چرا باید قرآن را تلاوت کنم!؟

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هدف اصلی خداوند منان هدایت بشریت با پرستش انسان است که در قرآن کریم به راه های بندگی اشاره شده است.
    بله درست می گویید بهترین راه بندگی از طریق قرآن و روایات ، عمل به دستورات قرآنی بوده که خداوند به آن اشاره کرده است ولی توجه کنیم تنها راه و تنها مسیر رسیدن فقط عمل نیست بلکه راه های دیگر مثل خواندن و تدبر و تفکر و...در کنار این عمل هم باید باشه و آن خواندن قرآن است ضمن این که آیات و روایات مختلفی در فضیلت آثار خواندن قرآن اشاره می کند که باید در کنار تفکر و تدبر و عمل به قرآن باشد
    قرآن اصلی‌ترین منبع وحی در اسلام به شمار می‌آید و به زبان عربی است. کلمهٔ قرآن در لغت به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند.
    قرآن کریم کتابی است که می‌تواند ظلمت‌های جهل و مشکلات انسان‌ها را برطرف کند و بهترین راه استفاده از این کتاب هدایت، خواندن و تدبّر و تفکّر در آیات آن است، به همین ‌خاطر، خداوند متعال فرمود:‌ «فَاقْرَۆُا ما تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآن‏ [مزّمل/20] هر مقدار كه مى‏‌توانید از قرآن بخوانید» و همچنین فرمود:‌ «أَفَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآن‏ [محمد/24] آیا در قرآن نمى‏‌اندیشند؟»
    امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خواندن قرآن از روى آن، عذاب پدر و مادر را سبك مى كند، اگر چه آنها كافر باشند. (كافى، كتاب فضل القرآن، ح 4)
    یكى از راه هاى تكامل روح، سخن گفتن با خداست. تلاوت قرآن كریم و تدبّر كردن در آیاتش، موجب رستگارى در دنیا و آخرت است.
    قرائت قرآن غذاى كامل روح است و موجب رشد معنوى و تكامل همه جانبه خواهد بود. در تاریخ عاشورا مى خوانیم، هنگامى كه دشمن مى خواست به سوى خیام امام حسین (علیه السلام) حمله كند، امام حسین (علیه السلام) به برادرش حضرت ابوالفضل (علیه السلام) فرمودند: به آنها بگو امشب را به ما مهلت بدهند، زیرا خدا مى داند كه من نماز، تلاوت قرآن و دعا را دوست دارم.
    خواندن قرآن، عبادت است و سبب جلای دلها و رفع فراموشی و بلغم:
    پیامبر اکرم (صلی‌ الله علیه و آله) فرمود: «أَفْضَلُ عِبادَةِ اُمََّتی قِرَاءَةُ القُرآنِ: برترین عبادت امت من خواندن قرآن است».
    و فرمود:‌ «إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ لَتَصْدَأُ كَمَا یَصْدَأُ الْحَدِیدُ وَ إِنَّ جَلَاءَهَا قِرَاءَةُ الْقُرْآن : همانا این دل‌ها زنگار می‌گیرد؛ همانطورى كه آهن زنگار می‌گیرد و همانا جلاى دل‌ها (از این زنگار)؛ خواندن قرآن است».

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

این که گفتید :
    چرا برخی دستورات برای قرآن خواندن متفاوت بوده؟مثلا امام رضا (ع) کل قرآن را در سه روز تلاوت می کردند.
    در صورتی که امام جعفر صادق (ع) فرمودند مومن کسی است که روزی 50 آیه بخواند.

در جواب باید گفت :
    هر حدیثی با توجه به نوع پرسش و نوع مخاطب و نوع موقعیت زمانی و مکانی از امام معصوم پرسیده شد و امام معصوم هم طبق آن پاسخ داده است و این ربطی به متفاوت بودن دستورات امامان در خواندن قرآن نیست
    ضمنا راجع به دو روایت دو پاسخ می دهم :
    1- قابل جمع است زیرا امام رضا(ع) فرمود من سه روز یه ختم میخوانم و امام صادق(ع) فرمود شما روزی 50 آیه بخوانید..شما از کجای این روایت می فهمید که امامان دیگر غیر از امام رضا سه روز یک بار ختم قرآن نمی خوانند مثلا امام حسن(ع) به کریم اهل بیت مشهور است آیه دلیل می شود که امامان دیگر کریم نیستند؟؟؟

2-شاید روایات دیگر راجع به امامان در خصوصیت مشترک و واحد به دستمان نرسیده است و...

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

این که گفتید :
    اگر طبق فرموده ائمه طبق زمان خودمان رفتار کنیم وظیفه ما در قبال عمل و خواندن قرآن چگونه است!؟
    در پاسخ عرض می کنم :
    ما هم طبق دستورات قرآن مجید و روایات عمل می کنیم یعنی آگاهی و علم و درک و فهم و تدبر و تفکر خودمان را افزایش می دهیم و به تبع آن کاربردیش می کنیم و عملیاتیش می کنیم
    مثلا سوره نور را می خوانیم و از ثوابش بهره می بریم و در آیاتش تدبر و تفکر می کنیم و در عمل هم حجاب و رفتار دینی خودمان را مطابق قرآن و روایات اهل بیت قرار می دهیم

این که گفتید :
    امام عصر عج ما چه برنامه ای برای مومن و مسلمان دارد!؟
    در پاسخ عرض می کنم :
    همان برنامه های خدا در قرآن و امامان در سیره و کلامشان است که هدف نزدیک شدن به خدا و خوب زندگی کردن است
    این که به اندازه ای که آرامش پیدا می کنیم قرآن بخوانیم و به اندازه ای که می خواهیم در آخرت آرام باشیم عمل نیک انجام بدهیم

این که گفتید :
    چگونه خود را در جاده ای که خدا و ائمه برایمان در نظر گرفته اند منحرف نکنیم!
    در پاسخ عرض می کنم :
    این سوال شما کلی است و پاسخ به آن در حد یک کتاب و یا مقاله است ولی همین را بگویم که خدا را همیشه ناظر و شاهد اعمال و رفتار و گفتار و حتی کردار خود ببینیم و از هر محیطی یا رفیقی یا کتابی که باعث می شود غافل از حق شویم و از مسیرش دور شویم دوری کنیم یعنی حتی اگر پسر نوح پیامبر هم باشید رفیق بد انسانیت و دین را از انسان می گیرد و یا اگر معاویه پسر یزید ملعون هم باشید رفیق خوب انسانیت را در انسان نزدیک می کند ...پس اگر مواظبت بکنیم و قرآن را بخوانیم و عمل کنیم منحرف نخواهیم شد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری