جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اولین و آخرین ورودیان بهشت

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 6 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

اولین و آخرین ورودیان بهشت

پرسش:
    اولین و آخرین کسی که وارد بهشت می شود کیست؟

پاسخ:
    تقدم در ورود به بهشت، مانند هر مقطع دیگری از حسابرسی خداوند، تابع ملاک است، پیامبر(ص) درباره ملاک کلی آن می‌فرمایند: «أَوَّلُ مَنْ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ الْمَعْرُوفُ وَ أَهْلُهُ وَ أَوَّلُ مَنْ يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْض‏»؛ اولین کسی که وارد بهشت می شود، و اولین کسی که بر حوض (کوثر) بر من وارد می شود، نیکوکاری و اهل آن است.(1)
    پس هر کسی که در این چارچوب مقرب تر باشد، زودتر وارد بهشت خواهد شد، همان‌طور که فرمودند: «أَوَّلُ‏ مَنْ‏ يَدْخُلُ‏ الْجَنَّةَ مِنَ النَّاسِ شَهِيدٌ أَوْ عَبْدٌ مَمْلُوكٌ أَحْسَنَ عِبَادَةَ رَبِّهِ وَ نَصَحَ سَيِّدَهُ أَوْ رَجُلٌ‏ عَفِيفٌ مُتَعَفِّفٌ ذُو عِيَال‏»؛ اولین کسی که وارد بهشت می شود شهید است، یا بنده ای که پروردگارش را به نیکویی عبادت کند، یا مردی که با عفت وحیا و خانواده دار باشد.(2)
    اما از این ملاک‌ها که بگذیریم، روایات بسیاری پیامبر(ص)، علی(ع) و فاطمه(س) و حسنین(ع) را اولین اشخاصی که وارد بهشت می‌شوند دانسته‌اند. پیامبر(ص) در روایتی می‌فرمایند: «أَنَا أَوَّلُ مَنْ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ، وَ أَنْتَ بَعْدِي تَدْخُلُهَا، وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ وَ فَاطِمَة»؛ من اولین کسی هستم که داخل بهشت می شوم، و تو(علی(ع)) بعد از من داخل بهشت می شوی و حسن و حسین و فاطمه(سلام الله علیهم).(3)
    و در مورد امام علی(ع) می‌فرمایند: «إِنَّهُ أَوَّلُ مَنْ يَدْخُلُ الْجَنَّة»؛ به درستی که او (علی(ع)) اولین شخصی است که وارد بهشت می شود.(4)
    «أوّل من يدخل الجنّة من النبيّين و الصدّيقين عليّ بن أبي طالب‏»؛ اولین کسی که از انبیاء و صدیقین وارد بهشت می شود علی بن ابیطالب(ع) است.(5)
    و در مورد فاطمه(س) می‌فرمایند: «اول شخص یدخل الجنة فاطمه»؛ اولین شخصی که وارد بهشت می شود فاطمه(س) است.(6)
    روایات متعددی در این باب وارد شده است.(7)
    البته این روایات منافاتی با هم ندارند، روایات دسته اول در صدد بیان ملاک های تقدم در ورود به بهشت هستند، و روایات دسته دوم، در صدد بیان اشخاصی که در دارا بودن آن ملاک ها از سایرین افضل هستند.
    در مورد آخرین شخصی هم که وارد بهشت می شود، همین ملاک‌ها وجود دارد، منتهی از دو دیدگاه قابل طرح است، گاهی می گوییم آخرین نفری که بدون ورود به آتش، و تسویه در آن، وارد بهشت می‌شود، برخی روایات به گناهانی که موجب تأخیر در ورود به بهشت می‌شوند، اشاره فرموده‌اند: «الْمُغْتَابُ هُوَ آخِرُ مَنْ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ إِنْ تَابَ»؛ غیبت کننده اگر توبه کند، آخرین نفری است که وارد بهشت می‌شود.(8)
    اما گاهی برخی از افراد تاخیر در ورود به بهشت برای آن ها به خاطر پاک شدن از گناهانشان است، یعنی شخص گناهانش به حدی باشد که برای تسویه و پاک شدن از آن ها مجبور باشد مدت زمان بیشتری را نسبت به سایرین در جهنم بگذراند، همان طور که در برخی روایات آمده است که چنین شخصی قبل از ورود به بهشت، چهره اش بر اثر عذاب در آتش، تغییر کرده است.(9)

(4) امالی، شیخ صدوق، ص 280.
    (5) الرسالة العلویة فی فضل امیرالمومنین، محمد بن علی کراجکی، ص 46.
    (6) بحار الانوار، ج 37، ص 70.
    (7) ر.ک: مناقب ال ابی طالب، ابن شهر آشوب، ج 3، ص 329؛ طرف من الانباء و المناقب، ابن طاووس، ص 258؛ عوالم العلوم و المعارف، بحرانی اصفهانی، ج 11، ص 1166؛ المسترشد فی امامة علی بن ابیطالب، ابن جریر طبری، ص 325؛ امالی طوسی، ص 351؛ شواهد التنزیل، حام حسکانی، ج 1، ص 185.
    (8) بحارالانوار،ج 72، ص 222.
    (9) الفایق فی غریب الحدیث، زمخشری، ج 2، ص 243.

لینک اصلی

2. تشکرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری