جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدایا هزار بار شکرت

نوشته
    83
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدایا هزار بار شکرت

خدایا هزار بار شکرت

صلوات تعجیل در فرج
    دوستان یکمی زیاد به یاد فقرا باشیم
    در پناه حق

2.  

نوشته
    3,308
    مورد تشکر
    747 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یکی از وظایف مهم و حتمی انسان این است که بر نعمت های ظاهری و باطنی که خداوند در اختیار او نهاده است، شکر نماید. سعدی در اول گلستان می گوید: هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون بر می آید،‌ مفرح ذات،‌ پس در هر نفسی دو نعمت موجود است و بر هر نعمتی شکری واجب.
    از دست و زبان که برآید
    کز عهده شکرش بدر آید
    پس در برابر هر نعمتی انسان باید شکر کند. همین اندازه که بداند آن نعمت از خداست و در دلش بر این مسئله اعتراف کند،‌ شکر نعمت را به جا آورده است. امام صادق (ع) فرمود: هر کس چون نعمتی به وی رسد، در دل خود معتقد باشد که از جانب خداوند است،‌ شکر نعمت را ادا کرده است.(1) بنابراین در شبانه روز هر وقت انسان به نعمتی رسید لازم است شکر کند.

یادآوری خداوند به هنگام رسیدن نعمت ها و سپاس و شکر او،‌ علاوه بر اینکه وظیفه شکرگزاری را ادا می کند،‌ آثار و نتایج بسیاری در زندگی انسان دارد. اصولاً شکر سه مرحله دارد:
    1- قلبی،‌ یعنی انسان در قلبش بداند و اعتراف کند که نعمت از خداست.
    2- زبانی، یعنی در برابر نعمت با زبان خدا را سپاس و شکر کند و بگوید: خدا را شکر، شکراً لله، الحمدلله.
    3- شکر عملی،‌ یعنی سجده شکر کردن و همین قدر که انسان به عنوان شکر سرش را به سجده گذارد،‌ سجده شکر کرده است.
    تمام فقها اتفاق نظر دارند سجده شکر پس از هر نماز واجب،‌ و به هنگام یافتن نعمتی یا دفع بلایی مستحب است.(2) همین که انسان سجده کند کافی است،‌ گرچه ذکر نگوید،‌ ولی بهتر است ذکر هم بگوید. امام رضا(ع) فرمود: " درسجده شکر صد بار"شکراً لله" یا صدبار"عفواً" بگوید."(3) امام صادق (ع) فرمود: "کمترین چیزی که در سجده شکر کفایت می کند،‌ آن است که سه بار بگویی "شکراً لله" "(4)امام موسی بن جعفر(ع) در سجده شکر می گفت:" اللهم انی اسئلک الراحة عندالموت والعفو عندالحساب"(5)
    در هر لحظه و در هر حال می توان خدا را شکر کرد و مورد قبول خداوند است و اختصاص به نماز و یا حالت سجده ندارد.هر چند سجده شکر ثواب بیش تر ی دارد.

پی‌نوشت‌ها:
    1. محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ماده شکر، شماره 9613.
    2. توضیح المسائل مراجع، ج 1،‌مسئله 1123.
    3. من لا یحضره الفقیه،‌ ج 1 ص 332، حدیث 970.
    4. همان، حدیث 978.
    5. بحارالانوار، ج 83 ، ص 216، حدیث 31.

نوشته
    4,318
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,223 پست
    حضور
    122 روز 8 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شکر نعمت های خداوند انچنان گسترده است که انسان ها هر چه شکر کنند باز هم کم است. در جهان افرینش تمام موجودات دائم در نماز شکرند. از پرنده ای که در طبیعت زندگی میکند .و دانه ای را به منقار میکشد تا در دهان جوجه هایش بگذارد .
    و یا بوته ای گل سرخ که با شبنم سحری می شکفت. و شبها وروز هایی که برما انسانها می گذرد همگی سجده شکر را باید به جای اوریم.
    انسانها اگر در افرینش خود کمی دقت کنند می بینند که تمام وجودشان نعمت است و زیبایی .
    از نفسی که می کشیم و تمام وجودمان را اکنده از اکسیژ ن زندگی می کنیم تا چشمهای زیبایی که خداوند به بهترین شکل ممکن در صورتمان قرار داده است و تمام زیبایی های افرینش را به وسیله ان می بینیم. و گوشهایی که صدا ها را با بهترین کیفیت میشنوییم .
    همگی جای شکر دارند. تصور کنید که کوچکترین اختلالی در یکی از اعضای بدن رخ دهد. ما چه احساسی خواهیم داشت .برای مثال بیماری وز وز گوش که خیلی ها ممکن است به ان مبتلا شوند . در ظاهر ساده است اما بسیار ازار دهنده است .
    و گاهی انچنان انسان را به سطوح می اورد که ارزو میکند که ای کاش گوشهایم کر بود و سکوت را احساس می کردم . هرگونه اختلالی که در دستگاههای بدن روی دهد زندگی برایمان مشکل می شود. اگر حتی یکی از انگشتان دست قطع شود باز هم کار کردن سخت شده و انسان ان زمانی قدر نعمتهای خداوند را می داند که در نظم و هماهنگی و کار کرد سیستم های دقیق و منظم بدنش اختلالی ایجاد شود.
    و ما انسانها بعنوان اشرف مخلوقات خداوند و ظیفه داریم که از تمام داده های او شکر گزاری کنیم . و همیشه بدانیم که خدا با ماست .
    و در همه احوال حافظ و نگهبان مان است .اان الله معنا. خدا با ماست. یا حق.

نوشته
    4,318
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,223 پست
    حضور
    122 روز 8 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شکر نعمت های خداوند.

خدایا در این لحظاتی که پاسی از شب گذشته است. ترا شکر می کنم که روزی دیگر در کنار عزیزانم گذراندم . و خوراکی برای خوردن و ابی برای نوشیدن بر سر سفره کرمت برایمان گذاشتی.
    خدای من از اینکه چشمانم هنوز میبینند و گوشهایم می شنوند . دستانم حرکت میکنند و این جملات را می نگارند. مغزم کار می کند و به فرمان تو انچه را که باید می نویسند . و نفسهایم در سینه ام حبس نمی شوند . و اکسیژن به تک تک سلولهای بدنم می رسد.
    و قلبم منظم در سینه ام میتپد . و انچه که تو اراده کرده ای همان می شود.
    پس خدای من هر چه که تو خواهی همان می شود. و اراده تو در سراسر گیتی همواره جریان دارد.
    خدایا مرا هرگز به حال خود رها نکن و این لحظاتی که از عمرم باقی اگر باشد .مرا در یاب و از راه خدا جویان دور نکن .
    امین یا رب العلمین .

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدایا شکرت به خاطر تمام چیزهایی که به ما دادی و تمام چیزها یی که ندادی که در اولی رحمت و در دومی حکمت است...

نوشته
    4,318
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,223 پست
    حضور
    122 روز 8 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اموزش شکر خدا به فرزندان 0(شکر گذار بودن فرزندان.)

وقتی به گذشته فکر میکنم می بینم که تمام اموخته های دینی من را پدر و مادرم به من یاد دادند. البته بیشتر با عمل انها من اموزش دیدم. مثلا هر زمانی که باران می بارید پدر مرحومم خدا را شکر می کرد.و همیشه میگفت : به به خدایا برای این نعمت بارش بارانت شکر که دنیا را اباد می کنی . و هر زمان که غذا می خورد می گفت خدایا شکرت که به ما نعمت دادی و خدایا صد کرور شکر . ما کم کردیم و تو بیافزای .
    و مادر مرحومم همیشه به ما می گفت که : خداوند در روز قیامت از تمام اعمال مان می پرسد و ما باید جواب گو باشیم. و می گفت که اگر نا شکری کنیم خداوند نعمتهای داده اش را از ما می گیرد .و میگفت : که تمام اعضای بدنمان در قیامت شهادت خواهند داد. مثلا گوش از شنیده هایمان می گوید و زبان از حرفهایی که زده ایم و گناهان زبانمان می گویند. و...

قصد من از بیان این مطالب این بود که بگوییم ما حتی با کوچک ترین کارهایمان در زندگی دنیایی مان می توانیم تا سالها بر روان و کردار فرزندانمان تاثیر بگذاریم . فرزندان ما محصول اعمال ما هستند . و ما هر چه را بکاریم همان را درو می کنیم. یا حق .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری