صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *نسخه های شفا بخش *

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

*نسخه های شفا بخش *

آیة الله بهجت رحمة الله علیه

*نسخه های شفا بخش *
    با عرض سلام و ادب خدمت دوستان بزرگوار *نسخه های شفا بخش **نسخه های شفا بخش *

در این تاپیک نسخه های ساده و البته شفا بخش از بزرگان و عالمان دینی قرار می دهیم برای رسیدن به مقامات والای معنوی !

راه تقویت عزم در سلوک

شخصی از حضرت ایت الله بهجت رحمه الله علیه پرسید :
    با نذر و قسم تصمیمات اخلاقی می گیرم ولی بعد از مدتی عزمم سست می شود و شکست می خورم ؛ چه کنم ؟؟
    ایشان در پاسخ چنین نوشتند :
    یک دقیقه خود را در یاد خدا دیدید ؛ اختیارا خود را منصرف ننمایید و به انصراف و غفلت ِ اختیاری ، اهمیت ندهید !

ویرایش توسط Partofar : ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۷:۱۶ دلیل: اضافه نمودن جمله ای از خواهر بزرگوار بی ریا
    اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2.  

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

دستورالعمل در باب استاد و طریق سیر و سلوک

راه سیر و سلوک

شخصی از حضرت آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه )پرسید :
    تصمیم دارم که به خداوند قرب پیدا کنم و سیر و سلوک داشته باشم راه آن چیست ؟؟
    معظم له در جواب چنین نوشتند :

بسه تعالی چنان چه طالب صادق باشد "
    ترک معصیت کافی و وافی است" برای تمام عمر ؛ اگر چه هزار سال باشد !

عرفان یعنی طریق اهل بیت

آیت االه بهاءالدینی(رحمه الله علیه ) می فرمود :
    برای آدم شدن و ورود به سیر و سلوک ؛ سیره ی عملی ائمه معصومین (علیه السلام ) را نصب العین خود قرار دهید ؛ که غیر از در خانه ی این خانواده ، هیچ کجا خبری و چیزی نیست ... بدون ارتباط با ائمه ی معصومین (علیه السلام) عرفان دروغ است . آنچه ما فهمیده ایم اینست !

*نسخه های شفا بخش *

" فقط حیدر امیر المومنین است "

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

استاد راه
    شخصی از حضرت ایت االله بهجت ( رحمه الله علیه )سوال کرد :

می خواهم قرب الهی پیدا کنم آیا این کار نیاز به استاد دارد ؟؟

ایشان در پاسخ چنین مرقوم فرمودند :

بسه تعالی _ استاد ، علم است و معلم واسطه است ، عمل به معلومات بنمایید و معلومات را زیر پا نگذارید ، کافی است !حضرت صادق علیه السلام فرمودند : من عمل بما ورثه الله علم ما لم یعلم ( کسی که به دانسته ی خود عمل کند ، خداوند علم به آنچه نمی داند نیز به او خواهد داد !
    والذین جاهدوا فینالنهدینهم سبلنا( و حتما آنان را که در راه ما تلاش و مجاهدت کنند ، به راه های خود هدایت می کنیم )
    اگر دیدید نشد ، بدانید نکرده اید ! ساعاتی در شبانه روز مخصوص علوم دینیه قرار دهید !

ویرایش توسط بی ریا : ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۶:۴۶

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

طریقه ائمه ی معصومین (علیه السلام )

عالم بزرگ نصیرالدین کاشی ( ره )در باره ی راه صحیح معنویت فرموده است :

اعمال صالحه انجام دهید و از طریقه ی معصومین علیه السلام جدا نشوید ، چرا که غیر از آن ، هوای نفس و وسوسه است و سرانجامش پشیمانی و حسرت !

برنامه ی کمال

حضرت ایت الله بهجت رحمه الله علیه در مکتوبی عرفانی چنین نوشتند :

بارها گفته ام و بار دیگر می گویم : کسی که بداند هر که خدا را یاد کند خدا همنشین اوست ؛ احتیاج به هیچ وعظی ندارد . می داند چه باید بکند و چه باید نکند ، می داند آنچه را که می داند باید انجام دهد و آنچه را نمی داند باید احتیاط کند !

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

راه رسیدن به مقامات

شیخ محمد تقی اصفهانی ( آقا نجفی ) درباره ی راه رسیدنبه مقامات عالیه نوشته است :

اهل معرفت فرموده اند مرد سالک را چند چیز به مقامات عالیه می رساند :

اول : قناعت به آنچه به او برسد و ترک امانی و آرزوها .
    دوم : افتادگی و تواضع به نزد بزرگان دین و هادیان راه یقین .
    سوم :ترک آرزوهای نفسانی .
    چهارم : دوری کردن از اهل جهل و تکبر و معاصی و نادانی .
    پنجم : تقوی و پرهیزگاری.

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

حدیث عنوان بصری

علامه طباطبایی ( رحمه الله علیه ) حدیث عنوان بصری را برنامه ی خوبی برای مشتاقان کمال و قرب الهی می دانست . لذا ایشان از استاد عرفان خود مرحوم آیه الله سید قاضی چنین نقل می کرد که ایشان به مریدانسلوک الی الله دستور می دادند روایت عنوان بصری را بنویسند و همیشه همراه خود داشته باشند و به آن عمل کنند.
    بخشی از متن این حدیث عرفانی این است :
    عنوان بصری گوید : به امام صادق علیه السلام عرضه داشتم : یا ابا عبداالله مرا اندرزی ده .
    فرمود تو را به نه چیز سفارش می کنم و خود سفارشیست به همه ی آن ها که بخواهند سالک راه حق باشند و از خداوند مسالت می کنم که تو را در به کار گرفتن این نصایح یاری و توفیق دهد .این که بدان که سه اندرز ازاین 9 نصیحت راجع به ریاضت نفس است و سه دیگر در مورد حلم و بردباری و سه سفارش آخر من مربوط به علم و دانش است ، آن ها را به خاطر بسپار و مبادا که در بکار بردن آن ها سستی و کاهلی کنی !
    عنوان بصری گوید : دل به گفته های آن حضرت سپردم و خویشتن را آماده ی حفظ نصایح وی ساختم .
    امام صادق علیه السلام فرمودند :

آنچه در مورد ریاضت نفس به تو سفارش می کنم آن است که از خوردن بی اشتها بپرهیزی که این کار موجب احمق شدن می گردد ؛ فقط به هنگام به هنگام گرسنگی دست به طعام دراز کن .غذایی که می خوری حلال باشد و از حرام آن سخت بپرهیز و وقت خوردن ، از یاد خدا غافل مباش و پیوسته گفتار پیامبر خدا را به خاطر داشته باش که فرموده است : آدمی ظرفی را که بدتر از شکمش باشد پر نکرده است وآنگاه که غذاخوردن ضرورت دارد باید که به قدر ثلث گنجایش معده ی خود غذا بخوری و ثلث دیگر آن برای نوشیدن و ثلث آخر برای تنفس خود باقی بگذاری .

ادامه .....

ویرایش توسط بی ریا : ۱۳۹۳/۱۱/۱۱ در ساعت ۱۶:۰۶

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

اما سه سفارشی که در مورد حلم و بردباری به تو می کنم آن است که از مجازات و مقابله به مثل خود داری کنی . فی المثل اگر کسی گوید که در پاسخ یک دشنام ؛ ده دشنامت خواهم گفت ، بگو از من در برابر هر ده دشنام ، یک دشنام نیز نخواهی شنید و اگر کسی ناسزایت گفت ، در جوابش بگو اگر به این ناسزا سزاوار هستم ، از خدا می خواهم که مرا ببخشاید و از عمل بد من صرف نظر فرماید و اگر به آن گفته سزاوار نیستم ، از پروردگار خود برای تو استغفار می کنم و آمرزش می طلبم . اگر کسی تهدیدت کند در برابر نسبت به او دل سوزی و درباره ی او دعای خیر کن .

اما سه سفارش آخرم که در زمینه ی علم و دانش است . آنکه : جهد کنی تا آنجا که نمی دانی ؛ از دانایان بپرسی و مباد آنکه به قصد سرزنش و یا تجربه و آزمایش از کسی پرسش کنی ، و مباد که صرفا به اندیشه و رای خود رفتار کنی ، و پیوسته جانب احتیاط را به قدر امکان رعایت کن .
    بکوش که از دادن فتوی ، همچنان که از شیر ژیان می گریزند ، حذر کنی و هرگز گردن خود را ، پل دیگران مساز و وبال کار مردمان را بر عهده و دوش خویشتن میفکن .

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

ترک معصیت

سفارشی مهم از آخوند همدانی

آخوند ملا حسینقلی همدانی در جواب شخصی که از او دستورالعمل خواسته بود چنین نوشته بود :

تمام سفارشات این بی نوا به تو " اهتمام در ترک معصیت " است . اگر این را انجام دادی تو را به جاهای بلند خواهند رسانید .

راه یگانه سعادت دنیا و آخرت

حضرت آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه ) ،" بندگی خدا " را به عنوان راه یگانه رسیدن به مقامات روحانی و معنوی معرفی می نماید و می نویسد :

راه یگانه برای سعادت دنیا و آخرت بندگی خدای بزرگ است ، و بندگی در ترک معصیت است و در اعتقادات و عملیات .

اگر آنچه را دانستیم عمل نماییم و آنچه را ندانستیم توقف و احتیاط نماییم تا معلوم شود ،هرگز پشیمانی و خسارت در ما راه نخواهد داشت .

این عزم اگر در بنده ثابت و راسخ باشد ، خدای بزرگ اولی به توفیق و یاری خواهد بود !

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

بالاترین ذکر عملی

حضرت آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه ) در باب اهمیت ترک گناه چنین نوشته اند : هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست . هیچ ذکر عملی بالاتر از ترک معصیت در اعتقادات و عملیات نیست . و ظاهر این است که : ترک معصیت به قول مطلق بدون مراقبه ی دائمی صورت نمی گیرد !

اهم اشیاء برای طالب قرب

مرحوم آخوند ملاحسینقلی همدانی در دستورالعمل عرفانی خود در باره ی اهمیت ترک گناه در طریق کمال نوشته است : آنچه این ضعیف ؛ از عقل و نقل استفاده نموده ام این است که اهم اشیاء از برای طالب قرب ، " جد و سعی تمام در ترک معصیت " است .

ما هنوز از ترک معصیت عبور نکرده ایم !

حضرت آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه ) در باره ی ترک گناه چنین نوشته اند :
    بعضی گمان می کنند که ما از ترک معصیت عبور کرده ایم ! غافلند از اینکه معصیت ، اختصاص به کبائر معروفه ندارد ، بلکه اصرار بر صغائر هم کبیره است ، مثلا نگاه تند به مطیع برای تخویف ؛ ایذاءِ محرَم است ، (و ) تبسم به عاصی برای تشویق ، اعانت بر معصیت است .

*نسخه های شفا بخش *

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

برای توفیق توبه و ترک معاصی

شخصی از حضرت آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه ) سوال کرد : هرچه تلاش می کنم به ترک گناه موفق نمی شوم ؛ چه کنم ؟
    ایشان در پاسخ فرمود :
    از میرزا حسین خلیلی یا میرزا حسین نوری نقل شده که برای توفیق توبه و ترک معاصی ؛ به امواتی که در مکه و مدینه و نجف و کربلا و کاظمین و سامرا و مشهد هستند ؛ " حمد " و "سوره " ( قل هو الله ) اهدا شود و همچنین برای اموات مدفون در سایر مکان های مقدس نیز " حمد " و " سوره " اهدا گردد .

راه ترک معصیت

حضرت آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه ) در باره ی ترک معصیت چنین فرمودند : ترک معصیت ؛ حاصل نمی شود به طوری که ملکه ی شخص بشود ؛ مگر با دوام و مراقبه و یاد خدا در هر حال و زمان و مکان و در میان مردم و در خلوت .

*نسخه های شفا بخش *

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری