جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خاطرات و وقایعی از حافظان قرآن

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

خاطرات و وقایعی از حافظان قرآن

جواد فروغی ، ستاره قرآنی دهه 60، از زندگی شخصی و کاری اش می گوید + تصاویر

سفارت انگلستان به من ویزای سفر نمی‌دهد/ ترسی که انگلیس و آمریکا از تبلیغ اسلام دارند از حمله نظامی ندارند/ قرائت قرآن نباید منبع کسب درآمد باشد/ می‌توانیم هزاران قاری و مفسر به دنیا اعزام کنیم.

جواد فروغی را احتمالا بشناسید. تقریباً هفت هشت ساله بود که به عنوان یک نابغه قرآنی در کشور ظهور کرد؛ حالا 35 ساله است و فرزندی هشت ساله دارد و 10 سال تمام به یادگیری زبان های انگلیسی و عربی پرداخته تا از این طریق بتواند به انتقال مفاهیم قرآنی به مسلمانان و غیر مسلمانان خارج از کشور بپردازد.
    فروغی بر این باور است در حال حاضر دین اسلام در جهان مظلوم واقع شده است لذا متولیان و نخبگان علمی قرآن قبل از عملی، باید در جهت تبلیغ اسلام و مفاهیم بلند قرآن -این کتاب انسان ساز- در جهان گام بردارند.
    در ادامه مشروح گفت و گوی مشرق با استاد جواد فروغی را ملاحظه می کنید:
    از شغلتان برای ما بگویید؛ چه کار می کنید؟

در سال 1381 بورسیه سازمان منطقه آزاد کیش شدم که زیر نظر ریاست جمهوری است بعد از چند سال به دلیل سفارشات علمای اعلام و مراجع عظام مبنی بر ادامه ی تحصیل در جهت فراگیری علوم قرآنی و فعالیتهای علمی قرآن و همچنین شرکت در کنفرانسهای متعدد به خارج از کشور، عاملی شد که بنده از سازمان تسویه حساب نمایم تا به مطالعه، تحقیق و پژوهش علمی قرآن بپردازم و هم اکنون در رشته دکترای تخصصی قرآن و حدیث دانشگاه قم مشغول به تحصیل می باشم.

در طول هفته چند ساعت برای فعالیت های قرآنی وقت می گذارید؟

تمام وقت من در طول هفته صرف مطالعه در جهت فعالیت‌های علمی قرآن می‌شود. بندرت پیش می آید شب و روز از 12 ساعت کمتر به مطالعه بپردازم.
    اگر منظورتان حضور در جلسات و قبول برنامه‌ها است که باید عرض کنم بطور کلی هر روز برنامه‌ی سخنرانی دارم و شاید بالغ بر 30 برنامه در ماه برسد، ولی به جهت مطالعه و دروس دانشگاه، برنامه‌های متعدد را نمی پذیرم. بیشترین برنامه های قرآنی‌ام در ماه مبارک رمضان، ماه محرم و ماه صفر است که با یک برنامه ریزی دقیق جهت سخنرانی با موضوعات مختلف در کشور و خارج از کشور سفر می‌کنم.

حضور جوانان و نوجوانان در جلسات قرآنی‌تان چگونه است؟

خیلی خوب است؛ به لطف خدا قبل از ورود به جلسه، ازدحام جمعیت از جوانان و نوجوانان به قدری است که بنده به سختی وارد جایگاه سخنرانی می‌شوم و همچنین بعد از پایان سخنرانی از تجمع مستمعین عزیز و از لطف و ارادت آنان مخصوصا از سوالات مختلف والدین محترم جوان و نوجوان بهره مند می‌شوم.

چرا از بحث تلاوت و قرائت قرآن به سمت تفسیر، پژوهش و سخنرانی روی آوردید؟

معصومین علیهم السلام در مورد تلاوت قرآن تأکید نموده‌اند، انسانها با قرائت زیبای قرآن جذب این کلام خدایی می‌شوند ولی مرحله‌ی بالا و بالاتر، تدبر در آیات قرآن ذکر شده است، چرا که تدبر در آیات قرآن از همه‌ی علوم و هنرها بالاتر است؛ آیه «أَفَلاَ یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ...» پس باید توجه داشت که گام فراتر از قرائت قرآن، پژوهش و تفسیر آیات قرآن است که شاید بعد از 20 سال مطالعه انسان به الف تفسیر آیات قرآن هم نرسد.
    برای‌تان مثالی می‌زنم تا فرق قرائت قرآن و تدبر در آیات قرآن را با هم قضاوت نمایید، قرائت قرآن به منزله‌ی باغ سرسبز و پر از میوه و رودخانه‌ای از آب گوارا است وقتی نگاهی به این باغ سرسبز و رودخانه ی پر از آب گوارا با میوه های گوناگونش بر شاخه‌های درختان می‌اندازید چقدر لذت می‌برید. این لذت، لذت ظاهری است. لذت واقعی، باز کردن قفل درب این باغ سرسبز و رفتن به درون باغ و چیدن میوه‌ها و نوشیدن آب گوارا و خوردن میوه های این باغ است که این همان پژوهش و تدبر در آیات قرآن است.
    باید توجه داشت فرق لذت قرائت قرآن با لذت تدبر در قرآن، زمین تا آسمان است. یک مثال دیگر برای شما می‌زنم؛ شخصی برای شنا خود را به داخل آب دریا می اندازد تا از شنا کردن لذت ببرد، ولی شخص دیگری با لباس غواصی خود را به داخل آب دریا می‌اندازد و به عمق می‌رود تا در و مروارید گران قیمت را از عمق دریا بیرون بکشد، شما به تفاوت این دو نگاه کنید، آیا این دو شخص از دریا به یک اندازه بهره می‌برند؟
    تدبر در قرآن به منزله‌ی بیرون کشیدن در و مروارید از دریا است، باید به عمق آیات نفوذ کرد تا در و مرواریدی که همان اسرار زمین و آسمان است و خداوند آن را در قرآن پنهان نموده بیرون کشید تا به سعادت هر دو جهان دست یابیم.
    به نظر شما تاثیرگذاری تلاوت و قرائت قرآن در محافل قرآنی بیشتر است و یا کارهای پژوهشی و سخنرانی‌هایی که این روزها در زمینه قرآن انجام می دهید؟
    کاملا برایم مشهود است مستمعین مخصوصا جوانان و نوجوانان بعد از شنیدن سخنرانی‌های علمی از قرآن متحول می‌شوند. مستمعین از مطالب علمی قرآن لذت می‌برند و سۆالات آنان مخصوصا نسل جوان و نوجوان از بنده این است که ما دوست داریم راه شما را دنبال کنیم یا بعد از پایان سخنرانی والدین محترم می گویند، دوست داریم فرزندانمان بعد از قرائت قرآن به دنبال تدبر در آیات قرآن حرکت نمایند. قضاوت با شما؛ تأثیر گذاری دو محفل را دریابید.
    در حال حاضر در زمینه قرآنی چه کار پژوهشی انجام می دهید؟

در دست داشتن چند مقاله علمی برای مجلات علمی و پژوهشی، تدبر در آیات قرآن، مطالعه در زمینه‌ی تفسیر معصومین علیهم السلام بر اساس روایات و اسناد صحیح و نیز تفسیر آیه به آیه، تحقیق در احادیث جعلی و غیر جعلی.

قوی ترین کار فرهنگی که در سال های اخیر در زمینه قرآن صورت گرفته چه بوده است؟

باید گفت کار زیربنایی در امر قرآن در سالهای اخیر چشم گیر نیست.
    همانطورکه مقام معظم رهبری فرمودند ما به مهندسی فرهنگی نیازمندیم، باید وضع فرهنگ موجود را به وضع مطلوب تبدیل نماییم، باید برادران و خواهران جوان نخبه به علوم الهی را سازماندهی کرده و با امکانات و تجهیزات علمی آنان را مجهز نموده و همچنین به یکی از زبانهای خارجی مسلح و به یک مبلغ بین المللی علوم انسانی اسلامی مبدل نماییم تا به دفاع از پیامبر اعظم و اسلام عزیز بپردازند و مطالب کذب و دروغ بیگانگان در مورد اسلام را پاسخگو باشند، البته این حرکت علمی و انتقال مفاهیم این کتاب انسان ساز به زبانهای مختلف کمتر از 10 سال طول نخواهد کشید. اگر تا کنون کار قوی و تأثیر گذار در امر انتقال فرهنگ قرآن در سطح بین الملل صورت نگرفته، به دلیل عدم آشنایی و مسلط نبودن قاریان و حافظان قرآن به زبانهای مختلف در سخنرانی ها ی خارج ازکشوراست.

2.  

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

جواد فروغی حافظ قرآن از خاطرات خود می گوید2

طی سال هایی که مشغول فعالیت بوده اید؛ کدام دولت و کدام مسئول فرهنگی بیشترین توجه را به مقوله قرآن کریم داشته اند؟ و مهمترین کاری که در این زمینه صورت گرفته چه بوده است و قاریان بین المللی چه اقداماتی در راستای تحقق این امر می توانند داشته باشند؟
    جواد فروغی
    به نظر بنده همه‌ی دولت‌ها در راستای کار قرآنی موازی حرکت کرده‌اند، مهمترین کاری که صورت گرفته جذب جوانان و نوجوانان به سمت این کتاب الهی بوده است. آن هم به امر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) آحاد مردم مخصوصا جوانان و نوجوانان به سمت قرائت قرآن و حفظ آیات قرآن کشیده شده‌اند. متولیان قرآن باید از قاریان و حافظان، مبلغ بین المللی تربیت نمایند. یکی دیگر از فرمایشات مقام معظم رهبری، تدبر در قرآن است. ایشان در تابستان 92 دیداری که با قاریان و حافظان و اساتید قرآن در مشهد داشته اند، فرموده‌اند: حفظ قرآن، تلاوت قرآن، صوت و الحن زیبای قرآن هدف و اصل نیست و باید به عنوان مقدمه‌ای ضروری برای خشوع دل‌ها و ایجاد آمادگی برای درک وفهم معارف قرآنی مورد توجه قرار گیرد.

علت حضور کم فروغ آقای فروغی در رسانه‌ها چیست؟ آیا بهتر نیست برای آشنایی جوانان و نوجوانان با قاریان قرآن و ترویج مباحث قرآنی در کشور حضورتان را در رسانه ها بیشتر کنید؟
    حقیر از نوجوانی فعالیتهای مقدماتی و ابتدایی قرآن را که همان قرائت قرآن بوده از شبکه های مختلف تلویزیونی داخل کشور آغاز نمودم و با حضور پررنگ خود در شبکه های مختلف، باعث تشویق نسل جوان و نوجوان در جهت این کلام حق تعالی گردیدم ولی اکنون از مرحله‌ی ابتدایی و مقدماتی گذر کردم و در سطح بین المللی در شبکه های برون مرزی و در شبکه های ماهواره‌ای و در کنفرانس های خارج از کشور به زبان انگلیسی، عربی و فارسی در ارسال پیام اسلام و قرآن هستم و تلاش دارم دیدگاههای واقعی اسلام را به ملت های جهان، مخصوصا به غیر مسلمانان و به زبان بین المللی بیان نمایم که دین اسلام بر مبنای مودت و دوستی، برابری و برادری و مهربانی استوار است و پیامبر اسلام یک انسان کامل، اسوه و الگوی بشریت است لذا در چنین شرایطی حضورم در شبکه های داخلی کشور کم شده ولی در واقع پررنگ تر از همیشه و در سطح بین المللی در شبکه های برون مرزی و خارج از کشور، در ارسال پیام اسلام و قرآن تلاش مضاعف دارم.

جواد فروغی دهه 60 چه تفاوت هایی با جواد فروغی دهه 80 و 90 دارد؟
    من نمی‌توانم از خود تعریف کنم و تفاوت گذشته‌ی خود را با دهه‌ی 80 و 90 معلوم نمایم. هم اکنون بنده به عنوان یک مبلغ بین المللی در کنفرانس های داخل و خارج از کشور جهت سخنرانی دعوت می‌شوم و پیام قرآن را به زبان انگلیسی، عربی و فارسی بیان می‌نمایم. شکی نیست این فعالیت های علمی‌ام با فعالیت های گذشته ی من خیلی تفاوت دارد.
    تحصیلات علمی گذشته‌ام در حد کلاس پنجم دبستان و اول راهنمایی بود اما اکنون بعد از اخذ مدرک مهندسی کامپیوتر، از دانشگاه با تغییر رشته به رشته‌ی علوم قرآن و حدیث در سطح کارشناسی ارشد با معدل 19/5 از بین دانشجویان ورودی سال 1390، نفر اول در رشته علوم قرآن و حدیث را کسب نمودم و طبق مصوبه ی وزارت علوم وتأیید مدارک آموزشی و پژوهشی، جزء استعدادهای درخشان محسوب گردیده و توانستم بدون کنکور سراسری، جهت تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه ادامه تحصیل دهم، لذا از میان دانشگاه ها، دانشگاه علوم قرآن و حدیث قم را که از نظر اساتید در سطح اجتهاد می‌باشند انتخاب و هم اکنون در مقطع دکترا در دانشگاه قرآن و حدیث قم مشغول به تحصیل می باشم. قابل ذکر است که ظرفیت رشته ی علوم قرآن و حدیث دانشگاه قم برای استعدادهای درخشان یک نفر بود. از میان 25 نفر استعدادهای برتر، 8 نفر به مرحله ی نهایی رسیدیم و از میان 8 نفر از عزیزان برتر، حقیر در مصاحبه ،از نظر تفسیر آیات قرآن، حدیث، عربی و انگلیسی انتخاب و قبول شدم.
    بیشتر به کدام کشورها سفر می‌کنید و به نظر شما اشتیاق کدام کشورها به قرآن بیشتر است؟ اگر بخواهید قرآنی ترین کشور را معرفی کنید، نام کدام کشور را می برید؟
    اکثر مردم جهان به زبان انگلیسی مسلط هستند و بعضی از کشورها عرب زبان هستند. حقیر به زبان انگلیسی و عربی مسلط هستم، ترجیحا به کشورهایی که انگلیسی و عربی می دانند سفر می کنم. کشورهای مسلمان مانند مصر، عربستان، مخصوصا مالزی ، اشتیاق بیشتری به قرآن نشان می دهند. بهار قرآن در مالزی و مصر و کشورهای عربی فقط همان زمان مسابقات قرآن است که تجمعی از مشتاقان قرآن به چشم می خورد.
    در سال 73 سفری به کشور انگلستان داشتم در دانشگاه منچستر، لیورپول و بلک برن برنامه‎ی قرآنی داشتم. در سال 86 مجددا برای سفر به انگلستان عازم شدم و با توجه به این که از مرکز اسلامی لندن، دعوت نامه داشتم سفارت انگلیس در ایران به بنده ویزا نداد و از سفر به این کشور ممانعت به عمل آورد و به بنده متذکر شد که ما از شبکه های ماهواره ای، سخنرانی شما را از کشورهای مختلف جهت تبلیغ دین اسلام به زبان انگلیسی و عربی مشاهده نموده ایم و قطعا سفر شما به کشور انگلستان برای تبلیغ دین اسلام است لذا از دادن ویزا به بنده خودداری کردند. ناگفته نماند کشورهای اروپایی و آمریکایی به اندازه ای که از تبلیغ اسلام ترس و وحشت دارند ، از جنگ ترس ندارند.شیاطین می دانند تأثیر تبلیغ فرهنگ اسلام در بیداری مردم جهان صددرصد است لذا در تخریب چهره ی اسلام و پیامبر اسلام دست بردار نیستند و مانع از تبلیغ اسلام می شوند.

حتما دیدارهای متعددی با قاریان مصری داشته اید؛ یک خاطره جالب از آن ها برای ما بگویید؟
    اولین سالی بود که قاریان مصری، آقایان بسیونی و شحات انور به مشهد آمده بودند و در هتل همای مشهد مستقر شدند. در آن زمان ده ساله بودم، یکی از اساتید مشهد، حقیر را به آنان معرفی کرد و گفت ایشان به سبک عبدالباسط ، حتی سبک شما آقایان را تقلید می‌کند. سبک شحات و سبک بسیونی را قرائت نمودم، آنان باور نکردند که یک نوجوان غیر عرب توانسته تا این اندازه به سبک قرائت یک قاری عرب نزدیک شود، این تقلید قرائت برایشان خیلی عجیب بود.
    شحات انور به یکی از اساتید مشهد گفت: من ده فرزند دارم و همگی در حا ل یادگیری فنون قرائت قرآن هستند اگر اجازه بدهید جواد فروغی را با خود به مصر ببرم و با ایشان، به صورت حرفه‌ای در فن قرائت کار کنم. سال بعد مجددا با ابوالعینین شعیشع و متولی به ایران آمده بودند، مرا به حضور طلبیدند، شحات محمد انور مرا به آنان معرفی کرد و گفت این همان نوجوانی است که سال پیش صحبتش را در مصر می کردم.

شحات به من گفت به سبک ابوالعینین بخوان، من آن سبک را خواندم، او فوری گفت باور کردنی نیست. به سبک متولی خواندم متولی در اتاق دیگری بود فوری آمد گفت: الله اکبر ، الله اکبر تو کی هستی پسر، واقعا باور کردنی نیست. حتی ابوالعینین به مسئولین وقت مشهد گفته بود: شاید اصل ایشان عرب باشد.گفتند: خیر، این پسر ایرانی است.

با شکوه‌ترین محافل قرآنی در تهران از نظر شما کدام‌ها هستند؟
    با شکوه ترین محفل قرآنی از نظر من، محفل انس با قرآن بیت رهبری است که هر سال در اولین روز ماه مبارک رمضان با حضور قاریان و اساتید و علاقمندان به قرآن در حسینیه امام خمینی برگزار می گردد. در این جلسه معنوی قاریان بین المللی و اساتید و هم چنین برخی ازجوانان و نوجوانان به تلاوت کلام الله مجید می‌پردازند و فضای بسیار زیبا ومعنوی و با شکوهی را به وجود می آورند. در پایان هرتلاوت، تلاوت کنندگان مورد تفقد مقام معظم رهبری قرار می گیرند که صحنه بسیار زیبا وخاطره به یادماندنی است. درپایان جلسه معظم له نکاتی را پیرامون تلاوت قرآن ازجمله توجه به درک مفاهیم ارزشمند این کتاب الهی وعمل به آن متذکر می شوند.

یک خاطره جالب هم از سفرهای قرآنی که به کشورهای مختلف داشته‌اید به خاطر دارید؟
    در سال 85 درکشور تایلند کنفراسی تحت عنوان پیامبر اعظم(ص) علیه آن شخص جاهل و نادان کاریکاتوریست دانمارکی _ در جهت توهین به مقدسات اسلام عکس زشت و موهنی از پیامبراعظم کشید و آن را از طریق شبکه های ماهواره‌ای در جهان منتشر کرد_ برگزار گردید. در این کنفراس از مسئولین بلند پایه ی کشورهای مختلف از جمله وزیر کشور تایلند ورۆسای دانشگاهی چین، سنگاپور، مالزی، تایلند، آلمان و سخنرانانی از انگلیس و آمریکا و از ایران آیت‌الله شاهرخی نماینده محترم ولی فقیه درجنوب شرقی آسیا و از بنده ی حقیر دعوت به عمل آمد تا پیرامون الگو واسوه بودن پیامبر اسلام مطالبی را در این کنفراس سخنرانی نماییم.
    میهمانان زیادی از اقصی نقاط جهان جهت شرکت در این کنفرانس حضور داشتند. سخنرانان جلسه آقای دکتر تیجانی تونسی مقیم آمریکا و حجت الاسلام موسوی از مرکز اسلامی لندن و دیگرسخنرانان از کشورهای مختلف در این جلسه بودند. سخنرانان جلسه کمتر از50 سال نداشتند فقط حقیر با 27 سال سن در جایگاه سخنرانی قرار گرفتم که مورد تعجب مدعوین وسخنرانان جلسه قرارگرفتم و به مدت 20 دقیقه به زبان انگلیسی در مورد اخلاق و ادب، الگو و اسوه بودن پیامبراسلام به زبان انگلیسی به ایراد سخن پرداختم و با تحولی که در افکار مستمعین و میهمانان جلسه ایجاد نمودم در پایان سخنرانی با دست زدن، بنده را مورد تشویق و تفقد قرار دادند. در سالن جلسه آقای دکتر تیجانی، سخنرانی انگلیسی ام را بسیار سودمند ارزیابی نمودند و حجت الاسلام موسوی از بنده پرسید چند سال در انگلستان زندگی کردید؟ گفتم: اصلا زندگی نکرده ام. گفت: آمریکا چطور؟ گفتم: اصلا آمریکا را ندیده ام. فوری گفتند: به والله عجیب است یک نوجوان کم سن و سال فارس زبان به این خوبی مسلط به زبان انگلیسی در مورد شخصیت پیامبر اسلام ، آن هم در حین سخنرانی آیات استناد شده را با صوت و لحن قرائت نماید، واقعا قابل تحسین است.
    این هم خاطره ای بود از صدها خاطره‌ای که در ذهنم بود.
    تبیان

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

میلاد عاشقی دانش آموز تیزهوش وحافظ کل قرآن

نوجوان حافظ قرآن ،دارنده کارشناسی ارشد دردوم راهنمایی ،در صندلی داغ« سخن پرس» چه می گوید.

میلاد عاشقی دانش آموز تیزهوش وحافظ کل قرآن ،نوجوانی که آینده در دستان اوست و به زودی رتبه های بزرگ قرآنی بین المللی وکشوری را تسخیر خواهد کرد.

به نام خداوند جان آفرین
    صندلی داغی داریم با دانش آموز عزیز،نخبه ی فرهنگی کشوری،نخبه ی قرآنی کشوری و افتخار استانی ما میلاد عاشقی با چندین مقام استانی و کشوری و بین المللی.ضمن عرض خیر مقدم خدمت شما دوست گرامی از شما خواهشمندیم ابتدا معرفی کوتاهی از زندگی خودتان و نحوه ی درس خواندن و کار های روز مره ی خود توضیح بفرمایید.
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام عرض می کنم خدمت تمام مخاطبین ارجمندو عزیز.بنده میلاد عاشقی 14 ساله، حافظ کل قرآن کریم. انشاالله امسال وارد پایه ی اول دبیرستان مدرسه ی تیزهوشان شهید مدنی تبریز خواهم شد،از سن 8سالگی حفظ قرآن را آغاز کرده ودر سن 10سالگی موفق به حفظ کامل آن شده ام و حالا هم در خدمت شما هستم.
    آقا میلاد چطور شد حفظ قرآن رو آغاز کردید و از آن سنی که شروع کردید چه انگیزه ای باعث شد که قرآن رو حفظ کنید؟
    این کاررا ابتدا با حضورقلب و بانام و یاد خدا آغاز کردم و در مرحله دوم اولین افراد پدر و مادر و آن حامی که برنامه های خودش را با فرد حافظ تطبیق می داد تا مانع پیشرفت حافظ نشودیاری ام نمود.عامل سوم هم داشتن یک استاد مجرب بود تا تجربیات خودش را به قرآن آموز یا حافظ انتقال دهد.درمورد انگیزه، یک روز از علمای بزرگوار این سخن را شنیدم که وقتی انسان قرآن را حفظ میکند کلمات و جملات قرآن در مغز انسان جریان پیدا می کند،وقتی آیات و بندهای قرآن در ذهن انسان جاری است انسان دارای تحولاتی می شود که از حافظ قرآن بودن تغییر پیدا می کند به حامل قرآن بودن وقتی این خونی که توسط قلب ما پمپاژ می شود به تمام قسمت های بدن ما و به تمامی اعضای بدنی که در معرض انجام گناه هستند ومی توانند انسان را از مسیر الهی منحرف کنندآنگاه این خون مقدس مانع انحراف می شود تا در وهله ی بعد ها انسان از حامل بودن قرآن تبدیل شود به عامل قرآن.
    لطفا فهرست تمامی مقامات ورتبه هایتان را از ابتدائی تا اکنون،ازبین المللی و استانی وکشوری نام برده و توضیح دهید.
    پایین ترین رتبه ی من شهرستانی است که سال 88 رتبه اول 10 جزء استانی و شهرستانی را کسب کردم . بعد رتبه اول مسابقات بزرگ قرآنی در سالهای89-90-91کسب کردم و در همین سال 91 بنده نفر اول مسابقات قرآنی کشور جمهوری اسلامی ایران را کسب کردم وهمچنین در همین سال رتبه اول مسابقات قرآن در بسیج دانشجویی سراسر کشور را کسب کردم بعد همین سال رتبه یک کنگره ی بین المللی را کسب کردم وهمینطور مسابقه تلوزیونی اسراء وهمچنین مسابقات دانشجویی سراسر کشور.درسال 89 به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به کشور لبنان اعزام شده بودم ودر سال 92 به عنوان نماینده ی جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین المللی کشور امارات شرکت کردم و در انجاهم رتبه ی برتر را کسب کردم.در ضمن سال قبل هم در مسابقات قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی در بخش تلاوت رتبه دوم را کسب کردم.
    درخبرنامه های قرآنی نوشته شده است که شما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستتید،در همین باره توضیح بفرمایید.
    در مجلس قانونی به تصویب رسده است که حافظان قرآن بعد از اینکه حفظ آنها مورد قبول داوران و نهاد های زیر مجموعه قرار گرفت می توانند آزمون ارشدی را در خصوص مطالب قرآنی داده ودرصورت قبول شدن به تحصیل درکارشناسی ارشدبپردازند و بنده نیز سال قبل در همین آزمون شرکت کردم و به ارده ی خداوند توانستم در این آزمون شرکت کنم و در دانشگاه خوارزمی تهران قبول شدم.ما چون حافظ قرآن هستیم در زبان عربی مشکل خاصی نداریم،اما اینکه چرا همین رشته را ادامه نمی دهیم و با داشتن کارشناسی ارشد به ادامه ی تحصیل در بخش قرآنی نمی روم؟دلیلش این است که من علاقه دارم که به عنوان یک حافظ پیشرو در درس هم مطرح بشوم و فقط تحصیلم یک جنبه ویک سویه نباشد. می خواهم در همان حال که حافظ قرآن هستم یک جراح متخصص هم باشم و همچنین دوست دارم در رشته دیگر هم فعالیت هایی داشته باشم.
    عالی ترین و مهیج ترین خاطره ای که در طول این سالهای حفظ قرآن داشته اید چیست؟
    حدود 10سال بود کسی از آذربایجان شرقی به مسابقات قرآنی اعزام نشده بود و خود من هم فکر نمی کردم که جزء پنج نفراول در مسابقات بین المللی مطرح شوم چرا که استان های دیگر در این کار ها فعالیت وتلاش های زیادی داشتند مثل مشهد و اصفهان و…واقعا سنگ تمام می گذاشتنددرآنجا حافظان قرآنی شهر ما به رتبه های چهارم یا پنجم راضی می شدند و بیشتر از این پیش نمی رفتند و خاطره ی بزرگ من این بود که توانستم رتبه ی اول را بین حافظان قرآن به شهر و استان خودم هدیه دهم.
    با توجه به این که شما در مدرسه ی تیزهوشان مشغول به تحصیل هستید آیا این با برنامه های قرآنی شما تداخل ندارد؟
    باید برنامه ریزی کنی که باید کمتر بخوابی.
    با این که مسابقات بیشتر در طول سال تحصیلی می باشد و این امرباعث ایجاد مشکل می شود ولی این مشکل با کمک معلم های دلسوزم حل می شود آنها در درس هایی که عقب مانده ام به من کمک می کنند واین باعث تقویت روحیه ی من می گردد.
    بعضی ها می گویند حفظ قرآن مغز را ضعیف می کند آیا این درست است؟
    قرآن با نهج البلاغه و صحیفه فرق دارد چون این ها کلام انسان هستند ولی قرآن کلام الهی
    قرآن کلماتی ساده دارد و مثل شعر های فارسی خودمان می ماند ساده وروان است چیزی که درنتیجه ی حفظ قرآن غیر از جنبه ی معنوی آن به دست می آید این است که حافظه چنان تقویت می گرددکه باعث می شود درس هایی که برای بچه های دیگر حفظ آن ها سخت است در زمان کمتر حفظ شود وماندگاریش بیشتر شود.
    می گویند شما می توانید بعضی از آیه هارا برعکس هم بخوانید آیا این درست است؟
    و برنامه ی شما برای آینده چیست؟
    یک معیار هایی وجود دارد که تسلط حافظ را نشان می دهد.
    شماره ی صفحه ،شماره ی آیه، شماره ی سطر، اول صفحات، آخر صفحات، 100 صفحه جلو، 100 صفحه عقب، 200 صفحه جلو، 200 صفحه عقب، حالت ضربدری ،پروانه ای، این هامهارت هایی است که من می توانم درارائه ی حفظ به نمایش بگذارم ولی ما باید بیشتر به معانی قرآن توجه کنیم این چیز ها ظاهری است .مفاهیم تدبر تفسیر قرآن برنامه ی آینده من است که همراه با تحصیلم ادامه خواهم داد.
    در طول این کار بزرگ چه کسانی به شما کمک کردند؟
    اولین عنصر لازم، توکل بر خدا هست و بعد از آن تشکر می کنم از پدر و مادرم به خصوص مادرم که برنامه اش را با من تطبیق می داد و به خیلی از میهمانی ها و کارهای ضروری اش نمی رفت تا من در این کار بتوانم موفق شوم و نقش بسزایی درپروسه ی حفظ من داشت که 70٪ و 80٪ حفظم را مدیون مادرم هستم و پدرم هم که مشغول فعالیت های کار خود بود مادرم بیشتر به من کمک می کرد ولی از پدرم هم تشکر می کنم که به هر حال مشغول کسب روزی حلال می باشد.
    تشکر می کنم از اساتید محترم :
    چه اساتید مدرسه وچه اساتید قرآنی که خیلی کمک کردند.
    از
    حاج احمد شریعت
    حاج صادق زارعان
    حاج محمد جباری
    حاج وحید غفران نیا
    حاج رحیم وظیفه شعاع
    و…
    در مسیر حفظ بیشتر از کلاس ها ی حفظ استفاده کردید یا خودتان به تنهایی این مسیر را طی کردید؟
    جرقه ی حفظ من در خانه زده شد.قبل از آن من مدتی را به عنوان حفظ موضوعی به سازمان تبلیغات می رفتم بعد ازآن مدتی با قرآن فاصله ایجاد شد که بعد از تمام شدن دوران ابتدایی به اصرار دبیران خودوتشویق پدر ومادرم ادامه پیدا کردوبعد با آقای احمد شریعت آشنا شدم وبه کلاس های ایشان رفتم.
    رمز موفقیت شما چه بود؟
    اولین رمز موفقیت من علاقه مندی ام بود ودوم هدفی که از یکی از بزرگان شنیده بودم وسوم داشتن یک حامی دلسوز بود.
    یکی از خاطرات خوبتان درمسابقات خارج از کشوررا بیان فرمایید.
    بنده دو بار به عنوان نماینده ی جمهوری اسلامی ایران به کشور های لبنان و امارات اعزام شدم
    در لبنان فقط به خاطر تبلیغ رفته بودیم و مردم لبنان استقبال خوبی کرده بودند و مردم بسیار قرآن دوستی بودند و از ادیان دیگر هم از این مراسم استقبال می کردند چون این کشور زیر پرچم حزب الله بود اتحاد زیبا و وصف ناپذیری بین مردم ایجاد شده بود .به خصوص مسجد هایی که ایرانی ها در آن جا ساخته بودند به خصوص مسجد امامین حسنین که متعلق به سه امام بزرگوار ما است.در مسابقات دبی که یکی از مسابقات بزرگ منطقه خاورمیانه محسوب می شود هم از لحاظ جوایز و هم از لحاظ سطح مسابقات که 120 کشور از کل جهان می آیند و سال قبل که رفته بودم هفدهمین دوره بود و مراحل سخت حتی به اندازه ی پنج صفحه ارائه ی حفظ راادامه می دادیم تا نظر داور معلوم شود.در نتیجه سطح مسابقات خیلی سخت بود و است.حالا یکی از خاطرات من در دبی این است که داوران آن کشور نظر متفاوتی به شیعیان نسبت به سایر شرکت کنندگان دارند و نمره دهی آنان به بچه شیعه ها بسیار سخت است . جاهایی بود که من درست می خواندم ولی آنها عمدا اشتباه می گرفتند.
    سطح شرکت کنندگان خیلی خوب بود اما سطح داوری واقعا سلیقه ای بود مثل کشور ما نیست که کل کشور داوران ارزنده و نام آوری در مکان مسابقات حضور داشته باشند.بیشتر داوران آن مسابقات از دبی،امارات،الجزایر و عربستان بود که همه ی آنها از اهل سنت هستند و نظر های مخالف دربرابر شیعه ها دارند.
    به هر حال اجازه نمی دهند که افراد شیعه یا حتی افراد مرتبط با شیعه بتوانند اول شوند و برای همین عربستان در مسابقات بزرگ دبی مقام اول را کسب کرد.
    چون خیلی زحمت کشیدید می خواهم آرزو بزرگتان را توضیح دهید؟
    برای هر حافظ قرآن، کسی که در حوزه مسابقات قدم می گذارد بزرگترین هدف در کشور ما شاید این باشد که در مسابقات بزرگ بین المللی مقام نمونه و برتر را کسب کند که به هر حال کار سختی است ومن تقریبا تا دو سال دیگه که وارد مسابقات بالای شانزده سال می شوم انشاالله بتوانم رتبه ی اول را کسب کنم و برای کشور خودمان افتخار بزرگی را به دست آورم و من برای جامعه ام این آرزورا دارم که اولاً جامعه ی ما به حد و اندازه ای برسد که از دیدگاه مقام معظم رهبری که می فرمایند :«انشاالله جامعه ی ما به روزی برسد که ما در آن زمان در حدود10میلیون حافظ در کشورمان داشته باشیم »که به همین مقدار هم انشاالله کفایت نشود و ادامه داشته باشد و دومین آرزوی من ظهور امام زمان(عج) باشد که بیایند درحالی که همه ی جامعه حافظ قرآن باشند و ما به عنوان سربازان آن حضرت به ایشان خدمت کنیم و وعده پیامبر که دنیارا از ظلم و ستم نجات می دهند،محقق گردد.
    آقا میلاد در طول این سالها کدام یک از مسئولین حمایت بهتری از شما را به عمل آوردند؟و چه ارگان هایی به شما بی توجهی نمودند؟
    همه ی سازمان ها به خوبی از بنده حمایت نکردند اما سازمان ارشاد و سازمان تبلیغات و سایر نهاد ها نیز به نوبت خودشان حمایت هایی به عمل آوردند ولی مهمترین مشکلی که در جامعه ی قرآنی ما وجود دارد مسئله ی بودجه است.وقتی ما خودمان را بایک فوتبالیست مقایسه می کنیم می بینیم که واقعا در شان قرآن نیست که که این قدر حافظان قرآن در مضیقه باشند و بعضی از مسئولین به این موارد توجهی نمی کنند.
    اگر این هزینه ها را مسئولین متقبل شوند تا کلاس هایی باتخصص بیشتر برگزار شود ما می توانیم هر سال رتبه های بهتری را کسب کنیم و برای شهرمان وکشورمان افتخار آوری کنیم.
    به عنوان یک حافظ قرآن دوست دارید به مقام معظم رهبری(مدظله) چه حرف دلی را بیان کنید؟
    بنا به فرمایش مقام معظم رهبری که می فرمایند ما باید10میلیون حافظ داشته باشیم،به نظر من بهترین راه برای داشتن این تعداد حافظ قرآنی این است که همین حافظ های موجود را قدر بدانیم. یعنی کشور ما که دارای بسترهای فراوانی است کم حافظ قرآن دارد .ولی از همین حافظان موجود هم به خوبی حمایت نمی شود.و جمله ی من به مقام معظم رهبری این است که:آقاجان توصیه فرمایید همه به ویژه مسئولین ارزش حافظان را بدانند زیراهمین حافظان سرمایه های ملی هر کشورند.
    راهکارهای تخصصی برای یاد دادن یک حافظ قرآن چیست؟
    مسئله ی حفظ یک مسئله ی ثابتی است وهر بخشی شامل راهکارهایی است . فردی شاید بتواند سمعی حفظ کند و دیگری برعکس آن فرد به صورت بصری.هر کدام راه کار های مختلفی دارند ولی بصری هم از نظر من و استادان من بهتر از سایر راهکارهاست و ماندگاری آن بیشتر است ولی سمعی(شنیداری) هم باید باشد زیراکه ما فرد عرب و مسلط به زبان عربی نیستیم و حتما باید از راهکار سمعی استفاده شود.بعد از این هم به اراده حافظ و حافظه ی آن فردبستگی دارد. من خودم روزانه سه سطر حفظ می کردم و به نظر من حفظ کردن شرط نیست مهمتر از حفظ کردن نگهداری آن مطالب حفظ شده است و آخرین توصیه ی من به هم سن و سال هایم این است که حفظ را شروع کنند و به دنبال یک انگیزه ی مهمی باشند تا بتوانند با تکیه بر آن شروع کنند و قرآن را حفظ کنند و به آن عمل کنند،چون زمانی که انسان قرآن را حفظ کند قرآن نیز آن فرد حافظ را حفظ و نگهداری می کند.
    بزرگ ترین رقیب شما در این کشور کیست؟
    اصلی ترین رقیب استان ما همین استان های اصفهان ومشهد و به خصوص خوزستان است که زبانشان عربی است وبهتر از ما به زبان عربی تسلط دارند برای همین هم اکثراً همه ساله نفرات اول از استانهای خوزستان است.
    برای ما و شهرمان و این خبرگزاری «سخن پرس» قول کدام مقام را در نزدیکترین رقابت قرآنی می دهید؟
    من اکنون معاف ازرقابت درتمام مسابقات قرآنی تا 16 سالگی هستم چون در مسابقات بین المللی اول شده ام و این به خاطر آن است که دیگران نیز بتوانند دراین رقابت ها حفظ شان را عرضه کنند.اما من سعی می کنم در اولین فرصت ممکن که در مسابقات بالای 16 سال است و افراد 40 وحتی 45 ساله نیز در آن مسابقات شرکت می کنند شرکت کنم و انشاالله در آن مسابقات بتوانم رتبه ی برتر را کسب کنم.
    آخرین جمله ای که دارید برای مخاطبان گرامی چیست؟
    به نظر من این است که” قرآن را حفظ کنند تا قرآن نیز آنها را حفظ و نگهداری کند”.

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

درخشش سید محمد حسین طباطبایی

خاطرات و وقایعی از حافظان قرآنقرآن حافظ ما شد
    19 سال پس از درخشش سید محمد حسین طباطبایی در محافل قرآنی به سراغ او و پدرش رفتیم. (مصاحبه استاد سید محمد مهدی طباطبایی و فرزند گرامییشان در روزنامه همشهری خواندنیست)
    بعد از اینکه محمد حسین در 5 سالگی حافظ قران شد جمع زیادی از مشتاقان قران برای یادگیری و همچنین دیدن ایشان به منزل ما می آمدند. برای همه جای تعجب بود که چه طور کودکی در سن 5 سالگی حافظ کل شد و شروع کارش هم از سن دو و نیم سالگی بوده است. این موضوع مبتنی بر سبکی بود که حدود سه سال روی آن کار کردیم. روش مرسوم حفظ قران کریم یا شنیداری است و یا دیداری که ما از هر دوی این روش ها استفاده می کردیم. برای فهم معانی کلمات اشاراتی را وضع کردیم. یعنی برای هر کلمه از کلمات قرآن یک اشاره. کار سختی هم بود چرا که در آن زمان کسی با این روش کار نکرده بود و اشاره ای هم وجود نداشت. خودم تمام اشارات را با توجه به معنا معادلش و لغتی که زبان عربی دارد با توجه به کتب لغتی که در دست داشتیم یکی یکی وضع کردم. ثمره اش این بود که ایشان معنای هر آیه ای را که حفظ میکرد می فهمید و خود فهم معنا به حفظ کمک می کرد. در این روش اگر شما در فاصله چند متری هم باشید باز با اشاره میتوانید بفهمید که به چه آیه ای اشاره میکنم. این روش بیشتر برای کودکان خردسال به کار میرود. مثلا با دست به کوه یا پدر یا مادر و یا اب اشاره میکنیم و کودک از حرکات دست ما متوجه معنای کلمه میشود. شبیه خط مصری های باستان است که هر چه میخواستند بگویند به آن اشاره میکردند و یا نقاشی ان را می کشیدند و از این روش در حفظ و روخوانی و تجوید استفاده شد.
    قرآن کریم یکی از حلقه های مهم وصل میان اعضای خانواده ما بوده است. متاسفانه اکنون می بینیم که پدر و مادرها بعضا از بچه ها خیلی دور شده اند. علت آن هم ظهور تکنولوژی های جدید است و انهایی که متعلق به نسل های قبل هستند با این علوم و فناوری کمتر آشنایی دارند و همین باعث شده تا حدودی از هم فاصله بگیرند. با این حال رابطه من با آقا محمد حسین علاوه بر رابطه پدر و پسری همکاری هم هست، رابطه استاد شاگردی هم هست. از آنجا که بنده استاد قرآن بودم و ایشان هم شاگرد من بود، چند سال کنار هم بودیم. روزی 2 ساعت برای ایشان وقت می گذاشتم که اکنون پدرها و مادرها کمتر با فرزندانشان حرف میزنند. شاید روزی 10 دقیقه هم کنار هم نمی نشینند که با هم صحبت کنند. حال اگر یک مبحث علمی باشد که همه مشارکت داشته باشند نه فقط ایشان بلکه فرزندان دیگر سر یک جلسه همه با هم می نشستند و بحث می کردیم و همه با هم میخواندند. اکنون وقتی اعضای خانواده دور هم می نشینیم یک گروه زیاد هستیم که صحبت می کنیم و می خندیدم و در کارمان نیز این چنین هستیم . همسرم در جامعة القرآن کریم و اهل بیت (علیهم السلام) مسئول بخش خردسالان است و پسر دیگرم هم در همین جامشغول به کار است. ما به برکت قران توانستیم خیلی سفر کنیم و جوامع مختلف را ببینیم. مثلا تمام اروپا و یا افریقا و کشورهای عرب زبان را گشته ایم و این سفرها هم رابطه ما را مستحکم تر کرد.یکی از معضلاتی که قشر جوان ما با آن سروکار دارند استفاده نادرست از تکنولوژی های جدید و شبکه های اجتماعی مجازی است. تمام علومی را که دیگران خوانده اند ما نیز خوانده ایم و در همان دبیرستان و دانشگاه ها بوده ایم. آقا محمد حسین فوق لیسانس خود را از دانشگاه ساریوو گرفت و دکترایش را از لندن. متاسفانه جوانان امروز فکر می کنند که نمی شود این مسائل را با هم جمع کرد. چه اشکالی دارد که فردی دکتر باشد حافظ قران هم باشد و نمازش را هم اول وقت بخواند. داریم هر چه جدید حادث میشود را به قران عرضه کنید. آن کس که در قلب خود هیچ چیز از قرآن ندارد چیزی ندارد که بر او عرضه کند و در نتیجه شبهه هایی به وجود می آید . ولی وقتی که قرآن و تفسیر آن را می دانید و حافظ قرانید و قرآن را در قلب خود دارید هر چیزی که گفته میشود آیه ای از قرآن را در ذهن می آورید و آن را تصدیق یا تکذیب می کنید اما جوانی که هیچ چیز در قلبش ندارد در روایت داریم که مانند یک کارخانه خراب است. در مسابقاتی که در اصفهان برگزار شد از کل کشور حدود 300 پسر شرکت کرده بودند و همه یک تبلت در دست داشتند. در حالی که همه حافظان مسلطی بودند در حال گیم بازی کردن بودند ولی این برای سرگرمی شان بود. در حالی که کار اصلی شان تفسیر و قرائت و ترتیل قران است.مدرسه عشقخاطرات و وقایعی از حافظان قرآنفعالیت امروز سید محمد حسین طباطبایی و پدرش معطوف شده به گسترش و ارتقای موسسه جامعةالقران الکریم و اهل بیت علیهم السلام که مرکز آن در قم است و امروز بیش از 700 شعبه در داخل و خارج از کشور دارد. شروع فعالیت این موسسه قرآنی مربوط میشود به سال 77 یعنی زمانی که همه تازه محمد حسین طباطبایی را شناخته بودند و تقریبا در هر محفلی از نبوغ این کودک خردسال سخن می رفت. پدر محمد حسین درباره این موسسه اینطور میگوید: یک کار خوبی که کرده ایم بیش از 400 تا 450 عنوان کتاب چاپ کرده ایم. کتاب های آموزشی را خودمان چاپ می کنیم و 30 عنوان کتاب به زبان های خارجی داریم. اگر شخصی از خارج از مرزها به اینجا بیاید هم دوره می بیند و هم کتاب دارد. در کشورهای همسایه اکثرا شعبه داریم که به عنوان جامعة القران یا اسامی دیگر در حال فعالیت هستند که از همین جا تغذیه می شوند. 25 کتاب به زبان اردو چاپ شده است که در پاکستان 300 مدرسه برنامه های ما را اجرا می کنند. از وزارت آموزش و پرورش آنجا مجوز گرفته ایم و در مدارس شان با کتاب های خودمان ورود پیدا کرده ایم که برای یک موسسه مردمی که وابستگی به دولت یا جاهای دیگر ندارد و توانسته فعالیت های خارج از کشور در حد وسیع انجام دهد موفقیت محسوب میشود. واحد خردسالان یکی از جذاب ترین بخش های جامعة القران الکریم و اهل البیت علیهم السلام است که مربیان بازبان بدن با بچه ها صحبت می کنند تا به همان شیوه که محمد حسین طباطبایی حافظ قرآن شد این بچه ها نیز حافظ قرآن شوند و در کنار آن معانی کلمات قرآن را هم یاد بگیرند. گستردگی این نوع تدریس قرآن به قلب اروپا هم رسیده است به طوری که حجت الاسلام محمد حسین طباطبایی می گفت در سفرشان به اتریش دیده است در جامعه اسلامی این کشور به شیوه اشاره مفاهیم قرآن را به بچه ها آموزش می دهند. به راحتی میتوان کار قرآنی در کشور کرد و به نظرم اگر مقداری بیشتر در این زمینه سرمایه گذاری شود در جای جای مناطق کشور می توانیم مراکز قرآنی داشته باشیم. چند روز پیش که به شهرهای مرزی رفته بودم اصلا برنامه قرآنی نداشتند با این که این شهرها مورد هجمه تبلیغات کشورهای همسایه هم واقع هستند به نحوی که بدون نیاز به دستگاه ماهواره می توانند 60 کانال بیگانه را بیگرند. جامعة القرآن و اهل البیت (علیهم السلام) وارد فضای مدارس هم شده و با همکاری آموزش و پرورش و همیاری خیرین مدرسه ساز اقدام به ساخت چند مدرسه در استان قم و سایر استانها کرده است تا دانش آموزان علاوه بر درسهای مدرسه دروس قرآنی را نیز به طور ویژه یاد بگیرند تا آینده سازان کشور تسلط کافی بر این کتاب آسمانی داشته باشند.

از بچگی به من میگفتند که چگونه هم قرآن حفظ می کردی هم سفرهای زیادی می روی و هم اینکه به بازی و و تفریح می رسی الحمدلله وقت ما برنامه ریزی شده بود. اینطور نبود که من بازی نمی کردم . اتفاقا خیلی سرگرمی داشتم . منتها برنامه ریزی شده بود به این صورت که یکی دو ساعت قرآن کار کرده و ساعتی هم بازی میکردم . ضمن اینکه کاری که من دربچگی انجام می دادم مانند حالا نبود که موسسه و کلاسی باشد که به انجا بروم. فضای خانه به نحوی بود که سختی برایم نداشت و میدیدم که همه قرآن می خواندند و دوره می کردند من هم متعاقبا اینگونه بودم و اینطور بگویم که اگر غیر از این می خواستم نمی شد .
    خاطرات و وقایعی از حافظان قرآنرابطه بین پدر و مادر و فرزندان خیلی مهم است. مخصوصا اینکه از همان بچگی مواظب تربیت کردن فرزندان باشیم. روایات متعددی هم در این رابطه در دین اسلام و مذهب تشیع امده است که مخصوصا یک پدر در مذهب تشیع باید سه کار مهم برای فرزندش انجام دهد. اینکه نام خوب بگذارد به خوبی تربیتش کند و به او قرآن بیاموزد. در بحث های دیگر مانند ازدواجش هم دقیق باشد که یک ازدواج خوب داشته باشد. نباید انتظار داشت که روی بچه ها کاری انجام نشده در زمان بزرگسالی و نوجوانی شان به راحتی هر طور که خواستیم ارشاد و هدایتشان کنیم و کاری برایشان انجام دهیم. این موضوع را هم باید در نظر گرفت که تنها بحث تربیت بچه ها نیست. اینکه ما خودمان هم چه قدر افراد درستی هستیم درست است. مثلا در مجموعه خودمان خانمی هست که هم به قرآن علاقه دارد و هم بد حجاب است و دختر خردسالش را هم برای آموزش قران می آورد. این کودک خردسال در خانه متعجب می شود که چرا مادرش با وجود اینکه از او می خواهد با حجاب باشد اما خودش بی حجاب است یا در خانه میبیند که پدر و مادر هیچ کدام قرآن نمی خوانند برایش سوال پیش می آید که چرا آنها نمی خوانند و او باید بخواند و حفظ کند. پدر و مادر باید افراد درستی باشند و بدانند که فرزند را چگونه تربیت کنند.برای نوجوانان و جوانان دوست خوب خیلی اهمیت دارد. در بچگی یک سری از حافظان که بعد از من شروع به حفظ قران کردند از رفقای خوب من بودند. ارتباط خوبی با هم داشتیم و الان هم کم و بیش همدیگر را می بینیم. در قران آمده که دوست خوب کسی است که انسان را کمک کند در انجام دادن کارهای خوب. بد نیست به این روایت اشاره کنم که حواریون به عیسی ع گفتند که ما بالاخره با چه کسی همنشین و مجالست داشته باشیم که ایشان فرمودند شخص همنشین شما باید به گونه ای باشد که وقتی او را می بینید به یاد خدا بیفتید و اینکه منطق و استدلال و خرد و گفتار او بر علم شما اضافه کند و عمل و کردار و رفتارش شما را نسبت به اخرت تشویق و ترغیب کند. خلاصه اینکه دونبال کار خیر باشد و بتواند شما را در این راه کمک کند. اگر غیر از این باشد و دوستان فقط بخواهند دور هم جمع شوند گعده ای داشته باشند و در حد بیان لطیفه باشد فایده ای برای انسان ندارد.
    متاسفانه بحث های قرآنی نزد خیلی از خانواده ها از الویت برخوردار نیست و در درجات چندم قرار گرفته است. باید یکسری راهکارهای عملی توسط متخصصان امر ارائه شود و یکسری هم باید برای تشویق و ترغیب این خانواده ها فعالیت کنند و راهکارهایی به کار ببندند ضمن اینکه تبلیغات ماهواره ای باعث می شود که خیلی از خانواده ها به آن سمت تشویق و ترغیب شوند تا اینکه به این سمت بیایند. یعنی اگر بخواهیم این طرف را درست کنیم و آن طرف مشکل داشته باشد دو امر متناقض است که با هم قابل جمع نیست. نمی توانیم انتظار داشته باشیم که از یک طرف ماهواره آزاد باشد و از این طرف هم کار قرآنی انجام شود. اینها اصلا با هم جور نیست. اگر میخواهیم کار قرآنی انجام دهیم باید از آن طرف هم یک مقدار محدودیت قائل شد.

خاطرات و وقایعی از حافظان قرآنازدواج برای جوانان امروز امری ضروری و مهم است. منظور از ازدواج این تجملات و ریخت و پاش هایی نیست که انجام می شود بلکه با حداقل امکانات و خیلی ساده جوانان باید خیلی سریع انجام شود. من 21 سالم بود که ازدواج کردم و از نظر امکانات مادی هم خیلی معمولی بودم و زندگی را در یک خانه استیجاری شروع کردیم و الان هم که 24 سال دارم باز خانه مان اجاره ای است. اگر قانع باشید خداوند متعال اسبابش را فراهم می کند اما متاسفانه بعضی از جوانان آنقدر حسن ظن به خداوند ندارند. خداوند متعال فرموده است که اگر دختر و پسر فقیر هم هستند ازدواج کنند من که خدا هستم آنها را غنی می کنم. از این طرف خداوند قول داده و از آن طرف جوان فکر می کند که خانه و کار مناسب ندارد اینجاست که انسان باید به خداوند آنچنان که باید و شاید ایمان داشته باشد. در روایت داریم اگر انسان به یک آیه قرآن ایمان داشته باشد هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد. می توانید روی آب هم راه بروید و بیماری هایتان هم شفا یابد. باید به این آیه یقیین داشته باشیم ولی آنقدر که به وام و تسهیلات ازدواج یقیین داریم خدا باور نیستیم لذا مشهور است که اگر کسی ازدواج را به خاطر ترس از فقر ترک کند به خداوند سوءظن دارد. اگر به این مرحله از یقیین برسیم که خداوند ما را بی نیاز میکند یکباره پول و امکاناتی می رسد و وسایلش جور می شود.
    خاطرات
    یک روز در قطر بودیم و تیم ملی قطر به هتل محل اقامت ما آمده بود و همه اعضای تیمشان با محمد حسین عکس گرفتند. حدود 40 یا 50 خبرنگار آمده بودند و محمد حسین فقط قرانی صحبت می کرد. آن زمان مسابقات جام جهانی فوتبال بود و از او پرسیدند که مسابقات ایران و آمریکا چند چند می شود . فکر کردم چه می خواهد بگوید در حالی که در قران ننوشته است و از خداوند خواستم که کمکش کند تا چیزی بگوید. محمد حسین گفت: بسم الله الرحمن الرحیم غلبت الروم. یعنی رومی ها شکست خوردند. یکی از پیشگویی های قرآن است که به زودی جنگ بین روم و فارس صورت می گیرد و آن موقع که هیچ کدام مسلمان نبودند و رومیان از فارس ها شکست می خوردند. به ایران برگشتیم و یک ماه بعد تیم ایران آمریکا را شکست داد. این مجله از یکی از کشورهای عربی برای من فرستاده بودند که صفحه اولش اورده بودند طفل معجزه گفته بود که غلبت الروم.

جالب ترین خاطره من به سال 76 برمی گردد که به عربستان سفر کرده بودیم. این برنامه تاثیر زیادی بر مقامات عربستان داشت و حتی تاثیرش به خانواده های آنها هم رسیده بود و آنها شنیده بودند که بچه حافظی آمده است که سن و سال کمی دارد و آیات را هم معنی می کند. وزیر وقت کشور عربستان ( نایف بن عبد العزیز) دعوت کرد و دولتمردانشان هم حضور داشتند و نزدیک به دو ساعت سوالاتی مطرح شد و به لطف خدا جواب دادیم که موجب تعجبشان شد. آن زمان بیان می کردند که ایران اصلا حافظ ندارد یا نمی توانند حفظ کنند و همین مسئله باعث تعجب زیادشان شده بود. عربستان مهد قرآن کریم است و بودجه های زیادی برای حفظ و قرائت در نظر گرفته میشود اما برای مسئولان این کشور جای تعجب بود که چگونه یک کودک شیعه با این سن و سال حافظ شده است. به یاد دارم شخصی که خدمتکار و آبدارچی بود روی قرآن بسیار مسلط بود و حتی آنها در آخر برنامه از او استفاده کردند تا بتوانند از من اشکالی بگیرند. او را آوردند به این نیت که میخواهد حفظش را تحویل دهد و قصدشان این بود که از من امتحانی کنند و آبدارچی هم با سرعت آیات را می خواند و از یکسری آیات را غلط می خواند و اتفاقا تند هم می خواند و اگر می گفتم خیلی خوب خواندی مچم را می گرفتند و می گفتند که وارد نیستم ولی چون خودم مسلط بودم و تند می خواندم اشکالش را گرفتم و گفتم عمدا غلط می خواند و مشخص است. به آنها گفتیم و با آیات هم جواب دادم و گفتم قرآن عجیب و غریب شنیدم و او قصد تحریف قرآن را دارد و در آخر هم گفتم که هیچ از قرآن نمی فهمد که او هم عصبانی شد و رئیس جلسه او را اخراج کرد.

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

زندگی نامه مصطفی اسماعیلخاطرات و وقایعی از حافظان قرآن
    اکبرالقراء استاد مصطفی اسماعیل از مشاهیر و نوابغ علم قرائت قرآن در جهان اسلام است که کلام خدا را با آهنگی بسیار لطیف و دلنشین و با الحانی منطبق با معانی و مفاهیم الهی تلاوت می کند . وی استادی است بی بدیل که در فن قرائت سبکی بسیار ممتاز دارد . مردی است که تمامی قاریان جهان در آستان پر از معنویتش سر تعظیم فرود می آورند و همه به او عشق می ورزند .

به راستی که تلاوت شیوا و ممتاز قاری برجسته ای چون مرحوم استاد مصطفی اسماعیل که توأم با دلپذیر ترین نغمات آسمانی و کلام روح بخش آیات الهی می باشد جان را طراوت و آرامش می بخشد و اینچنین است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم می فرمایند «صدای نیکو زینتی است برای قراء». قاریان مبرز و اهل فن بر این عقیده اند که صوت محزون مرحوم استاد مصطفی اسماعیل دارای صفا و پختگی و جذبه ای روحانیست که به دلهای مستمعین می‌نشیند و از گیرایی خاصی برخوردار است .

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

مصطفی را ، نه تنها قرائت او بلکه تواضع و جوانمردی اش دوست داشتنی می کند . وقتی سوره احزاب را می خواند مردم چنان فریاد به تحسین اومی گشایند که مجلس به خود می لرزد و وقتی در اثنای قرائت با تواضع و افتادگی از مردم اجازه پایان قرائت خود را می خواهد ، آن ها به او اصرار می ورزند و از او ادامه قرائت را التماس می کنند . او نیز می خواند و آنگاه یکی از قرائت های استثنایی تاریخ را می آفریند و سوره الحاقه را چنان می خواند که مستمعین را هوش از سر به در می شود . تلاوتهای مرحوم استاد مصطفی اسماعیل تا اعماق جان انسان رسوخ نموده و مستمع را به اندیشیدن در آیات الهی قرآن و پند و عبرت گرفتن از کلام پروردگار متعال ترغیب می‌کند . بجاست در این زمینه به سخنان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که در جمع قاریان و کارکنان رادیو قران ، ایراد فرموده اند توجه کنید :

«هنر قاری قران این است که هرچه بیشتر معانی قران را در ذهن مستمع مجسم بکند ؛ به این نکته توجه کنید : اینکه میبیند یک تلاوت گری یکدفعه گل میکند و اهل نظر و اهل بصیرت او را قبول میکنند بی جهت نیست یک علتی دارد . شیخ مصطفی اسماعیل یا عبدالفتاح و اساتیدی از این قبیل کسانی هستند که وقتی قرآن می خوانند شما می‌بینید مفاهیم قران در ذهنشان مجسم است ؛ احساس می کنید او دارد مفاهیم را به شما میدهد نه حرف را ؛ علت (شهرتشان) اینها هست لذاست که اینها در همان منطقه خودشان هم معروف می شوند و دیگران و شاگردهایشان مقلد اینها می شوند . و شما نگاه کنید بین این قراء بزرگ ؛ مثلا شیخ مصطفی اسماعیل که من دقت کردم و شاید دیگران هم همین طور باشند من ندیدم جایی در وقف مطلق مصطفی اسماعیل نایستد ؛ معمولا می ایستد ؛ شما هم بایستید ؛ این ایستادن صدا را زیباتر و دلنشین تر می کند و هم معنی ؛ این هم یک نکته بود » .

شیوه ای را که مرحوم مصطفی اسماعیل در علم قراءات مبتکر آن بوده است شاهکاری برجسته است که در آن قاری قرآن همزمان با تلاوت و بیان علم تجوید قادر است تا مفاهیم آیات الهی را به مستمعین برساند و تجسم عینی مفاهیم عمیق قرآنی را ایجاد نماید و اینچنین است که جوهر و بطن قرآن کریم در لحن زیبای قاری گرانقدر و ارجمندی چون مرحوم استاد مصطفی اسماعیل می درخشد . مرحوم استاد به کلیه قراءات سبعه و راویان قراء تسلط و چیرگی خاصی داشت و با قرائت گوناگون قرآن کریم را تلاوت می نمود ، اما اکثراً به قرائت ورش مصری به تلاوت آیات مبادرت می ورزید .همچنین او به تمامی مقامات و الحان قرآنی مهارت و استادی وافری داشت بطوری که اهل فن او را یگانه مقری قرآن می دانند .

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

مصطفی در ناحیه طنطا از کشور مصر متولد گردید و تحت آموزش اولیه استاد سید البدوی قرائت قرآن را فرا گرفته ، سپس در ناحیه طنطا در مؤسسه الاحمدی به همراه شیخ خلیل الحصری در محضر شیخ «ابراهیم سلّام» که از بزرگترین اساتید آن زمان بود به تحصیل علوم عالی قرائت پرداخت . زمانی که مصطفی برای اولین بار به شهر قاهره مسافرت کرد ، در ملاقات با شیخ محمد رفعت قرائت قرآن نمود ، آنگاه امام القرّاء دستانش را در میان گرفته ، آینده ای درخشان را به او نوید داد . او که یک نابینا بود با چشم بصیرت مصطفی را به خوبی شناخت و زیبایی کار او را در اعماق وجود خویش احساس کرد .

مصطفی یکی از اساتید مسلم علم قرائت است ، استادی که با آشنایی با نغمات و مقامات موسیقی و علم تجوید ، بهترین و بالاترین قرائت ها را آفریده است . او می گوید : « طریقه تجوید و صوت قرآن کریم بر پایه حدود 18 مقام استوار است که برخی از آنان عبارت اند از : بیات و مشتقات آن... صبا ، شور ، حجاز ، رست ، سه گاه ، عجم ، مرمل ، نهاوند ، عشاق و ... » از نظر مصطفی یک قاری قرآن که دارای صوتی زیباست ناگزیر است که با موسیقی آشنا باشد و نیز وقف و ابتدا را باید بداند ، اما این همه در شرایطی است که قاری به اصول تلاوت خللی وارد نساخته و حق آیات را ادا کند . صوت خوش در آیات و احادیث نیز پسندیده است و همواره مورد تایید بوده است . آنجا که حضرت رسول (ص) فرمودند : « قرآن را با صوت زیبا ، نیکو بخوانید » و همچنین می فرمایند : « آن کس که قرآن را با تَغَنّی و آهنگ قرائت نکند از ما نیست ». همه می دانند مقصود از غنا و آهنگ در اینجا صوت نیکوست . صوتی که حق تلاوت را آن چنان که مورد رضای خداست فراهم می سازد .

مرحوم استاد حصری درباره صوت استاد مصطفی اسماعیل می گوید « او از جمله قاریان ممتازی است که در بیان الحان قرآنی تسلط و استادی خاصی داشت.

از نظر مصطفی یک قاری قرآن بزرگترین و بهترین سفیر برای اسلام و کشور خود می باشد . وی در این راستا عنوان می کند که در سفری که در سال 1352 به ترکیه داشته است استقبال زیادی از سوی مردم و مقامات کشوری صورت گرفت ، تا آنجا که نخست وزیر ترکیه خود شخصاً به استقبال و دیدار با وی آمدند و به همراه وزیر فرهنگ به مدت نیم ساعت با وی به گفتگو نشستند ، پس از آن قرآنی را که حروف آن با آب طلا نوشته شده بود ، به او هدیه کردند . و نیز طی مسافرت هایی که به لبنان داشت از سال 1353 به مدت 3 سال در ایام ماه مبارک رمضان به تلاوت قرآن در این کشور پرداخت ؛ در اینجا نیز به او نشان درجه یک کشور را اعطا کردند . شیخ مصطفی اسماعیل به کشورهای بسیار زیادی در اقصی نقاط جهان مسافرت کرده است . وی می گوید : « یک قاری قرآن در قلوب مسلمین جهان جایگاه ویژه ای دارد . مردم از او استقبالی شایسته شخصیت او به عمل می آورند ، حتی از زمانی که قدم در فرودگاه آن دیار می گذارد ، روزنامه ها و مجلات پیرامون تاریخ زندگی او و تاریخ کشورش ، مقالات بسیار می‌نویسند و رادیو و تلویزیون نیز در این رابطه به پخش برنامه هایی اهتمام می ورزند ».

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    860 پست
    حضور
    98 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای به تلاوت های مصطفی اسماعیل علاقه وافری دارند . ایشان می فرمایند : « علّت شهرت این قاری این است که به هنگام تلاوت مفاهیم و مضامین را در ذهن مجسم می کند...»

آری استاد مصطفی ، از اساتید برجسته ای است که چون تلاوت می کند ، هر جا که شنونده ای باشد بی اختیار به تحسین و تشویق او لب می گشاید . آنگاه که لفظ (ماءِ) را تلاوت می کند ، چنان می خواند که مستمع آب را در مقابل دیدگان مجسم می کند . این حالت در تمامی کلمات و آیات مشهود است .

از مشهورترین اماکنی که استاد در آن مکان ها به تلاوت قرآن پرداخته است ، مسجد جامع اموی ، جامع کبیر در لبنان ، مسجد امام حسین (ع) در عراق ، مسجدالاقصی ، مسجدالحرام و مسجد جامع کبیر در پاریس را می توان نام برد .

این اساتید بزرگ علم قرائت قرآن علاوه بر تلاوت های مجلسی ، تمامی قرآن کریم را نیز به شیوه ی تحقیق و ترتیل قرائت کرده است که در اکثر کشورها ، شیفتگان کلام الهی ، به تلاوت های زیبای او گوش جان سپرده ، از آن بهره ها می گیرند و قاریان بسیار با استماع تلاوت هایش دراین راه به مراتب اعلی در قرائت قرآن رسیده اند . تلاوت های این استاد مسلم علم قرائت همه هفته از رادیو قرآن جمهوری اسلامی ایران به سمع دوستداران تلاوتهای ایشان می رسد .

سرانجام شیخ مصطفی اسماعیل پس از عمری پربار ، در حالی که شیفتگان بیشماری از تلاوت های دلنشین خویش برجای گذارده بود ؛ در سال 1359 ه.ش. در شهر قاهره به سوی معبود شتافت و بدین سان جهان اسلام در غم از دست دادن نابغه ای - که سراسر جهان به عظمتش معترف بود - سوگوار گردید . فردی که با صوت و لحن دلنشین اش توانست بسیاری را فراسوی دین مبین اسلام رهنمون سازد . همانگونه که خود بارها گفته بود : یک قاری قرآن بزرگترین سفیر قرآن عزیز است .

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

ماجرای توسل عبد‌الباسط به امام کاظم(ع)

حجت الاسلام فاطمی‌نیا عبد‌الباسط را هم محب اهل‌بیت(ع) دانست و گفت: من دوستی در نجف دارم که هنوز هم زنده است. وی می‌گفت: هنگامی که عبدالباسط تلاوت معروف حشر و تکویر را در عراق خواند من حضور داشتم. وی قبل از تلاوت به من گفت: برای این تلاوت متوسل به موسی‌ بن جعفر(ع) شدم.
    به گزارش فرهنگ نیوز، در ادامه اولین روز هفتمین دوره آموزشی توجیهی کاروان نور، نکات بهداشتی ویژه قاریان، توسط دکتر رضیعی برای اعضای کاروان بیان شد.

پس از آن، اعضای کاروان نور در مسجد جامع اُزگل، مهمان حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالله فاطمی‌نیا بودند.

وی با ذکر خاطراتی از مرحوم نقشبندی گفت: مرحوم نقشبندی از نظر قدرت صدا از نوادر روزگار بود. به یاد دارم در محفلی بودیم برق رفت، وی آنچنان با تلاوت کرد که با زمانی که برق بود و سیستم صوتی کار می‌کرد چندان تفاوت نداشت.

وی با اشاره به ارادت مرحوم نقشبندی به اهل‌بیت(ع) گفت: یک‌بار مرحوم نقشبندی در جایی آرام به من گفت: بیا برویم قدم بزنیم، من یک کتاب صحیفه سجادیه به وی دادم و او مدام به فراز‌های کتاب نگاه می‌کرد و ما شاء الله می‌گفت. دو کتاب دیگر هم در این زمینه به وی دادم و بعد از آن ارتباط ما بسیار نزدیک شد. نقشبندی به اهل‌بیت(ع) ارادت داشت و او هم مانند محمد صدیق منشاوی شیعه 12 امامی است.

فاطمی‌نیا عبد‌الباسط را هم محب اهل‌بیت(ع) دانست و گفت: من دوستی در نجف دارم که هنوز هم زنده است. وی می‌گفت: هنگامی که عبدالباسط تلاوت معروف حشر و تکویر را در عراق خواند من حضور داشتم. وی قبل از تلاوت به من گفت: برای این تلاوت متوسل به موسی‌ بن جعفر(ع) شدم.

این استاد اخلاق علم تجوید را علمی بزرگ دانست و گفت: من در تجوید شاگرد میرزا جواد آقای تبریزی بودم. با دو سال حضور در جلسات ایشان دریافتم که تجوید علم بزرگ و مهمی است.

وی با اشاره به اعجاز تلاوت گفت: برخی قدر تلاوت را نمی‌دانند، برخی از تلاوت‌ها مانند سوره هود مصطفی اسماعیل بیمار را شفا می‌دهد و یا صدای محمد رفعت صدایی بهشتی است و آوای این استاد فراتر از این حرفهاست که بگوییم حجاز خواند یا رست، تلاوت وی انسان را مات و مبهوت می‌کند.

فاطمی‌نیا ارادت شیعیان به اهل بیت(ع) را سبب ارتقای آنها در علوم قرآن دانست و گفت: من سال‌ها کتب مختلف تفسیری را خوانده‌ام نکاتی که در المیزان است در هیچ کتابی نیست و این‌ها به خاطر محبت اهل بیت(ع) است.

وی با آرزوی موفقیت برای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی در ایام حج گفت: شما‌ها همگی استاد و روشن هستید بروید و تلاش کنید که مبلغ قرآن و اسلام باشید، در این ایام انسان‌های زیادی هستند که ضجه می‌زنند و لبیک می‌گویند اما حاجی واقعی کم است، شما سعی کنید از ضجه زنندگان نباشید. خداوند همه جا هست کعبه برای این است که به یاد خدا دور آن بچرخی و وقتی آمدی دور خدا بچرخی. باید رفتار ما بعد از حج تغییر کند نه اینکه بعد از چهل حج به محض اینکه اسم طرف را ببرند خانواده‌اش بر خود بلرزد.

منبع: مهر
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خوب بود مرسی
    اشخاص بنا به دلایلی ممکن است به کاشت مو نیاز داشته باشند.بهترین روش این است که از روش های جدید کاشت مو پزشک مو استفده شود.زیرا جدیدتری روش ها را در کاشت و پیوند مو ارائه می دهد.

12. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری