جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از کدام قاری برای حفظ کردن تقلید کنم که مطلوب باشد؟

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

از کدام قاری برای حفظ کردن تقلید کنم که مطلوب باشد؟

باسلام
    من تدویر قاری مشاری راشد را میپسندم.
    آیا دوستان توصیه میکنند به سبک ایشان (هم آهنگ و هم وقف و ابتداء) حفظ رو شروع کنم؟
    آیا وقف و ابتداء ایشان موردی ندارد و در مسابقات داوران ایراد نمیگیرند؟ چون شنیدم در مورد بعضی از قاری ها؛ داوران ایراد میگیرند!
    باتشکر

2.  

نوشته
    3,620
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    797 پست
    حضور
    118 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد خاتم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط alisajjad نمایش پست
    باسلام
    من تدویر قاری مشاری راشد را میپسندم.
    آیا دوستان توصیه میکنند به سبک ایشان (هم آهنگ و هم وقف و ابتداء) حفظ رو شروع کنم؟
    آیا وقف و ابتداء ایشان موردی ندارد و در مسابقات داوران ایراد نمیگیرند؟ چون شنیدم در مورد بعضی از قاری ها؛ داوران ایراد میگیرند!
    باتشکر

با سلام به محضر شما

معمولاً فایل صوتی که برای حافظان قرآن توصیه می شود، ترتیل استاد پرهیزگار و استاد منشاوی می باشد.

از بقیه ترتیل ها هم برای حفظ می شود استفاده کرد ولی این دو ترتیل مخصوصاً ترتیل استاد منشاوی بهتر است.

در ترتیل استاد منشاوی، ممکن است خطا و اشتباه از جهت تجوید و وقف و ابتدا و موارد دیگر وجود داشته باشد ولی

خطاهایش کمتر از بقیه ترتیل ها هست.

یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر
    بنده نرم افزار معجزه حفظ نور رو خریداری کردم این نرم افزار خیلی کمک میکنه برای حفظ ولی متأسفانه ترتیل مشاری راشد یا منشاوی نداره.

آیا منشاوی تمام نغمات عرب را در ترتیل خود پیاده میکند؟
    آیا منشاوی خسته کن و یکنخواخت نمیخونه؟ نمیدونم چرا خوشم نمیاد!

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط alisajjad نمایش پست
    با سلام و تشکر
    بنده نرم افزار معجزه حفظ نور رو خریداری کردم این نرم افزار خیلی کمک میکنه برای حفظ ولی متأسفانه ترتیل مشاری راشد یا منشاوی نداره.

آیا منشاوی تمام نغمات عرب را در ترتیل خود پیاده میکند؟
    آیا منشاوی خسته کن و یکنخواخت نمیخونه؟ نمیدونم چرا خوشم نمیاد!
    با سلام

استاد منشاوی، در ترتیل خود بیشتر نغمات اصلی را پیاده کرده است.

البته تنوع نغمات استاد کم است به این معنا که مثلاً وقتی مقام بیات را می خواند، چند صفحه ای را با این مقام می خواند

و بعد مقام دیگر را اجرا می کند. ( یکی از علت هایی که به نظر می آید ترتیل استاد یکنواخت است، همین است )

شما می توانید از ترتیل استاد پرهیزگار استفاده نمایید. ( تنوع نغمات استاد پرهیزگار بیشتر از استاد منشاوی است )

نکته مهم : توجه داشته باشید که شما در حفظ قرآن باید فقط چند بار نوار یا فایل صوتی را قبل از حفظ کردن گوش دهید

تا آیات را به صورت صحیح حفظ کنید و این گونه نباشد که آن قدر نوار یا فایل صوتی را گوش دهید تا

دقیقاً سبک یا آهنگ آیات را حفظ شوید.

ان شاء الله موفق باشید.

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۴:۱۲
    یا صاحب الزمان

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

جمع بندی

پرسش:
    آیا حفظ کردن قرآن با فایل صوتی آقای مشاری بن راشد العفاسی، مناسب است؟

پاسخ:
    ترتیل مناسب برای حفظ قرآن چند ویژگی دارد:

1. رعایت قواعد تجوید:
    همانطور که می دانید یکی از شاخصه های مهم ترتیل که در روایت نیز بدان اشاره شده(1) تلفظ درست و دقیق حروف است که علم تجوید متکفل این موضوع است. در علم تجوید علاوه بر یادگیری مخارج حروف به صفات حروف و نیز احکام حروف نیز پرداخته می­ شود. چنانچه ترتیلی این مهم را رعایت نکرده باشد در نحوه تلفظ حافظ نیز مؤثر خواهد بود.

2. رعایت مواضع صحیح وقف و ابتداء:
    در روایتی که بدان اشاره شد یکی از شاخصه های ترتیل حفظ مواضع وقف دانسته شده است. از این رو از شاخصه های مهم ترتیل برای حافظان رعایت مواضع صحیح وقف و ابتداء است. عدم مراعات وقف و ابتداء گاهی منجر به معانی شرک آمیز و کفر آلود می­ گردد کما اینکه دقت در وقف و ابتداء به تلاوت شخص لطافت می­بخشد و حتی گاهی موجب القاء معانی جدید و متنوعی می­ گردد که نشانه علم و آگاهی خواننده از محتوای آنچه می خواند خواهد بود.

3. تنوع و زیبایی نغمات:
    یکی دیگر از ویژگی های ترتیل مناسب برخودار بودن از تنوع در ارائه نغمات و پرهیز از یک نواختی و در عین حال زیبایی نغمات است. همانگونه که پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند:
    «لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ حِلْيَةٌ وَ حِلْيَةُ الْقُرْآنِ الصَّوْتُ الْحَسَنُ»؛ قرآن با صدای زیبا آراسته می­ گردد.(2)؛ برای این منظور لازم است از ترتیلی استفاده کنیم که خواننده آن خود استاد این فن بوده از ظرائف و دقائق فنون تلاوت آشنا بوده و دارای صدای زیبایی باشد. زیبایی صوت قاری موجب لذت بخش شدن کار حفظ و احساس خستگی کمتر خواهد شد.

4. برخورداری از سرعت مناسب:
    ترتیلی که بیش از حد تند و یا کند باشد برای حافظ مفید نخواهد بود و بهره آموزشی لازم را نمی توان از آن برد. شاید بتوان حد استانداردی را برای این منظور مشخص کرد.
    به نظر می­ رسد ترتیلی که یک جزء را در 50 دقیقه الی یک ساعت بخواند مناسب است و بیش از این مقدار و یا کمتر از این مناسب نخواهد بود.

_ بهترین ترتیل:
    با عنایت به نکات فوق به نظر می­ رسد استفاده از ترتیل هایی که در حال نماز تراویح خوانده شده مناسب نیست. زیرا شرائط نماز تراویح شرائطی نیست که بتوان در آن به تمامی اصول فوق پایبند بود. در این نمازها همه چیز فدای سرعت قاری می­ شود تا بتواند در مدت کوتاه مقدار لازم را بخواند و نماز را خاتمه دهد.

علاوه بر اینکه الزاماً هر کس امام جماعت نماز تراویح باشد قاری خوب و برجسته ای نیست. به نظر می­ رسد در مقایسه ترتیل های موجود ترتیل هایی قاریان مصری در مقایسه با قاریان سعودی برتری قابل ملاحظه ای دارد و در رتبه بعداز قاریان مصری، قاریان ایرانی قرار دارند. در میان قاریان مصری بهترین ترتیل ، ترتیل استاد محمد صدیق منشاوی است که در کنار اتقان و زیبایی و تنوع الحان و نغمات و رعایت اصول و قواعد تجوید و نیز رعایت صحیح موارد وقف و ابتداء از سرعت مناسب برخودار می­ باشد. در میان قاریان ایرانی نیز ترتیل استاد پرهیزکار از سایر ترتیل های موجود مناسب تر به نظر می ­رسد.*

(1) در کتاب بحار الانوار جلد 82 صفحه 6 در تعریف ترتیل آمده است: «وَ عَنْ أَمِيرِالْمُؤْمِنِينَ (علیه السلام) أَنَّهُ حِفْظُ الْوُقُوفِ وَ أَدَاءُ الْحُرُوفِ»؛ ترتیل رعایت مواضع وقف و درست ادا کردن حروف است.
    (2) کافی، 2، 615.

*برگرفته از سایت سلام قرآن.نوشته حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد حاج ابوالقاسم (با اندکی دخل و تصرف)

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۰:۵۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    یا صاحب الزمان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری