جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالي در مورد رد معجزه ي شكافت شدن ماه؟

نوشته
    29
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالي در مورد رد معجزه ي شكافت شدن ماه؟

سلام دوستان
    اين پست تكراري نيست فقط من يك سوال دارم در مورد منكرين معجزه ي شق القمر
    واقعا اين سوال براي من پيش اومده لطفا اگر مي شود همكاري كنيد و پست رو تكرار قلمداد نكنيد
    پستهاي قبلي بسته بود و من هم به جواب اين سوال نرسيدم
    بنده كلا تعصبي ندارم و در قالب سوال مي خوام بپرسم كه؟
    دوستاني كه منكر شق القمر مي شن جواب سوال بنده رو بدن
    در سوره القمر
    ايات 1 و2
    گفته شده
    اقْتَرَ‌بَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ‌ ﴿١﴾ وَإِن يَرَ‌وْا آيَةً يُعْرِ‌ضُوا وَيَقُولُوا سِحْرٌ‌ مُّسْتَمِرٌّ‌ ﴿٢
    قيامت نزديك امدو ماه شكافته شد(ان روز نزديك امده و ماه دو پاره شد) اگر معجزه ي ببينند روي بگردانند و گويند جادوي بزرگ است

خب ارتباط ايه دوم با اول رو ميشه براي من توضيح بديد؟
    اگر معجزه ي رخ نداده پس چرا در ايه دوم گفته شده اگر معجزه ي ببينند روي بگردانند و گويند جادوي بزرگ است كدوم معجزه؟
    اگر منظور اتفاقي است كه در قيامت رخ ميدهد پس ايه بعدي در مورد كدام معجزه سخن مي گويد؟
    بنده فقط سوال دارم و مدعي نيستم!

ممنون از مديران سايت
    ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ در ساعت ۰۵:۱۶ دلیل: غلط املائی

2.  

نوشته
    3,614
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    794 پست
    حضور
    118 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

با سلام و عرض ادب

نقل قول نوشته اصلی توسط 0u0 نمایش پست
    سلام دوستان
    اين پست تكراري نيست فقط من يك سوال دارم در مورد منكرين معجزه ي شق القمر
    واقعا اين سوال براي من پيش اومده لطفا اگر مي شود همكاري كنيد و پست رو تكرار قلمداد نكنيد
    پستهاي قبلي بسته بود و من هم به جواب اين سوال نرسيدم
    بنده كلا تعصبي ندارم و در قالب سوال مي خوام بپرسم كه؟
    دوستاني كه منكر شق القمر مي شن جواب سوال بنده رو بدن
    در سوره القمر
    ايات 1 و2
    گفته شده
    اقْتَرَ‌بَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ‌ ﴿١﴾ وَإِن يَرَ‌وْا آيَةً يُعْرِ‌ضُوا وَيَقُولُوا سِحْرٌ‌ مُّسْتَمِرٌّ‌ ﴿٢﴾
    قيامت نزديك امدو ماه شكافته شد(ان روز نزديك امده و ماه دو پاره شد) اگر معجزه ي ببينند روي بگردانند و گويند جادوي بزرگ است

خب ارتباط ايه دوم با اول رو ميشه براي من توضيح بديد؟
    اگر معجزه ي رخ نداده پس چرا در ايه دوم گفته شده اگر معجزه ي ببينند روي بگردانند و گويند جادوي بزرگ است كدوم معجزه؟
    اگر منظور اتفاقي است كه در قيامت رخ ميدهد پس ايه بعدي در مورد كدام معجزه سخن مي گويد؟
    بنده فقط سوال دارم و مدعي نيستم!
    افراد در برخورد با اين دو آيه به چند گروه تقسيم مي شوند :
    يك گروه كساني اند كه معتقد به اعجاز شق القمر هستند و آيه دوم سوره قمر را مرتبط و در ادامه بحث شق القمر در آيه اول مي دانند . مانند " گروه بزرگى از ياران و معاصران آن رويداد عجيب، [ كه آنرا ]روايت كرده‏ اند كه مشهورترين آنان عبارتند از:
    1 - عبدالله بن مسعود،
    2 - انس بن مالك،
    3 - حذيفه،
    4 - عبدالله، فرزند عمر،
    5 - عبدالله بن عباس،
    6 - جبير، فرزند مطعم،
    7 - عبدالله بن عمرو...
    مفسران نيز همين روايت و ديدگاه را تأييد كرده اند"(1)

(1)- ر.ك: مجمع البيان، ج 9، ص 186

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

گروه دوم كساني هستند كه معتقدند شق القمر در هنگام وقوع قيامت رخ مي دهد و آيه شريفه از اين مساله مقارن قيامت خبر ميدهد يعني اين اتفاق خواهد افتاد و طبيعتا آيه دوم را ناظر به انكار آيات و اعجازهاي ارائه شده يا نشانه هاي ارائه شده بطور كلي و يا انشقاق قمر مقارن قيامت مي دانند .(2)
    و گروه سوم كلا منكر اعجاز شق القمر هستند و معتقدند كه اين اعجاز رخ نداده و دلايلي بر اين مدعا ارائه نموده اند - كه در تاپيكهاي مشابه مي توانيد پيگيرش باشيد - و معتقدند كه به دليل اينكه انشقاق قمر يك واقعه حيرت آور و بزرگ طبيعي است اگر اتفاق افتاده باشد نمي تواند بدون شواهد فراوان خارجي و تاثير گذاري هاي ملموس در ساير بخشهاي طبيعي زمين باشد لذا ادعاي اعجاز شق القمر در قران صحيح نيست و از ديدگاه اين گروه آيه دوم ناظر به كساني است كه چنين مدعاي غير مستندي را - يعني به زعم آنان انشقاق قمر دروغ است - باور نمي كنند .
    لذا شما آيه دوم را بايد با توجه به هر يك از سه گروه مذكور بسنجيد .

(2) الميزان، ذيل آيه 1 سوره مباركه قمر

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,221 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" ویژ گی های قران : اگاه باشید ! همانا این قران پند دهنده ای است که نمی فریبد و هدایت کننده ای است که گمراه نمی سازد و سخنگویی است که هرگز دروغ نمی گوید . کسی با قران همنشین نشد مگر ان که بر او افزود یا از او کاست . در هدایت او افزود و از کور دلی و گمراهی اش کاست.
    اگاه باشید ! کسی با داشتن قران نیازی ندارد و بدون قران بی نیاز نخواهد بود.
    پس در مان خود را از قران بخواهید و در سختی ها از قران یاری بطلبید .که در قران درمان بزرگترین بیماری ها یعنی کفر و نفاق و سرکشی و گمراهی است.
    پس به وسیله قران خواسته های خود را از خدا بخواهید و با دوستی قران به خدا روی اورید و به وسیله قران از خلق خدا چیزی نخواهید . زیرا وسیله ای برای تقرب بندگان به خدا بهتر از قران وجود ندارد .
    اگاه باشید !که شفاعت قران پذیرفته و سخنش تصدیق می گردد. ان کس که در قیامت قران شفاعتش کند بخشوده می شود. و ان کس که قران از او شکایت کند محکوم است.
    در روز قیامت ندا دهنده ای بانگ می زند که : " اگاه باشید ! امروز هر کس گرفتار بذری است که کاشته و عملی است که انجام داده جز اعمال منطبق با قران "
    پس شما در شمار عمل کنندگان به قران باشید. از قران پیروی کنید .با قران خدا را بشناسید و خویشتن را با قران اندرز دهید و رای و نظر خود را در برابر قران متهم کنید و خواسته های خود را با قران نادرست بشمارید. "
    درسی از نهج البلاغه - مولا علی علیه السلام. یا حق.

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

جمع بندی

پرسش: دوستاني كه منكر شق القمر مي شوند جواب سوال بنده را بدهند
    در سوره القمر آيات 1 و2گفته شده اقْتَرَ‌بَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ‌ ﴿١﴾ وَإِن يَرَ‌وْا آيَةً يُعْرِ‌ضُوا وَيَقُولُوا سِحْرٌ‌ مُّسْتَمِرٌّ‌ ﴿٢﴾
    قيامت نزديك آمدو ماه شكافته شد(ان روز نزديك آمده و ماه دو پاره شد) اگر معجزه ي ببينند روي بگردانند و گويند جادوي بزرگ است
    ارتباط آيه دوم با اول را برای من توضیح دهید؟
    اگر منظور اتفاقي است كه در قيامت رخ ميدهد پس آيه بعدي در مورد كدام معجزه سخن مي گويد؟

پاسخ: افراد در برخورد با اين دو آيه به چند گروه تقسيم مي شوند :
    يك گروه كساني اند كه معتقد به اعجاز شق القمر هستند و آيه دوم سوره قمر را مرتبط و در ادامه بحث شق القمر در آيه اول مي دانند . مانند " گروه بزرگى از ياران و معاصران آن رويداد عجيب، [ كه آنرا ]روايت كرده‏ اند كه مشهورترين آنان عبارتند از:
    1 - عبدالله بن مسعود،
    2 - انس بن مالك،
    3 - حذيفه،
    4 - عبدالله، فرزند عمر،
    5 - عبدالله بن عباس،
    6 - جبير، فرزند مطعم،
    7 - عبدالله بن عمرو...
    مفسران نيز همين روايت و ديدگاه را تأييد كرده اند"(1)
    گروه دوم كساني هستند كه معتقدند شق القمر در هنگام وقوع قيامت رخ مي دهد و آيه شريفه از اين مساله مقارن قيامت خبر ميدهد يعني اين اتفاق خواهد افتاد و طبيعتا آيه دوم را ناظر به انكار آيات و اعجازهاي ارائه شده يا نشانه هاي ارائه شده بطور كلي و يا انشقاق قمر مقارن قيامت مي دانند .(2)
    و گروه سوم كلا منكر اعجاز شق القمر هستند و معتقدند كه اين اعجاز رخ نداده و دلايلي بر اين مدعا ارائه نموده اند - كه در تاپيكهاي مشابه مي توانيد پيگيرش باشيد - و معتقدند كه به دليل اينكه انشقاق قمر يك واقعه حيرت آور و بزرگ طبيعي است اگر اتفاق افتاده باشد نمي تواند بدون شواهد فراوان خارجي و تاثير گذاري هاي ملموس در ساير بخشهاي طبيعي زمين باشد لذا ادعاي اعجاز شق القمر در قران صحيح نيست و از ديدگاه اين گروه آيه دوم ناظر به كساني است كه چنين مدعاي غير مستندي را - يعني به زعم آنان انشقاق قمر دروغ است - باور نمي كنند .
    لذا شما آيه دوم را بايد با توجه به هر يك از سه گروه مذكور بسنجيد .

(1) ر.ك: مجمع البيان، ج 9، ص 186

(2) الميزان، ذيل آيه 1 سوره مباركه قمر

کلید واژه ها: شق القمر ، شکافته شدن ماه ، معجزه شق القمر، مقارن قیامت

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ در ساعت ۰۱:۴۱
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری