جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شستشويي كن و آنگه به خرابات خرام

نوشته
    3,425
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شستشويي كن و آنگه به خرابات خرام

غسل تعميد

مراسم غسل و شستو ميان اقوام مختلف

غسل تعميد ، ظرف آب متبركه ، سنگابه ها و حوضچه هايي كه در مدخل تكيه ها و اماكن مقدسه بر پا مي كنند ، از يادگارهاي آيين ميتراست.افروخت شمع ودر اماكن مقدسه نيز يكي از يادگارهاي ايين ميتراست.
    در مهرابه خا ، يا چاه آب وجود داشت يا چشمه آب، و بدان وسيله گروه مومنان شست و شو و غسل داده مي شدند.در متن مهر يشت نيز با صراحت آمده است كه كساني كه مي خواهند در مراسم ستايش مهر شركت كنند، بايستي در دو نوبت ، مدت اول سه شب و سه روز و نوبت دوم دو شب و دو روز چندين بار خود را شست و شو دهند. در نقشهايي كه يافت شده مرشد مهري يا مغان ميترا در حال تعميد مومنان ملاحظه مي شوند. در مدخل مهرابه، حوضچه يي قرار داشت، اما به نظر نميررسد كه از اين جوضچه هاي
    كوچك براي غسل دادن تازه واردان استفاده مي شدهاست. مراسم غسل در حالي كه مغان در آن نظارت
    مستقيم داشتنددر اتاق هاي در بسته و تالار بزرگ انجام مي شده.
    مراسمي بسيار پيچيده و گسترده نيز ميان مغان زرتشتي ،‌جهت پيروان در غسل و شست و شو انجام ميشد.اما در اين مراسم ميان اين موبدان و مومنان پيرو، جهت ديو زدايي و بيرون راندن ديو يا ديوان و شياطين و جن و تطهير ديو زدگان بز گزار مي شد و گاه تا نه شبانه روزو بيشتر به طول مي انجاميدو مراسم غسل و شست و شو با گوميز خاك و اب در مراحل مختلف برگزار مي شدتا تطهير و پاكي حاصل شود.

در ونديداد ( قانون ضد ديو ) كه بخشي از اوستاست در فرگرد هشتم بند 35 به بعد شرح غسل مس ميت آمده است كه آداب و احكام بسيار گسترده يي داشته و طول زماني بسياري دارد تا كسي كه مرده را لمس كرده بدين وسيله در بدنش حلول كرده ، به سبب اين غسل كردن و شستو شو، پاك شده و ديو نسو از بدنش خارج شود.
    علت اصلي اهميت فوق العاده اي كه براي شست و شو در رم قايل مي شدند همين اعتقاد به ايين ميترا بود.در رم گمابه هاي بزرگ با شكوهي وجود داشت.دسته هاي انبوه جنگاوران رمي براي ورود به مهرابه ها، و عبادت ميترا ، نخست به اين گرمابه داخل شده و مراسم و اداب غسل و شستشو را به جا مي اوردند.
    آنچه امروزه به نام غسل تعميد است چون بسياري از مراسم و اداب ديگر از دوران ميتراست در زمان اريايي هاست. در هند ، تبت، روم، يونان ، مصر و به ويژه ايرانيان غسل تعميد از ايم هن رايج بود.حتي ميان سرخ پوستهاي امريكايي و سياه پوستان افريقايي ، نيز اين مراسم جاري بود.
    درتبت ، چون چندسالي از تولد كودك مي گذشت، در معبد طي مراسمي در برابر آتش به غسل تعميد كودك اقدام مي شد.به نام خورشيد گودك را در حالي كه سرودهاي مقدس ميخواندند سه بار به زير اب فرو برده و بر او اسمي مي نهادند.در ايران، يونان، مصر، هند و رماني اين مراسم مشترك بود.و حتي قرنها پيش از مسلاد مسيح علامت صليب نيز مرسوم بود كه بر سينه تعميد يافتگان نقش مي شد.نكته مشترك آن بود كه در اين مراسم به نام خورشيد ، خداي خورشيد ، متوسل مي شدند و غسل تعميد همواره در كودكي انجام نمي شد، بلكه در سنين بلوغ نيز جوانانن را غسل مي دادند تا از گناهان و آلودگيها بري شوند و اين غسل به عنوان تولدي مجدد بد.ميان زرتشتيان قديم ، و ايرانيان پيش از زرتشت نيز غسل تهميد كودكان در مهرابه ها و آتشكده ها مرسوم بود. در مهرابه ها، مقابل آتش ، به نام خداي خورشيد،مغان كودكان را در آب فرو برده و پس از آن ، نام گزاري مي شد. غسل تعميد با مفهومي همراه بود كه از آن زايش تازه يا تولد مچدد اراده مي شدو يعني غسل تعميد انسان را از آلودگيها و گناهان گذشته پاكمي كرد، چنانچه تازه متولد شده بود. به همين جهت هنگامي كه جوانان مي خواستند ميان جماعات قديم ، به معبد وارد شوند ، و مراسم ديني انجام دهند ، آنانرا مجددا" غسل تعميد مي دادند.
    در روماني غسل تعميد نشان مبرا شدن از گناهان و تولد مچدد بود. در سويد و نروژ اين رسوم جاري بود. اقوام ژرمن نيز همين مراسم را انجام مي دادند. در مكزيك ميان مايا ها و آزتكها ، غسل تعميد رسم بود، چنانكه بسياري ديگر از رسوم و معتقدات مسيحي رايج بود، از آن جمله اقرار به گناهان و آمرزش گناه. در مراسمي ، كاهن ، كودك را سوي مشرق، در برابر آفتاب نگاه مي داشت. پس از خواندن ادعيه اي براي دو براي دو نيمه خدا به نامهاي كوكول و كواتزال كوآتل با انگشتان خود ، دهان و سينه كودك را از آب مقدس تر مي كرد و پس از آن كودك را در آب فرو مي برد.

ديده در اشك زدم كاهل طريقت گويند پاك شو اول و پس ديده بر آن پاك انداز
    حافظ

2.  

نوشته
    3,425
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود بر شما ،

๑۩۞۩๑ غسل تعميد ๑۩۞۩๑

مرا در تنش غسل تعمید داد
    به من اسم شب، اسم خورشید داد
    برای تمام نفس های من شعر گفت
    مرا از ته خاک بیدار کرد
    مرا شستشو داد، آغار کرد
    مرا خط به خط خواند، تکرار کرد
    شکار همه لحظه ها را به من یاد داد
    برای من از شاخه برگی جدا کرد و گفت:
    جنگل شو، شاعر
    من از ارتفاع ترِ کاغذ و جوهر و عشق جاری شد
    شبی کفشم از گَنگ تر شد
    به من یاد داد ارتفاع ترِ گَنگ را در ته خواب گُنگِ سفر گم کنم
    به من گفت:
    گم باش و پیدا، که از سایه ها آفتابی تری

شستشويي كن و آنگه به خرابات خرام شستشويي كن و آنگه به خرابات خرام شستشويي كن و آنگه به خرابات خرام

من و سایه را دوخت بر لاله
    با لایه های گلایه
    من و سایه را برد، تا پشت رمز و کنایه
    من و سایه را برد، تا آفتابی ترین من
    مرا در تمام نفسهای خود شیر داد
    مرا در تنش غسل تعمید داد
    به من اسم شب، اسم خورشید داد
    .

شستشويي كن و آنگه به خرابات خرامسرافراز و شادان بمانيد دوستان شستشويي كن و آنگه به خرابات خرام

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)