صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برنامه روزانه تهذيب نفس مي خوام؟

نوشته
    495
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

برنامه روزانه تهذيب نفس مي خوام؟

سلام
    مي خواستم يه برنامه روزانه براي تهذيب نفس بهم پيشنهاد بدين. يه جوري كه به كارهاي ديگه هم برسم.
    فكر مي كنم اگه دو سه تا برنامه متنوع با فشردگي هاي متفاوت خيلي خوب باشه تا افراد با ميزان مشغله هاي متفاوت بتونن يكيشو انتخاب كنن (مثل فشرد - نيمه وقت - تمام وقت )

با تشكر!
    ویرایش توسط سخن آشنا : ۱۳۸۷/۰۶/۱۵ در ساعت ۱۲:۳۰

عرفان شرقی در غرب
    با پروفسور ویلیام چیتیک، استاد عرفان اسلامی در دانشگاه استونی بروک نیویورک آشنا شوید.
    http://williamchittick.mihanblog.com

وبلاگ صورتکهای خدا

2.  

نوشته
    115
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

سلام و عرض ادب
    بهترین ذکر رو می خوام بهت بدم و اون ذکر عملی و ذکر عملی چیزی نیست جز ترک گناه .
    هر روز سعی کن یکی از گناهات رو انگشت بگذاری روش و در ترکش کوشش کنی . اهل بیت هم چیزی جز این نمی خوان ، انجامش بده تا ان شاء الله خودشون دستتو بگیرن .
    این بنده ی حقیر رو هم از دعای خیرت فراموش نکن

و الله اعلم
    یا علی ع

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    براي داشتن يك برنامه عبادي روزانه، بهترين كار پيروي از سيرة امامان معصوم و تقليد از برنامة زندگي بزرگان دين چون امام خميني مي باشد.
    به طور خلاصه مي توان گفت كه در يك برنامه روزانه بايد نكات زبر را رعايت نمود
    1) انجام واجبات ديني و ترك محرّمات
    2) عمل به مستحبّات (تا حدّ امكان و با شادابي)
    3)در صورت امكان هميشه با وضو بودن
    4) استغفار دائمي داشتن يا لااقل روزي صد يا هفتاد بار استغفار كردن براي كوتاهي هاي خود در بندگي خدا، يا ابراز بيزاري از گناه ديگران (بهترين عبادات براي استغفار از نظر اهل عرفان گفتن ذكر شريف يونسيّه صد مرتبه، پس از نماز صبح در حالت سجده مي باشد : "لا اله الا انت سبحانك انّي كنت من الظالمين : نيست خدايي جز تو، پاكي تو، همانا من از ظلم كنندگان و كوتاهي كنندگان هستم."
    5) خواندن مداوم قرآن در هر روز، حداقل به اندازه يك يا پنج صفحه، و تا حدّ امكان به اندازة يك جزء و دقت در معاني آن كه بسيار راهگشا مي باشد.
    6) خواندن دعاهاي هر روز و زيارات مربوط به امامان معصوم در هر روز مخصوصاً دعاي صباح، عهد، كميل و ندبه( البته در صورت داشتن حوصله و حال لازم )
    7) بجا آوردن نماز در اول وقت و تا حد امكان بجا آوردن نمازهاي نافله و نمار جماعت
    8) خواندن نماز شب يا قضا كردن آن در روز.
    9) انجام صله رحم و مقيد بودن به آن
    10)كسب علم و مطالعه روزانه در خد امكان
    11) همنشيني با خانواده و دلجويي از ايشان (پدر، مادر، همسر، فرزندان و ...)
    12)خواستن توفيق از خداوند در تمامي مراحل زندگي و هميشه به ياد خدا بودن و همنشيني با اهل علم و تقوي
    13) تفكر در احوالات امام زمان و اينكه آن عزيز هميشه ناظر بر اعمال ماست و توسل نمودن به حضرتش كه بسيار مورد سفارش بزرگان دين بوده است
    التماس دعا

نوشته
    495
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

از پاسخ جامع شما متشكرم.

عرفان شرقی در غرب
    با پروفسور ویلیام چیتیک، استاد عرفان اسلامی در دانشگاه استونی بروک نیویورک آشنا شوید.
    http://williamchittick.mihanblog.com

وبلاگ صورتکهای خدا

6. تشکرها 2

نوشته
    125
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

صمت و جوع و سهر و عزلت و ذکر به دوام
    ناتمامان جهان را کند این پنج تمام

نوشته
    125
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

الحذر الحذر من قواطع الاربعه
    کثره الکلام و کثره الطعام و کثره المنام و کثره المعاشره مع الانام

نوشته
    1,251
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    10

باسلام
    باتشکر از همه پاسخهای دوستان.من دستورالعملهای علامه طباطبایی را که درجواب دوتا نامه که ازطرف جوانی به ایشان داده اند را تقدیم می کنم.
    نامه اول
    بسم الله الرحمن الرحيم
    محضر مبارک نخبة الفلاسفة و آية‏الله العظمى جناب آقاى طباطبائى ادام الله عمرکم ماشاءالله سلام عليکم و رحمة الله و برکاته.
    کوتاه سخن آنکه جوانى هستم ۲۲ ساله، ميزان تحصيل پنجم رياضى. اشتغالات فعلى تحصيلات حوزه قم حدود لمعه اصول الفقه. آخوندزاده. محيط زيست: دو سال سربازى در تهران، شش سال کودکى در قم، تحصيلات اوليه و بيشتر تحصيلات دبيرستان نيز در قم، چند سالى کرمانشاه. چنين تشخيص مى‏دهدم که تنها ممکن است‏شما باشيد که به اين سؤال من پاسخ دهيد. در محيط و شرايطى که زندگى مى‏کنم هواى نفس و آمال و آرزوها بر من تسلط فراوانى دارند و مرا اسير خود ساخته‏اند و سبب آن شده‏اند که مرا از حرکت‏به سوى الله، و حرکت در مسير استعداد خود بازداشته و مى‏دارند. درخواستى که از شما دارم براى من بفرماييد بدانم به چه اعمالى دست‏بزنم تا بر نفس مسلط شوم و اين طلسم شوم را که همگان گرفتار آنند بشکنم و سعادت بر من حکومت کند؟ يادآور مى‏شوم نصيحت نمى‏خواهم و الا ديگران ادعاى ناصحيت فراوان دارند.دستورات عملى براى پيروزى لازم دارم. همان گونه که شما در تحصيلات خود در نجف پيش استاد فلسفه داشتيد، همان شخصى که تسلط به فلسفه اشراق داشت. (مسموع است). باز هم خاطرنشان مى‏سازم که نويسنده با خود فکر مى‏کند که شفاها موفق به پاسخ اين سؤال نمى‏شود. وانگهى شرم دارم که بيهوده وقت گرانمايه شما را بگيرم. لذا تقاضا دارم پدرانه چنانچه صلاح مى‏دانيد و بر اين موضوع مى‏توانيد اصالتى قائل شويد مرا کمک کنيد. در صورت منفى بودن، به فکر ناقص من لبخند نزنيد و مخفيانه نامه را پاره کنيد و مرا نيز به حال خود وا گذاريد. متشکرم.

جواب علامه به نامه اول
    السلام عليکم
    براى موفق شدن و رسيدن به منظورى که در پشت ورقه مرقوم داشته‏ايد لازم است همتى برآورده، توبه‏اى نموده، به مراقبه و محاسبه پردازيد. به اين نحو که هر روز که طرف صبح از خواب بيدار مى‏شويد قصد جدى کنيد که در هر عملى که پيش آيد رضاى خدا - عز اسمه - را مراعات خواهم کرد. آن وقت در سر هر کارى که مى‏خواهيد انجام دهيد نفع آخرت را منظور خواهيد داشت، به طورى که اگر نفع اخروى نداشته باشد انجام نخواهيد داد، هر چه باشد. همين حال را تا شب، وقت‏خواب ادامه خواهيد داد و وقت‏خواب، چهار پنج دقيقه‏اى در کارهايى که روز انجام داده‏ايد فکر کرده، يکى يکى از نظر خواهيد گذرانيد. هر کدام مطابق رضاى خدا انجام يافته شکرى بکنيد. و هر کدام تخلف شده استغفارى بکنيد. اين رويه را هر روز ادامه دهيد. اين روش اگر چه در بادى حال سخت و در ذائقه نفس تلخ مى‏باشد ولى کليد نجات و رستگارى است. و هر شب پيش از خواب اگر توانستيد سور مسبحات يعنى سوره حديد و حشر و صف و جمعه و تغابن را بخوانيد و اگر نتوانستيد تنها سوره حشر را بخوانيد و پس از بيست روز از حال اشتغال، حالات خود را براى بنده در نامه بنويسيد. ان شاء الله موفق خواهيد بود. والسلام عليکم محمد حسين طباطبايى

زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم

نوشته
    1,251
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    10

نامه دوم
    بسم الله الرحم الرحيم
    محضر مقدس نخبة المجتهدين حجة‏الاسلام و المسلمين جناب آقاى علامه محمد حسين طباطبايى دام مجده سلام عليکم و رحمة الله و برکاته.
    خداوند ان شاء الله خير دنيا و آخرت عطايت فرمايد و با اوليا و انبيا محشورت سازد. برادر عزيز! فراوان احساس کمبودى مى‏کنم. هر چه دست و پا مى‏زنم و تلاش مى‏کنم و به هر جهت مى‏نگرم دريا در نظرم وسيعتر جلوه مى‏کند. ندانم در چه مسيرى روى گردانم. کدام سفينه را سوار شوم تا به ساحل خوشبختى برسم؟ از شما بردار عزيز استمداد مى‏طلبم. نمى‏دانم مرا چه مى‏شود.مدتى است‏خود را چنان بينم که بر آسمان افکارم ابرهاى سنگين و تيره و تار برآمده و عالم مرا غمناک ساخته‏اند حتى غرشى نيست تا ببارد و آسمانى صاف بينم. عامل اين تيرگى چيست; نمى‏دانم. در لا به لاى اين حالات فکر مى‏کنم اگر سؤال مرا در اين موضوع پاسخ گوييد راحت‏شوم. برادر عزيز! با روشن‏بينى خود و حقيقت‏خواهى خود اگر بتوانيد حالت مرا درک کنيد و آنچنان جوابم گوييد که ناخودآگاه جرقه‏اى در من به وجود آيد که تا ابد (مرگ) روشن باشم. آيا مى‏توانيد راهنمايى کنيد تا عاشق خدا شوم. ۲-عاشق پيامبر شوم.۳ - عاشق اولياى خدا شوم. راه چيست و چاره کدام؟ اگر راز عشق، مرا آموزيد و معشوق را به نيکى برايم بشناسانى ولو بروى خود مى‏روم. اگر حالت عشق در من بتوانى سازى و دستم گرفته به کوى عشق رهبرى نماييد و با اشاره معشوق را بنمايى دوان دوان مى‏روم حتى لحظه‏اى آرام نمى‏گيرم. اما چه کنم جاهلم و عاشق نيستم. موقعيت نويسنده: طلبه پايه معلومات: پايان دوره دبيرستان، ديپلم. علوم اسلامى: لمعه و اصول الفقه، سن:۲۳ سال. استاد عزيز، از قرآن جز خواندن (بدون تعارف) چيزى نمى‏دانم. از سخنان معصومين تقريبا بيگانه‏ام. چگونه و به چه اندازه بر آنها وارد شوم و چگونه استفاده کنم؟ صبر کنم تا رشد علمى بيابم و يا به موازات تحصيل ... طريق استفاده را نيز بيان فرماييد. امضا
    جواب علامه به نامه دوم
    به عرض شريف مى‏رساند نامه شريف دوم زيارت شد. قبلا نيز يک نامه ديگرى رسيده بود که تا کنون پاسخ آن نوشته نشده. اصولا در زمستان گذشته در اثر کسالت مزاج و ناراحتى اعصاب نه تنها نامه جناب عالى بلکه نامه‏هاى زياد ديگرى که در اين مدت رسيده تا امروزها براى هيچ کدام نتوانسته‏ام جواب بنويسم. امروزها که کمى حالم رو به بهبودى است تدريجا جواب مى‏فرستم. به هر حال عذر گذشته را مى‏خواهم. عرض کنم روشى که براى ما در همه حال و همه شرايط در حد ضرورت است روش بندگى و به عبارت ديگر روش خداشناسى است و راه آن طبق آنچه از کتاب و سنت‏برمى‏آيد همانا ياد خدا و امتثال تکاليف عملى است. يعنى همان مراقبه و محاسبه است که در نامه اولى خدمتتان عرض شد. فعلا به اين ترتيب که هر صبح که از خواب بيدار مى‏شويد تصميم بگيريد که خدا را فراموش نخواهيد کرد. آنگاه به طور استمرار خود را در برابر خدا تصور کنيد و شب وقت‏خواب به حساب کارهاى روز بپردازيد. اگر غفلتى شده استغفار و توبيخ نفس، و اگر نشده حمدى به خدا بکنيد. و ضمنا براى تقويت ذکر تا چهل روز، روزى هزار مرتبه طرف صبح با توجه تام کلمه طيبه لااله‏الاالله بگوييد. حال بندگى که از اين روش به دست مى‏آيد الگو و مقياس همه حالات زندگى است. والسلام عليکم محمد حسين طباطبايى

زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم

نوشته
    18
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

« از رهنمود های عالم ربانی آیت الله شیخ محمد تقی بهجت دامت برکاته »

هر روز سعی کنید یک حدیث از کتاب جهاد النفس « وسائل الشیعه » را مطالعه کنید و سعی نمایید به آن عمل کنید ، بعد از یکسال خواهید دید
    که حتما عوض شده اید مانند دارویی که انسان مصرف کند و بعد از مدتی احساس بهبودی می کند.

دم ز راه و رسم سلمان می زنیم----- لاف اسلام و مسلمان می زنیم

کاشکی از نسل سلمان میشدیم -----لحظه ای یکدم مسلمان میشدیم

نوشته
    259
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    109
    آپلود
    206
    گالری
    7

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای Divine Love من در ابتدا هم حرف چندانی برای گفتن نداشتم چه برسد به حالا که دوستان بسیاری از مسائل را مطرح کرده اند.
    من فقط جمله ای بسیار کوتاهی را که به گمانم از آیت الله بهجت می باشد می گویم:

به هر آن چه می دانید عمل کنید.

ویرایش توسط حيدر کرار : ۱۳۸۷/۰۶/۱۵ در ساعت ۲۱:۳۳
    ما با ولایت زنده ایم.......... تا زنده ایم رزمنده ایم

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری