جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حضرت علی (ع)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  11
  مورد تشکر
  22 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  حضرت علی (ع)
  میدونم شاید ای مطالب تکراری باشه اما فکر کردم شاید مفید باشه اگه تکراریه ببخشید.
  زندگی نامه امام علی (ع)

  ولادت
  حضرت علی ( ع ) نخستين فرزند خانواده هاشمی است که پدر و مادر او هر دو فرزند هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان هاشمی از لحاظفضائل اخلاقی و صفات عاليه انسانی در قبيله قريش و اين طايفه در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است . فتوت ، مروت ، شجاعت و بسياری از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يک از اين فضيلتها در مرتبه عالی در وجود مبارک حضرت علی ( ع ) موجود بوده است . فاطمه دختر اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار کعبه نزديک ساخت و چنين گفت : " خداوندا ! به تو و پيامبران و کتابهايی که از طرف تو نازل شده اند و نيز به سخن جدم ابراهيم سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام کسی که اين خانه را ساخت ، و به حق " کودکی که در رحم من است ، تولد اين کودک را بر من آسان فرما ! لحظه ای نگذشت که ديوار جنوب شرقی کعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شکافته شد . فاطمه وارد کعبه شد ، و ديوار به هم پيوست . فاطمه تا سه روز در شريفترين مکان گيتی مهمان خدا بود .دختر اسد از همان شکاف ديوار که دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت :" پيامی از غيب شنيدم که نامش را " علی " بگذار . "

  دوران کودکي
  حضرت علی ( ع ) تا سه سالگی نزد پدر و مادرش بسر برد و از آنجا که خداوند مي خواست ايشان به کمالات بيشتری نائل آيد ، پيامبر اکرم ( ص ) وی را از بدو تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنکه ، خشکسالی عجيبی در مکه واقع شد . ابوطالب عموی پيامبر ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگی روبرو شد . رسول اکرم ( ص ) با مشورت عموی خود عباس توافق کردند که هر يک از آنان فرزندی از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشی در کار ابوطالب باشد . عباس ، جعفر را و پيامبر ( ص ) ، علی ( ع ) را به خانه خود بردند . به اين طريق حضرت علی ( ع ) به طور کامل در کنار پيامبر قرار گرفت . علی ( ع ) آنچنان با پيامبر ( ص ) همراه بود ، حتی هرگاه پيامبر از شهر خارج مي شد و به کوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه خود مي برد . بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علی ( ع ) شکی نيست که سبقت در کارهای خير نوعی امتياز و فضيلت است . و خداوند در آيات بسياری بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يکديگر دعوت فرموده است . از فضايل حضرت علی ( ع ) است که او نخستين فرد ايمان آورنده به پيامبر ( ص ) باشند . ابن ابي الحديد در اين باره مي گويد : بدان که در ميان اکابر و بزرگان و متکلمين گروه " معتزله " اختلافی نيست که علي بن ابيطالب نخستين فردی است که به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا را تاييد کرده است .

  حضرت علی ( ع ) نخستين ياور پيامبر ( ص )
  پس از وحی خدا و برگزيده شدن حضرت محمد ( ص ) به پيامبری و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيک وحی فرا رسيد و فرمان دعوت همگانی داده شد . در اين ميان تنها حضرت علی ( ع ) مجری طرحهای پيامبر ( ص ) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در ضيافتی بود که وی برای آشناکردن خويشاوندانش با اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر ( ص ) از حاضران سؤوال کرد : چه کسی از شما مرا در اين راه کمک مي کند تا برادر و وصی و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط علی ( ع ) پاسخ داد : ای پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياری مي کنم پيامبر ( ص ) بعد از سه بار تکرار سؤوال و شنيدن همان جواب فرمود : ای خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد که علی ( ع ) برادر و وصی و خليفه پس از من در ميان شماست . از افتخارات ديگر حضرت علی ( ع ) اين است که با شجاعت کامل برای خنثی کردن توطئه مشرکان مبنی بر قتل رسول خدا ( ص ) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر ( ص ) را آماده ساخت .

  حضرت علی ( ع ) بعد از هجرت
  بعد از هجرت حضرت علی ( ع ) و پيامبر ( ص ) به مدينه دو نمونه از فضايل علی ( ع ) را بيان مي نمائيم : 1 - جانبازی و فداکاری در ميدان جهاد : حضور وی در 26 غزوه از 27غزوه پيامبر ( ص ) و شرکت در سريه های مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است . 2 - ضبط و کتابت وحی ( قرآن ) کتابت وحی و تنظيم بسياری از اسناد تاريخی و سياسی و نوشتن نامه های تبليغی و دعوتی از کارهای حساس و پرارج امام ( ع ) بود . ايشان آيات قرآن چه مکی و چه مدنی ، را ضبط مي کرد . به همين علت است که وی را از کاتبان وحی و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود که پيامبر ( ص ) فرمان اخوت و برادری مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علی ( ع ) پيمان برادری و اخوت بست و به حضرت علی ( ع ) فرمود : " تو برادر من در اين جهان و سرای ديگر هستی . به خدايی که مرا به حق برانگيخته است ... تو را به برادری خود انتخاب مي کنم ، اخوتی که دامنه آن هر دو جهان را فرا گيرد . " حضرت علی ( ع ) داماد رسول اکرم ( ص ) عمر و ابوبکر با مشورت با سعد معاذ رئيس قبيله اوس دريافتند جز علی ( ع ) کسی شايستگی زهرا ( س ) را ندارد . لذا هنگامی که علی ( ع ) در ميان نخلهای باغ يکی از انصار مشغول آبياری بود موضوع را با ايشان در ميان نهادند و ايشان فرمود : دختر پيامبر ( ص ) مورد ميل و علاقه من است . و به سوی خانه رسول به راه افتاد . وقتی به حضور رسول اکرم ( ص ) رسيد ، عظمت محضر پيامبر ( ص ) مانع از آن شد که سخنی بگويد ، تا اينکه رسول اکرم ( ص ) علت رجوع ايشان را جويا شد و حضرت علی ( ع ) با تکيه به فضايل و تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام فرمود : " آيا صلاح مي دانيد که فاطمه را در عقد من درآوريد ؟ " پس از موافقت حضرت زهرا ( س ) آن حضرت به دامادی رسول اکرم ( ص ) نائل آمدند .

  غدير خم
  پيامبر ( ص ) بعد از اتمام مراسم حج در آخرين سال عمر پربرکتش در راه برگشت در محلی به نام غديرخم در نزديکی جحفه دستور توقف داد ، زيرا پيک وحی فرمان داده بود که پيامبر ( ص ) بايد رسالتش را به اتمام برساند . پس از نماز ظهر پيامبر ( ص ) بر بالای منبری از جهاز شتران رفت و فرمود : " ای مردم ! نزديک است که من دعوت حق را لبيک گويم و از ميان شما بروم درباره من چه فکر مي کنيد ؟ " مردم گفتند : " گواهی مي دهيم که تو آيين خدا را تبليغ مي کردی " پيامبر فرمود : " آيا شما گواهی نمي دهيد که جز خدای يگانه ، خدايی نيست و محمد بنده خدا و پيامبر اوست ؟ " مردم گفتند : " آری ، گواهی مي دهيم . " سپس پيامبر ( ص ) دست حضرت علی ( ع ) را بالا گرفت و فرمود : " ای مردم ! در نزد مؤمنان سزاوارتر از خودشان کيست ؟ " مردم گفتند : " خداوند و پيامبر او بهتر مي دانند . " سپس پيامبر فرموند : " ای مردم ! هر کس من مولا و رهبر او هستم ، علی هم مولا و رهبر اوست . " و اين جمله را سه بار تکرار فرمودند . بعد مردم اين انتخاب را به حضرت علی ( ع ) تبريک گفتند و با وی بيعت نمودند .
  حضرت علی ( ع ) بعد از رحلت رسول اکرم ( ص )
  پس از رحلت رسول اکرم ( ص ) به علت شرايط خاصی که بوجود آمده بود ، حضرت علی ( ع ) از صحنه اجتماع کناره گرفت و سکوت اختيار کرد. نه در جهادی شرکت مي کرد و نه در اجتماع به طور رسمی سخن مي گفت . شمشير در نيام کرد و به وظايف فردی و سازندگی افراد مي پرداخت . فعاليتهای امام در اين دوران به طور خلاصه اينگونه است : 1 - عبادت خدا آنهم در شان حضرت علی ( ع ) 2 - تفسير قرآن و حل مسائل دينی و فتوای حکم حوادثی که در طول 23سال زندگی پيامبر ( ص ) مشابه نداشت . 3 - پاسخ به پرسشهای دانشمندان ملل و شهرهای ديگر . 4 - بيان حکم بسياری از رويدادهای نوظهور که در اسلام سابقه نداشت . 5 - حل مسائل هنگامی که دستگاه خلافت در مسائل سياسی و پاره ای از مشکلات با بن بست روبرو مي شد . 6 - تربيت و پرورش گروهی که از ضمير پاک و روح آماده ، برای سير و سلوک برخوردار هستند . 7 - کار و کوشش برای تامين زندگی بسياری از بينوايان و درماندگان تا آنجا که با دست خويش باغ احداث مي کرد و قنات استخراج مي نمود و سپس آنها را در راه خدا وقف مي نمود .

  خلافت حضرت علی ( ع )
  در زمان خلافت حضرت علی ( ع ) جنگهای فراوانی رخ داد از جمله صفين ، جمل و نهروان که هر يک پيامدهای خاصی به دنبال داشت .

  شهادت امام علی ( ع )
  بعد از جنگ نهروان و سرکوب خوارج برخی از خوارج از جمله عبدالرحمان بن ملجم مرادی ، و برک بن عبدالله تميمی و عمروبن بکر تميمی در يکی از شبها گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگهای داخلی را بررسی کردند و از نهروان و کشتگان خود ياد کردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند که باعث اين خونريزی و برادرکشی حضرت علی ( ع ) و معاويه و عمروعاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تکليف خود را خواهنددانست . سپس با هم پيمان بستند که هر يک از آنان متعهد کشتن يکی از سه نفر گردد . ابن ملجم متعهد قتل امام علی ( ع ) شد و در شب نوزدهم ماه رمضان همراه چند نفر در مسجد کوفه نشستند . آن شب حضرت علی ( ع ) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتی موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام کلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد . حضرت علی ( ع ) فرمود : از قضای الهی نمي توان گريخت . آنگاه کمربند خود را محکم بست و در حالی که اين دو بيت را زمزمه مي کرد عازم مسجد شد . کمر خود را برای مرگ محکم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدکرد . و از مرگ ، آنگاه که به سرای تو درآيد . جزع و فرياد مکن ابن ملجم ، در حالی که حضرت علی ( ع ) در سجده بودند ، ضربتی بر فرق مبارک خون از سر حضرتش در محراب جاری شد و محاسن آن حضرت وارد ساخت . شريفش را رنگين کرد . در اين حال آن حضرت فرمود : " فزت و رب الکعبه " به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم سپس آيه 55سوره طه را تلاوت فرمود : " شما را از خاک آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن بيرونتان مي آوريم . حضرت علی ( ع ) در واپسين لحظات زندگی نيز به فکر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنين وصيت فرمود : " شما را به پرهيزکاری سفارش مي کنم و به اينکه کارهای خود را منظم کنيد و اينکه همواره در فکر اصلاح بين مسلمانان باشيد . يتيمان را فراموش نکنيد ، حقوق همسايگان را مراعات کنيد . قرآن را برنامه ی عملی خود قرار دهيد . نماز را بسيار گرامی بداريد که ستون دين شماست . حضرت علی ( ع ) در 21ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاک سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .

  ویرایش توسط رحیل : ۱۳۹۳/۱۱/۲۸ در ساعت ۱۵:۵۳


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  246
  مورد تشکر
  341 پست
  حضور
  41 دقیقه
  دریافت
  115
  آپلود
  0
  گالری
  0  کارهای امام علی (ع) در زمان خلافت:

  امام علي (ع) در طول پنج سال حكومت خود به ‌رغم فشارهاي سياسي داخلي و خارجي و وقوع جنگ‌هاي طاقت‌فرسا كه تا زمان شهادت حضرتش ادامه داشت، خدمات متعددي را در جامعه اسلامي بنيان فرمود كه در تاريخ اسلام بي سابقه ‌است:

  ۱ ـ خدمات علمي و فرهنگي:
  - ساخت اولين مدرسه اسلامي در «صفه» كه در آن تدريس هم مي‌كرد. (حضرت علي(ع) در زمان حكومتش از سوي دانشگاه جندي‌شاپور براي تدريس ادبيات، طب و علوم ديگر به (خوزستان) دعوت شد اما به‌دليل وقوع جنگ، اجابت اين دعوت ميسر نشد.)
  - انجام معالجات پزشكي و درمان بيماري‌هاي جذام و امراض داخلي و همين‌طور آموزش طريقه ضد عفوني كردن
  - تدوين قرآن و اعراب گذاري آن
  - بنيان‌گذاري علم تجويد قرآن به‌ منظور نيكو خواندن، نيكو فهميدن و نيكو فهماندن كتاب آسماني اسلام
  - بنيان‌گذاري علم نحو براي درست خواندن قرآن و اسناد ديني براي غير عرب زبانان
  - آموزش ستاره‌شناسي و جهت‌يابي در شب (در اولين مرحله در مسير سپاه اميرلمؤمنين(ع) در جنگ صفين در راه «جلولا» و نهاوند براي لشكريان آموزش داده شد.)

  - براي اولين‌بار استفاده از روشنايي جيوه براي كار كردن در شب (كه اولين‌بار براي ساخت كشتي در شب مورد استفاده قرار گرفت.)
  - تدريس زبان‌هاي خارجي ـ پارسي ساساني و سرياني ـ و آموزش خط پهلوي
  - تدريس فلز شناسي
  - آموزش مديريت (هركس را كه براي اداره قسمتي از كارهاي حكومتي و دولتي به مأموريتي مي‌فرستاد مي‌بايستي قبلاً دوره آموزشي مديريت را گذرانده باشد. اين مدرسه در مدينه قرار داشت.)
  - طرح روش تدريس.
  - ترجمه كتب علمي ( برای نمونه كتاب «قراباذين»، اثر دانشمندان ايراني دانشگاه جندي‌شاپور، را حضرت از زبان پارسي به عربي ترجمه كرد و راه ترجمه كتب غيرعربي براي عرب زبانان گشوده شد.)
  - شناخت تاريخ ملل ديگر(تاريخ ايران را نیز شامل میشد.)  2 ـ خدمات اجتماعي:
  - تشكيل اولين بانك اسلامي بدون ربا
  - حسابداري دقيق مالي و ايجاد منظم‌ترين وزارت دارايي ( در «بيت‌المال مسلمين» در زمان حكومت علي (ع) هر روز بيلان كار حاضر بود و همه مستمري‌بگيران پرونده مخصوص داشتند.)
  - شهرسازي ( در حومه شهر مدينه شهري تازه ساخته شد).
  - تأسيس آسياب آبي (بسياري از مردم تا قبل از آن نان نخورده بودند.)
  - ساخت حمام
  - احداث جاده شوسه ( بين مكه و جده)
  - تهيه سايبان (براي استراحت فقرا)
  - تأسيس چاپارخانه ( بين مدينه و مركز جنگ كه براي آن 400 شتر به‌كار گرفته شدند.)
  - طرح رفع اختلاف طبقاتي در جامعه
  - اولويت انجام امور افراد به ترتيب مراجعه؛ چه افراد عادي و چه شخصيت‌هاي حكومتي و سفراي خارجي
  - رسيدگي به معيشت غير مسلمانان در حوزه حكومت اسلامي
  - ساخت «سيل بر»
  - سازماندهي نظام قضايي:
  خود بر قاضي‌القضات نظارت مي‌كرد و قاضي‌القضات حاكم بر ساير قضات بود.
  تشكيل حوزه‌هاي قضايي مشخص
  سازماندهي بررسي كار قضات
  برقراري مستمري براي قضات
  برقراري كلاس آموزش قضات
  سركشي به قضات
  استوار ساختن اصول محاكمات حقوقي و جزايي
  برشمردن مشخصات «شاهد»
  حل مشكلات پيچيده قضايي (داوري‌هاي عجيب امام)
  - برقراري مستمري براي فرزندان و خانواده شهدا  3 ـ خدمات اقتصادي:
  - ساخت بندر (بندر جده در عربستان و اسكله آن)
  - تغيير بذر (برای نمونه بذر گندم را از ايران آورد و در مدينه و طائف كاشت و توسعه داد)
  - حفر قنات
  - كارهاي عمراني
  - نظارت ساختماني
  - بنا كردن نخلستان‌هاي بي‌شمار
  - تأسيس تعاوني و بانك كشاورزي
  - پر كردن خزانه مسلمين (اگر در زمان حكومت امام، بيت‌المال بين مسلمانان تقسيم مي‌شد به هر نفر 50 هزار دينار زر سرخ مي‌رسيد.)


  ۴ـ خدمات امنيتي، دفاعي و سياسي:
  - برقراري رسم كشيك
  - ساخت اولين كارخانه كشتي‌سازي در منطقه
  - ارائه فن رهبري ميدان‌هاي نبرد از راه دور
  - مطرح كردن قاعده حكومت (در نامه به مالك اشتر)
  - طرح اصول اداري مملكت
  - صحرا شناسي (براي امور سوق‌الجيشي)
  - تعيين پايگاه حكومتي بر اساس اصول علمي (انتقال مركز حكومت از مدينه به كوفه و تبيين علل علمي آن توسط امام)
  - تبيين قاعده نظام و سپاهي‌گري
  - تهيه پاسگاه جنگي، تشكيل شوراي جنگي و طرح جنگ اردويي
  - ساخت خندق و ساخت منجنيق سه ‌طبقه
  - ساخت دژ جنگي
  - طرح خراب كردن سد دشمن به‌ وسيله كشتي جنگي
  - فن قلعه‌گيري
  - اجراي سيستم دايره‌اي يا مربع شكل براي دفاع (اين شيوه‌ها را ابتدا رسول اكرم(ص) آموزش دادند.)
  - تأسيس نيروي دريايي و توسعه آن
  - گزارش نويسي جنگي
  - پل سازي براي عبور لشكر از رودخانه
  - سنگ‌چين سازي براي پيش‌گيري از تيرهاي دشمن (سنگرسازي)


  به نقل از كتاب «خداوند علم و شمشير» نوشته رودلف ژايگر آلماني
  برگرفته از كتاب «علي معيار كمال» اثر مرحوم دكتر رجبعلي مظلومي


  ویرایش توسط sanaz shahin : ۱۳۹۰/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۲:۱۳


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  246
  مورد تشکر
  341 پست
  حضور
  41 دقیقه
  دریافت
  115
  آپلود
  0
  گالری
  0  شخصي ازحضرت علي (ع) درباره عددي كه بر2-3-4-5-6-7-8-9-10 قابل قسمت باشد و باقي مانده نداشته باشد، پرسش كرد. حضرت علي (ع) كه بر اسب خويش سوار بود، بدون تفكّر و تامّل درجوابش فرمود:«ايام سال را كه 360 روز است، درايام هفته كه 7 روز است ضرب كن». سوال كننده، عدد2520 رابه دست آورد كه برتمام اعداد مورد نظر قابل تقسيم است. پس از آنكه جواب را داد، اسب خود را راند و تشريف برد.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  2,773
  مورد تشکر
  6,322 پست
  حضور
  13 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0
  مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

  مغزهاي متوسط درباره حوادث

  و مغزهاي کوچک درباره مردم !

  شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
  .

 5. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود