پرسش:
لطفا آیات و روایاتی درباره حرام بودن خودارضایی بیان بفرمایید؟

پاسخ:
برخی آیات کریمه قرآن، و نیز روایات بسیار، بر حرمت و گناه بودن این عمل دلالت دارد. خدای متعال در آیات ابتدایی سوره مؤمنون بعد از این که به رستگاری اهل ایمان اشاره می کند، صفات آن ها را برمی شمارد. یکی از این صفات چنین است: «وَ الَّذينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حافِظُونَ إِلاَّ عَلى‏ أَزْواجِهِمْ أَوْ ما مَلَكَتْ أَيْمانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومينَ فَمَنِ ابْتَغى‏ وَراءَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ العادُونَ»؛ و آن ها كه دامان خود را [از آلوده‏ شدن به بى‏ عفتى] حفظ مى‏ كنند، تنها آميزش جنسى با همسران و كنيزانشان دارند، كه در بهره ‏گيرى از آنان ملامت نمى‏ شوند و كسانى كه غير از اين طريق را طلب كنند، تجاوزگرند.(مؤمنون/5تا7)

خدای متعال قوه غریزه را در وجود انسان نهادینه کرد تا بدین وسیله هم زمینه ایجاد خانواده و انس با همسر را فراهم نماید، و هم وسیله بقای نسل او را ایجاد کند. برای ارضای این قوای غریزی هم راهی معقول و منطقی به نام ازدواج فراهم نمود، و راه هایی چون خودارضایی و زنا را بیراهه و باطل و موجب شقاوت آدمی بیان فرمود.
خدای متعال در این آیات کریمه به ما یاد داد که اهل ایمان هرگز غریزه خود را از راه غیر مشروع تامین نمی کنند، چرا که در آن صورت از حدود مقرر الهی تجاوز نموده و موجبات عذاب و شقاوت خود را فراهم نموده اند. مطابق این آیات کریمه، غریزه جنسی، طغيانگر است و به كنترل و حفاظت نياز دارد، اما این کنترل و حفاظت به معنای ممنوعیت مطلق نیست بلکه راهی مشروع (به نام ازدواج) برای تامین آن وجود دارد که مورد سفارش ویژه شرع مقدس هم هست. کسانی که به هر شکلی از این حدود مشروع تجاوز می کنند، حالا چه به شکل استمنا و خودارضایی، و چه به شکل زنا و ...، اینان از حدود الهی تجاوز نموده اند، و تکلیف متجاوزان از حدود الهی هم مشخص است!
محدث حر عاملی در کتاب گرانمایه وسائل الشیعه بابی آورده با عنوان «باب حرام بودن استمناء» و ذیل آن، برخی روایات متناسب را آورده است.(1)؛ یک روایت به عنوان نمونه:
"عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ ثَلَاثَةٌ لَا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ لَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ وَ لَايُزَكِّيهِمْ وَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ... وَ النَّاكِحُ نَفْسَهُ..."؛ ابا بصیر گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: خداوند در روز قیامت با سه گروه حرف نمی زند و به آنان نظر نمی کند و آنان را پاکیزه نمی گرداند و برای آنان عذابی دردناک است ... کسی که با خود نکاح [=استمنا] کرده است... .(2)
از پیامبر اکرم (ص) روایت شده که: "نَاكِحُ الْكَفِّ مَلْعُونٌ"؛ کسی که با کف دست خود ازدواج کند [یعنی با دست خود استمناء نماید]، از رحمت خدا به دور است.(3)
این عمل عوارض جسمی و روحی بسیاری در پی دارد که ممکن است همه یا بخشی از آن ها، دامنگیر مبتلایان به این گناه شود؛ عوارضی هم چون ضعف چشم و بينايي، تحليل قواي جسماني، ناتواني در توليد مثل، پيري زود رس، ضعف مفاصل، لرزش دست، از بين رفتن طراوت صورت، ضعف حافظه و حواس‏ پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه ‏گيري، افسردگي، بي ‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري و بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي، ضعف اعصاب، ضعف اراده، ناسازگاري خانوادگي، بي‏ ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با همسر، بي‏ غيرت شدن نسبت به حفظ ناموس، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزت و پاكي و شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترک و ... .

______________
(1) وسائل ‏الشيعة، ج 20، ص 352، بَابُ تَحْرِيمِ الِاسْتِمْنَاءِ.
(2) وسائل‏ الشيعة ج 20 ص 353، ح 25810.
(3) مستدرك‏ الوسائل، ج 14، ص356.
لینک اصلی