جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محرمیت آدم و حوا

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

محرمیت آدم و حوا

پرسش:
    طریقه محرم شدن آدم و حوا با یکدیگر چگونه بوده است؟

پاسخ:
    آن چه به تاریخ پیامبران پیشین مخصوصا حضرت آدم مربوط می‎شود، از نظر منابع تاریخی، مطلبی نمی‎توان یافت، مگر این که با توجه به آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام از مسائل مربوط به انبیاء گذشته اطلاع پیدا کنیم. جریان ازدواج حضرت آدم و حضرت حوا نیز از این قبیل است که با تکیه به روایات می توان به چگونگی آن پی برد.
    در کتاب شریف "من لایحضره الفقیه" شیخ صدوق روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده که می فرمایند: «خداوند متعال به حضرت آدم می فرماید: اين كنيز من حوّاست، آيا دوست دارى همدم تو باشد و با تو هم صحبتى كند، و از تو پيروى نمايد؟ آدم گفت: آرى پروردگار من، و بپاس آن تا زنده هستم حمد و ثنايت بر من لازم آيد.
    خداوند فرمود: وى را از من خواستگارى كن، زيرا او كنيز من است و براى همسری تو بسيار شايسته. آن گاه غریزه جنسی را بر آدم مسلّط ساخت و پيش از آن، او را بتمامى مسائل زناشوئى آشنا ساخته بود. آدم عرض كرد: پروردگارا من او را از تو خواستگارى مي كنم، به چه مهريّه‏ اى رضا دهى.
    خداوند فرمود: به اين كه دستورات دينى را به او بياموزى، بدان خشنود مي شوم. آدم گفت:خداى من اگر در مورد مهريه همين رضاى تو است آن را پذيرفتم و براى تو به گردن‏ مي گيرم و تعهّد مي كنم.
    خداوند فرمود: خواست من همين است، آن گاه فرمود: او را به نكاح تو در آوردم، پس او را نزد خود ببر. آدم رو به حوّا كرد و گفت: نزديك من آى، حوّا گفت: تو نزد من آى. پس خداوند عزّ و جلّ به آدم گفت: تو نزد او برو.
    آن گاه امام عليه السّلام فرمود: اگر چنين نمي شد هر آينه زنان به جستجوى شوهر به خواستگارى مي رفتند، اين است قصّه حوّا كه درود بر او باد.»(1)

کلید واژه: آدم ، حوا، عقد، ازدواج

لینک اصلی

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری