جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوست خوب

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 6 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

دوست خوب

پرسش:
    ویژگی های دوست خوب چیست؟

پاسخ:
    عامل سازنده شخصیت انسان ـ بعد از اراده و خواست او ـ امور مختلفی است که مهم ترین آن ها همنشین و دوستی می‌باشد. خداوند درباره عاقبت دوستی با افراد گمراه و ناباب می‌فرماید: «وَ یوْم‌َ یعَض‌ُّ الظَّالِم‌ُ عَلَی‌َ یدَیه‌ِ یقُول‌ُ یـَـلَیتَنِی اتَّخَذْت‌ُ مَع‌َ الرَّسُول‌ِ سَبِیلاً یـَاوَیلَتَی‌َ لَیتَنِی لَم‌ْ أَتَّخِذْ فُلاَ نًا خَلِیلاً لَّقَدْ أَضَلَّنِی عَن‌ِ الذِّکرِ بَعْدَ إِذْ جَآءَنِی وَ کان‌َ الشَّیطَان‌ُ لِلاْنسَان‌ِ خَذُولاً؛ و به خاطر بیاور روزی را که ظالم دست خویش را از شدت حسرت به دندان می‌گزد و می‌گوید: ای کاش با رسول خدا راهی برگزیده بودم‌، ای وای بر من‌! کاش فلان [شخص گمراه‌] را دوست خود انتخاب نکرده بودم‌! او مرا از یاد حق گمراه ساخت‌، بعد از آن که آگاهی به سراغ من آمده بود، و شیطان همیشه مخذول کننده انسان بوده است».(1)
    تو اوّل بگو با کیان دوستی * که تا من بگویم که تو کیستی
    سعدی در تأثیر همنشینی می‌گوید:
    گلی خوشبوی در حمام روزی * رسید از دست محبوبی به دستم
    بدو گفتم که مشکی یا عبیری * که از بوی دل‌آویز تو مستم
    بگفتا من گلی ناچیز بودم * و لیکن مدتی با گل نشستم
    کمال همنشین در من اثر کرد * و گر نه من همان خاکم که هستم
    بر این اساس، انسان باید از دوستی با افراد گمراه‌، غافل و شیطان صفت بپرهیزد و در انتخاب دوست دقت نماید.
    دوست خوب از نظر روایات معصومین کسی است که ویژگی‏ هایی را دارا باشد که ملاک و معیار در انتخاب دوست هستند. بعضی از آن ملاک و معیار ها عبارتند از :
    1- عقل و خرد:
    در روایات بر هم‏نشینی با دوستان خردمند تأکید شده است. امام علی علیه‏ السلام می‏ فرماید: "هم نشینی با دوست خردمند، زندگی بخش جان و روح است".(2) این موضوع به حدی مهم است که دشمن‏ خردمند بر دوست نادان ترجیح داده شده است.
    دوستی با مردم دانا نکوست * دشمن دانا به از نادان دوست
    دشمن دانا بلندت می‏ کند * بر زمینت می‏زند نادان دوست
    2- صلاحیت اخلاقی:
    دوست خوب کسی است که از رذایل اخلاقی و شرارت باطنی به دور باشد.
    در روایات معصومین از دوستی با اشرار و اهل فسق و فجور، به شدت منع شده است. امام علی می‏ فرماید: "هم نشینی با تباه کاران مایه تباهی است، همانند باد که وقتی بر مردار می ‏وزد، با خود بوی بد به‏ همراه دارد".(3) افرادی که با دوستان نااهل رفت و آمد می‏ کنند، هر چند بتوانند مراقب خویش باشند، اما هرگز نخواهند توانست خود را از رسوایی و ننگ و بدنامی اجتماعی محفوظ بدارند.
    تا توانی می‏ گریز از یار بد * یار بد بدتر بود از مار بد
    مار بد تنها تو را بر جان زند * یار بد بر جان و هم ایمان زند
    3- پای بندی به تعهدات:
    دوست خوب کسی است که به آداب دوستی متعهد باشد. امام صادق‏ علیه ‏السلام می ‏فرماید: "دوستی حد و مرزی دارد. هر کس آن‏ ها را مراعات کرد، دوست حقیقی است، و گرنه نسبت دوستی به او نده. حدود دوستی عبارتند از:
    1. آن که نهان و آشکارش برای تو یکسان باشد.
    2. زینت تو را زینت خود و عیب تو را عیب خویش شمارد.
    3. اگر به ریاست و ثروت و پست و مقام برسد، رفتارش عوض نشود.
    4. اگر تمکن پیدا کرد، از آن چه دارد، نسبت به تو دریغ نورزد.
    5. تو را در گرفتاری‏ ها رها نکند و تنها نگذارد".(4)
    دوست بد کسی است که ویژگی‏ های فوق را دارا نباشد، یعنی از عقل و خرد برخوردار نباشد، و صلاحیت اخلاقی نداشته باشد، و به تعهدات پای بند نباشد و هم‏ طراز آدمی نباشد. در پاره ‏ای از روایات از دوستی با بعضی از افراد نهی شده که به روایتی جامع در این باره اشاره می‏ کنیم:
    امام سجاد علیه‏ السلام مردم را از رفاقت با پنج دسته برحذر داشته است: ای فرزندم، به پنج گروه نظر کن و با آن ‏ها رفاقت نکن و سخن نگو و همراه آن‏ ها نشو:
    1- از رفاقت با دروغ‏گو بپرهیز، که او مانند سراب است که نزدیک را دور و دور را نزدیک جلوه می‏ دهد.
    2- از دوستی با گناهکار اجتناب کن، که تو را به یک لقمه یا کم‏تر می ‏فروشد.
    3- از رفاقت با بخیل خودداری کن، که تو را در زمانی که نیاز به او داری، رها می ‏کند.
    4- از مصاحبت با نادان بپرهیز، که او می‏خواهد به تو نفع رساند. اما ضرر می‏ رساند.
    5- از دوستی با کسی که از خویشاوندانش بریده، دوری کن، که او را در قرآن ملعون یافته‏ ام".(5)
    مطالعه کتب زیر را توصیه می کنیم:
    "دوستی در قرآن و حدیث"، ری شهری؛ "دوستی و دوستان"، سید هادی مدرس، ترجمه حمیدرضا شیخی و حمیدرضا آژیر، انتشارات آستان قدس رضوی، 1376؛ "آئین دوستی (دوست یابی)"، دیل کارنگی، انتشارات پیمان 1378.

(4) محدث نورى، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت عليهم السلام قم، 1408 هجرى قمری، ج 8، ص 329 .
    (5) ثقة الاسلام كلينى، الكافي‏، دار الكتب الإسلامية تهران، 1365 هجرى شمسی، ج 2، ص 376 .

لینک اصلی

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ در ساعت ۰۹:۵۴

2. تشکرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری