صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قبر حضرت محسن کجاست؟ + عکس

نوشته
    13
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تعجب قبر حضرت محسن کجاست؟ + عکس

حضرت محسن ـ عليه السّلام ـ فرزند سقط شده فاطمه ـ سلام الله عليها ـ است که پيامبر اکرl(ص) او را محسن ناميد(1) و به وسيلة ضربات، غلاف شمشير قنفذ، خلیفه دوم(2) و در اثر ضربات پاي وی، سقط شد(3).

قبر حضرت محسن کجاست؟ + عکس

هيچ يک از منابع معتبر تاريخي و مقاتل به محل دفن حضرت محسن(ع) اشاره نکرده اند، امّا اين که حضرت محسن در پاي درب نيم سوختهخانه اميرالمؤمنين(ع) دفن شده، در کتاب جامع النورين چنيننقل شده است: بعد از آن که دومی با لگد بر پهلوي آن بانوي بزرگوار زد، حضرتفاطمه(س) روي زمين افتاد، هر طور بود از جا برخاست حرکتکرد و به خانه آمد و روي زمين افتاد و صدا زد: عمر مرا کشت. امير المؤمنين،آن امام مظلوم جلو آمد تا حال او را در آن وضع ديد، صدا زد: فضّه، فاطمه(س) را درياب که درد او را فراگرفته است، فضّه به ياريفاطمه(س) رفت چند لحظه گذشت، به سوي اميرالمؤمنين(ع) آمد، چيزي روي دستگرفته بود، حضرت پرسيد: فضّه اين چيست؟
    پاسخ داد: مولاي من، بدن بي جان محسن است. حضرت فرمود؛ من که نمي توانم ازخانه بيرون روم و کسي را هم که ندارم او را به بقيع ببرد و به خاک سپارد،خودت او را در آستانه خانه دفن کن(4)
    گرچه منابع تاريخي به اين نکته اشاره نکرده اند ولي شايد با دو احتمالبتوان گفت که حضرت محسن در آستانه و پاي درب نيم سوخته دفن شده باشد.
    احتمال اول: با توجه به محيط خفقان و جَوّ سياسي حاکم بر آن عصر که حضرت(ع) را در تنگنا قرار داده بودند تا براي تثبيت خلافتابوبکر حتي با زور و آتش زدن خانه فاطمه زهرا(س) از آنحضرت بيعت بگيرند؛ مي توان گفت که شرايط آن عصر اين اجازه را به حضرت علي(ع) نداد که حضرت محسن را در قبرستان بقيع دفن کنند.احتمال دوم: اين که اگر حضرت محسن را در قبرستان بقيع ـ قبرستان عموميمدينه ـ دفن مي کردند حتماً مقتل و تاريخ نويسان به آن اشاره مي کردند، پسعدم اشاره تواريخ به قبر آن حضرت شايد دليل بر اين است که حضرت محسنمخفيانه و در خانه دفن شده است.

پی نوشت ها:
    1. شيخ عباس قمي، منتهي الامال، قم، انتشارات هجرت، چاپ پانزدهم، 1382ش، ج1، ص238. 2. مجلسي، محمد باقر، بحار الانوار، بيروت، لبنان، مؤسسة الوفاء، الطبعة الثانيه، 1403ق، ج43، ص170.3.قزويني، سيّد محمّد کاظم، فاطمه از ولادت تا شهادت، تهران، نشر آفاق، چاپ ششم، 1381ش، ص372 به نقل از شهرستاني، الملل و النحل، ترجمه مصطفي خالق زاده، ج1، ص81 .4. ملااسماعيل سبزواري، جامع النورين، تهران، علميه اسلاميه، بي تا، ص206؛ و علي اصغر يونسيان، ريحانة النبي، چاپ اول، 1381ش، ص196
    معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر: 1) حاج ملااسماعيل سبزواري، جامع النورين، انسان، ص206.
    2
    ) علي اصغر يونسيان، ريحانة النبي، ص196.

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    811 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    426
    مورد تشکر
    169 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و ادب
    در تایید فرمایش دوست گرامی منابع اولیه اشاری ای به محل دفن حضرت محسن علیه السلام نکرده اند. اما در برخی منابع مطالبی آمده است:

روایتی از جامع النورین
    اما اینکه حضرت محسن در پای درب نیم‌سوخته خانه امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ دفن شده، در کتاب جامع النورین چنین نقل شده است: بعد از آنکه عمر با لگد بر پهلوی آن بانوی بزرگوار زد، حضرت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ روی زمین افتاد، هرطور بود از جا برخاست، حرکت کرد و به خانه آمد و روی زمین افتاد و صدا زد: عمر مرا کشت. امیرالمؤمنین، آن امام مظلوم جلو آمد تا حال او را در آن وضع دید، صدا زد: فضه، فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ را دریاب که درد او را فراگرفته است؛ فضه به یاری فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ رفت؛ چند لحظه گذشت، به‌سوی امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ آمد، چیزی روی دست گرفته بود، حضرت پرسید: فضه این چیست؟
    پاسخ داد: مولای من، بدن بی‌جان محسن است. حضرت فرمود؛ من که نمی‌توانم از خانه بیرون روم و کسی را هم که ندارم او را به بقیع ببرد و به خاک سپارد، خودت او را در آستانه خانه دفن کن.(1)

همچنین آمده است که:
    امیر المومنین (صلوات الله علیه) بعد از شهادت محسن(صلوات الله علیه) به فضه فرمود:

او را در انتهای خانه دفن کن، او به جدش (صلی الله علیه و آله) پیوست.(2)

احتمالات درباره دفن محسن در پای درب نیم‌سوخته
    گرچه منابع تاریخی به اين نکته اشاره نکرده‌اند، ولی شايد با دو احتمال بتوان گفت که حضرت محسن در آستانه و پای درب نيم‌سوخته دفن شده باشد.

احتمال اول:
    با توجه به محیط خفقان و جَو سیاسی حاکم بر آن عصر که حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ را در تنگنا قرار داده بودند تا برای تثبیت خلافت ابوبکر حتی با زور و آتش زدن خانه فاطمه زهرا ـ سلام‌الله‌عليها ـ از آن حضرت بیعت بگيرند؛ می‌توان گفت که شرايط آن عصر اين اجازه را به حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ نداد که حضرت محسن را در قبرستان بقيع دفن کنند.

احتمال دوم:
    اينکه اگر حضرت محسن را در قبرستان بقيع ـ قبرستان عمومی مدینه ـ دفن می‌کردند، حتماً مقتل و تاريخ‌نويسان به آن اشاره می‌کردند، پس عدم اشاره تواریخ به قبر آن حضرت شايد دليل بر اين است که حضرت محسن مخفیانه و در خانه دفن شده است.

پی نوشت:
    (1). ملااسماعیل سبزواری، جامع النورین، تهران، علمیه اسلامیه، بی‌تا، ص ۲۰۶.

(2). الهدایه الکبری ص 417.

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ در ساعت ۰۶:۲۷

نوشته
    4,324
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,240 پست
    حضور
    122 روز 12 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) سوالی داشتم از شما عزیزان لطفا برای ندانستنم مرا خرده نگیرید.
    سوالم این است که حضرت فاطمه علیه السلام که طفلی در شکم داشتند و بر اثر ضربات ستمگران شیطان صفت ان کودک سقط شد. چگونه دانستند که پسر است واسم محسن را چگونه و چه کسی بر وی نهاد. ؟

و تمام این صحنه ها را در ذهنم تصور می کنم. ان زمان مولایمان علی چه می کشیدند. ؟ این دلاور مرد تاریخ اسلام چگونه این بیداد ها را نظاره گر بودند. ؟ براستی که مولایمان سر درون چاه می کردند و فریاد می کشیدند. و چه کسی پاسخ این بیدادگران تاریخ را خواهد داد. ؟

مرا راهنمایی کنید. یا حق.
    ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۱۲/۱۳ در ساعت ۰۴:۲۸ دلیل: تشابه مطلب

نوشته
    29
    صلوات
    20
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0

دقیقا من هم همین شبهه را داشتم
    گاهی بعضی مفاهیم دهان به دهان و منبر به منبر نقل می شود ولی سند تاریخی ندارد.
    به نظر من هم بعید نیست نام محسن صرفا یک اشتباه رایج باشد. چون در آن زمان کسی تعیین جنسیت نمی توانسته قبل از تولد بکند و نقلی هم ندیده ام که پیامبر با معجزه از پسر بودن آن فرزند خبر دهد و نامی بر او بنهد.
    از این دست غلط ها در تاریخ کربلا هم هست. بعضی ها در وجود علی اصغر ، تاهل حضرت قاسم و ... تردید کرده اند. یا مثلا در روضه ها می گویند فلان صحبت خصوصی بین امام حسین و حضرت زینب صورت گرفت در حالی که به وضوح راوی خاصی نمی توانسته وجود داشته باشد. به این صحبت ها لزوما نمی توان بار تاریخی نهاد. به هر حال مطرح کردن این مسائل در جامعه واکنش بر می انگیزد.
    ویرایش توسط رند : ۱۳۹۳/۱۲/۲۲ در ساعت ۰۳:۵۲
    به انتظار نشستن بزرگترین اشتباه است...
    من به انتظار تو می دوم

یا صاحب الزمان اغثنا

نوشته
    1,655
    صلوات
    15400
    تعداد دلنوشته
    14
    حضور
    22 روز 17 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط فریده بنده مخلص خدا نمایش پست
    سوالم این است که حضرت فاطمه علیه السلام که طفلی در شکم داشتند و بر اثر ضربات ستمگران شیطان صفت ان کودک سقط شد. چگونه دانستند که پسر است واسم محسن را چگونه و چه کسی بر وی نهاد. ؟
    .
    سلام
    اولاً ائمه علم غیب می دانستند و دوماً قبل از این اتفاق پیامبر (ص) به این موضوع اشاره کرده اند و نام ایشان هم مشخص شده بوده:

«قال النبي (صلي الله عليه و آله): امّا ابنتي فاطمة فانها سيدة نساء العالمين من الاولين و الآخرين… و كسرت جنبتها و اسقطت جنينها… فاقول عند ذلك اللهم العن من ظلمها… و خلد في نارك من ضرب جنبيها حتي القت ولدها».(1)
    پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در مورد حضرت زهرا می فرمایند: «... و پهلویش را خواهند شکست و جنینش را سقط می نمایند...».
    در این جا از کلمه ولدها به معنای پسرش استفاده شده است.

امام صادق (ع) هم به این موضوع اشاره داشتند و نام ایشان را بر زبان آوردند.
    امام صادق (علیه السلام): و قتل محسن (علیه السلام) با لگد زدن به شكم مادرش، بزرگتر و ناگوارتر و تلخ‌تر (از مصیبت كربلا) است.(2)

حضرت امام علی (ع) فرمود: «اگر فرزندان سقط شده‏ شما روز قیامت شما را ببینند در حالى که نامى براى آنان نگذاشته ‏اید، آن فرزند به پدرش مى‏ گوید: چرا براى من نامى تعیین نکردى در حالى که پیامبر (ص)، محسن (ع) را قبل از این که به دنیا بیاید نامگذارى کرده بود». (3)

در پناه حق
    یاعلی

پ.ن:
    1. أمالي صدوق، ص99ـ 101.
    2. بحار الانوار، ج25، ص372.
    3. بحارالانوار، ج 43، ص 195

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرج آل محمد و العن اعداء آل محمد اجمعین
    اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا

خدایا به ما ایمانی عطا کن، که باور کنیم همه امور به دست توست
    خدایا ما را به خود واگذار مکن حتی به اندازه لحظه ای کوچک
    خدایا بگیر از ما هر آنچه که تو را از ما می گیرد
    خدایا کمکمون کن تا ایمان، نام و نان برایمان نیاورد
    خدایا شکرت

http://s6.picofile.com/file/81943357...744_4474_b.jpg

نوشته
    1,655
    صلوات
    15400
    تعداد دلنوشته
    14
    حضور
    22 روز 17 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط آرش.و نمایش پست
    دقیقا من هم همین شبهه را داشتم
    گاهی بعضی مفاهیم دهان به دهان و منبر به منبر نقل می شود ولی سند تاریخی ندارد.
    به نظر من هم بعید نیست نام محسن صرفا یک اشتباه رایج باشد. چون در آن زمان کسی تعیین جنسیت نمی توانسته قبل از تولد بکند و نقلی هم ندیده ام که پیامبر با معجزه از پسر بودن آن فرزند خبر دهد و نامی بر او بنهد.
    از این دست غلط ها در تاریخ کربلا هم هست. بعضی ها در وجود علی اصغر ، تاهل حضرت قاسم و ... تردید کرده اند. یا مثلا در روضه ها می گویند فلان صحبت خصوصی بین امام حسین و حضرت زینب صورت گرفت در حالی که به وضوح راوی خاصی نمی توانسته وجود داشته باشد. به این صحبت ها لزوما نمی توان بار تاریخی نهاد. به هر حال مطرح کردن این مسائل در جامعه واکنش بر می انگیزد.

با سلام
    درست است که گاهی خرافات و داستان های غیر واقعی وارد وقایع تاریخی میشود، مثلا بعضی از روضه خوان ها گاهاً برای بازار گرمی داستان هایی از عاشورا نقل میکنند که در هیچ کجای کتب شیعه آورده نشده مانند تاهل قاسم در حالی که در اصل فاطمه بنت الحسین (س) به همسری حسن مثنی (حسن بن حسن) (ع) فرزند بزرگتر امام حسن (ع) در آمده بود و داستان هایی از این قبیل...
    اما نمیشود که هرچه بشنویم را رد کنیم، درست است که آن زمان کسی نمی توانسته تعیین جنسیت کند اما قدرت ائمه علیهم السلام را نباید نادیده بگیریم، ایشان علم غیب میدانستند، پس قطعا میدانستند که فرزند پسر است و همانطور که در پست قبلی احادیث آورده شد پیامبر از قبل بر ایشان نام نهاده بودند.
    والسلام علی من اتبع الهدی
    در پناه حق
    یاعلی

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرج آل محمد و العن اعداء آل محمد اجمعین
    اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا

خدایا به ما ایمانی عطا کن، که باور کنیم همه امور به دست توست
    خدایا ما را به خود واگذار مکن حتی به اندازه لحظه ای کوچک
    خدایا بگیر از ما هر آنچه که تو را از ما می گیرد
    خدایا کمکمون کن تا ایمان، نام و نان برایمان نیاورد
    خدایا شکرت

http://s6.picofile.com/file/81943357...744_4474_b.jpg

نوشته
    29
    صلوات
    20
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنده امکان این موضوع را رد نکردم. علی علیه السلام خود بر بالای منبر می گوید من از اکنون تا قیامت از هر چه بخواهید شما را خبر می دهم. ولی تا کنون روایت مویدی ندیده بودم که البته شما مطرح نمودید.
    به انتظار نشستن بزرگترین اشتباه است...
    من به انتظار تو می دوم

یا صاحب الزمان اغثنا

نوشته
    426
    مورد تشکر
    169 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

همان طور که دوستان گفتند ما به علم غیب پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم و ائمه اطهار علیهم السلام اعتقاد داریم در منابع شیعی و سنی آمده که حضرت رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم نام این فرزند را محسن گذاشته بودند.(1)
    ابن صباغ مالکی وقتی از محسن یاد می کند می گوید و مات سقطا یعنی سقط شد و نام وی را نیز محسن می داند. همچنین صالحی شامی نیز واژه مات سقطا دارد.(2)
    محدث کوفی به مام احمد بن محمد بن السری بن یحیی بن ابی دارم ، از محسن اسم آورده و علت شهادت ایشان را ماجرای هجوم به خانه وحی ذکر کرده و نحوه شهادتش را سقط عنوان نموده است.(3)

1. شيخ عباس قمي، منتهي الامال، قم، انتشارات هجرت، چاپ پانزدهم، 1382ش، ج1، ص238.
    2.شامی، سبل الهدی و الرشاد فی سیره خیر العباد، ج1ص 50.
    3. میزان الاعتدال ، ذهبی، ج1ص 139و ابن حجر ، لسان المیزان ج1ص 268

نوشته
    426
    مورد تشکر
    169 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

و تمام این صحنه ها را در ذهنم تصور می کنم. ان زمان مولایمان علی چه می کشیدند. ؟ این دلاور مرد تاریخ اسلام چگونه این بیداد ها را نظاره گر بودند. ؟
    اتفاقا تحمل این سختیها برای آنکه اسلام آسیب نبیند شاید کمتر از کندن درب قلعه خیبر نباشد
    چرا که شرایط زمان رحلت پیامبرصلی الله علیه وآله و سلم و تهدیدهای روم، پیامبران دروغین، مرتدین، ابوسفیان و ... موجب شده بود حضرت علی علیه السلام از ایجاد درگیری داخلی خودداری نماید چرا که در مقابل ایشان کسانی بودند که غصه اسلام را نداشتند و هرگونه درگیری ممکن بود از سوی آن تهدیدها اسلام را در معرض نابودی قرار دهد لذا حضرت علی علیه اسلام نه تنها در مقابل غصب خلافت و غصب فدک مجبور بودند ماجرای حمله به خانه وی، شهادت حضرت محسن و شهادت تنها یادگار پیامبرصلی الله علیه واله وسلم فاطمه زهرا سلام الله علیها را نیز تحمل نمایند

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری