جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا مردان به خواستگاري زنان مي روند

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  2,087
  مورد تشکر
  2,686 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا مردان به خواستگاري زنان مي روند
  از قديم گفتند دختر بشين سنگين بختت مياد رنگين
  در ايران دختران بايد بنشينند تا مردان به خواستگاري آنها بيايند و آيا آنها را بپسندند يا نپسندند .
  اول از همه مادر و خواهر پسر براي بازديد عمومي مي آيندتا دختر را بر انداز كنند و اگر پسند آمد آنوقت پسر را همراه خود مي آورند در ميان نقش دختر بله گفتن نهايي است اما واقعا اين درست است اول خانواده پسر بپسندند بعد نوبت به دختر برسد ؟
  چرا اصلا مردان بايد به خواستگاري بروند
  درست است مرد سراپا نياز است و زن ناز اما اين ناز تا كجا باشد اين مهم است

  بهترين كارها سه كار است:
  تواضع به هنگام دولت ، عفو هنگام قدرت و بخشش بدون منت
  پيامبر اكرم (ص)
  http://www.hamdardi.com/my_documents....com_8.com.jpg


 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  205
  مورد تشکر
  374 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  هدف از این نوشتار آشنایی هر چه بیشتر دوستان با مقررات ، قوانین و مفاهیم حقوقی و قانونی دو مبحث بسیار مهم و اساسی از نهاد ازدواج است.
  امید كه این اطلاعات از شیوایی و بلاغت لازم و كافی بهره مند باشد وسبب افزایش آگاهی و دانش حقوقی عموم ایرانیان عزیز گردد.
  به نظر استاد مطهری : « اینكه در قانون خلقت ، مرد مظهر نیاز و طلب و خواستاری و زن مظهر مطلوبیت و پاسخگویی آفریده شده است ، بهترین ضامن حیثیت و احترام زن و جبران كننده ضعف جسمانی او در مقابل نیرومندی جسمانی مرد است و هم بهترین عامل حفظ تعادل و توازن زندگی مشترك آنهاست. این نوعی امتیاز طبیعی است كه به زن داده شده و نوعی تكلیف طبیعی است كه به دوش مرد گذاشته شده است. قوانینی كه بشر وضع می كند و به عبارت دیگر تدابیر قانونی كه به كار می برد، باید این امتیاز را برای زن واین تكلیف را برای مرد حفظ كند. قوانین مبنی بر یكسان بودن زن و مرد از لحاظ وظیفه و ادب خواستاری ، بر زیان زن و منافع و حیثیت و احترام اوست و تعادل را به ظاهر به نفع مرد و در واقع به زیان هر دو به هم می زند. »
  از این عبارات ، به خوبی مفهوم و فلسفه موضوع « ضرورت خواستگاری مرد از زن » و نه « خواستگاری زن از مرد » به دست می آید.
  به عبارت دیگر ، این خصوصیات ذاتی و فطری نهاده شده در وجود نوع زن ومرد می باشد كهلزوم خواستگاری مردها از زن ها را ایجاب می نماید.
  خواستگار به كسی می گویند كه مایل به ازدواج با زنی است . پسوند « گار » دلالت بر صفت خواستن دارد ، مانند « پروردگار » كه دلالت بر صفت پرورنده دارد. بنا به روایاتی از حضرت رسول اكرم صلی الله علیه وآله و سلم ، اگر كسی زنی را برای مال یا جمال او بگیرد، خیری نخواهد دید بلكه باید صفات زن ازجهت نجابت و عفت مورد توجه واقع شود و نیز زن جمیلی كه فاقد نسب نجیبی است نباید مورد توجه قرار گیرد.

  چرا مردان به خواستگاري زنان مي روند


  این روایات ،خصوصیات زنی را كه خواستگاری از او مطلوب است تشریح و تبیین می نماید. پس روشن شد كه خواستگاری عبارت است از : « پیشنهاد زناشویی از طرف مرد نسبت به زنی كه بتواند با او ازدواج نماید. »
  اما در صورت خواستگاری مردی از زنی به قصد ازدواج بعدی مرد با آن زن ، و موافقت زن با این موضوع ، عرفاً قرارداد نامزدی تحقق یافته است.
  به عبارت دیگر ، از نظر عرف ، نامزدی این است كه پسر و دختر ضمن اعلام آمادگی خود برای ایجاد خانواده ، متعهد می شوند كه همسر یكدیگر شوند. این عرف و اخلاق است كه دو نامزد را مكلف می داند نسبت به پیمان خود استوار بمانند و به دست كردن حلقه نامزدی ، تنها اعلام ساده تصمیم بر ازدواج نیست بلكه نشانه اراده جدی بر حفظ چنین تصمیمی است. نكته مهم اینكه در این باره هیچگاه سندی تنظیم نمی شود.
  اما خواستگاری از هر زنی قانونی نمی باشد بلكه مطابق با ماده 1034 قانون مدنی : « هر زنی را كه خالی از موانع نكاح باشد می توان خواستگاری نمود. »
  سوال این است كهعبارت « خالی از موانع نكاح » یعنی چه ؟
  بعضی از زنها برای خواستگاری و بالتبع نامزدی و بعد هم ازدواج ، مانع دارند. چرا كه قانون بنا به دلایل منطقی و معقول ، خواستگاری از این دسته زنان را ممنوع اعلام كرده است كه از جمله می توان به زنی كه در عده طلاق مرد دیگری است ، اشاره نمود. همانطور كه می دانید زنان بعد از طلاق از شوهر خود باید مدتی را به عنوان عده طلاق نگه دارند و طی این مدت از ازدواج با مرد دیگری بپرهیزند؛ بنابراین خواستگاری یك مرد از زنی كه در عده طلاق است صحیح و قانونی نمی باشد. همینطور است اگر مردی با زنی شوهردار قرار بگذارد كه بعد از جدایی زن از همسرش ، نكاح كنند.

  چرا مردان به خواستگاري زنان مي روند


  نكات بسیار مهم دیگر كه قابل طرح و بررسی می باشداین است كه آیا نامزدی یا وعده نكاح ایجاد رابطه زناشویی می كند؟ آیا نامزدی یا وعده نكاح الزام آور است ؟
  درپاسخ به سوال اول باید گفت: مبحث نامزدی یا وعده نكاح در عقد ازدواج ، همانند موضوع وعده قرارداد یا پیش قرارداد یا قولنامه در سایر قراردادها می باشد. در حقوق ایران تعهد دو نامزد به انعقاد عقد ازدواج در آینده ، نتیجه عقد اصلی یعنی عقد ازدواج را نمی دهد و در عرف حقوقی كشور ما تعهد بر انجام هر قرارداد از جمله قرارداد نامزدی ، متمایز از خود آن قرارداد می باشد . مهمترین نتیجه ای كه از این موضوع به دست می آید این است كه قرارداد نامزدی ، نامزدها را زن و شوهر نكرده و به همسری هم در نمی آورد، بنابراین رابطه جنسی آنها طی این مدت نامشروع و غیر قانونی است.
  اما در بررسیسوال دوم باید گفت : منظور از این سوال اینست كه آیا قرارداد نامزدی كه توافقی است فیمابین زن و مرد درباره همسری آینده خود ، آنان را به عقد ازدواح پایبند و متعهد می كند؟ و آیا این امكان وجود دارد كه در صورت امتناع یكی از نامزدها برای انعقادعقد ازدواج ، نامزد دیگر از طریق دادگاه ، نامزد ممتنع را مجبور به ازدواج نماید؟ طبیعی است كه پاسخ به این سوالات ، از دو فرض خارج نیست:
  اول – مطابق با ماده 10 قانون مدنی ایران قراردادهای خصوصی افراد ، اگر مخالف صریح قانون و نظم عمومی و اخلاق حسنه نباشد، نافذ است و چون قانون قرارداد نامزدی را باطل ندانسته است و اجرای مفاد این قرارداد با اخلاق حسنه و نظم عمومی اجتماع نیز منافات ندارد ، بنابراین می توان از طریق دادگاه نامزد خودداری كننده از عقد ازدواج را وادار به انعقاد این عقد نمود.
  دوم – نامزدی یا وعده ازدواج ، قراردادی مربوط به انعقاد عقد نكاح در آینده است و نه خود عقد نكاح و بدین دلیل كه تا آخرین لحظات نیز زن و مرد در گرفتن تصمیم آزاد و مختار باشند ، تعهد آن دو به ازدواج با هم ارزش عقد اصلی ( عقد ازدواج ) را نداشته و از نظر قانون الزامی برای آنان ایجاد نمی كند. بنابراین همانطور كه جناب آقای دكتر كاتوزیان ، استاد ممتاز حقوق ایران عنوان فرموده اند : « نه فقط اعلام نامزدی ساده هیچ الزامی [ از نظر قانون ] برای نامزدها به بار نمی آورد، [ بلكه ] تعهد صریح آنان به ازدواج نیز الزام آور نیست.

  چرا مردان به خواستگاري زنان مي روند


  اصل حاكمیت اراده در باب نكاح ، به خاطر حفظ سلامت خانواده و تامین آزادی كامل نامزدها ، اجرا نمی شود و ماده 10 قانون مدنی نمی تواند مستند الزام متعهد قرار گیرد. »
  گفته شد كه نامزدی ، قراردادی جایز است و هر یك از نامزدها می تواند آن را برهم زند و طرف دیگر نمی تواند از جهت صرف خودداری نامزد ممتنع از ازدواج ، مطالبه خسارات نماید ؛ با این حال هر گاه یكی از نامزدها ، بدون دلیل موجهی ، قرارداد نامزدی را بر هم بزند باید خسارات ناشی از عملكرد بدون دلیل و مقصرانه خود را جبران نماید زیرا هر چند او به موجب قانون حق برهم زدن قرارداد نامزدی را داشته است لكن نباید از این حق قانونی خود سوء استفاده نموده و با تقصیر آن را به ضرر طرف دیگر بهره برداری نماید.
  چرا كه به موجب اصل چهل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران : « هیچكس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد. »
  طبیعی است كه مطابق با قواعد عمومی حقوق ایران كسی كه مدعی است در اثر بر هم خوردن قرارداد نامزدی ، ضرر و زیانی به او وارد شده ، باید تقصیر نامزد دیگر را اثبات نموده و بعد از اثبات تقصیر ، می تواند مطالبه خسارات وارده به خود را نماید.
  به تعبیر استاد فرزانه حقوق ایران : « داوری عرف در این زمینه نقش اساسی دارد. » بدین معنا كه تنها هزینه هایی كه در حدود متعارف انجام شده و برای برگزاری چنین مراسمی ضروری می باشد ، قابل مطالبه است و نه هزینه هایی كه بدون مبنا و منشاء عرفی و یا ضرورت اجتماعی انجام شده باشد. »
  در خصوصخسارات و زیان های معنوی كه از برهم زدن قرارداد نامزدی به یكی از نامزدها وارد می شود نیز باید گفت :
  بدیهی است مطابق با مقررات قانون مسئولیت مدنی و در صورت اثبات ورود خسارات ناشی از برهم خوردن قرارداد نامزدی ، امكان مطالبه خسارات معنوی و روحی نیز وجود دارد لكن به صورت معمول روحیه قضات محترم دادگاه های دادگستری با خسارات معنوی و امكان اخذ این خسارات عجین نبوده و كمتر اتفاق می افتد كه در بررسی و اظهار نظر نسبت به چنین پرونده هایی ، آرائی مبنی بر پرداخت مبالغی وجه نقد به عنوان جبران خسارات معنوی صادر گردد.
  با این وجود شخصی كه حقی دارد ، باید به طور راسخ و مصمم و با استفاده از دانش حقوقی و اطلاعات قانونی نسبت به احقاق حق خود و پیگیری های آن وجهه همت گمارد تا بلكه عدالت را دست یافتنی ببیند. به این امید .

  چرا مردان به خواستگاري زنان مي روند


 4. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  2,087
  مورد تشکر
  2,686 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام دوست عزيز
  همه حرفهاي شما درست و به جاست و از لحاظ منطقي درست است و ايرادي بهش وارد نيست اما بحث بحث جامعه امروز است كه اولا خواستگاري اومدن شده سرگرمي بعضي ها و گاهي توهين به خانواده دختر
  بهترين كارها سه كار است:
  تواضع به هنگام دولت ، عفو هنگام قدرت و بخشش بدون منت
  پيامبر اكرم (ص)
  http://www.hamdardi.com/my_documents....com_8.com.jpg 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  من هم سلام عرض مي كنم خدمت شما دوست عزيز
  بايد به عرض شما برسانم به نظر من رسم اينطور است كه پسر بايد به خواستگاري دختر برود اما در عين حال مشخص مي گردد كه اين دختر است كه بايد قبول بكند كما اينكه به بهانه هاي مختلف پسري را كه با هزار اميد و آرزو براي خواستگاري آمده است را رد مي كند پس در واقع دختر از پسر خواستگاري كرده است چون انتخاب نهايي با او مي باشد
  با تشكر


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  دردین اسلام زنها چی مقام دارند.


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  68
  مورد تشکر
  121 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام خدمت دوستان عزیز

  درسته که زن یعنی ناز و مرد نیاز ولی این سنت ربطی به دین ما نداره کما اینکه در زمان پیغمبر دختران خودشون مطرح میکردند که آمادگی ازدواج دارند و پیامبر هم از پسران دعوت میکردند که هر کس آمادگی داره و از این خانوم خوشش میاد بسم الله.

  پس ربطی به دین نداره و به نظرم بدترین سنتی است که تو ایران خیلی رواج داره.
  عشق علاقه احساس نیاز همه اینها بین زن و مرد مشترکه پس هر دو حق دارند انتخاب کنند

  به نظرم هیچ اشکالی نداره که دختر اگه از کسی خوشش میاد ازش خواستگاری کنه . هر کسی میگه غلطه کاملا" تو اشتباهه

  این چارچوبیه که خود ما برای خودمون ساختیم و داریم توش رنج میبریم . اصلا" شاید یه دختر تا آخر عمرش موردی رو که می خواد نیاد خواستگاریش یعنی تا آخر عمر باید باید منتظر باشه . ابدا"

  تو این میون شاید مرد مورد پسندشو تو جامعه پیدا کنه باید احساسشو سرکوب کنه . خودشو ندید بگیره؟! که چرا ..چون عرف اینه!


  هم زن حق خواستگاری کردن داره هم مرد فقط باید شجاعت داشته باشه که خلاف جریان مسخره آب شنا کنه و خودشو و اعتقاداتشو قبول داشته باشه . نه تنها کار بدی نیست بلکه حسن هم به حساب میاد

  مهمترین مسئله خوشبختی آدمه پس به همه دخترا میگم اگه واقعا" احساس کردید خوشبختی تونو تو وجود مردی پیدا کردید دست دست نکنید و اقدام کنید حتی اگه کوچیک بشید این وسط لااقل تکلیف خودتونو فهمیدید با طرف مقابل یا ارزششو داشته که در این صورت شما بردید یا ارزش این کاره شما رو نداشته که بازم در این صورت به راحتی میتونید تجدید نظر کنید و دیگه تا آخر عمرتون حسرت نمی خورید.
  ویرایش توسط saharnaz : ۱۳۸۷/۰۶/۲۱ در ساعت ۱۳:۴۴
  **کاش خدا از تو بگیرد

  هر آنچه که خدا را از تو میگیرد**

 8. تشکرها 2


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,509 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  خواستگاري دختر از پسر از نظر شرعي اشكال ندارد. ولي بر خلاف احترام به
  زن است. البته در موارد لزوم و ضرورت بهتر است با واسطه به پسر مورد
  نظر فهمانده شود كه چنانچه تو از دختر خواستگاري كني، او هم مايل است
  كه با تو ازدواج نمايد.
  اين كه از قديم، مردان به عنوان خواستگار مي رفته اند، از بزرگ ترين
  عوامل حفظ حيثيت و احترام زن بوده است. طبيعت، مرد را مظهر عشق و
  تقاضا آفريده است و زن را مظهر مطلوب و معشوق بودن. طبيعت زن را گُل و مرد
  را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است. اين از شاهكارهاي
  خلقت است كه در غريزة مرد، نياز و طلب و در غريزة زن، ناز و جلوه قرار داده
  است.1 اين كشش غريزي مرد است كه او را همواره در طول تاريخ به
  عنوان خواستگار زن قرار داده است.
  [1]مرتضي مطهري، نظام حقوق زن در اسلام، ص 15.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود