جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اگر زندگیتان گره کور دارد بخوانید!

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

اگر زندگیتان گره کور دارد بخوانید!

اگر زندگیتان گره کور دارد بخوانید!اگر زندگیتان گره کور دارد بخوانید!

این روزها، روزگارِ خیلی ها بر وفق مراد نیست. حالِ خیلی ‌ها خوبِ خوب، نیست. خیلی ‌ها مشکلشان کمبودِ وقت نیست بلکه فقط برای شمردن مشکلاتشان، وقت کم می ‌آورند...خیلی ها برای درددل کردن، نمی دانند از کجا شروع کنند. موازنه ‌ی انرژی های مثبت و منفی ‌شان، حسابی به سودِ منفی ‌ها کشیده...

این روزها مردم گرفتارند؛ 8های زیادی هنوز در گرو 9 مانده که مانده...

این روزها، روزگارِ خیلی ها بر وفق مراد نیست. حالِ خیلی ها خوبِ خوب، نیست.
    خیلی ها مشکلشان کمبودِ وقت نیست بلکه فقط برای شمردن مشکلاتشان، وقت کم می آورند...

خیلی ها برای درددل کردن، نمی دانند از کجا شروع کنند. موازنه ی انرژی های مثبت و منفی شان، حسابی به سودِ منفی ها کشیده...

شادی ها، کوتاه و بی رمق شده اند و از پسِ غم های کهنه برنمی آیند...
    خیلی از آرزوهای خیلی ها بر زمین مانده و خیلی از دعاهای خیلی‌ها، سالهاست که مستجاب نشده...
    اونهایی که به دین و مذهب چندان گرایشی ندارند، مقصّر همه ی بدبیاری‌ها رو بدشانسی میدونن؛ اونهایی سر به آسمانِ خدای بالای سرشون دارند، می‌گویند: نمی دونیم حکمت این همه گرفتاری چیه؟! انگار دیگه صدای ما رو نمی شنود! چه گناهی به درگاهش کردیم که این همه باید عقوبت پس بدیم؟! گلایه‌ها گاهی به زبان می آیند، گاهی هم فقط از دلها عبور می کنند.
    وقتی می گیم: خیلی ها اینجوری هستن، دلیل نمی شود که خیلی های دیگه، خوش و خرّم و راضی و سرحال نباشند یا بر مرکب موفقیت ننشسته باشند یا به آرزوهای قشنگ مادی و معنویشان نرسیده باشند... تحصیلات خوب و راحتی نداشته باشند؛ یا ازدواج موفق و دلخواهی نکرده باشند؛ بچه های سالم و صالحی نداشته باشند یا یک اربعینِ دلنشین، با پای پیاده، سر به آستان بهشت سیدالشهدا(ع) نسائیده باشند...
    شما هر دو دسته ی "خیلی ها" را دیده‌اید. خودتان یا میان گروه اول، یا دوم، یا جایی در وسط ایستاده اید.

اما اینجا قدری با گروه اول، حرف بیشتری داریم...

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

با شمایی که گاهی محاسباتت جور درنمیاد؛ غمگینی، ناراحتی، هیچ دست و دندانی برای بازکردن گره کارِت پیدا نمی کنی... دیگه نه وقتی و نه حوصله ای برای صبر کردن نداری، خسته ای از گرفتاری های حل نشده... تنهای تنهایی. حسرت هزار چیز در دلت مانده و از این غصه های بی شمار...

قرآن می گوید: اگر از تو رویگردان شدند،یا حتی ورق روزگار از تو برگشته ، یک چیز را بدان :

این که خدا مولای توست. خوب مولایی است. خوب یاوری است.

"وَ إِنْ تَوَلَّوْا فَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَوْلاكُمْ نِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصیر" 1

اگر پول نداری ولی مولای خوبی داری

اگر پارتی کلفت نداری؛ ولی مولای خوبی داری
    اگر فامیل و قبیله و عشیره‌ی سرشناس نداری ولی مولای خوبی داری
    اگر زور بازو و توان و قدرت نداری ولی مولای خوبی داری مولا یعنی همه‌کارهای آدم. صاحب اختیار آدم. وکیل تام الاختیار آدم.
    مولای ما، مولای معمولی نیست، بهترینِ بهترین هاست.

نوشته
    832
    صلوات
    2600
    تعداد دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
    تو جعبه جواهری قفل نیستی ولی باز نمی شوی
    مثل میوه خواستم بچینمت میوه نیستی ستاره ای از درخت آسمان جدا نمیشوی
    من تلاش میکنم بگیر مت طعمه میشوم
    ولی تو نهنگ می شوی
    مثل کرم کوچکی مرا تند و تیز می خوری
    تور میشوم
    ماهی به رنگ حوض می شوی
    لیز می خوری
    آفتاب را نمی شود درون کیسه ای جمع کرد و برد
    ابر را نمی شود مثل کهنه ای توی مشت خود فشرد
    آفتاب توی آسمان آفتاب می شود
    ابر هم بدون آسمان فقط چند قطره آب می شود
    پس تو هم ابر باش و آفتاب
    قول می دهم آسمان شوم
    یه کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم
    شکل نوری
    شبیه آب
    توی هیچ چیز جا نمی شوی
    تو کنار من
    کنار او
    تو
    تویی ما نمیشوی

از مرگ نترسید از این بترسید که وقتی زنده اید چیزی درون شما بمیرد به نام انسانیت...

نوشته
    4,332
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,251 پست
    حضور
    122 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدای من در تنهایی هایم در غمهایم ودر تمام احوالم تو را می خوانم که بزرگی و کریمی . که ارحم راحمینی . ای مهربانم گاهی که حال جسمی و روحی بدی دارم .تنها تو را می خوانم . تویی درمان درم . تویی ارام جانم . روزهای زندگیم می گذرند و یکی یکی دقایق عمرم تمام می شوند. زندگی پر فرا ز و نشیبی داشته ام . غمها و شادیهایی که تو خوب میدانی . و چه زود به اخر خط رسیده ام.
    خدای من شاید اگر بگویم تنها ی تنهایم کفر گفته باشم . زبانم لال تنها دل خوشیم فرزندانم و نزدیکانم است که برایم . مانده اند. غمی در دلم لانه کرده که با هیچ چیزی نمی توانم انرا ارام کنم. داغ عزیزانم همواره با من است . گذشته ها داغم را تازه می کنند. و تنها به زمانی فکر می کنم که باید این دیار را ترک کنم. شاید شیرین باشد و یا تلخ . نمی دانم که چگونه خواهد بود .؟ اما ای خدای من کمکم کن که ان زمان که می خواهم به نزدت بیایم . با وجدانی اسوده و قلبی ارام بیا یم. خدایا شاید دوستان جوان از گفتار تلخم بیزار باشند.
    اما باید بگویم که عزیزان : این یک واقعیت است . زندگی زود می گذرد . انچنان که نمی فهمی کی به اخر رسید. پس بیاید از لحظات کمال استفاده را کنید. شاید بگویید کو تا مردن . ؟ ولی بدانید که مرگ از هر چیزی به شما نزدیکتر است. غفلت نکنید مرگ تنها برای همسایه نیست . دل به این دنیا نبندید. که چه زود دیر می شود. مرا دعا کنید . که با ارامش نزد پروردگا رم بروم . یا حق.

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    294 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

پروردگارا
    کلید درب های بسته را
    دردست های مانهادی
    ووعدۀ گشایش وفرج را به مادادی
    افسوس که دری رانگشودم
    وراهی رانپیمودم
    هرچندکه ازروز الست
    رب من بودی و
    هم عهدتوبودم
    ای کاش درزندان تن
    غافل ازعهدی که بسته ایم
    نمی غنودم وعبدتوبودم

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

برای هر کداممان بالاخره یه جایی این ثابت شده. احساس کرده ایم که کارش درسته. رو حسابه. کاری نیست که از او برنیاد. مولا کار خودش را بلد است. او که شرط مولایی و آقایی را تمام کرده،
    ما چقدر بندگیِ درست حسابی تحویلش داده ایم؟!

او که همه جوره کاستی ها و نافرمانی هایمان را ندید گرفت؛ حتی با خوش بینی و مهربانی، به نیکی تبدیلشان کرد ما چقدر با بدبینی و بی اعتمادی، به برنامه ریزی هایش نگاه کردیم و گوشه ی دلمان به عدالتش شک کردیم؟! (نعوذبالله) زندگی هایمان با قطب نمای خدا جهت نگرفته، اونوقت از حیرانی و سرگشتگی شکایت می کنیم!

دلهایمان را با بنده های خدا صاف نکرده ایم، اونوقت از هوای غبار آلود و گرفته ی دلمان می نالیم! خوردن و خوابیدن و پوشیدن و حرف زدنمان با شاخص های خدا تنظیم نشده، اونوقت گله از بیماری و بی حالی و بی یاری می کنیم!

ما فقط فکر می کنیم که خیلی خوبیم! آن هم به خاطر این است که گناهان دیگران را می شماریم و ثواب های خودمان را. بعد مقایسه می کنیم، می بینیم ما بهتر از دیگرانیم در حالی که مشکلات و سختی ها و کمبودهایمان خیلی بیشتر از اونهاست! ولی فراموش کرده ایم که مولای ما، مولای آنها هم هست. این بهترین مولایی است که حواسش به همه هست، همه ی برنامه هایش را برای ما توضیح نمی دهد. چیزهایی می ‌داند که ما نمی دانیم.

"وَاللّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ

نوشته
    1,209
    صلوات
    14920
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    43 پست
    حضور
    36 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

یا غِيَاثَ الْمُسْتَغِيثِينَ‏
    أَنَا عَبْدُكَ الضَّعِيفُ الذَّلِيلُ الْحَقِيرُ الْمِسْكِينُ الْمُسْتَكِينُ‏
    الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو
    به فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

حالا چه کنیم با این احوالمان؟

این مولا نیست که لازم باشد در برنامه هایش تجدید نظر شود،
    این ماییم که باید زاویه دیدمان را عوض کنیم،
    باید نوک پیکان اتهام را سمت خودمان بگیریم و در بندگی و زندگی مان تجدیدنظر کنیم.
    باید برای برون رفت از بحران ها، حساب ویژه ای روی "تقوا" باز کنیم.

"وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ..."

و هرکس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می کند؛ و او را از جایی که گمان ندارد، روزی می دهد.

باید باور کنیم. اعتماد کنیم به مولایی که قادر است از جایی که هیچ کس فکرش را نمی کند، به بندگانش روزی دهد.

البته شرطش تقواست.

شروع کننده موضوع

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

مولای خوبی که وکیل و کفیل ماست، اگر واقعاً کارها را به او بسپاریم،
    خودش برای به سامان رسیدن همه چیز، کافیست؛
    فقط شرط آن، کمی توکل واقعی است.

"وَمَن یَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا "

و هر کس بر خدا توکل کند، کفایت امرش را می کند خداوند فرمان خود را به انجام می‌ رساند و خدا برای هر چیزی اندازه ای قرار داده است.

باید بیشتر با مولا حرف بزنیم.
    به زیبایی حرف هایی که امیرالمومنین امام علی (علیه السلام) با مولای خود می زد.
    حرف هایی که جمله جمله اش هم مولا را به ما می شناساند هم خودمان را به خودمان:

مولای یا مولای انت المولا و انا العبد و هل یرحم العبد الا المولی

مولای یا مولای انت القوی و انا الضعیف و هل یرحم الضعیف الا القوی
    مولای یا مولای انت المعطی و انا السائل و هل یرحم السائل الا المعطی...

نوشته
    4,332
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,251 پست
    حضور
    122 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ای خدای اسمانها و ای خدا ی جهانیان !
    تو ایی افریدگار این هستی و این لایتناهی ! ما انسانها تا چه حدی و تا چه میزانی شاکر نعماتت بو ده ایم .؟ ایا داده هایت را با چشم بصیرت دیده ایم. ؟
    خدای من تمام ما انسانها به نحوی در برابر داده هایت نا سپاسی کرده ایم. انچه را که برای ما نیکی بوده تو به ما ارزانی داشته ای .
    و ما همیشه طلب کارانه برخورد کرده ایم. و انچه را که در زندگیمان به صلاح ما نبوده به ما نداده ای . و روزی به این واقعیت پی برده ایم که دیگر دیر بوده.
    ای مهربانم ! اگر تو به ما راه رستگاری را نشان ندهی ما حیران و سرگردان در راه زندگی می مانیم. و این تو هستی که در دل تاریکی ها چراغ راهمان می شوی.
    خدای من تو انسانها را افریدی که به تو ایمان بیا ورند و شکر گذارت باشند. نه برای اینکه به این امر نیاز داشتی نه .تو بی نیاز مطلق هستی . و هر گز موجودات را برای سرگرمی و یا رفع تنهایی نیافریدی.
    و هرگز به عبادت انسانها نیاز مند نبو دی . چرا که فرشتگان اسمانها پیوسته ثنا گوی تو اند. خدای من ! با وجود این همه نعماتی که به ما ارزانی داشته ای ایا به همان نسبت قدر دان بوده ایم. ؟ براستی که چقدر شکر تو را بجای اورده ایم . ؟
    ای مهربانم ! توایی بی نیاز از ما موجودات نا سپاس .و توایی که پیامبران را برای هدایت انسانها فرستادی. و این مخلوق دو پا با فرستادگانت چگونه برخورد کردند. ؟ اری .که این بشر زمین را با دستان خود به نابودی کشانده و همواره ناسپاسی کرده است. اما تو مهربان تراز انی که ما را به حال خود رها کنی . معبودا ! تو گفته ای که زمین را از منجی خالی نخواهی گذاشت. پس اکنون زمانی است که بشریت تیشه به ریشه افرینش می زند . بیا و منجی خود را برای هدایت این خلق ناسپاس بفرست. بیا و مهدی موعودت را برای ارامش و عدالت و روشنای این جهان بفرست. ما همگی منتظر ظهوریم. هر چند که لیاقت این هدیه الهی را نداریم. اما تو مهربانترینی...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری