جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شتاب جهان، انرژي تاريك و سي. پي. اچ

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب شتاب جهان، انرژي تاريك و سي. پي. اچ
  شتاب جهان، انرژي تاريك و سي. پي. اچ

  يكي از مباحث جالب و در عين حال جنجالي در سالهاي اخير شتاب جهان مي باشد. كه هنوز فيزيكدانان نتوانسته اند علت و نحوه ي آن را توضيح دهند، در حاليكه نظريه ي سي. پي. اچ. بخوبي مي تواند آن را توضيح و علت آن را بيان كند.
  قبل از هر چيز اجازه دهيد انبساط و شتاب جهان را توضيح دهم. هنگامي كه نيوتن قانون گرانش عمومي را كشف كرد، اين سئوال پيش آمد كه اگر همه ي اجسام يكديگر را جذب مي كنند، پس چرا جهان در هم فرو نمي ريزد؟ به عبارت ديگر همه ي اجسام بايد يكديگر را جذب كرده و تمام جهان يكپارچه باشد، در حاليكه چنين نيست. زيرا گرانش يك نيروي جاذبه است و هيچگاه به حالت دافعه ديده نمي شود تا بتواند مانع از فرو ريختن جهان شود. از آن زمان تاكنون نيروهاي دافعه مورد بحث بوده و هست كه آن را به انگليسي Repulsive Force مي نامند. پاسخ نيوتن به اين سئوال اين بود كه اگر جهان نامحدود باشد و از هر طرف امتداد داشته باشد، آنگاه جهان داراي مركز نيست كه درهم فرو بريزد. اما اين پاسخ نيز با يك اشكال اساسي مواجه شد. اگر جهان نامحدود باشد در اين صورت چون همه ي اجسام به يكديگر نيرو وارد مي كنند، بنابراين نيروي وارد به هر جسمي بايد بينهايت باشد كه با مشاهدات سازگار نيست. از آن زمان بحث در مورد اينكه جهان نامحدود است يا محدود همواره يكي از سئوالات مورد توجه بوده و هست .
  بعد از آنكه اينشتين نظريه نسبيت را مطرح كرد، باز بحث محدود يا نامحدود بودن جهان بطور جدي مطرح شد. اينشتين تلاش كرد ساختمان جهان را از نقطه نظر نسبيت عام توضيح دهد. بر اين اساس ديدگاه جهان شناختي نسبيت عام را بر مبناي دو اصل زير مطرح كرد .
  ماده داراي چگالي متوسطي در فضاست كه در همه جا يكي است و صفر هم نيست .

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۶/۱۸ در ساعت ۲۰:۳۱


 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب
  بزرگي شعاع فضا به زمان بستگي ندارد

  اين دو فرضيه مطابق نظريه نسبيت عام ، تنها در صورتي با هم سازگار بودند كه جمله اي فرضي به معادلات ميدان افزوده مي شد، جمله اي كه خود نظريه آن را ايجاب نمي كرد و از ديدگاه نظري هم طبيعي نبود كه آنرا جمله ي " كيهان شناختي معادلات ميدان" مي نامند .
  اينشتين در آن زمان تصور مي كرد كه جمله ي دوم احتناب ناپذير است، زيرا اگر از آن صرف نظر كند گرفتار نظريه پردازيهاي بي نتيجه اي خواهد شد .
  در همان زمان فريدمان رياضيدان روسي متوجه شد كه اگر از فرضيه دوم صرف نظر شود مي توان فرضيه اول را حفظ كرد بي آنكه در معادلات ميدان به جمله ي كيهان شناختي نيازي باشد. به اين معني كه معادلات اوليه ي ميدان داراي جوابي هستند كه در آن شعاع جهان به زمان بستگي دارد، يعني فضا در حال انبساط است .
  اينشتين طي مقاله اي نظر فريدمان را به شدت رد كرد. اما يك هفته بعد متوجه اشتباه خود شد و نظر فريدمان را پذيرفت .
  چند سال بعد، هابل با پژوهش هاي كیهانشاني نشان داد كه خطوط طيفي گسيل شده به سمت سرخ از خود نشان مي دهند، يعني اين كهكشانها در حال دور شدن از يكديگر هستند. مانند بادكنكي كه روي آن نقاط رنگي وجود داشته باشد و آن را باد كنيد، اين نقاط در حال دور شدن از يكديگر خواهند بود، به اين ترتيب پذيرفته شد كه جهان در حال انبساط است .
  پژوهش هاي انجام شده در سالهاي اخير نشان مي دهد كه جهان علاوه بر آنكه در حال انبساط است، اين انبساط داراي شتاب نيز مي باشد. يعني ضمن آنكه كهكشانها در حال دور شدن از يكديگر هستند، علاوه بر سرعت داراي شتاب نيز مي باشد .
  هنگاميكه بحث انبساط جهان مطرح شد، براي توجيه آن بايد يك نظريه منطقي و جديد ارائه مي شد تا بتواند انبساط جهان را توجيه كند.

  اين نظريه بايد توضيح مي داد كه انبساط جهان از كجا و چه زماني آغاز شده است؟
  براي توجيه انبساط جهان نظريه بيگ بنگ مطرح شد كه طبق آن جهان از انفجار يك توده ي فوق العاده متراكم و با حجم ناچيز آغاز شده است .
  پس از آنكه شتاب جهان مطرح شد، بايد يك دليل منطقي براي توجيه آن ارائه مي شد. همچنانكه مي دانيد طبق قوانين فيزيك شتاب ناشي از اعمال نيرو يا انتقال انرژي صورت مي گيرد. بنابراين بايد نيرويي به جهان اعمال شود يا انرژي وجود داشته باشد تا بتواند شتاب جهان را توجيه كند. براين اساس بحث انرژي تاريك يا Dark Energy مطرح شد كه هنوز منشا و علت آن ناشناخته است. البته در اين زمينه نظريه هاي گوناگوني مطرح شده است، اما هيچ كدام نتوانسته پاسخ قانع كننده به آن بدهد .

  نظريه ي سي. پي. اچ. و انرژي تاريك
  CPH Theory and Dark Energy
  طبق نظريه سي. پي. اچ. همه ي ذرات موجود در جهان از سي. پي. اچ. تشكيل شده اند و سي. پي. اچ. همواره با مقدار سرعت ثابت حركت مي كنند و هنگاميكه يكديگر را جذب مي كنند مقداري از اين سرعت ثابت به حركت دوراني تبديل مي شود كه آن را اسپين مي نامند به طوريكه
  gradVc=0 and summation velocity and Spin is constant
  طبق نظريه سي. پي. اچ. پس از بيگ بنگ سي. پي. اج. ها به همه ي اطراف جهان پراكنده شدند كه با سرعت ثابت
  Vc, Vc>c
  به حركت خود ادامه مي دادند. بتدريج سي. پي. اچ. ها يكديگر را جدب كردند و به انرژِي تبديل شدند و انرژي نيز به ماده و پاد ماده تبديل شد. بتدريج غبارهاي آسماني تشكيل گرديد و ستارگان و كهكشانها پديد آمدند. از آنجاييكه همه ي اجسام و ذرات موجود در جهان از سي. پي. اچ. تشكيل شده اند و اين سي. پي. اچ. ها در ساختمان ماده داراي حركت دوراني يا اسپين هستند، لذا هر انفجاري كه در جهان صورت گيرد، مقداري از حركت دوراني يا اسپين سي. پي. اچ. ها به حركت انتقالي تبديل مي شود .
  چون بيشتر ماده ي موجود در جهان در ستارگان در حال انفجار است، لذا بطور مداوم حركت دوراني سي. پي. اچ. ها به حركت انتقالي تبديل مي شود و اين امر موجب انبساط و در عين حال شتاب جهان مي شود .

  منبع : www.cph-theory.com
  انجمن فيزيكدانان جوان ايران

  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۶/۲۰ در ساعت ۱۶:۱۲

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سه نظریه
  نظریه اول: انبساط در جهان تا ابد ادامه دارد در اینصورت جهان اینده جهانی سرد و تاریک خواهد بود
  نظریه دوم:جهان تا زمان خاصی به انبشاط خود ادامه میدهد و در جایی متعادل میشود و نه انبساطی
  داریم و نه منقبض شدن جهان بستگی به تعادل و زمان ان میشود دنیایی متعادل تصور کنیم
  نظریه سوم: در زمانی انبساط به پایان میرسد و بلافاصله(کسر محیر العقولی از ثانیه) انقباض شروع میشود
  یا بهتر بگم:

  جهان سرانجام از انبساط باز می‌ایستد و انقباض (فروپاشی درونی) آن آغاز می‌گردد. بعضیها این پدیده را فروپاشی (تلاشی) بزرگ (big chrunch) نامیده‌اند

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پیدایش جهان
  مرحله اول (صفر تا 43-10 ثانیه)

  این مسأله هنوز برایمان کاملا روشن نیست که در این اولین اجزای ثانیه‌ها چه چیزی تبدیل به گلوله آتشینی شد که کیهان باید بعدا از آن ایجاد گردد. هیچ معادله و یا فرمولهای اندازه گیری برای درجه حرارت بسیار بالا و غیر قابل تصوری که در این زمان حاکم بود در دست نمی‌باشد.

  مرحله دوم (43-10 تا 32-10 ثانیه)

  اولین سنگ بناهای ماده مثلا کوارکها و الکترونها و پاد ذره‌های آنها از برخورد پرتوها با یکدیگر بوجود می‌آیند. قسمتی از این سنگ بناها دوباره با یکدیگر برخورد می‌کنند و به صورت تشعشع فرو می‌پاشند. در لحظه‌های بسیار بسیار اولیه ذرات فوق سنگین - x نیز می‌توانسته‌اند بوجود آمده باشند. این ذرات دارای این ویژگی هستند که هنگام فروپاشی ماده بیشتری نسبت به ضد ماده و مثلا کوارکهای بیشتری نسبت به آنتی کوارکها ایجاد می‌کنند. ذرات x که فقط در همان اولین اجزای بسیار کوچک ثانیه‌ها وجود داشتند برای ما میراث مهمی به جا گذاردند که عبارت بود از: (افزونی ماده در برابر ضد ماده).

  مرحله سوم (از 32-10 ثانیه تا 6-10 ثانیه)

  کیهان از مخلوطی از کوارکها ، لپتونها -فوتونها و سایر ذرات دیگر تشکیل شده که متقابلا به ایجاد و انهدام یکدیگر مشغول بوده و ضمنا خیلی سریع در حال از دست دادن حرارت هستند.

  مرحله چهارم (از 6-10 ثانیه تا 3-10 ثانیه)

  تقریبا تمام کوارکها و ضد کوارکها بصورت پرتو ذره‌ها به انرژی تبدیل می‌شوند. کوارکهای جدید دیگر نمی‌توانند در درجه حرارتهای رو به کاهش بوجود آیند ولی از آن جایی که کوارکهای بیشتری نسبت به ضد کوارکها وجود دارند. برخی از کوارکها برای خود جفتی پیدا نکرده و بصورت اضافه باقی می‌مانند. هر 3 کوارک با یکدیگر یک پروتون با یک نوترون می‌سازند. سنگ بناهای هسته اتمهای آینده اکنون ایجاد شده‌اند.

  مرحله پنجم (3-10 ثانیه تا 100 ثانیه)

  الکترونها و ضد الکترونها در برخورد با یکدیگر به اشعه تبدیل می‌شوند. تعدادی الکترون باقی می‌ماند، زیرا که ماده بیشتری نسبت به ضد ماده وجود دارد. این الکترونها بعدا مدارهای اتمی را می‌سازند.

  مرحله ششم (از 100 ثانیه تا 30 دقیقه)

  در درجه حرارتهایی که امروزه می‌توان در مرکز ستارگان یافت اولین هسته‌های اتمهای سبک و بویژه هسته‌های بسیار پایدار هلیوم در اثر همجوشی هسته ای ساخته می‌شوند. هسته اتمهای سنگین از قبیل اتم آهن یا کربن در این مرحله هنوز ایجاد نمی‌شوند. در آغاز خلقت عملا فقط دو عنصر بنیادی که از همه سبکتر بودند وجود داشتند: هلیوم و هیدروژن.

  مرحله هفتم (از 30 دقیقه تا یک میلیون سال پس از خلقت)

  پس از گذشت حدود 300000 سال گوی آتشین آنقدر حرارت از دست داده که هسته اتمها و الکترونها می‌توانند در درجه حرارتی در حدود 3000 درجه سانتیگراد به یکدیگر بپیوندند و بدون اینکه دوباره فورا از هم بپاشند اتمها را تشکیل دهند. در نتیجه آن مخلوط ذره‌ای که قبلا نامرئی بود اکنون قابل دیدن می‌شود.

  مرحله هشتم (از یک میلیون سال پس از خلقت تا امروز)

  از ابرهای هیدروژنی دستگاههای راه شیری ستارگان و سیارات بوجود می‌آیند. در داخل ستارگان هسته اتمهای سنگین از قبیل اکسیژن و آهن تولید می‌شوند. که بعدها در انفجارات ستاره‌ای آزاد می‌گردند و برای ساخت ستارگان و سیارات و حیات جدید بکار می‌آیند

 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جهان به کجا میرود؟
  خوب تصور پیدایش جهان در کسری از تریلیون های ثانیه (نظریه بیگ بنگ) واقعا انسان را به حیرت فرو میبرد
  همه چیز از یک انفجار آغاز میشود قبلش بماند
  و میلیاردها کهکشان و میلیاردها ستاره و ما در زمین دنبال چه هدفی هستیم؟
  حالا با اجازه صاحب این تاپیک این سوال پیش می اید
  به نظر شما کدامیک از سه نظریه اتفاق می افتد
  1. جهان برای همیشه گسترش خواهد یافت؛
  2. جهان برای همیشه گسترش خواهد یافت؛
  3. هنگامی که جهان به اندازه معینی رسید، انبساط آن متوقف شده و در همان حال ثابت می‌ماند؛
  چرا شاید هم شما نظریه چهارمی دارید

 6. تشکر


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad reza نمایش پست
  :rose:
  اقا محمدرضا هم اسمی گرامی من هم تشکر میکنم بخاطر تاپیک خوبت
  خوشحالم شما را علاقمند میبینم به فیزیک بخصوم علم گسترده هوا فضا و نجوم
  اما نظرت را در مورد آینده جهان(سه گزینه نگفتی)
  منتظرم
  موفق باشی

 8. تشکر


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  1,002
  مورد تشکر
  1,397 پست
  حضور
  12 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0  استفان هاوکینگ که وضع کننده نظریه سیاه چاله ها و ثابت کننده انست ، معتقد است:
  كه جرم جهان حداقل بايد ۱۰ برابر جرمى باشد كه امروزه براى جهان در نظر مى گيرند، زيرا در جهان حداقل به تعداد ستارگان، سياه چاله وجود دارد
  حتى جرم مجموع سياهچاله بيشتر از جرم كهكشان هاست. بنابراين چگالى جهان را نمى توان به طور دقيق محاسبه كرد زيرا ترديد در تعداد سياهچاله مانع از محاسبه دقيق چگالى مى شود ولى آنچه مسلم است اين است كه اگر چگالى جهان حدود ۱۰ برابر چگالى كنونى باشد آنگاه نيروى جاذبه بين كهكشان ها آنقدر زياد مى شود كه انبساط آنها را متوقف مى كند و دوباره آنها را به نقطه آغاز خلقت باز خواهد گرداند.


 10. تشکر


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط mmj نمایش پست
  استفان هاوکینگ که وضع کننده نظریه سیاه چاله ها و ثابت کننده انست ، معتقد است:
  كه جرم جهان حداقل بايد ۱۰ برابر جرمى باشد كه امروزه براى جهان در نظر مى گيرند، زيرا در جهان حداقل به تعداد ستارگان، سياه چاله وجود دارد

  حتى جرم مجموع سياهچاله بيشتر از جرم كهكشان هاست. بنابراين چگالى جهان را نمى توان به طور دقيق محاسبه كرد زيرا ترديد در تعداد سياهچاله مانع از محاسبه دقيق چگالى مى شود ولى آنچه مسلم است اين است كه اگر چگالى جهان حدود ۱۰ برابر چگالى كنونى باشد آنگاه نيروى جاذبه بين كهكشان ها آنقدر زياد مى شود كه انبساط آنها را متوقف مى كند و دوباره آنها را به نقطه آغاز خلقت باز خواهد گرداند.
  البته اگر تمامی کهکشانها و جمیع جرم سیاهچاله ها را محاسبه کنیم بازهم رقم جرم جهان بسیار بیشتر
  است
  با تمامی محاسبات حتی با ارفاق چشمگیر بازهم میبینیم حدود 25% جهان را تشکیل میدهد و این نظریه
  انرزی تاریک و ماده تاریک را قوت میبخشد
  چسب کیهانی که ماهیتش بر انسان کاملا ناشناخته است

 12. تشکر


 13. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  کل نفس ذائقه الموت
  با توجه به اینکه به نظر من هر جسم فیزیکی نفسی دارد دارای مراتب گونان از جماد و نبات و حیوان و انسان
  و حتی موجودات ماورایی
  انچه در کتاب افرینش دیدیم و میبینیم تولد تا مرگ اینچنین است
  تخم گیاهی به کوچکی در زمینی کاشته میشود ارام ارام بسط پیدا میکند به یک نهال و بعد به درخت تنومندی
  تبدیل میشود و بعد از زمانی هر چند طولانی از انبساط باز می ایستد و بعد از مدتی بعلت فرسودگی به انقباض
  شدنمیرسد و بالاخره بر می گردد به خاک
  انسان حیوانات سنگها و کوهها همگی بر اثر فرسایش از این قانون طبعیت میکنند میتوانیم این ق ا ن و ن را بسط دهیم
  من هم معتقدم که جهان بعد از انبساط به فروپاشی میرسد و بر می گردد به اغاز خلقت به نقطه ای کوچک
  اما بسیار بسیار چگال

 14. تشکر


 15. #10
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط غریبه نمایش پست
  اقا محمدرضا هم اسمی گرامی من هم تشکر میکنم بخاطر تاپیک خوبت
  خوشحالم شما را علاقمند میبینم به فیزیک بخصوم علم گسترده هوا فضا و نجوم
  اما نظرت را در مورد آینده جهان(سه گزینه نگفتی)
  منتظرم
  موفق باشی
  دوست گرامی مقاله زیر را بخوانید
  http://www.askquran.ir/showthread.php?t=5348&p=45463

 16. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. "صلى عليك مليك السماء" - ملاباسم کربلایی
  توسط Si14 در انجمن کلیپ صوتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۲۱, ۱۱:۴۰
 2. چرا به امام زمان (عج) شريك القرآن مي‎گوئيم
  توسط raze_shab در انجمن مهدویت و امام زمان در قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۴/۲۳, ۱۷:۱۶
 3. جمع بندی آيا بشر مى تواند از راه تكنيك جديد به سعادت برسد؟
  توسط shamime_yas در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۸, ۲۳:۳۲
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۷, ۱۳:۰۹
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۹/۱۶, ۲۱:۵۱

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود