جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انذار کننده و هادی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,476
  مورد تشکر
  2,809 پست
  حضور
  124 روز 12 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  انذار کننده و هادی

  پرسش:
  اهل سنت ادعا دارد در آیه «إنما انت منذر و لکل قوم هاد»، مسئولیت انذار و هدایتگری، هر دو مربوط به پیامبر است، و این که شیعه معتقد است منذر پیامبر، و هادی علی بن ابیطالب است صحیح نیست.

  پاسخ:
  «إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ»؛ تو فقط بيم دهنده ‏اى! و براى هر گروهى هدايت كننده‏ اى است.(1)
  اقوال و نظرات:
  1. هم «منذر» و هم «هاد» پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است.
  2. «منذر» پيغمبر، و «هاد» خداى تعالى.
  3. «منذر» پيغمبر، و براى هر قومى نبى و داعى باشد كه هدايت و ارشاد نمايد آن ها را.
  4. «منذر» پيغمبر، و مراد به «هاد» هر داعى به حق است.
  5. «منذر» پيامبر صلی الله علیه وآله، و «هاد» حضرت على علیه السلام است؛ چنانچه در این زمینه از شیعه و سنی روايت های متعددی نقل شده است.
  مطلب دیگر؛ جمله "إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ" جوابى است كه خداوند تعالى به رسول گراميش ياد مى ‏دهد تا به کفار ابلاغ كند.
  این که خطاب را متوجه رسول خدا صلی الله علیه وآله نمود نه آن ها، و نفرمود كه اين جواب را به ايشان ابلاغ كند، و خلاصه اگر اسمى از ايشان نبرد، براى اين بود كه به آنان تعريض نموده بفهماند كه استحقاق جواب ندارند، چون نه علم دارند و نه آن مقدار عقل و فهمى كه لازم است.
  بنا بر اين، معناى آيه چنين مى ‏شود: کفار (با اين كه قرآن بزرگترين و بهترين معجزات است و در اختيار ايشان هست) از تو معجزه‏ اى بر طبق دلخواه خود مى‏ خواهند با اين كه تو در باره معجزه هيچ كاره ‏اى، تو تنها هدايت كننده‏ اى هستى كه ايشان را از راه انذار هدايت مى ‏كنى، چون سنت خداوند در بندگانش بر اين جريان يافته كه در هر مردمى يك نفر هادى و راهنما مبعوث كند تا ايشان را هدايت نمايد.
  از اين آيه شريفه بر مى ‏آيد كه زمين هيچ وقت از هدايت‏گرى كه مردم را بسوى حق هدايت كند خالى نمى ‏شود، يا بايد پيغمبرى باشد و يا هادى ديگرى كه به امر خدا هدايت كند.(2)
  کتاب كافى از ابى جعفر علیه السلام روايت كرده كه در ذيل آيه "إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ" فرموده: رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: "انا المنذر و على ‏الهادى"، من منذرم، و هادى على است.(3)
  علامه طباطبایی می گوید معناى فرمايش رسول خدا صلی الله علیه وآله اين است كه من مصداق منذرم، چون انذار به معناى هدايت با دعوت است، و على مصداق هادى بدون دعوت است، چون او امام است و دعوتى ندارد؛ نه اين كه مراد از منذر، رسول خدا صلی الله علیه وآله باشد، و مراد از هادى على علیه السلام، با این دلیل که اين معنا با ظاهر آيه منافات دارد.
  بنابر این شمول آيه شريفه به على علیه السلام از باب جرى بر مصداق است، كه از همين باب بر باقى ائمه علیهم السلام نيز جريان مى ‏يابد، و مقصود از رواياتى هم كه مى ‏گفتند: آيه در حق على علیه السلام نازل شده، همين جرى است.
  مؤید بر این مدعا؛ در كتاب کافی به سند خود از ابى بصير روايت مى ‏كند كه گفت: به امام صادق علیه السلام عرض كردم معناى آيه "إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ" چيست؟
  فرمود: رسول خدا صلی الله علیه وآله در تفسير آن فرموده: من منذرم، و على هادى است، حال به نظر تو اى ابا محمد! آيا در امروز هادى و هدايت‏گرى وجود دارد؟ عرض كردم: فدايت شوم، همواره از شما هاديانى يكى پس از ديگرى وجود داشته تا نوبت به شخص شما رسيده. فرمود خدا رحمت كند اى ابا محمد، اگر اين چنين بود كه وقتى آيه ‏اى كه در حق مردى (امامى) نازل شده با مردن آن مرد مى ‏مرد، قرآن مى‏ مرد، ولى قرآن كريم در بازماندگان جارى است چنانچه در گذشتگان جارى بود.(4‏).(5)
  مطلبی دیگر؛ منظور از جمله "لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ" چيست؟
  جمعى از مفسران گفته ‏اند كه اين هر دو صفت "منذر" و "هادى" به پيامبر بر مى‏ گردد و در واقع جمله چنين بوده است (انت منذر و هاد لكل قوم): تو بيم دهنده و هدايت كننده براى هر جمعيتى هستى.
  مؤلف تفسیر نمونه، اين تفسير را خلاف ظاهر آيه می داند، چرا كه "واو" جمله "لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ" را از "إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ" جدا كرده است.
  آرى اگر كلمه "هاد"، قبل از "لِكُلِّ قَوْمٍ" بود اين معنى كاملا قابل قبول بود ولى چنين نيست.
  ديگر اين كه هدف اين بوده است كه دو قسم دعوت كننده به سوى حق را بيان كند: اول دعوت كننده ‏اى كه كارش انذار است، و ديگر دعوت كننده ‏اى كه كارش هدايت است.
  ميان "انذار" و "هدايت" چه تفاوت است؟
  انذار براى آن است كه گمراهان از بيراهه به راه آيند، و در متن صراط مستقيم جاى گيرند ولى هدايت براى اين است كه مردم را پس از آمدن به راه به پيش ببرد.
  در حقيقت "منذر" همچون "علت محدثه" و ايجاد كننده است، و هادى به منزله "علت مُبقيه" و نگهدارنده و پيش برنده، و اين همان چيزى است كه ما از آن تعبير به "رسول" و "امام" مى ‏كنيم.
  رسول، تأسيس شريعت مى ‏كند و امام حافظ و نگهبان شريعت است (شک نيست كه هدايت كننده بر شخص پيامبر در موارد ديگر اطلاق شده اما به قرينه ذكر منذر در آيه فوق مى ‏فهميم كه منظور از هدايت كننده كسى است كه راه پيامبر را ادامه مى ‏دهد و حافظ و نگهبان شريعت او است).
  روايات متعددى كه از پيامبر صلی الله علیه وآله در كتب شيعه و اهل تسنن نقل شده كه فرمود: "من منذرم و على هادى است" اين تفسير را كاملا تأييد مى‏ كند.
  نکته: گر چه در اين احاديث تصريح به مساله ولايت و خلافت بلافصل نشده است، ولى با توجه به اينكه هدايت به معنى وسيع كلمه منحصر به على علیه السلام نبود بلكه همه علماى راستين و ياران خاص پيامبر صلی الله علیه وآله اين برنامه را انجام مى‏ دادند، معلوم مى ‏شود معرفى على علیه السلام به عنوان هادى به خاطر امتياز و خصوصيتى است كه او داشته است، او برترين مصداق هادى بوده، و چنين مطلبى جدا از ولايت و خلافت پيامبر صلی الله علیه وآله نخواهد بود.(6)

  ___________
  (1) رعد/ 7.
  (2) ترجمه الميزان، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏11، ص 416.
  (3) اصول كافى، نرم افزار جامع الاحادیث نور، ج 1، ص 192، ح 4.
  (4) كافى، ج 1، ص 192 ح 3.
  (5) ترجمه الميزان، ج ‏11، ص 447 و 448.
  (6) تفسير نمونه، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏10، ص 130 و 132.  لینک اصلی


 2. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود