جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقش مردم در تعجیل ظهور

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

نقش مردم در تعجیل ظهور

نقش مردم در تعجیل ظهور

۱. موضوع انتظار ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالي فرجه الشريف)، آخرين امام زنده و حاضر شيعيان در عصر غيبت، يکي از مهم ترين عناصر تفکر شيعي است. اين عنصر که شيعه را از ديگر فرقه هاي اسلامي متمايز مي‌ سازد، مهم ترين عامل تحرک و پويايي شيعيان و اميد آنان به آينده روشن جهان شمرده مي‌ شود. به همين دليل، بزرگ ترين دغدغه و آرمان انساني آنان فرارسيدن زمان قيام حضرت بقية‌‌الله الأعظم (عجل الله تعالي فرجه الشريف) است که موجب مي‌ شود همواره با شوق فراوان تعجيل را در ظهور آن مصلح جهاني از خداوند بخواهند.بحث درباره انتظار ظهور و تعجيل در آن، بحث درباره تغيير پذيري و تغييرناپذيري پديده ظهور را به دنبال دارد. آيا ظهور پديده اي طبيعي و متأثر از عوامل عادي است، يا تنها به اراده فراطبيعي خداوند وابسته است؟اين تحقيق به مسئله ظهور از نظر زماني و ثابت يا متغير بودن آن مي‌ پردازد و نگرش هاي موجود را درباره تأثير انسان در آن بر مي‌ رسد.

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2. تشکر

3.  

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

.....

۲. محققان تاکنون به طور شايسته به بحث مهم تعجيل در ظهور، ماهيت، آثار و پي‌آمدهاي آن، توجه نکرده‌اند. از اين رو، بررسي مباني کلامي اين بحث و تأثيرهاي آن در جهت‌گيري هاي اصلاحي و تربيتي جامعه، ضروري است.اين نوشتار، با بررسي امکان پذيري تعجيل در ظهور، تأثير مردم را در آن با استفاده از شواهد قرآني و روايي، تبيين مي‌ نمايد.۳. بحث تعجيل در ظهور، با پرسش هاي مهم و فراواني درباره ماهيت ظهور و رابطه آن با اراده و خواست جمعي انسان ها، هم‌ راه است:آيا زمان ظهور با اراده تکويني خداوند از پيش تعيين شده و به طور جبري تحقق مي‌ يابد يا ديگر عوامل مانند اراده و خواست بشر و اوضاع طبيعي، در تقدم يا تأخّر آن تأثيرگذار است؟آيا ظهور حصولي پديده اي است؛ يعني تنها به خواست خداوند تحقق مي‌ يابد و انسان ها در برابر آن هيچ وظيفه اي ندارند يا پديده اي تحصيلي است؛ يعني اراده انسان ها در فرآيند ظهور تأثير مي‌ ‌گذارد و آنان به فراهم آوردن زمينه هاي تحقق آن مکلفند. نظريه هاي مهم درباره تأثير مردم در تحقق پديده ظهور کدام‌اند؟
    .....

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

5. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری