صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صالحان وارثان زمین خوهندشد

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

صالحان وارثان زمین خوهندشد

در دین مقدس اسلام ، مسأله موعود و منجی، به روشنی مطرح شده است‌. قرآن کریم، در آیات متعدد به حاكمیت صالحان بر زمین و غلبه دین حق، اشاره داردکه از جمله آنها، آیه ۱۰۵ از سوره انبیاء است.
    ولقد کتبنافی الزبورمن بعد الذکر،ان الارض یرثهاعبادی الصالحون، "درزبور،بعدازذکرنوشتیم،بن گان شایسته ام وارث حکومت زمین خواهندشد."
    خداوند، در این آیه تصریح می­ كند كه زمین را بندگان صالح من به ارث می ­برند و در اختیار می­ گیرند. همچنین تصریح می­ كند كه این امر، حقیقتی است كه در كتب انبیای گذشته نیز بدان اشاره شده است.
    در آیه ۵۵ از سوره نور ،خداوند به انسانهایی كه ایمان آورده و عمل صالح انجام دادند، وعده می­ دهد كه خلافت و حكومت در زمین را به آنان واگذار می کند و دینشان را پابرجا و برقرار می ­سازد و در چنین زمانی، آرامش و امنیت كامل، در جهان ایجاد می شود و آدمیان به عبادت و بندگی خدا می­ پردازند.
    خداوند، در سه سوره از قرآن (توبه: ۳۳ و ۳۴؛ فتح: ۲۸؛ صف: ۸) تصریح می­ كند، دین اسلام بر همه ادیان غلبه خواهد كرد؛ هر چند كافران و مشركان نخواهند؛ و خود را شاهد بر چنین رویدادی معرفی می­ كند. البته با توجه به روایاتی كه در تفسیر و تبیین آیات الهی از پیشوایان معصوم (ع) صادر شده است، می­ توان دریافت كه بیش از ۲۵۰ آیه از آیات قرآن، به امام مهدی (عج) و حاكمیت عدل و دین، اشاره دارد.(۱)
    علاوه بر قرآن كریم، در کتب روایی مهم شیعه و سنی روایات متعددی درباره حضرت ولی عصر (عج) ذکر شده است و کتاب های متعددی نیز ویژه آن حضرت به رشته تحریر در آمده است . برای نمونه ، می توان از کمال الدین و تمام النّعمه ، اثر شیخ صدوق ، الغیبه ، نوشته نعمانی و کتاب الغیبه ، نوشته شیخ طوسی از علمای گذشته و منتخب الاثر ، اثر آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی از علمای معاصر شیعه نام برد، یا به التن ، اثر ابن حماد و الاربعین ، تالیف ابونعیم اصفهانی ازعلمای اهل سنت اشاره کرد .

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2.  

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

پیامبر گرامی (ص) فرمود : "مهدی از عترت من و از نسل فاطمه است " (۲)

ذکر این نکته مناسب است که به اعتقاد شیعه ، امام مهدی (عج) فرزند امام حسن عسگری(ع)است که در سال ۲۵۵ هجری قمری به دنیا آمد و اکنون در پس پرده غیبت قرار دارد و تا زمانی که خداوند اذن ظهور و قیام دهد ، زنده است ، ولی به اعتقاد بسیاری ازعلمای اهل سنت ، حضرت مهدی موعود (عج) به دنیا نیامده است ، بلکه در آخر الزمان و حدود چهل سال پیش از ظهورش ، متولد خواهد شد . البته علی رغم موارد اختلافی ذکرشده درباره تولد حضرت ولی عصر (عج) از نظر تعدادی از علمای اهل سنت ، بارجوع به روایات موجود درمنابع روایی و بانگاه به کلمات بزرگان و علمای اهل سنت ، به مواردمتعددی برمی‌خوریم كه مورد قبول واتفاق آن‌ها بوده وبا نظرات علمای شیعه همخوانی دارد ،از جمله:

الف - هر دو گروه، ظهور حضرت مهدی (عج) را امری قطعی می‌دانند.

مرحوم شهید صدر (ره) از علمای بزرگ شیعه در این‌باره می‌فرماید: "به راستی اعتقاد به حضرت مهدی (عج) درجایگاه پیشوای منتظر برای تغییر جهان به جهانی بهتر، در احادیث پیامبر (ص) به طور عموم و در روایات اهل بیت علیهم السلام به طور خصوص آمده است و به حدی بر این مسأله تاکید شده است که جای هیچ شکی برای انسان باقی نمی‌گذارد.( ۳)
    ناصر الدین البانی از بزرگان اهل سنت می‌گوید: اما مسأله مهدی، باید دانسته شود که درباره خروج او احادیث صحیح بسیاری وارد شده است.(۴)
    ب - یکی دیگرازمسائل موردقبول هردوگروه ،فراگیربودن دعوت وحکومت حضرت مهدی(عج) است.
    خداوند متعال در قرآن کریم به این مطلب اشاره کرده و می‌فرماید:
    وَعَدَاللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوامِنْكُمْ وَعَمِلُواالصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ ، (۵)

خداوند،به کسانی از شما بندگان که ایمان آورده و نیکوکار شوند، وعده داده است آنان را بر روی زمین خلافت دهد."

امام باقر(ع)درباره گستره حکومت حضرت مهدی (عج) فرمود:

یملک القائم ثلاث مائة سنة و یزداد تسعا کما لبث اهل الکهف فی کهفهم. یملأ الارض عدلا و قسطا کما ملئت ظلما و جورا فیفتح الله له شرق الارض و غربها . (۶) قائم (عج) ۳۰۹ سال

مالک زمین می‌شودو در آن، حکومت می‌کند؛همان‌گونه که اهل کهف درغارشان درنگ کردند.زمین راپراز عدل و دادخواهد کرد،آن گونه که پر ازظلم و جور شده باشد. خداوندبرای او شرق

وغرب عالم رافتح خواهد كرد(۶)

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    3,310
    مورد تشکر
    753 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

"و نرید أن نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم أئمه و نجعلهم الوارثین"(1) "و نمکن لهم فی الأرض " قصص (28) آیه 6
    اراده و مشیت ما بر این قرار گرفته است که بر مستضعفین در زمین منت نهیم . آن ها را مشمول مواهب خود نماییم . آن ها را پیشوایان و وارثین روی زمین قرار دهیم . آن ها را نیرومند و قوی و صاحب قدرت و حکومت شان را مستقر و پابرجا کنیم .
    در این دو آیه خدای متعال پرده از روی اراده و مشیت خود در مورد مستضعفان برداشته ، پنج امر را در این زمینه بیان می کند که با هم پیوند و ارتباط دارند.
    1. می خواهیم آن ها را مشمول نعمت های خود کنیم .
    2. می خواهیم آن ها را پیشوایان نماییم.
    3. می خواهیم آن ها را وارثان حکومت جباران قرار دهیم.
    4. حکومت قوی و پابرجا به آن ها می دهیم .
    5. (ادامه آیه ) آن چه را دشمنان از آن بیم داشتند و تمام نیروهای خود را بر ضد آن بسیج کرده بودند ،به آن ها نشان دادیم .
    آیه شریفه اشاره به حکومت جهانی مستضعفان دارد . بیانگر یک قانون کلی است برای همه اعصار و قرون . همه ملت ها که نمونه ای از تحقق این مشیت الهی حکومت بنی اسرائیل و زوال حکومت فرعونیان بود . نمونه کامل ترش حکومت پیامبر و یارانش بعد از ظهور اسلام بود .حکومت پابرهنه ها و تهی دستان با ایمان و مظلومان پاک دل که پیوسته از سوی فراعنه زمان خود مورد تحقیر و استهزا بودند. تحت فشار و ظلم و ستم قرار داشتند. سر انجام خدا به دست همین گروه دروازه قصرهای کسرا ها و قیصر ها را گشود . آن ها را از تخت قدرت به زیر آورد.
    نمونه گسترده تر آن ظهور حکومت حق و عدالت در تمام کره زمین به وسیله حضرت مهدی است.
    این آیات از جمله آیاتی است که به روشنی بشارت ظهور چنین حکومتی را می دهد،بنا براین در روایتی می خوانیم که ائمه
    در تفسیر این آیه اشاره به این ظهور بزرگ کرده اند.(1)
    نتیجه این که در اسلام از پیروزی حق بر باطل و عدالت بر ظلم سخن به میان آمده، پیروزی حق بر باطل با عبارات مختلف بیان شده است. گاهی از حاکمیت دین خدا بر جهان تعبیر شده است؛ (2) برخی اوقات از حکومت صالحان و پارسایان گزارش شده است. (3) گاهی به پیروزی مستضعفان تصریح شده است.(4)
    از متون دینی استفاده می‏شود پیروزی مستضعفان و حاکمیت دین حق در زمان ظهور امام زمان(ع) شکل گرفته و پیروزی آن ها قطعی است.(5)
    درخصوص چگونگی پیروزی مستضعفان باید گفت: امام زمان(ع) بعد از ظهور، نخست به دعوت همگان پرداخته ، مردم را به پذیرش حکومت جهانی فرا می‏خواند . برخی دعوت امام را اجابت می‏نمایند . امام را در تشکیل حکومت یاری می‏نمایند.
    عده‏ای دیگر با حضرت به مخالفت می‏پردازند. امام زمان(ع) با آن‏ها مبارزه کرده ، بعد از شکست آن‏ها، به تشکیل حکومت موفق شده ، مستضعفان به حکومت می‏رسند.
    در این جا به برخی از آیات اشاره می‏شود: "خداوند به مؤمنان شایسته وعده داده است که آنان را جانشینان خود قرار دهد..."(6) آیه دیگر(آیه مورد بحث )"و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین"(7)؛ اراده ما بر این قرار گرفته است که به مستضعفان نعمت بخشیم و آن‏ها را پیشوایان و وارثین زمین قرار دهیم".

پی نوشت ها:
    1. تفسیر نمونه ، ج 16 ،ص 17.
    2. صف (61) آیه 9.
    3 . اعراف (7) آیه 128.
    4 . قصص (28) آیه 5.
    5 . شهید مطهری، قیام و انقلاب مهدی از دیدگاه فلسفه تاریخ، ص 56.
    6 . نور، (24) آیه 55.
    7 . قصص، (28) آیه 5.

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

استاد محمد شجاعی: حبّ، تنها عامل سازنده دل است.

عناوین مورد بحث در این جلسه: حبّ تنها عاملِ سازنده دل؛ معیّت با اهل‌بیت «علیهم‌السلام»، ویژه عُشّاق؛ رفاقت با بهترین‌ها

تنها بخش فوق عقلانی است که قادر است عاشقِ معشوق‌های انسانی شود و تنها یک انسان عاشق است که غصه‌های انسانی در قلبش نفوذ می‌کند، غصه آوارگی امامش ...

حبّ؛ تنها عاملِ سازنده دل

همانگونه که در جلسات گذشته آموختیم، شکل هندسی مولکولهای آب در برخورد با موسیقی‌های گوناگون تغییر می‌کند.

اساساً تمام مولکول‌ها در اطراف انسان و یا در درون بدن او، با توجه به نوع ورودی‌هایی که دریافت می‌کنند، تغییر شکل داده و اشکال هندسی متفاوتی پیدا می‌کنند. بنابراین تمام اشیا در عالم صاحبِ شعور بوده و نحوه برخورد با آنها کاملاً منشأ اثر است، به طوری که هیچ انتخاب و یا هیچ ارتباطی در عالم بدون تأثیر نمی‌باشد. محل سکونت، نوع دوستان، نوع فیلم‌ها و تصاویری که می‌بینیم، نوع صداهایی که می‌شنویم، نوع عطرهایی که استشمام می‌کنیم، انواع تخیلات و تفکرات انسان، نوع رشته تحصیلی، نوع کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنیم ... همه و همه ساختار قلب انسان را تشکیل داده و نوع سعادت و یا شقاوت او را مشخص می‌کند.

....

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

.....

اساساً ممکن نیست که کسی توسط یکی از قوای پنج‌گانه، خوراکی را دریافت نماید، اما آن ورودی روی نفس او تأثیری نداشته باشد.

حال اگر یکی از خوراک‌های قوای پنج‌گانه، با عشق و محبت توسط نفس دریافت شود، این خوراک، بیش از ورودی‌های دیگر روی نفس تأثیرگذاشته و اساساً تأثیر آن

بر نفس، نسبت به ورودی‌های دیگر غلبه خواهد کرد.
    کمی بیندیشیم:

خیالات ما در تنهایی ما و خلوت‌هایمان به کدام سمت سوق می‌یابد؟

- دلتنگ چه گروهی از انسانها می‌شویم؟

- دوست داریم با چه کسانی رفاقت کنیم؟

- چه نوع شخصیتی را برای ازدواج می‌پسندیم؟ و ...

در طول شبانه‌روز چندین بار از خداوند حرکت در صراط مستیم را می‌طلبیم.

اگر این دعا، حقیقی، صادقانه و با عشق و محبت از قلب ما صادر گردد، قطعاً ما مشمول این هدایت خواهیم شد.
    اما اگر به نماز می‌ایستیم

و هدایت در صراط مستقیم را از خداوند طلب می‌کنیم؛

اما قلب‌مان به سبک زندگی غیر از سبک اللهی علاقه‌مند است و یا به رفاقت با کسانی غیر از اهل بهشت مشتقاقیم،

امکان ندارد بتوانیم در مسیر صراط خوب حرکت نموده و به مقصد برسیم.
    حبّ، تنها عامل سازنده دل است. دلِ انسان به هر آنچه علاقه‌مند

است، نفس او نیز به آن شکل درآمده و با آن گروه محشور خواهد شد.
    اگر انواع عبادات، زیارات، اعمال خیر و ... منجر به تولید عشق و

دلدادگیِ ما نسبت به غیب نشود، یعنی با بخش حیوانی صورت گرفته و هیچ تأثیری در سازندگی نفس نداشته است. اما اگر انسان را به

سمت و سوی عاشقی بکشاند، قطعاً با بخش انسانی صورت پذیرفته و تأثیر بسیار چشمگیری در سازندگی و رشد نفس او خواهد داشت.
    .....

ویرایش توسط Partofar : ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ در ساعت ۱۶:۰۱ دلیل: اصلاح فونت
    اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

....

معیّت با اهل‌بیت «علیهم‌السلام»؛ ویژه عُشّاق

نبی اکرم «صلی الله علیه و آله و سلم» می‌فرمایند:

«من أحبّ قوماً علی اعمالهم، حُشِر یوم القیامه فی زمرتهم، فحوسبَ بحسابهم، و إن لم یعمل أعمالهم»

هر کس، گروهی را به خاطر اعمالش دوست بدارد، روز قیامت در همان گروه محشور خواهد شد و با حساب همان گروه نیز محاسبه می‌گردد، هر چند اَعمالِ آنها

را انجام نداده است.
    ظاهر متدیّن، بدون حبّ قلبی، اساساً تأثیری در ساختار نفس انسان ندارد.

اساساً انسان در قیامت با گروهی محشور می‌شود که به سبک زندگی آنان علاقه داشته است.
    تا مبدأ میل انسان به سوی الله و مظاهر الله تغییر نکند، تلاش‌های او حتماً به خطر خواهد افتاد.

تنها کسی عاشق است که شادی و آرامش در جان او رسوخ کرده باشد.

او با تمام انسان‌ها در صُلح است، حتی با کسانی که در حق او ظلم نموده‌اند.

آنقدر مشغله‌های فوق عقلانی و دلدادگی‌های این بخش، او را احاطه کرده‌اند که کاملاً چهاربخش دیگر را در کنترل او در آورده اند، نه حسادتی، نه تکبری،

نه خودشیفتگی، نه کینه‌ای و ... .

قلب او، رها از هر چیزی است، خالیِ خالی خالی، فقط مشغولِ غیب...

......

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,321
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,238 پست
    حضور
    122 روز 11 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگر عشق به خداوند در وجود انسانها شکل بگیرد در تمام شرایط باز هم بدامان الهی برمی گردد. انسان ممکن است در یک مقطع از زندگیش
    دچار یاس و نومیدی شود. و از رحمت خداوندی نا امید گردد.اما خیلی زود ان فطرت پاک و خدا جویش او را به راه مستقیم برمی گرداند.
    معاشرت با دوستان ناباب ممکن است تا حدی در انسان اثر بگذارد اما فردی که از خمیر مایه خوبی برخوردار است هرگز به بیراهه نمی رود.
    و همانطور که گفته شده انسانها برای هدف و دلیل خاصی افریده شده اند.
    اگر در زندگیمان کسانی بر سر راهمان قرار می گیرد حتما خداوند برای هدف بخصوصی انها را در زندگی مان قرار داده است.
    و این مرز باریکی است که در مبحث جبر و اختیار نیز دخیل است.
    و در واقع تمام این جهان وهستی و برقراری قیامت و چگونگی بدنیا امدن و مرگ انسانها در دفتر افرینش الهی ثبت است.
    انسان در عالم قیامت تمام زندگی خود و تمام حوادثی را که از سر گذارنده است در این دفتر مشاهده خواهد کرد. و این نشانه ها عظمت و بزرگی خداوند را نشان می دهد .ولی این موجود غافل هر چه بر او تلنگر بزنند باز هم قدر نعمات خداوند و داده های او را نمی داند.
    و یکی از مهمترین داده های خداوند وجود منجی است . که غافل از اهمیت این نعمت هستیم. باشد که خداوند درهای رحمتش را هرگز برویمان نبندد. و اجازه دهد که در زمانی که مهدی موعود ظهور می کند ما هم در جوار دوستانش باشیم.

یا حق.

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    292 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

علت تذکر این مطلب (که زمین میراث بندگان صالح است) در زبوروتورات چیست؟
    وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ
    (انبیاء-105)
    در زبور از پى آن كتاب (تورات) چنين نوشتيم كه زمين را بندگان شايسته من به ميراث مى‏برند.

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

....

او تمام فعالیت‌ها و روابطش را حول محور عضویت خود در خانواده محمد و آل محمد تنظیم می‌کند.

سبک زندگی الهی تنها سبک مورد پسند اوست و می‌داند جز در سایه این سبک به معشوق خود نخواهد رسید. او صادقانه و عاشقانه از خداوند همراهی با محمد و آل او را در دنیا و آخرت می‌طلبد:

«اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد، و مماتی ممات محمد و آل محمد».

تنها بخش فوق عقلانی است که قادر است عاشقِ معشوق‌های انسانی شود و تنها یک انسان عاشق است که غصه‌های انسانی در قلبش نفوذ می‌کند، غصه آوارگی امامش ...

تنها یک انسان عاشق است که به درد انتظار امامش دچار می‌شود و برای او دست به عملیات می‌زند.

تنها یک انسان عاشق است که می‌تواند آماده شهادت در راه معشوقش شود، چنین کسی اگر در بستر هم بمیرد، باز هم به شهادت مُرده است.
    ....

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

.....

تنها یک انسان عاشق است که به درد انتظار امامش دچار می‌شود و برای او دست به عملیات می‌زند.

تنها یک انسان عاشق است که می‌تواند آماده شهادت در راه معشوقش شود، چنین کسی اگر در بستر هم بمیرد، باز هم به شهادت مُرده است.

رفاقت با بهترین‌ها

امیرالمؤمنین «علیه‌السلام» می‌فرمایند:

«خُذ مِن صالِحِ العَمَلِ ، وخالِل خَيرَ خَليلٍ ؛ فَإِنَّ لِلمَرءِ مَا اكتَسَبَ وهُوَ فِي الآخِرَةِ مَعَ مَن أحَبَّ». (غرر الحكم : ۵۰۹۶)

از شخص درستکار، درس بگیر، و با بهترین دوستان، دوستی کن و ... .باید دوستان خوب برای خودبرگزینی، اهل غیب به تعبیر قرآن، بهترین رفقا هستند...

با آنها که رفاقت کنی، برایت غوغایی به پا خواهند کرد، فقط باید تمرکز کنی،

خودت را فارغ سازی و قلبت را برای رفاقت با غیب خالی نگه‌داری.

قلبی که به کینه‌توزی، جدال، حسد، پرخاشگری، و زودرنجی و ... درگیر است، مَحال است در رفاقت با غیب موفق شود. قلبت که از زمین رها شد، با آسمان رفیق خواهی شد... .

شرح این روایت ادامه دارد...
    والحمدلله رب العالمین

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

12. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری