صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معجزات قرآنی

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

معجزات قرآنی

معجزات قرآنی

قال امیرالمؤمنین علیه السلام :

وَ اعلَموا اَنَّ هذَالقُرآنَ هُوَ النّاصِحُ الَّذی لا یَغُشُّ، وَالهادِی الَّذی لایُضِلُّ ، وَالمُحَدِّثُ اَّلذی لایَکذِبُ .

بدانید که این قرآن پندآموز است که خیانت نمی کند؛ وهدایت گری است که گمراه نمی سازد ؛ وسخن گویی است که دروغ نمی گوید .
    نهج البلاغه خطبه 176

معجزات قرآنی

در

"قرآن کریم"

تمامی چیز هایی که برای رستگاری دنیا و آخرت مورد نیاز است گنجانده شده است .

هر کس به این

معجزه جاویدان پیامبر اکرم (ص)

مراجعه کند می تواند در سطح فهم و دانش خود از آن بهره برد
    ...

هدف این تاپیک بررسی معجزات قرآنی و علومی است که میتوان از قرآن بدست آورد.
    لطفا از گذاستن متن های غیر مرتبط با موضوع در تاپیک بپرهیزید

مطالب این پست بر گرفته از منابع
    متعددی است...درست یا نادرست
    بودن این مطالب را خودتان پیگیری
    کنید... (لطفا)

ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ در ساعت ۰۵:۴۴
    الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
    فکر کنم باز گم شدم خدایا...
    صبرم از کاسه دگر لبریز است...
    اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
    آنقدر من خجل از کار خویشم
    اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
    یا اباصالح ادرکنی...

2.  

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نام: قـرآن |
    شهرت: فرقان |
    محل تولد: مکه (غارحرا) |‌
    ملکه ی وحی: جبرئیل | ت
    عداد سوره: 114 |‌
    تعداد آیه:
    6236 |
    تعدادکلمات: 77807 |
    تعداد حروف: 322374 ‌ |
    تعدادجزء: 30 |
    تعدادحزب: 120‌ |
    تعداد نقطه: 1015030 |‌
    اولین سوره ی نازل شده: علق ‌|
    آخرین سوره ی نازل شده: فتح |‌
    بزرگترین سوره: بقره |‌
    کوچکترین سوره: کوثر |
    قلب قرآن: یس |
    عروس قرآن: الرحمن |
    پادشاه قرآن: آیه الکرسی |
    وسط قرآن : سوره کهف آیه 19 کلمه والیتلطف |
    تعدادسوره های مکی: 86 |
    تعداد سوره های مدنی: 28 |
    کوچکترین آیه: مُدْهَامَّتَانِ (الرحمن) |
    بزرگترین آیه: 282 بقره |
    مدت نزول:23 سال |

سوره هایی که سجده واجب دارند: سجده ، فصلت ، النجم ، علق |
    سوره ای که بسم الله ندارد: توبه |
    سوره ای که دوبسم الله دارد: نمل |
    اولین گرد آورنده به ترتیب نزول: حضرت علی (ع) |
    نخستین چاپ قرآن : در سن پطرزبورگ (روسیه) سال 1382 میلادی |
    نخستین چاپ قرآن در ایران: درتبریز سال 1244 هجری قمری

* نکته : اگه مشکلی توی شناسنامه بود حتما اطلاع دهید / ان شاالله که مشکلی نداره / چون بنده به چند سایت دیگه سر زدم توی هر سایتی یجور نوشته بود ! / به احتمال زیاد اطلاعات درسته !

به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    آخرین سوره ی نازل شده: فتح |‌
    فکر کنم نصر باشه

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    کوچکترین آیه: مُدْهَامَّتَانِ (الرحمن) |
    الم حودمون که کوچیکتره

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دانستنی1: آیه ششم سوره الطور

معجزات قرآنی
    والبحر المسجور «الطور: 6»
    «قسم به دریای سراسر آتش»

دانشمندان به تازگی فوران های آتش فشانی عظیمی را در قعر
    اقیانوس آرام کشف کردند .
    آنها می گویند این آتش فشان در اثر شکاف بسیار عمیقی بوجود آمده است که 2500 متر عمق آن است تصویری که مشاهده می کنید مربوط به شکاف های موجود در کف اقیانوس آرام است که سنگ های
    گداخته از آن بیرون می آید و آب را می سوزاند.
    دانشمندان تاکید می کنند که همانند این فوران ها همیشه تکرار
    می شوند و برای مدت طولانی نیز ادمه می یابند تا جایی که کسی که
    این فوران های آتش فشانی را دنبال می کند
    احساس می کند که در حال مشاهده دریای آتش گرفته ای است
    که هیچوقت خاموش نمی شود!

براستی آیا محمد (ص) می توانسته از قعر اقیانوس ها خبر داشته باشد؟؟

معجزات قرآنی

نکته:
    این آیه را برخی به معنای "دریای لبریز از آب" گرفته اند و برخی آن را اشاره به آتش

گرفتن دریاها در روز قیامت دانسته اند. در این مورد می توانید به تفاسیر رجوع بفرمایید:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?...395&AyeID=4741

ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ در ساعت ۱۰:۳۲
    الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دانستنی 2: آیه 63 سوره الشعراء

در کتب مقدس و قرآن کریم داستانی از حضرت موسی نقل شده است که در آن زمانی که حضرت موسی و قومش در حال فرار از دست فرعون بودند دریای مدیترانه شکافته شده و حضرت موسی و یارانش از رود نیل عبور می کنند ولی فرعون و سپاهیانش وقتی وارد رود می شوند امواج دریا آنان را می بلعد.

معجزات قرآنی

این داستان در ابتدا توسط اتئیست ها نفی می شد ولی امروزه دلایل علمی محکمی وجود دارد که این اتفاق از دیدگاه علمی امکان پذیر است.
    کارل درو از مرکز ملی تحقیقات جوی ایلات متحده ادعا می کند که بادی باسرعت63 مایل بر ساعت می تواند آب یک کانال را به عقب براند.[1]او می گوید زمانی که باد می وزد باد بر خلاف جهت ساحل فروکش می کند و زمینی که قبلا زیر آب تشکیل شده است را نمایش می دهد.[2]اتفاقی که در آن هنگام افتاده است این است که یک باد شرقی قوی وارد قسمت غربی کانال سوئز شده و آب ارتفاع آب را 2.5 متر کاهش داده است بنا به گفته دانشمندان این باد هر 2400 سال یک بار می تواند رخ بدهد.[3]علاوه بر آن یک توجیه علمی دیگر نیز وجود دارد بنا به گفته دانشمندان هنگامی که سونامی رخ می دهد برای مدتی آب دریا عقب نشینی می کند و سپس یک باره شروع به حرکت می کند[4] و سونامی زمانی رخ می دهد که آتش فشان های زیر دریا مواد مذاب را به داخل آن بریزند و بنا به مدارک علمی 3500 سال قبل یک سونامی در آنجا رخ داده است.[5][6]اتفاقی که در سونامی اتفاق می افتد این است که امواج بطور گسترده به سمت های مختلف پراکنده می شوند در نتیجه قسمتی از دریا می تواند خالی بماند.

معجزات قرآنیمعجزات قرآنی

نظر قرآن در باره داستان حضرت موسی چیست :
    پس به موسى وحى کردیم با عصاى خود بر این دریا بزن تا از هم شکافت و هر پاره‏اى همچون کوهى سترگ بود.(سوره الشعراء آیه 63)
    در این آیه اشاره شده است که دریا از هم شکافت و هر قسمت از دریا مانند کوهی بود که هر دو احتمال علمی از آیه استدلال می شود ولی با توجه به اشاره قرآن به بزرگی امواج احتمال وقوع سونامی نیز تقویت می شود.شاید هم ترکی بی از باد و سونامی مسیر را برای حضرت موسی و یارانش باز کرده و بعد از خروج موسی و بنی اسرائیل از آب وقتی فرعون و لشگریانش وارد آب شدند مرحله عقب نشینی به اتمام رسیده و بازگشت امواج سونامی آنها را غرق کرده است.
    ----
    [1]5 Miracles 0f Moses Explained by Science
    [2]Science With Foust: Moses & The Red Sea
    [3]Scientific explanations for the parting of the Red Sea, the 10 plagues, and the burning bush.
    [4]10 Things You Didn't Know About Tsunamis
    [5]Praying for Miracles
    [6]http://en.wikipedia.org/wiki/Tsunami

معجزه موسی از لحاظ علمی 'تحقق پذیر است'

معجزات قرآنی

نکته: اینجا سه نکته وجود داره:
    1- حتی اگر از لحاظ علمی قابل توجیه نباشد، به معنای تحقق ناپذیری اش نیست. به طور مثال تبدیل شدن عصا به اژدها را نمی توان با دلایل عادی توجیه کرد ولی وقوعش از لحاظ عقلی ممکن است.
    2- توجیه پذیری یک واقعه با علم وقوع آن را اثبات نمی کند. به طور مثال اگر ما طبق محاسباتی بگوییم که گذشتن سالم از آتش در شرایط خاصی از نظر فیزیکی قابل توجیه است، نمی توان با اطمینان گفت که سیاوش از آتش عبور کرده است. این را بیشتر به عنوان یک حدس می توان در نظر گرفت.
    3- خود این توجیه هم جای بررسی داره. مثلاً اگر یک سونامی رخ بده، آیا موج برگشتش آنقدر تاخیر می کنه که فردی بتونه از عرض رود عبور کنه؟ این باید حساب شود.

ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ در ساعت ۱۰:۳۴
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

داستان اعجاز1: عبدالله ابی جعفر

عمر بن ابی القدم گوید: از امام باقر(ع) شنیدم گفت هر که آیات 255 و 256 سوره مبارکه بقره را بخواند خدای تعالی هزار مکروه از مکاره دنیا و هزار مکروه از مکاره آخرت از او بگرداند که خوار ترین مکاره دنیا فقر و خوارترین مکاره آخرت عذاب گور باشد.
    معجزات قرآنی
    عبدالله ابی جعفر می گوید: مرا بیماری سخت پیش آمد که اطباء از درمان آن عاجز شدند، شبی رنجور در فکر فرورفته و اندیشه کرد با خود گقتم به چیزی از قرآن استشفا کنم ایت الکرسی را خوانده و بر خود دمیدم مرا خواب برد در خواب دو مرد را دیدم جلو من ایستاده اند و به بکدیگر می گفتند این مرد آیتی از قرآن را خواند که در آن 365 رحمت است و آنمرد را هنوز به یک رحمت رسانیدند از آن هیبت از خواب بیدار شدم دردم ساکت شده بود.
    ......
    منبع:
    کتاب شفا و درمان با قرآن - مجتبی رضایی
    ابوالفتوح جلد اول
    ختوح و اذکار جلد اول
    ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۱۲/۲۷ در ساعت ۱۸:۰۴
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دانستنی3: ریاضی و قرآن(عدد 19)

جمله ”بسم الله الرحمن الرحيم“ 19 حرف است، و در
    آيه 30 سوره مدثر آمده است كه نگهبانان جهنم 19 فرشته هستند(و هر كس كه بگويد قرآن سخن انسان است خداوند او را وارد جهنمی ميكند كه 19 فرشته نگهبان آن هستند.)
    ما ميدانيم که عدد 19 عدد اول ( prime number ) است. عدد اول عددی است كه فقط بر خودش و بر يك قابل تقسيم باشد.
    افراد مختلفی در گذشته و حال سعی کرده اند که به رمزهای معجزات رياضی قرآن پی ببرند.
    در گذشته، يکی از اين افراد پيگيری های زيادی در اين مورد انجام داد و به موفقيت های زيادی "در اين مورد" رسيد.
    در سالهای اخيرآقای كورش جم ‌نشان كه در زمان حاضر در تهران زندگی ميكند با يك ماشين حساب كوچك به نتيجه‌ای رسيد كه شما ميتوانيد آن را امتحان كنيد. او شماره هر سوره را با تعداد آيات آن بصورت زير جمع كرد:

جمع

تعداد آيه

شماره سوره
    زوج
    8
    =
    7
    +
    1
    زوج
    288
    =
    286
    +
    2
    فرد
    203
    =
    200
    +
    3
    زوج
    180
    =
    176
    +
    4
    فرد
    125
    =
    120
    +
    5
    ...
    ...

...

...
    ...
    ...

...

...
    زوج
    118
    =
    5
    +
    113
    زوج
    120
    =
    6
    +
    114

جمع زوج ها
    جمع فردها

جمع آيه ها

جمع سوره ها
    6236
    6555

6236

6555

قابل توجه است كه تعداد زوج‌ها 57 عدد و فردها نيز به همان تعداد يعنی 57 عدد ميباشد كه اين خود به تنهائی يك معجزه است.
    اما معجزه ديگر اينست كه اگر حاصل جمع‌های زوج را با هم جمع كنيم 6236 بدست می ‌آيد كه مساوی است با تعداد كل آيه‌های قرآن.
    و معجزه ديگر اينكه اگر حاصل جمع‌های فرد را با هم جمع كنيم 6555 بدست ميايد كه مساوی است با جمع كل شماره سوره‌های قرآن.
    و معجزه ديگر اينكه اگر رقم‌های 6555 را با رقم‌های 6236 جمع كنيم، عدد 38 بدست ميآيد كه خود ضريب 19 دارد:
    2 X 19 = 38 = (6+2+3+6) + (5+5+5+6)
    همانطور كه تعداد سوره‌های قرآن ضريب 19 دارد: 6 X 19 = 114

معجزات قرآنی
    لطفا توجه كنيد كه:
    اگر تعداد آيه‌های قرآن را كم يا زياد كنيم يا فقط جای سوره‌ها را با هم عوض كنيم ديگر چنين روابطی وجود نخواهد داشت،
    و اين نشان دهنده اينست كه تعداد آيات قرآن همين اندازه و ترتيب سوره‌ها نيز به همين ترتيب بوده و در نتيجه قرآن نميتواند كار دست انسان باشد.

معجزات قرآنی

نکته:
    مشکلی که در بحث "اعجاز عدد 19" وجود داره، دلخواه بودن روابطه. در سایت زیر نرم افزاری ارائه شده که می تونه از هر عبارت دلخواهی قواعد مبتنی بر عدد 19 رو استخراج کنه (شکل کلی این قواعد تا حدی شبیه کارهای آقای "
    عبدالله آریک
    " اند)
    http://code19.ir

ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ در ساعت ۱۰:۳۵
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دانستنی4: سوره التین

معجزات قرآنی
    والتین والزیتون (1)
    وطور سنین*(2)
    وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِین (3)
    لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ (4)
    ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِینَ
    (5)
    قسم خداوند متعال به انجیر و زیتون و ارتباط آن با خلقت انسان در بهترین زمان و برگرداندن آن به بدترین زمان ... نشانه ی چیست؟
    وقتی یکی از معجزات قرآن باعث مسلمان شدن یک تیم تحقیقاتی ژاپنی می شود!
    خداوند در سوره "تین"(انجیر) به این میوه قسم خورده است و دانشمندان دین‌پژوه می‌گویند، احتمالاً علت آن است که انجیر، یکی از میوه‌های همه چیز تمام است و کلکسیونی از املاح و ویتامین‌ها دارد؛لذا مورد توجه خاص قرآن قرار گرفته است. اما این سوگند، ویژگی ظریف دیگری هم در بر دارد که موجب مسلمان شدن یک تیم تحقیقاتی ژاپنی شده است.
    معجزات قرآنی
    قصه از اینجا شروع شد که یک گروه پژوهشی ژاپنی، در بین مواد خوراکی به دنبال منبع پروتئین خاصی بودند که به میزان کم، درمغز انسان و حیوانات تولید می‌شود. این پروتئین، کاهش دهنده کلسترول خون ومسئول تقویت قلب و شجاعت انسان است و بازتولیدش بعد از ۶۰ سالگی تعطیل می‌شود.
    ژاپنی ها فهمیدند که این ماده فقط در انجیر و زیتون موجود است و برای تامین آن، باید انجیر و زیتون را به نسبت یک به هفت مصرف کرد.
    بعد از ارائه این نتیجه یکی از قرآن پژوهان مصری نامه‌ای به این تیم تحقیقاتی می‌نویسد و اعلام می‌کند که در کتاب مقدس مسلمانان، خداوند به انجیر و زیتون در کنار هم قسم خورده. نام انجیر فقط یک بار و نام زیتون هفت بار در قرآن آمده است!!!
    انجیر یک بار در آیه ی اوّل تین آمده و به زیتون شش بار بطور مستقیم (99 انعام، 141 انعام، 11 نحل، 35 نور، 29 عبس، 1 تین) و یک بار بطور غیرمستقیم (20 مؤمنون؛ درخت زیتون) اشاره شده است.

معجزات قرآنی
    نکته:
    شایعات اینترنتی بسیار زیادند. بنابراین نمیشه چنین خبرهایی رو به سادگی و بدون منبع معتبر پذیرفت. منظورم از منبع معتبر فارس نیوز و بلاگفا و ... نیست، بلکه نتایج چنین تحقیقاتی در مقالات علمی منتشر میشن که به طور مثال می تونید مقالات را از طریق
    گوگل اسکولار
    سرچ بفرمایید.
    علاوه بر آن، حتی اگر ثابت شود که این ماده فقط در این دو میوه وجود دارد و به همان نسبت گفته شده بایستی با هم مخلوط گردند، آن را نمی توان اعجاز علمی دانست. چرا که تفاسیر دیگری نیز بر این آیات وجود دارد. تفسیر مشهور این است که آیات ابتدای سوره تین به مکانهای بعثت پیامبران اشاره دارند. انجیر در دمشق به وفور کاشت می شود و زیتون در اورشلیم. این دو شهر در کنار "طور سینین" و مکه (بلد الامین) مکانهای ظهور پیامبران صاحب شریعت اند.

ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ در ساعت ۱۰:۳۶
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

داستان اعجاز2: عبدالله بن عوف

عبدالله بن عوف گفته است:" شبی خواب دیدم كه قیامت شده است و من را آوردند و حساب من را به آسانی بررسی كردند. آنگاه مرا به بهشت بردند و كاخ های زیادی به من نشان دادند. به من گفتند: درهای این كاخ را بشمار ؛ من هم شمردم 50 درب داشت.بعد گفتند: خانه هایش را بشمار. دیدم 175 خانه بود. به من گفتند این خانه ها مال توست. آن قدر خوشحال شدم كه از خواب پریدم و خدا را شكر گفتم.صبح كه شد نزد ابن سیرین رفتم و خواب را برایش تعریف كردم.او گفت : معلوم است كه تو آیه الكرسی زیاد می خوانی. گفتم : بله ؛ همین طور است. ولی تو از كجا فهمیدی. گفت برای اینكه این آیه 50 كلمه و 175 حرف دارد. من از زیركی حافظه او تعجب كردم. آنگاه به من گفت : هر كه آیه الكرسی را بسیار بخواند سختی های مرگ بر او آسان می شود.

یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دانستنی5: آوای قرآن

بسياری از انديشمندان معاصر غربی تأکيد می‌نمايند که مشکل انسان معاصر اساساً به نياز وی به دين و ارزش‌های معنوی بر می‌گردد. ايمان به خدا نوعی قدرت معنوی به انسان می‌بخشد که او را در تحمل سختی‌ها کمک می‌کند و نگرانی و اضطراب را دور می‌سازد. از آنجايی که تلاوت با صوت قرآن کريم می‌تواند به عنوان يک موسيقی عرفانی، محرکی برای ايجاد پاسخ‌های فيزيولوژيک و سايکولوژيک در شنونده باشد، در مطالعه حاضر اثر تلاوت با صوت قرآن کريم بر روی بهداشت روان دانشجويان بررسی شده است.

در اين مطالعه نيمه تجربی پس از تعيين حجم نمونه (107 نفر) و تقسيم تصادفی آنها در دو گروه شاهد و آزمون, نمره بهداشت روانی واحدهای پژوهش با استفاده از معيار بهداشت روانی 12 موردی فارل تعيين گرديد. هم‌چنين با استفاده از پرسش‌نامه دموگرافيک، ويژگی‌های فردی آزمودنی‌ها نيز مشخص شد. سپس به مدت 4 هفته, هر هفته 3 بار و هر بار 15 دقيقه آوای دلنشين قرآن کريم با صدای استاد منشاوی توسط يک دستگاه ضبط صوت در يک مکان ثابت پخش شد. يک هفته پس از اتمام مداخله مجدداً تمامی واحدهای پژوهش, معيار بهداشت روانی و پرسش‌نامه دموگرافيک را کامل نمودند و سپس نتايج قبل و بعد از مداخله توسط نرم‌افزار SPSS و آزمون آماری تی زوج، تی‌ مستقل و کای دو با هم مقايسه گرديد.

نتايج بدست آمده نشان می‌دهند که ميانگين نمره بهداشت روانی گروه‌های آزمون و شاهد قبل از اجرای مداخله به ترتيب 83/0±48/31 و 05/1±92/31 و پس از اجرای مداخله به ترتيب 8/0±61/35 و 18/1±2/31 بود. مقايسه نمره بهداشت روان قبل و بعد از مداخله نشان می‌دهد که ميانگين نمره بهداشت روان گروه آزمون به طور معنی‌داری افزايش يافته (0001/0p<)، اما تفاوت معنی‌داری بين ميانگين نمره بهداشت روان قبل و بعد از مداخله در گروه شاهد ديده نشد.

با توجه به نتايج بدست آمده از اين مطالعه به نظر می‌رسد که گوش فرادادن به آوای دلنشين قرآن کريم که به عنوان يک موسيقی عرفانی شناخته شده است می‌تواند راه و روش موثری در جهت بهبود وضعيت بهداشت روانی دانشجويان باشد.

معجزات قرآنی

بر گرفته از سایت:
    http://journal.rums.ac.ir/browse.php...=1&slc_lang=fa

یا اباصالح ادرکنی...

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری