جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بنا بر فرمایش امام علی علیه السلام فرزند زمانه خویش باش!یعنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟چی ؟

نوشته
    1,910
    صلوات
    5880
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    58 روز 1 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    288

بنا بر فرمایش امام علی علیه السلام فرزند زمانه خویش باش!یعنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟چی ؟

بنا بر فرمایش امام علی علیه السلام فرزند زمانه خویش باش .
    می خواستم کارشناسان محترم این موضوع را برایم باز کنند .در عصر حاضر که مشاهده گر مواردی خلاف دین هستیم و البته رایج ایا ما هم باید رنگ و بوی عرف را بگیریم!!!!!!! دوستا دارم نقطه نظر کارشناسان و کاربران گرامی را در این خصوص بدانم.
    با سپاس

حدیث قدسی : برای من باش تا من با همه ربوبیتم برای شما باشم. ...
    امام صادق(ع) : : «العبودیه جوهره کنهها الربوبیه؛ ما فقد فی العبودیه وجد فی الربوبیه؛ عبودیت و بندگی حق، جوهری است که کنه و حقیت آن ربوبیت است، آن چه انسان در عبودیت از دست می دهد در ربوبیت به دست می آورد.( مصباح الشّریعه، صفحه ۵۳۶ ، طبق نقل میزان الحکمه، واژه ی عبد).

2.  

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    من قبلا حدیثی از حضرت دیدم که مرا به تعجب واداشت.
    حضرت فرمود : طبق قانون مملکت خودتان رفتار کنید.
    برایم سئوال پیش آمد که مملکت که مالکش خداست و قانون هم سنت رسول الله.پس منظور حضرت چه بود؟!
    دریافتم که خطاب حضرت حاکمان بر مردمند که بدانند که در زیر سلطه چه کسی دارند با مردم زندگی و بر ایشان حکومت میکنند و چه سنتی را بر میگزینند؟
    آیا تابع عملی سیره نبوی هستند یا زبانی!؟
    وقتی این حدیث شما را دیدم تفکر کردم که نکند من آنی شوم که در مملکت حاکمان متظاهر بخواهند.گول نماز و قیافه بخورم درحالی که سنت رسول الله را عوض میکنند و مردم هم به ایشان اعتماد دارند.

نوشته
    4,335
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,251 پست
    حضور
    122 روز 21 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یکی از زیبا ترین کلام مولا علی علیه السلام این است که فرزند زمانه خویش باش و یا فرزندان خود را بر مبنای عصر و زمانه خود تربیت کنید.
    این موضع مولا نشان دهنده این است که ایشان همیشه جلو تر از زمان خویش فکر می کرد.
    در این موضوع مولا می گوید که نباید اصرار کنیم که فرزندانمان حتما مثل ما فکر کنند و تر بیت شوند . چرا که انها در روزگاری جلوتر از ما بدنیا امده اند . اما از این جملات نباید چنین برداشتی را داشته باشیم که فرزندانمان با بی بندو باری عصر کنونی پرورش یابند.
    نه باید با دین و اعتقادات دینی بار بیایند .ولی این اعتقادات میتوانند با پیشرفتهای زمانه طوری پیش بروند .که به اساس دین و مذهب صدمه نزند.
    برای مثال : میتوان از رایانه ویا از تکنولوژ یهای پیشرفته در راه شناخت دین و چگونگی افرینش و هدف اسلام و یا ظهور منجی و دیگر مسائل
    دینی به شکل جدید ان فرزندانمان را اموزش دهیم.
    اسلام همیشه راه پیشرفت علم و دین را باز گذاشته و همواره مخالف قهقرا بوده است. انبیا و امامان مان همیشه اموختن علم و شناخت مسائل علمی را تو صیه کرده اند.
    امام جعفر صادق خود یکی از بنیان گذاران دانشگاه های اسلامی بوده است. و شاگردان فراوانی را نیز پرورش داده است.
    همچنان که مولا علی می گوید که :" اگر چشم بینا داشته باشید حقیقت را نشانتان داده اند .
    اگر هدایت می طلبید شما را هدایت کرده اند . اگر گوش شنوا دارید حق را به گوشتان خوانده اند. "
    پس با این نمونه ها پی به ارزش مهم علم و دانش جدید در حیطه ی قوانین دین و اسلام می بر یم. یا حق.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری