جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفاوت ولایت پذیر با محب در چیست!؟

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما تفاوت ولایت پذیر با محب در چیست!؟

باسلام
    من فکر میکنم که ولایت پذیر یعنی :
    تسلیم امر خدا و رسول الله که خود شامل باب های دین میشود.
    اما محب یعنی :
    از رفتار ولایت پذیر خوشش می آید و شیرینی ایمان را چشیده اما عمل نمی کند.
    حال در دوران غیبت نشانه های ولایت پذیری در چه بود و نشانه های محب بودن در چه اعمالی بروز کرده!؟

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    811 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

تفاوت ولایت پذیر با محب در چیست!؟

کارشناس بحث: استاد کریم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

تفاوت ولایت پذیر با محب در چیست!؟

5. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Javad نمایش پست
    باسلام
    من فکر میکنم که ولایت پذیر یعنی :
    تسلیم امر خدا و رسول الله که خود شامل باب های دین میشود.
    اما محب یعنی :
    از رفتار ولایت پذیر خوشش می آید و شیرینی ایمان را چشیده اما عمل نمی کند.
    حال در دوران غیبت نشانه های ولایت پذیری در چه بود و نشانه های محب بودن در چه اعمالی بروز کرده!؟
    سلام علیکم
    محب یعنی دوست داشتن وکسی که اهل بیت را دوست دارد محب آنهاست ولی محب بودن حتما به این معنی نیست که ولایت پذیر است چون ولایت پذیری این است که شخص تابع محض وکامل اهل بیت باشد وخلاف رضایت آنها عمل نکند.
    در حدیث داریم که شما شیعه نیستید بلکه محب هستید.
    مرحوم شیخ صدوق کتابی نوشته به اسم صفات الشیعه که می توان گفت کسانی که شیعه هستند در واقع عامل به احادیث این کتاب هستند ودر این کتاب که متشکل از71حدیث است صفات وخصوصیات شعیان بیان شده است وبه تعبیر دیگر شیعه همان شخص ولایت پذیر است وکسی که این صفات را نداشته باشد شیعه نیست بلکه مجب است که بنده یک مورد از این احادیث را در اینجا بیان می کنم. وچون حدیث طولانی است بنده فقط ترجمه آنرا در اینجا ذکر می کنم.
    جابر جعفى گفت: امام محمّد باقر عليه السّلام فرمود:
    اى جابر، آيا كافى است براى كسى كه ادّعاى تشيّع دارد، بگويد كه دوستدار ما اهل بيت است؟
    به خدا سوگند، شيعه ما نيست مگر آن كسى كه تقواى خدا را رعايت كند و از او اطاعت نمايد. شيعيان ما شناخته نمى‏شدند، مگر به تواضع، خشوع (فروتنى در عبادت)، اداى امانت، بسيارى ذكر خدا، روزه گرفتن، نماز به پا داشتن، نيكى به والدين و رسيدگى به همسايگانى كه فقير و نيازمندند.
    همچنين رسيدگى به قرض داران و يتيمان، راستى در گفتار، تلاوت قرآن و بازداشتن زبان، از اين كه، جز نيكى مردم را نگويند، [نيز] شيعيان ما [همواره‏] در بين اقوام خويش امين بودند.
    جابر گفت: اى پسر رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم، ما كسى را با اين خصوصيات نمى‏شناسيم. حضرت، خطاب به او فرمود: اى جابر، افكار و آراى مختلف، تو را [از راه راست‏] بيرون نبرد. آيا كافى است مردى بگويد: من على عليه السّلام را دوست دارم و از دوستداران او هستم، پس اگر بگويد من رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم را دوست دارم [كه بهتر است‏]- زيرا رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از على عليه السّلام بهتر است- ولى از سيره او پيروى ننمايد و به سنّتش عمل نكند، اين دوستى براى او هيچ سودى نخواهد داشت. پس تقواى خدا را پيشه نماييد و براى آنچه نزد خداست، عمل كنيد، زيرا بين خدا و بين هيچ كس، قرابت و خويشاوندى نيست.
    محبوبترين بندگان نزد خداوند و گرامى‏ترين آنها در پيشگاه او، با تقواترين و مطيع ‏ترين آنهاست.
    اى جابر، جز با اطاعت و فرمانبردارى از خداى متعال، تقرّب به او حاصل نمى ‏شود. تنها دوستى ما (آل محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) باعث رهايى از آتش نيست و هيچ يك از شما بر خدا حجّتى ندارد. هر كس مطيع خداست، ولىّ و دوستدار ماست و هر كس نافرمانى خدا را نمايد، با ما دشمن است. ولايت ما اهل بيت، جز با عمل [به دستورات الهى‏] و پرهيز از گناه به دست نمى‏ آيد.(صفات الشيعة / ترجمه توحيدى، ص: 45)
    کسانی که این صفات را داشته باشند شیعه وولایت پذیر هستند والا نباید ادعای شیعه بودن داشته باشند.
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    164
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
    اى جابر، جز با اطاعت و فرمانبردارى از خداى متعال، تقرّب به او حاصل نمى ‏شود. تنها دوستى ما (آل محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) باعث رهايى از آتش نيست و هيچ يك از شما بر خدا حجّتى ندارد.
    چقدر خیالمان را پای منابر راحت کرده بودند که کسی که حب اهل بیت داشته باشد از آتش جهنم رهایی می یابد‍! هعی...

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shmg نمایش پست
    چقدر خیالمان را پای منابر راحت کرده بودند که کسی که حب اهل بیت داشته باشد از آتش جهنم رهایی می یابد‍! هعی...
    باسلام
    در روایات آمده در دوره آخرالزمان دین به 73 فرقه تبدیل میشه و همه میگویند ما درست میگوئیم.
    بفرموده اهل بیت ع 72 فرقه در آتش هستند و تنها یک فرقه بحق هست و توسط همان فرقه حق، بقیه فرقه ها قابل ضمانتند اگر طالب و تابع حق شوند.
    از طرفی امبرالمومنین ع فرمودند بهای شما جز بهشت نیست و کمتر از آن مفروشید.
    ائمه فرمودند: خود را تسلیم ما کنید که ما حال شما را بهتر از خودتان میدانیم.
    پس تکبر نکنیم و خودمان را به ایشان تسلیم کنیم.
    تسلیم کردن یعنی دوستدار حق بودن و تلاش برای قربه الی الله و ایشان نزد خدا گرامیترین افراد بودند.
    دوست دار حق بودن یعنی دوستدار خدا و اهل بیت ع و این میسر نمیشود مگر در اجرای سنت آنچه ایشان بخواهند.
    اگر امامی در گذشته امر فرمود تا زمانی که امام حاضر امر را تغییر نداده موظف به انجامیم ولا غیر.
    کاش بفهمیم تا زودتر فرجمان نزدیک و نزدیکتر شود.
    الهی الک الحمد

9. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    محب اهل بیت (علهیم السلام) با ولایت پذیری آنها چه فرقی دارد؟ و نشانه های این دو در چیست؟

پاسخ:
    محب یعنی دوست داشتن و کسی که اهل بیت را دوست دارد محب آنهاست ولی محب بودن حتما به این معنی نیست که ولایت پذیر است چون ولایت پذیری این است که شخص تابع محض و کامل اهل بیت باشد و خلاف رضایت آنها عمل نکند.
    در حدیث داریم که شما شیعه نیستید بلکه محب هستید.
    مرحوم شیخ صدوق کتابی نوشته به اسم صفات الشیعه که می توان گفت کسانی که شیعه هستند در واقع عامل به احادیث این کتاب هستند و در این کتاب که متشکل از 71 حدیث است صفات و خصوصیات شعیان بیان شده است و به تعبیر دیگر شیعه همان شخص ولایت پذیر است و کسی که این صفات را نداشته باشد شیعه نیست بلکه محب است که بنده یک مورد از این احادیث را در اینجا بیان می کنم. و چون حدیث طولانی است بنده فقط ترجمه آنرا در اینجا ذکر می کنم.

جابر جعفى گفت: امام محمّد باقر (عليه السّلام) فرمود: اى جابر، آيا كافى است براى كسى كه ادّعاى تشيّع دارد، بگويد كه دوستدار ما اهل بيت است؟
    به خدا سوگند، شيعه ما نيست مگر آن كسى كه تقواى خدا را رعايت كند و از او اطاعت نمايد. شيعيان ما شناخته نمى ‏شدند، مگر به تواضع، خشوع (فروتنى در عبادت)، اداى امانت، بسيارى ذكر خدا، روزه گرفتن، نماز به پا داشتن، نيكى به والدين و رسيدگى به همسايگانى كه فقير و نيازمندند.
    همچنين رسيدگى به قرض داران و يتيمان، راستى در گفتار، تلاوت قرآن و بازداشتن زبان، از اين كه، جز نيكى مردم را نگويند، [نيز] شيعيان ما همواره‏] در بين اقوام خويش امين بودند.

جابر گفت: اى پسر رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم)، ما كسى را با اين خصوصيات نمى‏ شناسيم. حضرت، خطاب به او فرمود: اى جابر، افكار و آراى مختلف، تو را [از راه راست‏] بيرون نبرد. آيا كافى است مردى بگويد: من على (عليه السّلام) را دوست دارم و از دوستداران او هستم، پس اگر بگويد من رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) را دوست دارم [كه بهتر است‏]- زيرا رسول خدا (صلوات الله علیه) از على (عليه السّلام) بهتر است- ولى از سيره او پيروى ننمايد و به سنّتش عمل نكند، اين دوستى براى او هيچ سودى نخواهد داشت. پس تقواى خدا را پيشه نماييد و براى آنچه نزد خداست، عمل كنيد، زيرا بين خدا و بين هيچ كس، قرابت و خويشاوندى نيست. محبوبترين بندگان نزد خداوند و گرامى‏ ترين آنها در پيشگاه او، با تقواترين و مطيع ‏ترين آنهاست.

اى جابر، جز با اطاعت و فرمانبردارى از خداى متعال، تقرّب به او حاصل نمى ‏شود. تنها دوستى ما آل محمّد (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) باعث رهايى از آتش نيست و هيچ يك از شما بر خدا حجّتى ندارد. هر كس مطيع خداست، ولىّ و دوستدار ماست و هر كس نافرمانى خدا را نمايد، با ما دشمن است. ولايت ما اهل بيت، جز با عمل به دستورات الهى‏] و پرهيز از گناه به دست نمى‏ آيد.(1)
    کسانی که این صفات را داشته باشند شیعه و ولایت پذیر هستند و الا نباید ادعای شیعه بودن داشته باشند.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۸/۰۲ در ساعت ۰۹:۵۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

11. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری