جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور قرآن بخوانم

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  34
  مورد تشکر
  100 پست
  حضور
  7 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چطور قرآن بخوانم
  سلام

  سالهاست که نمیتونم قرآن بخوانم هر وقت سراغ کتاب مقدس میرم بی حوصلگی و خستگی سراغم می آید و از خواندن منصرف میشوم در حالی که قبلا هر سوره یا آیه ای می خواندم ترجمه فارسیش را هم برای درک بهتر میخواندم ولی حالا از قرآن محروم شدم

  به همین خاطر خیلی احساس ناراحتی و شرمندگی میکنم بعضا چند سوره که حفظ هستم را میخونم یا سوره هایی را از گوشی گوش میدهم ولی اصل کار همان بی حوصلگی و خستگی هنگام باز کردن صفحات قران عزیز است.

  آیا راهی سراغ دارید تا شوق و علاقه ای در من برای قرایت قرآن ایجاد شود؟

  *** السلام عليك يا ابا عيدالله الحسين عليه السلام ***


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,756
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,506 پست
  حضور
  141 روز 16 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  چطور قرآن بخوانم  کارشناس بحث: استاد سینا واستاد امین

  ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ در ساعت ۰۶:۰۷
  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  چطور قرآن بخوانم


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  334
  مورد تشکر
  874 پست
  حضور
  3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یکی از نکاتی که علاقه ی انسان را به انجام امور بالا می برد و بیشتر می کند میزان معرفت و شناخت است هرچقدر انسان نسبت به امری شناخت و معرفت بالاتر داشته باشد تمایلش برای انجام آن امر و تمسک به آن بیشتر خواهد بود این قانون هم در امور دنیوی مشهود است و هم در مسائل معنوی .

  لازم است معرفت خود را در جهت آشنایی با هدف نزول قرآن و نقش آن در انسان سازی بیشتر کنید. بخشی از آیات به بحث مهم توحید می پردازد و در برخی از آیات شاهد مسئله ی نبوت هستیم در بسیاری از آیات هم توجه انسان به معاد جلب می شود و قتی انسان از نظر عقیدتی اعتقاد محکمی در این امور داشته باشد طبیعتا از خواندن قرآن لذت می برد و قرآن برایش خسته کننده نیست بنابراین برای حل مشکل به تقویت اعتقاد بپردازید چرا که تلاش در این جهت ، نتیجه اش این خواهد بود که شما باشناخت خداوند خودبخود عاشق کلام خداوند خواهید شد.

  بخشی از آموزه های قرآن به دعوت انسان به تهذیب نفس می پردازد و با تبشیر و تنذیر، انسان را در این مسیر در حالت بین خوف و رجا نگه می دارد. انسانی که به دنبال سعادت و کمال معنوی باشد و راه رسیدن به سعادت را به خوبی بشناسد قطعا بدنبال تبعیت از قرآن می رود و یکی از مصادیق لازم برای تبعیت ،رجوع به کلام خدا و خواندن قرآن می باشد.

  برای انس با قرآن باید پله پله قدم برداشت تلاوت و بعد از ان ترجمه و نهایتا تفسیر ، مسیری است که می تواند ما را به هدف برساند بنابراین از میزان کم و تعداد آیات کم حتی روزی یک آیه شروع کنید و البته سعی نمایید همان یک آیه را با ترجمه بخوانید و اگر شرایط مطالعه ی بیشتر دارید به تفسیر روان آن آیه نیز مراجعه کنید در این حالت بنا را بر این بگذارید گه هر روز به همین یک آیه فکر کنید و با تدبر و تامل سعی در عمل نیز نمایید کم کم بعد از مدتی این امر برای شما ملکه خواهد شد البته با توجه به ویژگی و تمایل روحی خود سعی نمایید بعد از گذشت مثلا یک هفته از یک آیه به خواندن دو آیه رو اورید و به این ترتیب علاقه ی خود را به قران بیشتر کنید.

  سعی نمایید در این مسیر چیزی بیشتر از تمایل قلبی و روحی خود بر خود تحمیل ننمایید به محض احساس خستگی تلاوت خود را به پایان برسانید تا مجددا نیروی تازه و انرژی بهتری از طریق تامل در آیات کسب کنید.

  زمان مناسب برای خواندن قرآن بعد از نماز صبح می باشد چرا که هم سکوت حاکم است و هم انسان توان وانرژی تازه ای در اول روز دارد.در زمانی که جسم شما خسته است و توان انجام کاری را ندارید قرآن را نخوانید بلکه سعی کنید در زمانهایی که انرژی بالا و بیشتری دارید قرآن بخوانید.

  البته طهارت روح و میزان گناه و انجام فضایل یا رذائل اخلاقی در طول روز می تواند در میزان علاقمندی انسان موثر باشد.

  خود قران به ما می گوید: «لا يمسه الا المطهرون» و این تطهیر هم تطهیر ظاهری است و هم تطهیر باطنی بدین معنی که قلب پر از گناه تمایلی برای درک قران ندارد و دائما احساس خستگی نسبت به شنیدن و خواندن کلام الهی دارد البته این صحبت به معنی این نیست که خدایی ناکرده شما را اینگونه توصیف نماییم بلکه قصد این است که با تمام دلایل این عدم علاقمندی آشنا شوید.

  گاهی البته مشکلات زندگی و مشکلات روحی برای انسان حوصله ای باقی نمی گذارد و انسان ها برای حل مشکل سردر گم می شوند در حالی که کم رنگ شدن معنویت که یکی از مصادیق آن قران خواندن است یکی از عوامل مهم ایجاد مشکلات می باشد بنابراین سعی نمایید معنویت را در زندگی بیشتر کنید.

  رعایت آداب ظاهری و آداب باطنی برای قران نشاط انسان را بیشتر می کند و عامل لذت بردن از خواندن قران خواهد شد. آدابی مثل وضو گرفتن و مسواک زدن، جاری ساختن استعاذه و بسم الله بر زبان قبل از شروع،و ترک معاصی در رسیدن به این لذت بسیار موثر است.

  سقوط
  سرنوشت دل دادن
  به هر
  جاذبه ای
  غیر از
  خداست


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  90
  مورد تشکر
  345 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  براي علاقمند شدن به مطالعه و خواندن قرآن، چه بايد کرد؟

  پیش از آنکه توصیه‌هایی را برای افزایش انگیزه بیان کنیم، توضیحی در باره فرایند انگیزه مطرح می‌شود:

  انگیزه ارتباط تنگاتنگی با نیازهای انسان دارد. هر کاری که یکی از نیازهای مادی، معنوی یا اجتماعی انسان را ارضاء کند، انسان برای انجام آن کار انگیزه خواهد داشت. معروفترین نیازهای انسان عبارتند از: نیازهای بدنی (مثل نیاز به غذا، آب، مسکن، لباس، سلامتی و غریزه جنسی)، نیاز به امنیت، شهرت، دانستن، کمال، قدرت، ثروت، کنجکاوی، زیبایی، آرامش و احترام.

  بنابراین هر رفتاری که یک یا چند تا از این نیازها را بر آورده سازد، انسان به انجام آن عمل انگیزه دارد. یعنی کاری که انسان را آرامش برساند، عملی که انسان را به کمال برساند، رفتاری که امنیت انسان را تأمین کند، عملی که انسان را به شهرت یا قدرت برساند، یا او را پولدار نماید، یا غریزه جنسی او را ارضاء کند، یا حس کنجکاوی او را سیراب می‌سازد، یا برای او احترام را به ارمغان می‌آورد، یا افتخاری نصیب او می‌کند در همه این موارد انسان برای انجام آن عمل انگیزه دارد.

  اما در این فرایند دو نکته دیگر در مورد انگیزه خیلی مهم هستند:

  1ـ ارزش هدف: هدف یعنی کاری که انسان به دنبال تحقق آن است. هدف زمانی ارزشمند است که مهمترین نیازهای انسان را برآورده سازد.

  2ـ احتمال رسیدن به هدف: در بحث انگیزه احتمال رسیدن به هدف از همه مهم‌تر است. زیرا خیلی از اهداف (مثل دانشمند بزرگ شدن) ارزشمند هستند، اما چون احتمال موفقیت و دستیابی به آن وجود ندارد، کسی سراغ آن هدف نمی‌رود. دو چیز احتمال رسیدن به هدف را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  الف) خود کارآمدی: یعنی فرد چقدر خود را توانمند می‌داند که با انجام آن کار به آن هدف برسد. افرادی که انگیزه ندارند اکثرا در این قسمت دچار مشکل هستند. زیرا از درون احساس می‌کنند که توانایی لازم را برای رسیدن به هدف ندارند.

  ب) دشواری عمل: در کنار اینکه فرد توانایی خود را ارزیابی می‌کند، به دشواری کار نیز نگاه می‌کند. هر چه دشواری کار در نظر فرد زیاد باشد، احتمال رسیدن به هدف پائین می‌آید و در نتیجه انگیزه فرد ضعیف می‌شود.

  احساس خود‌کارآمدی و دشواری عمل تابع نگاه فرد به جنبه‌های مثبت و منفی خود و عمل است. افرادی که جنبه‌های منفی خود را پر رنگ می‌بینند، کارآمدی خود را ضعیف احساس می‌کنند. همچنین افرادی که مشکلات کارها را بیشتر می‌بینند، دشواری عمل در نظرشان زیاد است. لذا افراد منفی‌نگر انگیزه پائین دارند.


  با توجه به مباحث نظری فوق برای افزایش انگیزه خود نسبت به مطالعه قرآن یا هر نوع مطالعه اقدامات زیر را انجام دهید:

     


  1- این احساس را در خود تقویت کنید که با مطالعه قرآن به مطالب جدید دست می‌یابید. این امر احساس کنجکاوی و پیشرفت را در شما زنده می‌سازد انگیزه شما افزایش می‌یاید. یعنی همان احساس خود کارآمدی تا تقویت می‌شود.

  هنگام مطالعه و خواندن آیات قرآن کنجکاو باشید. از خود بپرسید که این آیه چه مطالبی را می‌خواهد بیان کند و چه درس‌های برای زندگی انسان دارد. تا می‌توانید در این مورد متفکر و روشن‌اندیش باشید و در معنای آیات بیشتر دقت کنید.

  3.
  انگيزه و علاقه: هر رفتار انسان براساس هدفي است كه در نظر دارد؛ هر اندازه هدف و غايت رفتار ارزشمندتر باشد، رفتار نيز با استحكام بيشتر بروز خواهد نمود. اگر بدانيد كه فلان موضوع براي شما مفيد است قطعاً علاقه پيدا مي‌كنيد كه آن موضوع را در كتاب پيگيري نمائيد.[1]

  4.
  شناخت موضوع: قبل از مطالعه بايد موضوع را شناخت و سنجيد كه چه موضوعي براي او سودمند است. در اين هنگام علاقه پيدا مي كند كه آن موضوع را مطالعه كند.

  5.
  رعايت كردن آداب و شرائط مطالعه: آدابي راكه براي مطالعه گفته شده در حد امكان رعايت كند از جمله دعاي مطالعه را فراموش نكند.[2]

  6.
  تنوع در مطالعه: سعي شود به طور يكنواخت بر يك موضوع متمركز نشويم برخي روانشاسان بر اين عقيده اند كه بهره وري كيفي وكامل از يك موضوع با مطالعه اي در حدود سي دقيقه در اطراف آن انجام مي پذيرد و پس از آن كيفيت و بهره وري هر مطالعه به تدريج سير نزولي خواهد داشت حضرت علي ـ عليه السلام ـ در اين مورد مي فرمايند:انّ هذه القلوب تمل كما تمل الابدان فابتغوا لها طرائف الحكم: همانا دلها نيز همچون كالبدها ملول و خسته گردند پس براي آسايش دلها در پي حكمتهاي تازه و نو بر آييد.[3]

  7.
  توجه به فوائد دانستن: اگر توجه به اين داشته باشيد كه مطالعه هم فوائد معنوي دارد مثل قرب به خدا، الگو شدن در جامعه و خانه و تأثيرگذاري بر ديگران، و در مورد خواندن قرآن، توجه به اين نكته كه با خواندن هر آيه از قرآن درجه اي در بهشت نصيب انسان مي شود و ... ، خواه ناخواه انسان علاقة به مطالعه پيدا مي كند.

  8.
  توجه به ضررهاي ندانستن: يعني اگر به اين نكته پي ببرد كه اگر دنبال علم نرود و علاقمندي به آن نشان ندهد از مقامات معنوي محروم است در جامعه جايگاهي ندارد و ديگران او را سرزنش مي كنند علاقمند به مطالعه مي شود.

  9.
  همنشيني با اهل دانش و مطالعه: سعي كنيم با كساني قدم بزنيم كه اهل علم اند و اوقات خود را بيهوده تلف نمي كنند و هميشه در حال پيشرفت هستند.

  10.
  مقدمة ايمان: اگر بدانيم مقدمة ايمان، دانستن بعضي از احكام، عقائد، قرآن است نسبت به مطالعه اينها علاقه نشان مي دهيم.

  11.
  شركت در جلسات گروهي: روان شناسان بر اين عقيده اند كه كارهاي گروهي و مطالعات گروهي ثمربخش تر است. بنابر اين انسان اگر خود علاقه به مطالعه ندارد؛ بايد در گروههاي اهل مطالعه قرار بگيرد و با آنها بحث كند.[4]

  12.
  عهد كردن: كه دو نوع است تشويقي و تنبيهي. دانشمندان تعليم و تربيت اين روش را بهترين روش ذكر كرده اند نوع تنبيهي مانند اين که بگويد «كه من روزي چهار صفحه بايد بخوانم اگر نخواندم پارك رفتن و تفريح من ممنوع» يا در مورد نوع تشويقي: «اگر من روزي چهار صفحه خواندم برتفريحات خود بيفزايد».[5]

  13.
  توجه به مسائل كاربردي مطالعه: يعني بدانم كه مثلاً اگر اين مطلب را بدانم با تربيت اولاد رابطة مستقيم دارد يا بدانم كه اگر اهل مطالعه باشم در بين افراد جامعه محبوبترم يا اگر با مطالعه، شغل من در جامعه جايگاه بهتري پيدا مي كند؛ علاقمند به مطالعه مي شوم.

  14.
  سعي كنيد مطالعات خود را با مباحث شيرين مثل قصه هاي قرآني، كشكول، شعر، داستان آغاز كنيد؛ تا علاقمند به مطالعه شويد.

  15.
  استفاده از وسائل صوتي مثل نوراهاي مذهبي، گوش دادن به سخنراني هاي جذاب، گوش دادن به نوارهائي كه بحث خانوادگي دارد كه كم كم باعث مي شود كه شما علاقه مند شويد به مطالعه اين مباحث.

  16.
  توجه به حالات افراد اهل مطالعه: يعني اگر ما به اين پي برديم كه كساني كه اهل مطالعه اند چه جايگاهي در جامعه دارند و از چه مقامي برخوردارند ما هم تصميم بر اين مي گيريم كه دنبال مطالعه رويم.

  معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:

  1. روش هاي مطالعه، علي اكبر سيف، چاپ اول، انتشارات رشد، 1358.
  2. مطالعه روشمند، دكتر عين الله خادمي، چاپ اول، قم نشر پارسيان، 1379.
  3. چگونه كودكان و نوجوانان را به مطالعه علاقمند كنيم، ماشاءالله كار بخش راوري، تهران، انتشارات مدرسه 1378.
  4. آيين مطالعه و يادگيري، مرتضي نصرت، جهاد دانشگاهي، 1373.

  پي نوشت ها:

  [1] . سيف، علي اكبر، روشهاي يادگيري و مطالعه، مؤسسه انتشارات آگاه، چاپ اول 1376، ص 104.
  [2] . قمي، عباس، رجوع به مفاتيح الجنان، ص 680.
  [3] . فيض الاسلام، نهج البلاغه، كلمات قصار، شماره 89.
  [4] . موگهي، عبدالرحيم؛ روش مطالعه و تلخيص، نشر كتاب، چاپ 1369، ص 33.

  [5] . رجوع شود به: ياريگر روش، محمد؛ كتاب تنبيه و كودك آزاري، تهران، سال 1378.

       منبع: مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات

  ویرایش توسط امین : ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ در ساعت ۱۴:۰۵


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  234
  صلوات
  6100
  تعداد دلنوشته
  16
  مورد تشکر
  1,256 پست
  حضور
  5 روز 14 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  23  سلام ما ادم ها ذاتا اینجوری هستیم اگر فیلم سینمایی باشد دوساعت میبینیم واگر مجلس شادی باشد تا صبح بیداریم بدون درک وحتی ذره ای خسته ای ولی همین که رو به قبله می ایستیم برای یاد خدا تمام خستگی ها سراغمان می اید و برای خواندن قران وقت نمی گذاریم خدایا تو خودت همه رو به راه راست هدایت کن وتا پاکم نکردی خاکم نکن الهی العفو

  خوشا روزی که مهدی باز گردد
  اناالمهدی طنین انداز گردد
  به حق مادرش زهرای اطهر
  به حق فرق اکبر، حلق اصغر
  خداوندا ظهورش دیر گردید
  بسی عاشق دراین ره پیرگردید
  مهیاکن تواسباب ظهورش
  منورکن توگیتی را زنورش
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  234
  صلوات
  6100
  تعداد دلنوشته
  16
  مورد تشکر
  1,256 پست
  حضور
  5 روز 14 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  23  وبرای علاقه مندی به خوندن قران بیشتر نوار ترتیل ایات و گوش بدهید وبه صوت زیبای دلنشین قران با تمام وجود گوش بسپارید به امید روزی که غیر ازاهنگ زیبای قران کسی گوش به اهنگهای دیگر ندهد امین یارب العالمین

  خوشا روزی که مهدی باز گردد
  اناالمهدی طنین انداز گردد
  به حق مادرش زهرای اطهر
  به حق فرق اکبر، حلق اصغر
  خداوندا ظهورش دیر گردید
  بسی عاشق دراین ره پیرگردید
  مهیاکن تواسباب ظهورش
  منورکن توگیتی را زنورش
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  334
  مورد تشکر
  874 پست
  حضور
  3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پست جمعبندی:

  سوال:

  آیا راهی سراغ دارید تا شوق و علاقه ای در من برای قرایت قرآن ایجاد شود؟

  پاسخ:

  پیش از آنکه توصیه‌هایی را برای افزایش انگیزه بیان کنیم، توضیحی در باره فرایند انگیزه مطرح می‌شود:

  انگیزه ارتباط تنگاتنگی با نیازهای انسان دارد. هر کاری که یکی از نیازهای مادی، معنوی یا اجتماعی انسان را ارضاء کند، انسان برای انجام آن کار انگیزه خواهد داشت. معروفترین نیازهای انسان عبارتند از: نیازهای بدنی (مثل نیاز به غذا، آب، مسکن، لباس، سلامتی و غریزه جنسی)، نیاز به امنیت، شهرت، دانستن، کمال، قدرت، ثروت، کنجکاوی، زیبایی، آرامش و احترام.
  بنابراین هر رفتاری که یک یا چند تا از این نیازها را بر آورده سازد، انسان به انجام آن عمل انگیزه دارد. یعنی کاری که انسان را آرامش برساند، عملی که انسان را به کمال برساند، رفتاری که امنیت انسان را تأمین کند، عملی که انسان را به شهرت یا قدرت برساند، یا او را پولدار نماید، یا غریزه جنسی او را ارضاء کند، یا حس کنجکاوی او را سیراب می‌سازد، یا برای او احترام را به ارمغان می‌آورد، یا افتخاری نصیب او می‌کند در همه این موارد انسان برای انجام آن عمل انگیزه دارد.
  اما در این فرایند دو نکته دیگر در مورد انگیزه خیلی مهم هستند:
  1ـ ارزش هدف: هدف یعنی کاری که انسان به دنبال تحقق آن است. هدف زمانی ارزشمند است که مهمترین نیازهای انسان را برآورده سازد.
  2ـ احتمال رسیدن به هدف: در بحث انگیزه احتمال رسیدن به هدف از همه مهم‌تر است. زیرا خیلی از اهداف (مثل دانشمند بزرگ شدن) ارزشمند هستند، اما چون احتمال موفقیت و دستیابی به آن وجود ندارد، کسی سراغ آن هدف نمی‌رود. دو چیز احتمال رسیدن به هدف را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  الف) خود کارآمدی: یعنی فرد چقدر خود را توانمند می‌داند که با انجام آن کار به آن هدف برسد. افرادی که انگیزه ندارند اکثرا در این قسمت دچار مشکل هستند. زیرا از درون احساس می‌کنند که توانایی لازم را برای رسیدن به هدف ندارند.
  ب) دشواری عمل: در کنار اینکه فرد توانایی خود را ارزیابی می‌کند، به دشواری کار نیز نگاه می‌کند. هر چه دشواری کار در نظر فرد زیاد باشد، احتمال رسیدن به هدف پائین می‌آید و در نتیجه انگیزه فرد ضعیف می‌شود.
  احساس خود‌کارآمدی و دشواری عمل تابع نگاه فرد به جنبه‌های مثبت و منفی خود و عمل است. افرادی که جنبه‌های منفی خود را پر رنگ می‌بینند، کارآمدی خود را ضعیف احساس می‌کنند. همچنین افرادی که مشکلات کارها را بیشتر می‌بینند، دشواری عمل در نظرشان زیاد است. لذا افراد منفی‌نگر انگیزه پائین دارند.

  علاوه بر مطالب گفته شده دقت کنید یکی از نکاتی که علاقه ی انسان را به انجام امور بالا می برد و بیشتر می کند میزان معرفت و شناخت است هرچقدر انسان نسبت به امری شناخت و معرفت بالاتر داشته باشد تمایلش برای انجام آن امر و تمسک به آن بیشتر خواهد بود این قانون هم در امور دنیوی مشهود است و هم در مسائل معنوی .

  لازم است معرفت خود را در جهت آشنایی با هدف نزول قرآن و نقش آن در انسان سازی بیشتر کنید. بخشی از آیات به بحث مهم توحید می پردازد و در برخی از آیات شاهد مسئله ی نبوت هستیم در بسیاری از آیات هم توجه انسان به معاد جلب می شود و قتی انسان از نظر عقیدتی اعتقاد محکمی در این امور داشته باشد طبیعتا از خواندن قرآن لذت می برد و قرآن برایش خسته کننده نیست بنابراین برای حل مشکل به تقویت اعتقاد بپردازید چرا که تلاش در این جهت ، نتیجه اش این خواهد بود که شما باشناخت خداوند خودبخود عاشق کلام خداوند خواهید شد.
  بخشی از آموزه های قرآن به دعوت انسان به تهذیب نفس می پردازد و با تبشیر و تنذیر، انسان را در این مسیر در حالت بین خوف و رجا نگه می دارد. انسانی که به دنبال سعادت و کمال معنوی باشد و راه رسیدن به سعادت را به خوبی بشناسد قطعا بدنبال تبعیت از قرآن می رود و یکی از مصادیق لازم برای تبعیت ،رجوع به کلام خدا و خواندن قرآن می باشد.
  برای انس با قرآن باید پله پله قدم برداشت تلاوت و بعد از ان ترجمه و نهایتا تفسیر ، مسیری است که می تواند ما را به هدف برساند بنابراین از میزان کم و تعداد آیات کم حتی روزی یک آیه شروع کنید و البته سعی نمایید همان یک آیه را با ترجمه بخوانید و اگر شرایط مطالعه ی بیشتر دارید به تفسیر روان آن آیه نیز مراجعه کنید در این حالت بنا را بر این بگذارید گه هر روز به همین یک آیه فکر کنید و با تدبر و تامل سعی در عمل نیز نمایید کم کم بعد از مدتی این امر برای شما ملکه خواهد شد البته با توجه به ویژگی و تمایل روحی خود سعی نمایید بعد از گذشت مثلا یک هفته از یک آیه به خواندن دو آیه رو اورید و به این ترتیب علاقه ی خود را به قران بیشتر کنید.
  سعی نمایید در این مسیر چیزی بیشتر از تمایل قلبی و روحی خود بر خود تحمیل ننمایید به محض احساس خستگی تلاوت خود را به پایان برسانید تا مجددا نیروی تازه و انرژی بهتری از طریق تامل در آیات کسب کنید.
  زمان مناسب برای خواندن قرآن بعد از نماز صبح می باشد چرا که هم سکوت حاکم است و هم انسان توان وانرژی تازه ای در اول روز دارد.در زمانی که جسم شما خسته است و توان انجام کاری را ندارید قرآن را نخوانید بلکه سعی کنید در زمانهایی که انرژی بالا و بیشتری دارید قرآن بخوانید.
  البته طهارت روح و میزان گناه و انجام فضایل یا رذائل اخلاقی در طول روز می تواند در میزان علاقمندی انسان موثر باشد.
  خود قران به ما می گوید: «لا يمسه الا المطهرون» و این تطهیر هم تطهیر ظاهری است و هم تطهیر باطنی بدین معنی که قلب پر از گناه تمایلی برای درک قران ندارد و دائما احساس خستگی نسبت به شنیدن و خواندن کلام الهی دارد البته این صحبت به معنی این نیست که خدایی ناکرده شما را اینگونه توصیف نماییم بلکه قصد این است که با تمام دلایل این عدم علاقمندی آشنا شوید.
  گاهی البته مشکلات زندگی و مشکلات روحی برای انسان حوصله ای باقی نمی گذارد و انسان ها برای حل مشکل سردر گم می شوند در حالی که کم رنگ شدن معنویت که یکی از مصادیق آن قران خواندن است یکی از عوامل مهم ایجاد مشکلات می باشد بنابراین سعی نمایید معنویت را در زندگی بیشتر کنید.
  رعایت آداب ظاهری و آداب باطنی برای قران نشاط انسان را بیشتر می کند و عامل لذت بردن از خواندن قران خواهد شد. آدابی مثل وضو گرفتن و مسواک زدن، جاری ساختن استعاذه و بسم الله بر زبان قبل از شروع،و ترک معاصی در رسیدن به این لذت بسیار موثر است.

  سقوط
  سرنوشت دل دادن
  به هر
  جاذبه ای
  غیر از
  خداست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود