صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا فعالیت اجتماعی یک نیاز است؟ --- لطفا همه جواب دهند

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

آیا فعالیت اجتماعی یک نیاز است؟ --- لطفا همه جواب دهند

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا انسان در کنار نیازهای مختلف مادی و معنوی که دارد به فعالیت اجتماعی هم نیاز دارد؟

به نظر شما این موضوع می تواند، برای یک انسان در درجه اول، و برای زنان در درجه بعدی، به صورت یک نیاز مطرح شود؟ فارق از نیاز جامعه یا کفایت افراد دیگر برای انجام فعالیت های مختلف در سطح اجتماع!

آیا اسلام در این خصوص نظر روشنی دارد؟

منظور از اجتماع، افراد بیرون از خانواده و منظور از فعالیت، کاری جز معاشرت است.

پیشاپیش از همفکری شما متشکرم

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 5 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    173
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام به شما دوست گرامی

به اعتقاد بسیاری از اندیشمندان و خاصه در میان فلاسفه اسلامی، انسان فارق از جنسیت او، موجودی فطرتا اجتماعی است که سرشت و طبیعتش او را به سمت و سوی تشکیل جامعه سوق میدهد و اصطلاحا گفته میشود: انسان مَدَنی بالطبع است. (الجمع بين رأى الحكيمين، فارابی، ص: 38) البته برخی هم هستند که تشکیل اجتماع بشری را نه یک نیاز فطری بلکه یکی از ضرورتهای زندگی انسانی میشمرند. ( http://hoghoogh.hamshahrilinks.org/Contents/%D8%)

خواه تشکیل جامعه انسانی را امری فطری بدانیم یا ضرورتی گریزناپذیر، این دیدگاه حاکی از نیازهایی است که تنها در سایه تشکیل جامعه برطرف میشوند.

حال باید دید آیا این دو نظریه شایع در باب تشکیل اجتماع، درباره فعالیت اجتماعی چه میگویند و فعالیت اجتماعی را جزو نیازها به حساب می آورند یا خیر؟ به عبارت دیگر پاسخ به سوال شما دائر مدار این است که ببینیم آنچه مبنای تشکیل جامعه است آیا ضرورت است یا فطرت؟

اگر مبنای تشکیل جامعه را ضرورت بدانیم در این صورت، همان ضرورت، مبنای فعالیت اجتماعی هم خواهد بود یعنی اگر ضرورتی در انجام فعالیت اجتماعی باشد میتوان فعالیت اجتماعی را به عنوان یک نیاز تعریف کرد اما اگر ضرورتی در کار نباشد نمیتوان فعالیت اجتماعی را به عنوان یک نیاز در کنار دیگر نیازهای مادی و معنوی مطرح نمود.

اما اگر مبنای ما در تشکیل جامعه، فطرت و سرشت باشد طبعا فعالیت اجتماعی نیز از عناصر تفکیک ناپذیر سرشت انسان خواهد بود و در این باره فرقی میان زن و مرد و وجود نیروی کار به قدر کفایت و دیگر قیودی که شما اشاره کرده اید یا میتوان نام برد، وجود ندارد. به عبارت دیگر انسان همانگونه که فطرتا موجودی اجتماعی است فطرتا موجودی فعال در جامعه است و نیاز به فعالیت اجتماعی در وجود او سرشته شده است.

از آنجا که اسلام به دیدگاه فطری بودن زیست اجتماعی انسان قایل است (مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهر ى، ج‏15، ص: 146) پس طبعا نیاز به فعالیت اجتماعی را نیز در کنار دیگر نیازهای انسان برمیشمرد و از اینروست که در عمده دستورهای اسلام حرکت و تلاش اجتماعی به آحاد انسانها گوشزد شده است؛ مثلا در کتب روایی بخشی آمده است تحت عنوان: بَابُ الِاهْتِمَامِ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِينَ وَ النَّصِيحَةِ لَهُمْ وَ نَفْعِهِم‏؛ بابی درباره اهتمام ورزیدن به امور مسلمانان و خیرخواهی برای ایشان و برطرف کردن نیازشان. (الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 163)

اما در اینجا توجه به این نکته ضروری است که فعالیت اجتماعی نسبت به توانایی های جسمی و روحی و امکانات مادی و معنوی انسانها، مختلف میشود و به عبارت دیگر، حوزه فعالیت اجتماعی اقشار مختلف دارای حدود و ثغور گوناگون میشود؛ مثلا بطور خاص، اسلام فعالیت اجتماعی ای که از مرد انتظار دارد را از زن انتظار ندارد. توجه به این نکته بسیار ضروری است و نباید از آن غفلت نمود.

در پناه حق

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    292 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط :طاها: نمایش پست
    اسلام فعالیت اجتماعی ای که از مرد انتظار دارد را از زن انتظار ندارد. توجه به این نکته بسیار ضروری است و نباید از آن غفلت نمود.
    السلام علیک ورحمةالله
    انتظاراسلام عزیز ازهمسرماباشرایطی که ذکرمی کنم چیست؟
    فرض کنیدهمسربنده جراح زنان وزایمان است
    بنده نیزتاجربازاری هستم که هیچگونه نیازی به کارکردهمسرم درخارج ازخانه ندارم
    یعنی همسرم ازنظرمالی نیازبه کارکردن دربیرون ندارد
    بااین شرایط ایشان می گویدکه ازنظرروحی نیازمندکارکردن دربیرون ازخانه است
    1-بنده به این موضوع بی تفاوتم
    2-بنده بااین موضوع مخالفم
    3-بنده بااین موضوع موافقم
    الف-وظیفۀهمسرم دراین میان چیست؟
    ب-وظیفۀخودم بعنوان یک مردمسلمان چیست؟
    اجرکم عندالله

نوشته
    192
    حضور
    1 روز 12 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ولی زاده نمایش پست
    سلام علیک ورحمةالله
    اجرکم عندالله
    سلام
    جواب به سوالات جناب علی ولی زاده توسط اساتید میتواند باب بحث های خوبی را ایجاد کند ما منتظر هستیم
    چگونه میتوان به همسرت که دکتر است بگوید کار نکن!!؟ به احتمال 95 درصد نمیپذیرد که در این صورت دو حالت ایجاد میشود شما هم کوتاه نمیایی و خانه جهنم میشود و کار به طلاق میکشد
    2.شما کوتاه میایی و همسرت وارد بازار کار میشود(اکثر محیط هایی که مرد و زن کنار هم کار میکنند شرایط گناه زیاد است از همین حال و احوال متعارف امروزی که بین همکاران مرد و زن مرسوم است که ممکنه است به ارسال پیامک های تبریک و جوک بی انجامد تا بالاتر از این حرفا که همه میدانند) حال آیا شما در قبال این سازش در برابر خدا و قران مسئولی؟

ما درباره محیط کار زنانه یا محیط کاری که تفکیک جنسیتی شده یا یکسری از افراد تقوا پیشه سخن نمیگویم و منکرش نیستیم درباره عموم مردم که شناختشان درباره اسلام در حد همین نماز و روزه و روخوانی قرآن است حرف میزنیم!

ویرایش توسط دانیــال : ۱۳۹۴/۰۱/۱۰ در ساعت ۱۴:۰۸
    پروردگارا مرا به زیب و زینت صالحان بیارای که خشم خود را فرو نشانم
    آتش فتنه را خاموش سازم،با خلق خوشرفتار و آسان گیرم،به هر فضل و کمال سبقت گیرم
    متواضع و بی تکبر و نیکو خُلق باشم
    >>دعای بیستم<<

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    292 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اسک! نمایش پست
    .شما کوتاه میایی و همسرت وارد بازار کار میشود
    نکتۀدیگری هم دراین میان پیش می آیدکه موردسؤال است
    آنهم عکس قضیۀ فوق است یعنی همسرم بعنوان یک جراح نمی خواهد درجامعه واردبازارکارشود
    امابنده احساس می کنم که نسبت به جامعه وظیفه ای داردوبایدازعلم وتخصصی که کسب کرده به جامعۀاسلامی بهره ای برساند
    باآرزوی توفیق برای همۀ خدمتگزاران اسلام عزیز

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

مثلا بطور خاص، اسلام فعالیت اجتماعی ای که از مرد انتظار دارد را از زن انتظار ندارد. توجه به این نکته بسیار ضروری است و نباید از آن غفلت نمود.
    سلام علیکم
    با تشکر از جهت دهی جناب ولی زاده به بحث

السلام علیک ورحمةالله
    اجرکم عندالله

یا حتی جراح زیبایی باشد

نوشته
    1,910
    صلوات
    5880
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    58 روز 1 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    288

یاد فرمایش حضرت علی علیه السلام افتاد که می فرماید زن ریحانه است نه قهرمان.
    باالطبع کارهایی هست که مناسب روحیه زنان است مثل معلمی مثل پرستاری وجامعه هم به اینها نیاز دارد.
    من یکی از نزدیکانم که خانم هم هستند در شغل پرستاری مشغول به کارند ؛ با اینکه در محیط بیمارستان که بخش مربوط به زنان است و خیلی کم مرد هست ( یعنی می شه گفت احتمال مشکلات اجتماعی اختلال زن و مرد نیست ) اما مشکل بزرگتر این است که کار به قدری خسته شان می کند که اعصاب و حوصله نگه داری و پرورش بچه رو ندارند و در ساعات کاری که فرزندش در خانه ماست و بخش زیادی از این کمبود محبت و را مادر من به دوش می کشد.
    من خودم به شخصه با این که رشته تحصیلی سنگینی دارم با فطرت درونی همیشه تمایل دارم کارم را به سمت وسوی معلمی سوق بدهم یا به صورت دورکاری در خانه کار کنم.چون می بینم ارامشم مهمتر از کارکردن در محیط های .. است.

حدیث قدسی : برای من باش تا من با همه ربوبیتم برای شما باشم. ...
    امام صادق(ع) : : «العبودیه جوهره کنهها الربوبیه؛ ما فقد فی العبودیه وجد فی الربوبیه؛ عبودیت و بندگی حق، جوهری است که کنه و حقیت آن ربوبیت است، آن چه انسان در عبودیت از دست می دهد در ربوبیت به دست می آورد.( مصباح الشّریعه، صفحه ۵۳۶ ، طبق نقل میزان الحکمه، واژه ی عبد).

نوشته
    173
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام به شما دوست گرامی

قبل از هر سخن توصیه میکنم پاسخ بنده در این آدرس را مطالعه کنید: http://www.askdin.com/thread44965-2.html

درباره فرضی که مطرح کرده اید قبل از روشن شدن مسائلی چند نمیتوان اظهار نظر کرد؛ مثلا :

آیا همسر شما قبل از ازدواج شرط کرده است که در بیرون از منزل مشغول کار و تحصیل باشد یا خیر؟

آیا همسر شما قادر و مایل است میان انجام تکالیف اسلامی و اشتغالش جمع کند یا خیر؟

با توجه به نیاز روحی همسرتان به اشتغال اگر مانع اشتغال همسرتان شوید آیا شما قادر و مایلید خلا به وجود آمده را برای او به نحو شایسته ای پر کنید یا خیر؟

آیا همسرتان قادر و مایل است میان انجام وظایفش به عنوان یک همسر و مادر، و وظایفش در قبال ارگان محل اشتغالش جمع کند یا خیر؟

آیا تنها دلیل اشتغال همسر شما برطرف کردن همان نیاز روحی است یا مسائل دیگری نیز در بین است مثلا سالها زحمتی که کشیده، یا نیازی که آن منطقه به فعالیت همسر شما دارد و یا... ؟

و شاید سوالات دیگری که از منظرهای مختلف روانشناختی و جامعه شناختی و ... باید پاسخ داده شود تا بتوان درباره اشتغال خصوص همسر شما اظهار نظر نمود.

همانطور که در آدرس یاد شده آمده، نظر کلی اسلام درباره اشتغال زنان این است که «اسلام با مسئله اشتغال زن (با فرض رعایت شرایط الزامی) مخالفتی ندارد اما به انجام آن هم توصیه نمیکند». همانطور که عرض شد این نظر کلی اسلام است که با توجه به پاسخهایی که جنابعالی به سوالات بالا میدهید متفاوت خواهد شد؛ مثلا اگر همسر شما ضمن عقد ازدواج شرط کرده که باید به شغل خود ادامه دهد و شما نیز پذیرفته اید اشتغال همسرتان میشود یکی از الزاماتی که شما موظفید به آن تن دهید؛ و مثلا اگر همسر شما نمیتواند میان انجام وظایف اسلامی و خانوادگی خود و اشتغالش جمع کند اسلام او را موظف میداند مهم را فدای اهم کند یعنی دین و خانواده را بر اشتغالش ترجیح دهد و برای برآوردن نیاز روحی خود به راهکاری دیگر بیندیشد.

قابل ذکر است در اینگونه مباحث آنچه بیشترین آسیب است جزئی نگری است در حالیکه مساله اشتغال زن را باید در هندسه زندگی فردی و خانوادگی و دینی ببینیم نه جزئی مستقل و مجزا از آنها.

در پناه حق

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام علیکم
    همانطور که در آدرس یاد شده آمده، نظر کلی اسلام درباره اشتغال زنان این است که «اسلام با مسئله اشتغال زن (با فرض رعایت شرایط الزامی) مخالفتی ندارد اما به انجام آن هم توصیه نمیکند»
    این موضوع (توصیه نکردن اسلام) به خاطر کار در محیط مختلط است؟ چون به نظر میرسه با این مطلب در تناقض باشد

از آنجا که اسلام به دیدگاه فطری بودن زیست اجتماعی انسان قایل است (مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهر ى، ج‏15، ص: 146) پس طبعا نیاز به فعالیت اجتماعی را نیز در کنار دیگر نیازهای انسان برمیشمرد و از اینروست که در عمده دستورهای اسلام حرکت و تلاش اجتماعی به آحاد انسانها گوشزد شده است؛ مثلا در کتب روایی بخشی آمده است تحت عنوان: بَابُ الِاهْتِمَامِ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِينَ وَ النَّصِيحَةِ لَهُمْ وَ نَفْعِهِم‏؛ بابی درباره اهتمام ورزیدن به امور مسلمانان و خیرخواهی برای ایشان و برطرف کردن نیازشان. (الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 163)

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری