جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حضرت فاطمه (س) الگوی مادری

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  2,846
  صلوات
  1749
  تعداد دلنوشته
  22
  مورد تشکر
  16,194 پست
  حضور
  233 روز 18 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  49
  آپلود
  7
  گالری
  54

  حضرت فاطمه (س) الگوی مادری
  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام

  سیره و روش تربیتی حضرت فاطمه (س) چگونه بوده است؟
  اگر خانمی بخواهد برای تربیت فرزندانش از از زندگی حضرت فاطمه (س) الگو بگیرد چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهد؟ چه اقداماتی بکند و از چه کارهایی خودداری کند؟ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,733
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,489 پست
  حضور
  141 روز 8 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  حضرت فاطمه (س) الگوی مادری  کارشناس بحث: استاد سینا

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  حضرت فاطمه (س) الگوی مادری


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  334
  مورد تشکر
  874 پست
  حضور
  3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سوالی که مطرح فرمودید پاسخ گسترده ای دارد چرا که سیره ی حضرت زهرا سلام الله علیها ودقت و تأمل در روش ایشان هربار نکات تازه تری را به ما می آموزد.

  یکی از نکات مهم در تربیت فرزند،نوع روش و عملکرد خود مربی(مادر) است.آنچه که امروزه شاهدش هستیم مادران و یا مربیان بی عمل هستند که تنها و تنها اهل تعلیم می باشند و اتفاقا از روش های مدرن و جدید تربیتی نیز بهره می برند بدون این که توجه کنند اولین مربی یعنی مادر در خانواده باید عامل باشد وگرنه هرچه که گفته شود و آموزش داده شود در حد حرف باقی خواهد ماند و توسط فرزند به منصه ی ظهور نخواهد رسید.

  آنچه که در زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها می بینیم این است که مربی بودن ایشان برای فرزندان همراه با عمل است یعنی به آنچه به فرزندان در هر زمینه ای آموزش می دهندخود،عمل می کنند.

  حضرت زهرا کاملا به این امر واقف هستند که نوع روش و رفتارشان تاثیر مستقیم در رفتار فرزندان دارد ایشان با در نظر گرفتن این مسأله با دقت و تیز بینی تمام فرزندان را تربیت می کردند.امروزه شاهد این امر هستیم که برخی مادران رفتارهای نامطلوبی دارند و وقتی به آنها متذکر میشویم که لااقل جلوی دید فرزندان چنین نکنند سریعا پاسخ می دهند که آنها بچه اند و متوجه نمی شوند و غافل از تاثیرپذیری عمیق بچه ها هستند در حالی که بانوی اسلام نسبت به این تاثیر پذیری کاملا آگاه بودند.

  نکته ی دیگر توجه کردن به همه ی ابعادتربیتی است .امروزه مادران برخی از جنبه ها را پررنگ تر می کنند و برخی دیگر از ابعاد را کم رنگ . اکثرا در بحث تعلیم و آموزش و درس بچه ها وقت می گذارند و هزینه می کنند اما از کنار سایر ابعاد به راحتی عبور می کنند.

  بعد عبادی و توجه به عبادت و مخصوصا نماز یکی از نکاتی است که امروزه کمتر خانواده ها به آن توجه می کنند برخی از والدین خود نماز نمی خوانند ویا نماز را سبک می شمارند و توقع دارند فرزند نمازخوان داشته باشند.

  حضرت زهرا سلام الله علیها در عبادت و بندگی بقدری کوشا بودند که از عبادت پاهای مبارکشان متورم می شد همین ابراز بندگی به این شکل در برابر خداوند خود بهترین الگوی عملی برای فرزندان است تا اهل عبادت باشند.

  امام حسن مجتبى مى فرمايد: رايت امى فاطمه قامت فى محرابها ليله جمعتها فلم تزل راكعه ساجده حتى اتضح عمود الصبح....
  مادرم فاطمه عليهاالسلام را در شب جمعه در محراب عبادت ديدم كه به عبادت و نماز مشغول است او پيوسته به ركوع و سجود مشغول بود كه شب به پايان رسيد. (1)

  یکی دیگر از روش های مهم تربیتی حضرت این بود که بین فرزندان عزیزشان فرقی نمی گذاشتند داستانهای متعددی که از زندگی ان بانوی بزرگوار و رفتار ایشان بافرزندان آمده همه گویای این مطلب است که ایشان احساسات و عواطف مادری را با عدالت تمام بین فرزندان تقسیم می کردند و از این طریق بین خود فرزندان هم محبت بیشتری ایجاد می کردند .متأسفانه امروزه برخی از والدین با محبت بیش از حد به یکی از بچه ها عوامل ایجاد حسادت در سایر فرزندان را فراهم می نمایند.

  همانطور که گفتیم حضرت زهرا سلام الله علیها الگوی عملی برای فرزندان بودند ودر روش تربیتی هیچ روشی به خوبی همین روش نیست چرا که انسان عینا و عملا با انجام کار به دیگران آموزش می دهد که می توان چنین رفتاری را در چنین موقعیتی داشت.

  حضرت زهرا سلام الله علیها با کمک به دیگران و ایثار در برابر آنان و همچنین با همدردی با مردم و ارشاد و هدایت آنها مسئولیت پذیری را بهرفرزندانشان آموزش می دادند و اینگونه با عمل خویش تبیین می نمودند که نباید در برابر دیگران بی تفاوت بود.حتی دعا کردن حضرت برای همسایگان قبل از این که برای خود و فرزندان دعا نمایند نشانگر این نوع ایثار است.

  اهمیت به فرزند در شرایط مختلف و اولویت دادن به آنها خود نشان از محبت مادری دارد که با این روش مادران امروز را نیز به محبت کردن ترغیب می نماید.

  سلمان فارسي مي‏گويد: روزي حضرت فاطمه ‏زهرا (س) را ديدم، که مشغول آسياب کردن غله است. حسين(ع) به گريه افتاد . عرض کردم: براي کمک به شما، غله را آسياب کنم يا بچه را آرام نمايم؟ حضرت فرمود: من به آرام کردن فرزند اولي هستم. شما آسياب را بچرخانيد. (2)

  تشویق به علم آموزی نیز یکی دیگر از امور مهمی است که حضرت بدان توجه می نمودند.

  به عنوان مثال به فرزندشان امام حسن علیه السلام که هفت ساله بودند مي‏ فرمودند: «به مسجد برو، آنچه را از پيامبر شنيدي فراگير ، نزد من بيا و براي من بازگو کن.» (3)

  توجه حضرت زهرا (علیها السّلام) به نیازهای عاطفی فرزندان، مصادیق متعددی دارد از جمله مهر ورزیدن، نوازش و اظهار محبت ،عقیقه و صدقه دادن و گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ که از سنت های مورد تاکید پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بود.

  مهربانی حضرت زهرا (علیها السّلام) نسبت به فرزندانش به گونه ای بود که برخی مواقع در مریضی آنان سه روز، روزه نذر می کرد .

  شاید بتوان در یک کلام مهمترین سیره ی تربیتی حضرت زهرا سلام الله علیها را اینگونه بیان نمود که ایشان الگوی عملی و عینی برای فرزندان بودند نه الگوی صرفا گفتاری.  1و سائل الشيعه، ج 4، ص 1150، ح 7.
  2 سيد محمدحسيني شاهرودي، الگوهاي رفتاري حضرت زهرا(س)، تربيت فرزند، ص 14
  3 محمد محمدي اشتهاردي، نگاهي بر زندگي حضرت فاطمه(س) ،ص64

  سقوط
  سرنوشت دل دادن
  به هر
  جاذبه ای
  غیر از
  خداست


 4. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  2,846
  صلوات
  1749
  تعداد دلنوشته
  22
  مورد تشکر
  16,194 پست
  حضور
  233 روز 18 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  49
  آپلود
  7
  گالری
  54  سلام علیکم

  شنیدم حدیثی هست که در اون حضرت فاطمه (س) می فرمایند شیعیان نگران تربیت فرزندانشون نباشند، ما اون ها رو تربیت خواهیم کرد.

  روایت مشابهی درباره محبین یا مسلمین وجود داره؟

  توسل چقدر در این زمینه راهگشاست؟ 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  334
  مورد تشکر
  874 پست
  حضور
  3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
  سلام علیکم

  شنیدم حدیثی هست که در اون حضرت فاطمه (س) می فرمایند شیعیان نگران تربیت فرزندانشون نباشند، ما اون ها رو تربیت خواهیم کرد.

  روایت مشابهی درباره محبین یا مسلمین وجود داره؟

  توسل چقدر در این زمینه راهگشاست؟

  در رابطه با روایات لطفا سوال خود را در انجمن حدیث پیگیری نمایید.

  اما در رابطه با نقش توسل توجه کنید که توسل داشتن به ائمه ی معصومین علیهم السلام و در کنارش توکل داشتن به خداوند امری سفارش شده در اسلام است که برای همه ی امور زندگی اعم از درخواست های مادی و معنوی زندگی موثر می باشد لذا در رابطه با تربیت کودک نیز چنانچه مادر شرایط مورد نیاز یک تربیت صحیح را فراهم آورد و از زمان بارداری و حتی قبل از آن به تربیت فرزند توجه نماید و نسبت به خوراک و گفتار و رفتار خود و تاثیر آن بر جنین و بر کودک آگاهی داشته باشد و خود را ملزم به رعایت نماید و در کنارش از ابزار توسل نیز بهره ببرد می تواندکودک خود را بدرستی تربیت کند.
  بنابراین نقش توسل در این امر به معنی کم رنگ شدن نقش سایر شرایط لازم برای تربیت نیست چرا که توسل جایگزین عوامل مادی نیست بلکه تسریع دهنده ی آنهاست.

  سقوط
  سرنوشت دل دادن
  به هر
  جاذبه ای
  غیر از
  خداست

 6. تشکرها 2


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,733
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,489 پست
  حضور
  141 روز 8 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  حضرت فاطمه (س) الگوی مادری  کارشناس بحث: استاد تذکره 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,039 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  این که می فرمایید((شنیدم حدیثی هست که در اون حضرت فاطمه (س) می فرمایند شیعیان نگران تربیت فرزندانشون نباشند، ما اون ها رو تربیت خواهیم کرد.)) من عرض می کنم چنین حدیثی را در منابع حدیثی نیافتم
  ما ضرب المثلی داریم که از تو حرکت و از خدا برکت یعنی خودت باید تلاش و زحمت بکشی و خدا برکت و روزی را می دهد و در زمینه توسل انسان باید در تربیت و پرورش فرزند و جامعه تلاش کند و توسل به اهل بیت این حرکت را بهتر و زودتر به مقصد می رساند


 9. تشکر


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,039 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سه اصل وراثت، تربیت و محیط، پایه اصلی برای تکوین شخصیت انسان هستند
  و باید دانست که در مساله تربیت و آموزش، حق بزرگ فرزند بر پدر و مادر است، به ویژه مادر در این راستا نقش بیشتر دارد، زیرا چندین برابر به فرزندان نزدیکتر است. حضرت زهرا (س) در تربیت فرزند، نمونه بوده و براستی که مسئولیت مقام مادری را به خوبی انجام دادند و فرزندانی چون امام حسن (ع)، امام حسین و زینب (ع) و ام‌کلثوم (ع) را به جامعه تحویل دادند که هر یک از آنها نمونه‌‌ای برجسته از انسان‌هایی آگاه، شجاع، مومن، مجاهد و دارای عالیترین ارزش‌های والای انسانی بودند.

  حضرت فاطمه (س) در زمینه تربیت فرزندان به گونه‌ای عمل می‌کردند که فرزندانشان ضمن کمال‌یابی و کمال‌جویی، نسبت به همدیگر بسیار مهربان و دلسوز باشند و در برخورد و رفتار خانوادگی احترام یکدیگر را حفظ کنند. به همین جهت بود که امام حسین (ع) احترام خاصی به امام حسن (ع) می گذاشتند و در حضور ایشان صحبت نمی‌کردند و به خواهرشان حضرت زینب (س) به شکلی فوق‌العاده علاقه‌مند بوده و به احترام ایشان – با این که کوچک‌تر از امام حسین (ع) بودند – از جایشان بر می‌خاستند و همچنین محبت و احترام متقابل حضرت زینب (س) به برادرانشان فوق العاده بود.


 11. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود